zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Mięśnie i kości

Ból stopy: możliwe przyczyny. Jak pozbyć się bólu stóp?

 Ból stopy: możliwe przyczyny. Jak pozbyć się bólu stóp?

Ból stopy może mieć wiele przyczyn, zaczynając od urazu, na poważnych chorobach ogólnoustrojowych kończąc. Potrafi mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego warto nie zwlekać z wizytą u specjalisty, który dokona diagnozy i udzieli fachowej porady odnośnie do dalszego postępowania.

Budowa stóp – co musisz wiedzieć?

Stopy to wyjątkowo mocno obciążone części ciała. Umożliwiają poruszanie się i utrzymują nasz ciężar – przy takim obciążeniu łatwo o pojawienie się dysfunkcji struktur kostno-mięśniowo-stawowych i związany z nimi ból.

Stopa zbudowana jest z kilku obszarów, takich jak śródstopie, palce, stęp i pięta. Możemy wyróżnić jej powierzchnię grzbietową, podeszwową, boczną oraz przyśrodkową. Najczęściej mamy do czynienia z bólem występującym w jednym konkretnym miejscu (np. ból powierzchni grzbietowej śródstopia). Zdarza się jednak, że ból ma charakter rozlany i trudno jest zidentyfikować bolące miejsce – określamy to czasem jako „dziwny ból w stopie”.

Jakie mogą być przyczyny bólu stopy?

Ból stopy może mieć wiele przyczyn o zróżnicowanym charakterze. Do najczęstszych należą urazy mechaniczne np. stłuczenia, skręcenia czy przeciążenia. W takiej sytuacji często odczuwamy dyskomfort w konkretnym miejscu np. ból prawej stopy czy ból lewej stopy, ból kostki bocznej lub kontuzjowanego palca. Drugą częstą przyczyną są dysfunkcje w obrębie układu ścięgnistego, obejmujące m.in. zapalenie ścięgna Achillesa, nagniotki, tzw. paluch biegacza, palec młotkowaty czy płaskostopie. Kolejny czynnik ryzyka to infekcje skórne, związane z grzybicą stóp, zakażeniami występującymi między palcami stóp bądź z wrastającymi paznokciami.

Poniżej najczęstsze przyczyny bólu konkretnych części stóp.

Jakie choroby mogą powodować ból stóp?

W niektórych przypadkach ból stopy może być związany z chorobą ogólnoustrojową. Do schorzeń charakteryzujących się m.in. takim rodzajem bólu zaliczają się neuropatie obwodowe, przy których mamy do czynienia z bólem, uczuciem pieczenia czy mrowieniem. Problem ten dotyczy często osób z chorobami współistniejącymi, narażonych na niedobory witaminowe, niektórych pacjentów onkologicznych i chorujących przewlekle na choroby zapalne. Ból stóp może być związany z rwą kulszową lub dną moczanową, skutkującą zapaleniem stawów stóp o nawracającym charakterze.

Jak leczyć ból stóp?

Leczenie musi być uzależnione od przyczyny bolących stóp. Warto udać się do lekarza i przedstawić mu problem w jak najbardziej konkretny sposób – informujemy, że odczuwamy ból śródstopia od góry bądź ból w stopie z boku. Szczegółowe wskazówki ułatwią postawienie trafnej diagnozy. Gdy ból stóp wynika z choroby ogólnoustrojowej, konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalisty np. reumatologa lub neurologa.

W przypadku urazów i przeciążeń stosuje się zimne okłady oraz maści czy żele o działaniu przeciwzapalnym. Możemy sięgnąć także po doustne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jeżeli problem wynika z deformacji stopy lub istnienia nagniotków i odcisków, warto sięgnąć po specjalistyczne wkładki do butów oraz środki złuszczające, które pomogą w walce z nadmiernym rogowaceniem naskórka. Przy grzybicy konieczne będzie systematyczne leczenie za pomocą odpowiednich preparatów.

Zobacz w aptece: Manicure i pedicure, kosmetyki i preparaty pielęgnacji

Ból stopy podczas ciąży

Organizm kobiety podczas ciąży jest wyjątkowo obciążony. Zwiększona masa ciała powoduje większy nacisk na stopy, stając się przyczyną dolegliwości bólowych, zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Dodatkowo zmiany hormonalne prowadzą do rozluźnienia więzadeł stóp i mogą przyczynić się do powstania płaskostopia. Również zmieniona postawa ciała i typowy podczas ciąży obrzęk stóp nie ułatwiają sprawy. Na szczęście problemy te ustępują samoistnie po porodzie. Warto jednak zadbać o komfort, nosząc odpowiednie obuwie, korzystając z wkładek ortopedycznych, często odpoczywając czy utrzymując prawidłową postawę ciała.

Jak dbać o stopy? Pielęgnacja

Odpowiednia pielęgnacja stóp pozwala chronić je przed schorzeniami przyczyniającymi się do powstania dolegliwości bólowych. Ważną kwestią jest profilaktyka grzybicy stóp i regularne złuszczanie naskórka, pozwalające minimalizować ryzyko powstania nagniotków czy modzeli. Pamiętajmy o noszeniu wygodnego i dobrze wyprofilowanego obuwia, a także o zapewnieniu swoim stopom dopływu świeżego powietrza. Unikajmy chodzenia w butach na wysokim lub całkiem płaskim obcasie, korzystajmy z ćwiczeń rozciągających i rozluźniających mięśnie stóp.

Ból stopy zawsze stanowi niepokojący i ważny sygnał wysyłany przez nasze ciało. Warto wsłuchać się w jego potrzeby i zadbać o to, by stopy nie były nadmiernie obciążone – dzięki temu zapobiegniemy poważnym komplikacjom utrudniającym codzienne funkcjonowanie.

Zobacz także:
mgr fizjoterapii Sylwia Szymańska

Tytuł magistra otrzymała na Wydziale Fizjoterapii w Olsztyńskiej Szkole Wyższej. Ukończyła również Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku Farmacja medyczna. Dodatkowo posiada wiele kursów i szkoleń z zakresu badań klinicznych oraz prowadzenia biznesu w sektorze farmaceutyczno-medycznym.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Kategorie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.