Ból z tyłu głowy: rodzaje, przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ucisk z tyłu głowy?

Ból z tyłu głowy: rodzaje, przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ucisk z tyłu głowy?  - zdjęcie

Ból z tyłu głowy: rodzaje, przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ucisk z tyłu głowy?

Pacjenci skarżą się na ból zlokalizowany z tyłu głowy. Ból głowy to powszechna przypadłość, która dotyczy każdego, bez względu na płeć i wiek. Niejednokrotnie bywa ignorowana lecz może również zwiastować poważniejszą chorobę. Z poniższego artykułu dowiesz się, o czym może świadczyć ból z tyłu głowy, jakie są jego przyczyny, metody diagnozowania oraz sposoby leczenia.

Ból z tyłu głowy – o czym może świadczyć?

W większości przypadków ból z tyłu głowy jest podstawowym objawem, który nie ma uzasadnionej przyczyny. Wówczas spowodowany jest zazwyczaj niewłaściwym stylem życia: nadmiernym spożywaniem kofeiny lub alkoholu, niedoborem witamin i minerałów oraz zbyt małą ilością snu. Może być jednak bólem wtórnym, czyli wynikać z innego, towarzyszącego mu schorzenia. W takim przypadku, poza bólem z tyłu głowy, pojawiają się także inne, dodatkowe dolegliwości. 

Inne dolegliwości przy bólu z tyłu głowy – światłowstręt, nudności, wymioty, ból uszu – o czym mogą świadczyć?

  • Napięciowy ból głowy

To najczęściej występujący rodzaj bólu głowy, bo dotyka ok. 1,5 miliarda ludzi na świecie. Mogłoby się wydawać, iż jest to jednostka chorobowa, która nie wymaga szczególnej atencji. Jeżeli jednak występuje w formie przewlekłej, może w znaczący sposób ograniczać funkcjonowanie człowieka i obniżać jego jakość życia. Napięciowy ból głowy występuje bez dodatkowych dolegliwości, takich jak uczucie pulsowania, nudności lub wymioty. Podczas ataku może jednak doskwierać światłowstręt (fotofobia) oraz nadwrażliwość na dźwięki (fonofobia). Charakterystyczny jest także ucisk z tyłu głowy, czasem ma się wrażenie hełmu bądź obręczy nałożonej na głowę. 

  • Migrena

Przypadłość ta jest samoistnym bólem głowy i towarzyszy człowiekowi przez większość jego życia. Częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, a pierwsze napady pojawiają się zwykle u młodych osób. Może trwać od kilku, do nawet kilkudziesięciu godzin, po czym następują kilkudniowe bądź kilkutygodniowe przerwy. Zazwyczaj ból jest jednostronny, ale w każdym napadzie może być zlokalizowany w innym miejscu. Pacjenci opisują go nie raz jako pulsujący ból z tyłu głowy lub w okolicach skroni. Migrena charakteryzuje się dodatkowo: nudnościami i wymiotami, nadwrażliwością na zapachy, światło i dźwięk, a także zaburzeniami wegetatywnymi. Znamienny jest także przebieg choroby, w którym najpierw występuje tzw. aura (objawy poprzedzające migrenę), następnie napad bólu głowy, po czym odczuwa się wyczerpanie oraz senność.

  • Neuralgia potyliczna

Jest to przewlekły zespół bólowy, który pacjenci często opisują, jako ból z tyłu głowy nad karkiem lub jako ból w potylicy. Neuralgia potyliczna związana jest z podrażnieniem lub uszkodzeniem nerwu potylicznego i korzenia C2. Spowodowana jest nadmiernym napięciem karku lub urazem w jego okolicy. Może być także skutkiem zabiegu chirurgicznego, cukrzycy lub choroby nowotworowej. Ból ma zwykle charakter stały, któremu towarzyszyć mogą nudności, zaburzenia wzroku, szum w uszach. Najbardziej charakterystyczny jest jednak ból z tyłu głowy i zawroty głowy.

  • Podciśnienie śródczaszkowe

Schorzenie to występuje niezwykle rzadko i znane jest również jako samoistne podciśnienie śródczaszkowe. Rozwija się w efekcie wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego na skutek przerwania ciągłości opon mózgowo-rdzeniowych. Szczyt zachorowań przypada na 4. dekadę życia i częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. W obrazie klinicznym charakterystyczną cechą jest ból (również z tyłu głowy), który pojawia się chwilę po przyjęciu pozycji siedzącej i ustępuje lub łagodnieje po przyjęciu pozycji leżącej. Dodatkowo występować mogą zaburzenia słuchu lub szumy uszne określane przez pacjentów jako "echo w głowie" lub "wrażenie bycia pod wodą". 

  • Przepuklina kręgosłupa szyjnego

Inaczej - dyskopatia szyjna. Tak określa się zespół objawów, które mają miejsce w przypadku zaburzenia przewodnictwa nerwu rdzenia kręgowego. Wśród objawów często występuje kłujący ból z tyłu głowy, przenikliwy i promieniujący. Ponadto pacjent skarży się na uczucie mrowienia i drętwienia rąk, ograniczenie ruchomości i upośledzenie motoryki małej. 

  • Krwotok podpajęczynówkowy

Podstawowym objawem krwotoku podpajęczynówkowego jest bardzo silny, ostry, "piorunujący" ból z tyłu głowy, w okolicy potylicy i karku. Spowodowany jest pęknięciem tętniaka, na skutek urazu głowy lub w wyniku skazy krwotocznej. Podczas przebiegu krwotoku mogą występować dodatkowo nudności i wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk, napady padaczki, a także utrata przytomności.

Przyczyny i czynniki wyzwalające ból z tyłu głowy. U kogo najczęściej występują?

Ból z tyłu głowy bardzo często nie jest związany z żadnym poważniejszym schorzeniem. Może wynikać ze zmęczenia lub stresu, często jest pochodną problemów hormonalnych, a także niewłaściwego stylu życia. Pojawia się na skutek palenia papierosów, nadużywania alkoholu, bądź w reakcji na diametralne zmiany ciśnienia atmosferycznego. Ból głowy może być także spowodowany przez zbyt częste przyjmowanie leków przeciwbólowych. Mówimy wówczas o tzw. polekowym bólu głowy lub inaczej bólu z odbicia. Często wynika jednak z takich schorzeń, jak problemy z tarczycą, anemią, niewydolnością krążenia, a nawet z zaburzeń psychicznych. Jeżeli dana osoba odczuwa pulsujący ból z tyłu głowy po lewej stronie, może to świadczyć o problemach z nadciśnieniem tętniczym lub o stanie zapalnym w obrębie ucha środkowego. Podobny, jednostronny ból głowy, może występować w przypadku neuralgii nerwu trójdzielnego. 

Rodzaje bólu występującego z tyłu głowy: diagnostyka i leczenie

Ból głowy może być pierwotny lub wtórny. W pierwszym przypadku mówimy o sytuacjach, kiedy ból pojawia się sporadycznie i mija samoistnie, gdyż nie jest powiązany z żadnymi poważniejszymi schorzeniami. Do załagodzenia tego typu bólu głowy wystarczają zwykle leki bez recepty, które zawierają paracetamol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. Jeżeli jednak ból z tyłu głowy pojawia się częściej, jest uciążliwy i dodatkowo występują takie objawy, jak: nudności, wymioty, zawroty głowy, osłabienie lub zaburzenia widzenia, konieczna jest pilna interwencja lekarza rodzinnego, internisty lub nawet neurologa. 

Niekiedy ciężko jest o jednoznaczne wskazanie źródła bólu z tyłu głowy. Aby to określić, w pierwszej kolejności lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, w którym pyta o charakter bólu, jego lokalizację i okoliczności, w których się pojawia. Następnie przeprowadza badania fizykalne, m.in. odruchów neurologicznych. Może zlecić także dodatkowe badania, takie jak badanie krwi, moczu, okulistyczne i laryngologiczne. Nieraz koniecznym okazać się może wykonanie badania obrazowego głowy - RTG lub tomografii komputerowej. 

Ból z tyłu głowy u kobiet w ciąży – na co może wskazywać?

Ból głowy w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, zwykle związany jest ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Inną przyczyną może być napięciowy ból głowy lub migrena. Ból z tyłu głowy może być także spowodowany przez stres, zmęczenie i brak snu, niedotlenienie organizmu lub przyjmowanie zbyt małej ilości płynów. 

Ból z tyłu głowy u dziecka – co może oznaczać?

Jeżeli dziecko zgłasza ból z tyłu głowy, najpewniej wynika to z choroby wirusowej lub bakteryjnej bądź z ostrego zapalenia ucha środkowego. Wówczas, ból ten występuje w towarzystwie gorączki i innych dolegliwości świadczących o infekcji. Czasem jednak związane jest to z tak poważnymi przypadłościami, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub nawet guz mózgu. Warto więc każdą skargę dziecka brać na poważnie i konsultować ją z lekarzem.

Domowe sposoby na ból z tyłu głowy a leki – co będzie działać lepiej i szybciej?

Jeżeli dokuczają nam umiarkowane dolegliwości, możemy zdecydować się na domowe sposoby ich załagodzenia. Czasem wystarczą sen lub chwila odpoczynku. Przy nawracających bólach głowy, warto także dbać o właściwe nawodnienie i odpowiednie odżywianie. Pomocny może także okazać się masaż, akupresura lub ciepła kąpiel, które działają rozluźniająco na napięte mięśnie. W przypadku migreny dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie czynników, które potęgują dolegliwości (np. nadmierna ilość światła, dźwięku lub kofeiny). Może się jednak okazać, że domowe sposoby nie wystarczą. Wtedy warto sięgnąć po dostępne środki farmakologiczne lub udać się po pomoc do lekarza rodzinnego.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.