Ból kolan – przyczyny, leczenie, profilaktyka. Czy warto spróbować domowych sposobów na bolące kolana?

Ból kolan – przyczyny, leczenie, profilaktyka. Czy warto spróbować domowych sposobów na bolące kolana? - zdjęcie

Ból kolana jest jedną z częściej pojawiających się dolegliwości ze strony narządu ruchu. Staw kolanowy, z uwagi na bardzo złożoną budowę, jest narażony na uszkodzenia oraz pojawienie się stanów patologicznych, które mogą powodować dyskomfort oraz ból. Najczęstszymi przyczynami, które doprowadzają do uszkodzenia obrębu kolana są urazy, jak skręcenie czy stłuczenie, ale także przeciążenia oraz pojawienie się ogólnoustrojowych chorób i zwyrodnień.

Bóle kolan mogą przybierać różną formę, a także nasilać się przy zginaniu stawu, chodzeniu czy wykonywaniu ćwiczeń. Po pojawieniu się dolegliwości bólowych lub opuchlizny, warto udać się do lekarza lub fizjoterapeuty w celu znalezienia przyczyny i rozpoczęcia leczenia lub fizjoterapii. Doraźnie, w celu złagodzenia bólu, można zastosować maści lub żele, które przyniosą szybką ulgę. W trosce o kolana równie ważna jest profilaktyka. Dieta bogata w witaminy oraz odpowiednia suplementacja pomogą jeszcze lepiej zatroszczyć się o stawy.

Zobacz także artykuł: Witamina na stawy - co warto zażywać na bolące stawy?

Z artykułu dowiesz się:

 • czym charakteryzują się bóle kolan?
 • jakie są przyczyny wystąpienia dolegliwości?
 • jak niwelować ból domowymi sposobami?
 • kiedy udać się z bólem kolan do lekarza?
 • jak dbać o staw kolanowy?

Czym charakteryzują się bóle kolan?

Staw kolanowy jest największym, a zarazem najbardziej narażonym na przeciążenie i uszkodzenie narządem w organizmie człowieka. Charakteryzuje się złożoną budową oraz pełnieniem wielu funkcji, które zapewniają odpowiednia sprawność narządu ruchu. Głównym objawem, który świadczy o urazie, przeciążeniu lub pojawieniu się choroby jest ból kolan. Wiele pacjentów, po pojawieniu się bólu w kolanie zastanawia się, co jest ich przyczyną. Najważniejszym krokiem natomiast jest zdiagnozowanie źródła problemu, co w konsekwencji może pozwolić na skuteczne leczenie lub rehabilitację. 

Ból kolan charakteryzuje się wystąpieniem dyskomfortu podczas ruchu oraz ostrych lub mniej odczuwalnych dolegliwości bólowych. Może rozpocząć się bez konkretnej przyczyny lub występować podczas wykonywania konkretnej czynności. Dodatkowo może im towarzyszyć obrzęk stawu, znacznie ograniczenie jego ruchomości, gorączka oraz zaczerwienienie danego obszaru skóry. Jego intensywność może nasilać się podczas wysiłku lub chodzenia, a obszar pojawienia się dolegliwości zależy od przyczyny problemu. O dolegliwości związanej z kolanem mogą świadczyć:

 • bóle pod kolanem,
 • ból kolana przy zginaniu,
 • opuchnięte kolano,
 • ból przy zmianie ułożenia stawu,
 • dyskomfort podczas chodzenia lub wysiłku fizycznego,
 • ból w pachwinie.

Skutecznym sposobem na zmniejszenia odczucia bólu jest miejscowe zastosowanie żelu przeciwbólowego lub przeciwzapalnego oraz sprayu chłodzącego, który pomoże uśmierzyć dolegliwości do czasu kontaktu z lekarzem. W razie wystąpienia urazu mechanicznego, warto przed wizyta lekarską ustabilizować staw kolanowy za pomocą specjalistycznych opatrunków.

Jakie są rodzaje bólu kolan?

Ból w kolanie może być spowodowany różnymi czynnikami. W zależności od źródła problemu wyróżnia się następujące rodzaje bólu kolana:

1. Zapalenie stawu kolanowego

Ból spowodowany został wystąpieniem stanu zapalnego lub infekcją bakteryjną. Cechą charakterystyczną tego rodzaju dolegliwości jest opuchnięte kolano, ból kolana przy zginaniu oraz zaczerwienienie skóry, a niekiedy gorączka. 

2. Zwyrodnienie stawu

Ból kolana, który spowodowany jest zwyrodnieniem pojawia się na skutek zużycia chrząstki stawowej. Ten rodzaj bólu kolan objawia się sztywnością stawu oraz zmniejszeniem dolegliwości po rozpoczęciu chodzenia. 

3. Uraz stawu kolanowego

Kolejnym rodzajem dolegliwości bólowych kolana jest jego uraz. Kolano jest złożonym narządem, który często ulega uszkodzeniu na skutek skręcenia, stłuczenia, zwichnięcia czy zerwania więzadeł.

Jakie mogą być przyczyny bólu kolan?

Bóle kolan mogą mieć wiele przyczyn. Kontuzja lub dolegliwości stawu kolanowego głównie wynikają z urazu, choroby aparatu stawowego lub przeciążenia i zwyrodnienia stawu. Czynnikami, które przyczyniają się do wystąpienia bólu w obrębie kolana są:

 • stłuczenie, zwichnięcie lub skręcenie stawu kolanowego,
 • zerwanie więzadła,
 • zwyrodnieniem stawu kolanowego,
 • przeciążeniem, które wynika z charakteru pracy lub otyłości,
 • stanem zapalnym ścięgien,
 • torbiel Bakera,
 • dna moczanowa,
 • zbyt intensywna i nieprawidłowo wykonywana aktywność fizyczna,
 • zapalenie kaletki maziowej stawu,
 • choroby autoimmunologiczne, jak reumatoidalne zapalenie stawu,
 • brać ćwiczeń rozciągających po treningu lub bieganiu,
 • zwyrodnienie stawu biodrowego,
 • wady postawy i zła budowa anatomiczna stóp,
 • guzy kośćca,
 • podeszły wiek,
 • zakrzepica żył głębokich.

Rozpoznanie przyczyny bólu kolana jest podstawą do postawienia trafnej diagnozy. Pozwala to na skuteczne przeprowadzenie leczenia farmakologicznego oraz rehabilitacji. W skrajnych przypadkach, jedyną szansą powrotu do dawnego komfortu życia jest leczenie operacyjne. 

Jak zapobiegać przeciążaniu kolan?

Przeciążenie kolan jest główną przyczyną pojawienia się dolegliwości ze strony stawu kolanowego. Jego codzienna praca polega na utrzymywaniu ciężaru ciała, a także znacząco wpływa na sprawne funkcjonowanie całego aparatu ruchu. Istotna jest odpowiednia troska, która zapewni mu sprawność przez długie lata. 

Pierwszym czynnikiem, który pomaga zapobiegać przeciążeniu i wystąpieniu bólu w kolanie jest utrzymywanie odpowiedniej masy ciała. Nadwaga doprowadza do szybszego zużywania się chrząstki stawowej, co przyczynia się do pojawienia kontuzji. Kolejnym elementem jest zadbanie o odpowiednią sprawność mięśni poprzez wykonywanie aktywności fizycznej. Sport pomaga utrzymać kondycję, odpowiednią wagę oraz zachować sprawność stawów. Warto wiedzieć, iż amatorzy sportu powinni wybierać delikatne aktywności, które dodatkowo nie obciążą kolan i nie doprowadzą do ich kontuzji.

Ból kolan – domowe sposoby na uśmierzenie bólu

Ból w kolanie, opuchnięte kolano czy bolące kolana przy zginania często powodują u ludzi niepokój. Niewielkie urazy, stłuczenia czy dolegliwości bólowe po aktywności fizycznej, które występują w umiarkowanym stopniu nie muszą być konsultowane z lekarzem. Istnieją domowe sposoby, które pomagają uporać się z problemem i przywrócić stawom dawną sprawność. Zalicza się do nich:

 • odpoczynek,
 • chłodzący kompres lub zastosowanie środka chłodzącego,
 • posmarowanie miejsca bólu maścią przeciwbólową lub przeciwzapalną,
 • solidne nawodnienie organizmu,
 • kąpiel lub kompres z solą Epson, która zawiera siarkę i magnez,
 • zastosowanie delikatnych środków przeciwbólowych doustnie.

Kiedy z bólem kolan należy udać się do lekarza?

Silny, ostry lub nagły ból w kolanie, ból w pachwinie lub opuchnięty staw kolanowy zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Przyczyny pojawienia się takich dolegliwości są podstawą do przeprowadzenia dalszej diagnostyki.. Domowe sposoby na ból kolan zmniejszają jego intensywność, natomiast przewlekłe dolegliwości mogą być spowodowane wystąpieniem chorób stawu kolanowego.

Sytuację warto skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub ortopedą, który zleci wykonanie dalszych badań, jak zdjęcia rentgenowskiego, badania USG lub tomografii komputerowej. Wszelkie urazy mechaniczne, jak skręcenie czy zwichniecie stawu kolanowego wymagają natychmiastowego badania na oddziale ratunkowym szpitala.

Jak dbać o kolana, aby zapobiegać bólom?

Bóle, które dotyczą kolana mają różne pochodzenie. Jednak każdy człowiek ma wpływ na żywotność oraz sprawność stawu kolanowego. Oprócz aktywności fizycznej i utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, warto pamiętać o zbilansowanej, zdrowej diecie, która pozwoli na uzupełnieniu cennych minerałów i witamin w organizmie. Dobrym rozwiązaniem jest tez suplementacja preparatami, które zawierają kolagen, witaminę D lub wapń. Pozwoli to zachować prawidłową podaż tych składników, co znacząco wpływa na sprawność stawu kolanowego, co pozwoli na uniknięcie bólu kolana. 

Dolegliwości bólowe stawu kolanowego znacznie obniżają komfort życia i wpływają na codzienne funkcjonowanie. Warto odpowiednio troszczyć się o stawy i mięśnie, co pozwoli zachować sprawność fizyczną na długie lata. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.