Ból piersi (mastalgia): rodzaje, przyczyny, diagnostyka. O czym może świadczyć?

Ból piersi (mastalgia): rodzaje, przyczyny, diagnostyka. O czym może świadczyć? - zdjęcie

Mastalgia to inaczej ból piersi, którego podłożem zazwyczaj są zmiany hormonalne związane z cyklem miesiączkowym u kobiet (mastalgia cykliczna). Może się jednak zdarzyć, że ból piersi będzie objawem spadku poziomu hormonów w trakcie menopauzy, a nawet poważnej choroby (włącznie z nowotworem). Mówimy wówczas o mastalgii niecyklicznej, której przyczyny mogą być trudniejsze do zdiagnozowania. Każdy taki ból powinien być skonsultowany z lekarzem ginekologiem, który po wykonaniu odpowiednich badań potwierdzi lub wykluczy schorzenie.

Ból piersi (mastalgia) – czym charakteryzuje się kobieca dolegliwość?

W zależności od przyczyny występowania, objawy mastalgii mogą być różne. Ból piersi przed okresem zazwyczaj nie jest intensywny i nasila się przy dotykaniu. Piekący ból w piersiach (zwłaszcza w okresie karmienia piersią w okolicy sutków czy brodawek) może natomiast świadczyć o zapaleniu brodawki. Ból piersi po bokach może być rezultatem noszenia zbyt ciasnego biustonosza (ból piersi przy ucisku). Ponadto ból lub tkliwość piersi może towarzyszyć także owulacji. Jeśli mamy do czynienia z mastalgią niecykliczną, wówczas ból może mieć różny stopień nasilenia oraz różne formy. 

Alarmujące czynniki towarzyszące – co niepokojącego pojawia się przy mastalgii?

Oprócz samego bólu czy charakterystycznego dla okresu menstruacji obrzmienia, mastalgia może nieść za sobą inne objawy, które powinny zaniepokoić. Należą do nich m.in:

  • gorączka,
  • zmiany skórne na piersiach,
  • nadmierna ciepłota piersi,
  • guzek lub guzki w piersiach,
  • wydzielina z brodawki.

Wszystko to w połączeniu z bolesnością (nawet jeśli jest to ból piersi przy owulacji czy okresie) powinno być sygnałem alarmowym i skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza. Czym wymienione objawy mogą być spowodowane? Możliwości jest wiele, a należeć do nich mogą wszelkiego rodzaju guzy, torbiele i włókniaki, zapalenia, urazy czy zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Ból piersi w ciąży natomiast może być przyczyną niedoboru oksytocyny, warto więc wykonać odpowiednie badania.

Jak przebiega diagnoza i leczenie mastalgii?

Diagnoza i leczenie mastalgii zależy od podłoża jej występowania. Cykliczny ból piersi, towarzyszący menstruacji raczej nie wymaga dalszego diagnozowania. Wiele kobiet jednak zadaje sobie pytania: "czy rak piersi boli?" lub "czy torbiele w piersiach bolą?". Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każdy przypadek może być inny. W diagnostyce mastalgii stosuje się takie badania, jak USG piersi czy mammografia, które potwierdzą lub wykluczą obecność np. torbieli, włókniaków czy guzów. W przypadku guzów może być konieczne wykonanie także biopsji cienkoigłowej, dzięki której będzie wiadomo, czy guz nie jest nowotworem złośliwym. Po wykonaniu pełnej diagnostyki lekarz ginekolog wdroży odpowiednie leczenie, na które może składać się np. terapia hormonalna. 

Mastalgia cykliczna a mastalgia niecykliczna – najważniejsze różnice

Mastalgia cykliczna ma związek ze zmianami hormonalnymi, zachodzącymi w czasie cyklu miesiączkowego. Zazwyczaj towarzyszy kobiecie przed okresem. Oprócz bólu może wystąpić także nabrzmienie piersi, które ustępuje samoistnie po rozpoczęciu krwawienia menstruacyjnego. Ten rodzaj mastalgii może się pojawić także w czasie owulacji. Jeśli nie towarzyszą jej inne objawy, ból nie musi być powodem do niepokoju. U wielu kobiet zdarza się, że mastalgia cykliczna trwa wiele lat i ustępuje dopiero po menopauzie. 

Niecykliczna postać mastalgii może być przyczyną zmian morfologicznych w sutkach, takich jak torbiele, zwyrodnienia, włókniaki, a nawet guzy nowotworowe. Może się pojawić także w pierwszym okresie ciąży lub w czasie menopauzy. Ból, towarzyszący mastalgii niecyklicznej określany jest jako ostry lub piekący. Dolegliwość ta częściej występuje u kobiet w wieku okołomenopauzalnym, ale nie jest to regułą. 

Czy stres może powodować ból piersi? Jak prawidłowo wykonać samobadanie?

Samobadanie piersi to jedno z podstawowych badań, dzięki któremu samodzielnie można stwierdzić zmiany w obrębie biustu. Aby prawidłowo je wykonać, należy stanąć wyprostowanym przed lustrem i dokładnie obejrzeć piersi z każdej strony. Następnie pełną dłonią należy dotykać piersi w koło, przesuwając dłoń aż do brodawki. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju zmiany, które nie były wyczuwalne przy poprzednim samobadaniu. 

Czy stres może powodować ból piersi? Okazuje się, że tak - stres może być przyczyną występowania mastalgii niecyklicznej. Nadmiar stresu może być przyczyną wystąpienia innych chorób, np. nerwicy. Nerwica, a ból w piersiach również mogą być ze sobą powiązane - choroba ta może zaostrzyć dolegliwości. 

Jak sobie radzić z bólem piersi? Łagodzenie i eliminacja czynników zaostrzających ból

W celu złagodzenia objawów miesiączki (w tym bólu czy obrzmienia piersi) zazwyczaj stosowane są leki przeciwbólowe oraz inne preparaty bez recepty, szeroko dostępne w aptekach. Są to metody doraźne, gdyż po ustaniu okresu, ustają również dolegliwości z nim związane. W innych przypadkach pomóc może zmiana diety, m.in. ograniczenie spożycia soli oraz kofeiny, a także suplementacja preparatami z witaminą A, B i E, które mogą ograniczyć obrzęk piersi. Miejscowo zadziałają też chłodne okłady na biust. W niektórych sytuacjach w celu złagodzenia bólu konieczne będzie wprowadzenie antykoncepcji hormonalnej - o tym jednak decyduje ginekolog.

Profilaktyka bólu piersi: samobadanie i nie tylko

Regularne samobadanie piersi jest niezwykle istotne w profilaktyce chorób piersi. Dzięki niemu można wykryć np. nowotwór we wczesnym stadium, co znacznie zwiększa szansę na jego pełne wyleczenie. Kobieta, która regularnie bada swoje piersi, zna je od lat i od razu jest w stanie wyczuć, czy pojawił się guzek, którego nie było wcześniej. Ponadto dla kobiet, które karmią piersią, z pomocą mogą przyjść różnego rodzaju kremy i maści na sutki oraz preparaty do pielęgnacji biustu. Ich użycie utrzymuje prawidłowe nawodnienie, co zapobiega pękaniu brodawek. Dzięki temu ból podczas karmienia jest mniej dotkliwy.

Terapie w leczeniu bólu piersi - jak poprawić jakość życia?

Termoterapia, czyli leczenie ciepłem i zimnem może znacznie złagodzić ból piersi. Z reguły wykonuje się ją za pomocą specjalnych, żelowych kompresów, którymi okłada się biust - naprzemiennie zimne i ciepłe. Do okładów można zastosować także zmrożone liście kapusty. Z pomocą przyjdą też specjalne preparaty łagodzące, wzbogacone wyciągiem ze skrzypu czy kwasem hialuronowym. Należy je delikatnie wmasować w obolałe piersi tak, żeby nadmiernie ich nie rozgrzać. Można również wykonać masaż łagodzący przy pomocy płatków owsianych, które należy uprzednio rozmiękczyć w wodzie.

Mastalgia to bóle piersi, które mogą wystąpić pod dwoma postaciami - cykliczną (charakterystyczną dla kobiet przed miesiączką) oraz niecykliczną (charakterystyczną dla niektórych schorzeń, np. torbieli czy guzów). Jeśli bólowi towarzyszą inne objawy, takie jak gorączka, wydzielina z sutków, zaczerwienienie czy zmiany skórne na piersiach, powinien być to sygnał, że czas zgłosić się do ginekologa w celu wykonania diagnozy. Bardzo istotne jest regularne samobadanie piersi, które może pomóc wykryć poważne choroby już w ich wczesnym stadium. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dieta i odchudzanie

Witarianizm - surowa dieta RAW. Co daje i jakie efekty przynosi roślinna dieta?
Witarianizm, czyli surowa dieta RAW, to podejście żywieniowe oparte na spożywaniu wyłącznie nieprzetworzonych produktów roślinnych. Kładzie nacisk na spożywanie surowych warzyw, owoców, orzechów, nasion oraz kiełków, bez ich...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.