zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ pokarmowy

Ból żołądka po antybiotyku

 ból żołądka po antybiotyku

Kuracja antybiotykowa nierzadko jest nieunikniona. Antybiotykoterapia bowiem stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia infekcji bakteryjnych – pozwala na wyeliminowanie mikroorganizmów i szybki powrót do zdrowia. Niemniej jednak, aby leki odpowiednio zadziałały, konieczne jest przyjmowanie ich przez pewien czas. Należy zatem wskazać, że antybiotyki przyjmowane przez dłuższy czas niszczą nie tylko bakterie, które wywołują chorobę, ale również przyczyniają się do degradacji naturalnej flory bakteryjnej, powodując szereg skutków ubocznych. Najczęstszym działaniem niepożądanym antybiotyków jest ból żołądka. Jakie są tego przyczyny? Jak uniknąć skutków ubocznych działania antybiotyków? Co robić, kiedy po antybiotyku pojawi się dolegliwość? Jak złagodzić ból po antybiotykoterapii?

Przyczyny problemów z układem trawiennym i bólu żołądka po antybiotykach

Antybiotyki to leki, które stosowane są w walce z chorobotwórczymi bakteriami, a do ich stosowania konieczne jest wystąpienie określonych przesłanek. Mogą być podawane w różnych formach, m.in. domięśniowo w formie zastrzyków, dożylnie (zastrzyki) lub doustnie – tabletki, pastylki lub kapsułki. Te ostanie jednak wykazują działanie drażniące na delikatne ściany żołądka, powodując ból odczuwany jako ssący bądź kłujący. Należy zatem wskazać, że tak jak każdy inny lek, mogą one skutkować pojawieniem się niepożądanych skutków ubocznych bądź wchodzić w reakcje z innymi lekami. Nierzadko konsekwencją stosowania antybiotykoterapii jest pojawienie się objawów dyspeptycznych, do których należą mdłości, dyskomfort i ból żołądka, wzdęcia, a także biegunka. Ponadto, po antybiotykach wystąpić może złe samopoczucie, osłabienie organizmu i brak apetytu. Antybiotyki wpływają również na naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego. Z tego powodu zażywanie antybiotyków przez dłuższy czas i/lub w dużych dawkach przyczynia się do podrażnienia błony śluzowej i wystąpienia skutków ubocznych, co wiąże się z bólem i skurczami żołądka. Niekiedy dolegliwości bólowe są na tyle silne, że konieczne jest przerwanie antybiotykoterapii. Warto zatem wskazać, że istnieją sposoby na ich złagodzenie i zapobieganie pojawieniu się objawów.

Co robić w sytuacji bólu żołądka po antybiotyku? – leczenie osłonowe

Zapobieganie i leczenie bólu żołądka podczas antybiotykoterapii polega na przyjmowaniu probiotyków, tzw. dobrych bakterii podczas i po przyjmowaniu antybiotyków. Jest to istotne, gdyż objawy po antybiotykoterapii mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Stosowanie leków osłonowych, które dostępne są w aptece bez recepty, umożliwia uniknięcie wystąpienia skutków niepożądanych lub powikłań działania antybiotyków poprzez ochronę błony śluzowej i układu trawiennego. Leki osłonowe (inhibitory pompy protonowej) zmniejszają kwasowość soku żołądkowego, umożliwiają przywrócenie równowagi organizmu i wzmocnienie naturalnej flory bakteryjnej, przez co niwelują skutki uboczne antybiotykoterapii. Dodatkowo, wykazują korzystny wpływ na organizm poprzez zwiększenie aktywności szczepów bakterii jelitowych. Co ważne, probiotyki nie powinny być przyjmowane jednocześnie z antybiotykami, a w odstępie około 2-3 godzin od zażycia antybiotyku. Probiotyki, mogą występować również jako suplementy diety mających np. postać tabletek.

Osłona żołądka przy antybiotyku – domowe sposoby na skutki uboczne antybiotykoterapii

Zapobieganie skutkom ubocznym możliwe jest poprzez stosowanie antybiotykoterapii zgodnie z zaleceniami lekarza dotyczącymi czasu trwania i dawkowania leków oraz stosowania probiotyków. Niemniej jednak skuteczną alternatywą dla leków osłonowych jest zwiększenie ilości produktów mlecznych w diecie – kefiru czy zsiadłego mleka. Ponadto, do produktów, które zawierają probiotyki, należy również kapusta kiszona, ogórki kiszone czy kwas chlebowy. Są one naturalnym źródłem zdrowotnych bakterii. Dlatego też zmiana diety i spożywanie tych przetworów pozytywnie wpływa na odbudowę flory bakteryjnej, co przyczynia się do eliminacji bólu lub znacznego jego uśnieżenia.

Co ważne, nie należy przyjmować antybiotyków bez probiotyku lub na pusty żołądek, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia bólu żołądka. Leki należy przyjmować po posiłku. Konieczne jest również stosowanie się do zaleceń lekarza i zapoznanie się z treścią ulotki dołączonej do opakowania – znajdują się tam dokładne wskazania, co do stosowania antybiotyku.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.