Ból kolan – przyczyny, leczenie, profilaktyka. Czy warto spróbować domowych sposobów na bolące kolana?

Ból kolan – przyczyny, leczenie, profilaktyka. Czy warto spróbować domowych sposobów na bolące kolana? - zdjęcie

Ból kolan – przyczyny, leczenie, profilaktyka. Czy warto spróbować domowych sposobów na bolące kolana?

Ból kolana jest jedną z częściej pojawiających się dolegliwości ze strony narządu ruchu. Staw kolanowy, z uwagi na bardzo złożoną budowę, jest narażony na uszkodzenia oraz pojawienie się stanów patologicznych, które mogą powodować dyskomfort oraz ból. Najczęstszymi przyczynami, które doprowadzają do uszkodzenia obrębu kolana są urazy, jak skręcenie czy stłuczenie, ale także przeciążenia oraz pojawienie się ogólnoustrojowych chorób i zwyrodnień.

Bóle kolan mogą przybierać różną formę, a także nasilać się przy zginaniu stawu, chodzeniu czy wykonywaniu ćwiczeń. Po pojawieniu się dolegliwości bólowych lub opuchlizny, warto udać się do lekarza lub fizjoterapeuty w celu znalezienia przyczyny i rozpoczęcia leczenia lub fizjoterapii. Doraźnie, w celu złagodzenia bólu, można zastosować maści lub żele, które przyniosą szybką ulgę. W trosce o kolana równie ważna jest profilaktyka. Dieta bogata w witaminy oraz odpowiednia suplementacja pomogą jeszcze lepiej zatroszczyć się o stawy.

Zobacz także artykuł: Witamina na stawy - co warto zażywać na bolące stawy?

Z artykułu dowiesz się:

 • czym charakteryzują się bóle kolan?
 • jakie są przyczyny wystąpienia dolegliwości?
 • jak niwelować ból domowymi sposobami?
 • kiedy udać się z bólem kolan do lekarza?
 • jak dbać o staw kolanowy?

Czym charakteryzują się bóle kolan?

Staw kolanowy jest największym, a zarazem najbardziej narażonym na przeciążenie i uszkodzenie narządem w organizmie człowieka. Charakteryzuje się złożoną budową oraz pełnieniem wielu funkcji, które zapewniają odpowiednia sprawność narządu ruchu. Głównym objawem, który świadczy o urazie, przeciążeniu lub pojawieniu się choroby jest ból kolan. Wiele pacjentów, po pojawieniu się bólu w kolanie zastanawia się, co jest ich przyczyną. Najważniejszym krokiem natomiast jest zdiagnozowanie źródła problemu, co w konsekwencji może pozwolić na skuteczne leczenie lub rehabilitację. 

Ból kolan charakteryzuje się wystąpieniem dyskomfortu podczas ruchu oraz ostrych lub mniej odczuwalnych dolegliwości bólowych. Może rozpocząć się bez konkretnej przyczyny lub występować podczas wykonywania konkretnej czynności. Dodatkowo może im towarzyszyć obrzęk stawu, znacznie ograniczenie jego ruchomości, gorączka oraz zaczerwienienie danego obszaru skóry. Jego intensywność może nasilać się podczas wysiłku lub chodzenia, a obszar pojawienia się dolegliwości zależy od przyczyny problemu. O dolegliwości związanej z kolanem mogą świadczyć:

 • bóle pod kolanem,
 • ból kolana przy zginaniu,
 • opuchnięte kolano,
 • ból przy zmianie ułożenia stawu,
 • dyskomfort podczas chodzenia lub wysiłku fizycznego,
 • ból w pachwinie.

Skutecznym sposobem na zmniejszenia odczucia bólu jest miejscowe zastosowanie żelu przeciwbólowego lub przeciwzapalnego oraz sprayu chłodzącego, który pomoże uśmierzyć dolegliwości do czasu kontaktu z lekarzem. W razie wystąpienia urazu mechanicznego, warto przed wizyta lekarską ustabilizować staw kolanowy za pomocą specjalistycznych opatrunków.

Jakie są rodzaje bólu kolan?

Ból w kolanie może być spowodowany różnymi czynnikami. W zależności od źródła problemu wyróżnia się następujące rodzaje bólu kolana:

1. Zapalenie stawu kolanowego

Ból spowodowany został wystąpieniem stanu zapalnego lub infekcją bakteryjną. Cechą charakterystyczną tego rodzaju dolegliwości jest opuchnięte kolano, ból kolana przy zginaniu oraz zaczerwienienie skóry, a niekiedy gorączka. 

2. Zwyrodnienie stawu

Ból kolana, który spowodowany jest zwyrodnieniem pojawia się na skutek zużycia chrząstki stawowej. Ten rodzaj bólu kolan objawia się sztywnością stawu oraz zmniejszeniem dolegliwości po rozpoczęciu chodzenia. 

3. Uraz stawu kolanowego

Kolejnym rodzajem dolegliwości bólowych kolana jest jego uraz. Kolano jest złożonym narządem, który często ulega uszkodzeniu na skutek skręcenia, stłuczenia, zwichnięcia czy zerwania więzadeł.

Jakie mogą być przyczyny bólu kolan?

Bóle kolan mogą mieć wiele przyczyn. Kontuzja lub dolegliwości stawu kolanowego głównie wynikają z urazu, choroby aparatu stawowego lub przeciążenia i zwyrodnienia stawu. Czynnikami, które przyczyniają się do wystąpienia bólu w obrębie kolana są:

 • stłuczenie, zwichnięcie lub skręcenie stawu kolanowego,
 • zerwanie więzadła,
 • zwyrodnieniem stawu kolanowego,
 • przeciążeniem, które wynika z charakteru pracy lub otyłości,
 • stanem zapalnym ścięgien,
 • torbiel Bakera,
 • dna moczanowa,
 • zbyt intensywna i nieprawidłowo wykonywana aktywność fizyczna,
 • zapalenie kaletki maziowej stawu,
 • choroby autoimmunologiczne, jak reumatoidalne zapalenie stawu,
 • brać ćwiczeń rozciągających po treningu lub bieganiu,
 • zwyrodnienie stawu biodrowego,
 • wady postawy i zła budowa anatomiczna stóp,
 • guzy kośćca,
 • podeszły wiek,
 • zakrzepica żył głębokich.

Rozpoznanie przyczyny bólu kolana jest podstawą do postawienia trafnej diagnozy. Pozwala to na skuteczne przeprowadzenie leczenia farmakologicznego oraz rehabilitacji. W skrajnych przypadkach, jedyną szansą powrotu do dawnego komfortu życia jest leczenie operacyjne. 

Jak zapobiegać przeciążaniu kolan?

Przeciążenie kolan jest główną przyczyną pojawienia się dolegliwości ze strony stawu kolanowego. Jego codzienna praca polega na utrzymywaniu ciężaru ciała, a także znacząco wpływa na sprawne funkcjonowanie całego aparatu ruchu. Istotna jest odpowiednia troska, która zapewni mu sprawność przez długie lata. 

Pierwszym czynnikiem, który pomaga zapobiegać przeciążeniu i wystąpieniu bólu w kolanie jest utrzymywanie odpowiedniej masy ciała. Nadwaga doprowadza do szybszego zużywania się chrząstki stawowej, co przyczynia się do pojawienia kontuzji. Kolejnym elementem jest zadbanie o odpowiednią sprawność mięśni poprzez wykonywanie aktywności fizycznej. Sport pomaga utrzymać kondycję, odpowiednią wagę oraz zachować sprawność stawów. Warto wiedzieć, iż amatorzy sportu powinni wybierać delikatne aktywności, które dodatkowo nie obciążą kolan i nie doprowadzą do ich kontuzji.

Ból kolan – domowe sposoby na uśmierzenie bólu

Ból w kolanie, opuchnięte kolano czy bolące kolana przy zginania często powodują u ludzi niepokój. Niewielkie urazy, stłuczenia czy dolegliwości bólowe po aktywności fizycznej, które występują w umiarkowanym stopniu nie muszą być konsultowane z lekarzem. Istnieją domowe sposoby, które pomagają uporać się z problemem i przywrócić stawom dawną sprawność. Zalicza się do nich:

 • odpoczynek,
 • chłodzący kompres lub zastosowanie środka chłodzącego,
 • posmarowanie miejsca bólu maścią przeciwbólową lub przeciwzapalną,
 • solidne nawodnienie organizmu,
 • kąpiel lub kompres z solą Epson, która zawiera siarkę i magnez,
 • zastosowanie delikatnych środków przeciwbólowych doustnie.

Kiedy z bólem kolan należy udać się do lekarza?

Silny, ostry lub nagły ból w kolanie, ból w pachwinie lub opuchnięty staw kolanowy zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Przyczyny pojawienia się takich dolegliwości są podstawą do przeprowadzenia dalszej diagnostyki.. Domowe sposoby na ból kolan zmniejszają jego intensywność, natomiast przewlekłe dolegliwości mogą być spowodowane wystąpieniem chorób stawu kolanowego.

Sytuację warto skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub ortopedą, który zleci wykonanie dalszych badań, jak zdjęcia rentgenowskiego, badania USG lub tomografii komputerowej. Wszelkie urazy mechaniczne, jak skręcenie czy zwichniecie stawu kolanowego wymagają natychmiastowego badania na oddziale ratunkowym szpitala.

Jak dbać o kolana, aby zapobiegać bólom?

Bóle, które dotyczą kolana mają różne pochodzenie. Jednak każdy człowiek ma wpływ na żywotność oraz sprawność stawu kolanowego. Oprócz aktywności fizycznej i utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, warto pamiętać o zbilansowanej, zdrowej diecie, która pozwoli na uzupełnieniu cennych minerałów i witamin w organizmie. Dobrym rozwiązaniem jest tez suplementacja preparatami, które zawierają kolagen, witaminę D lub wapń. Pozwoli to zachować prawidłową podaż tych składników, co znacząco wpływa na sprawność stawu kolanowego, co pozwoli na uniknięcie bólu kolana. 

Dolegliwości bólowe stawu kolanowego znacznie obniżają komfort życia i wpływają na codzienne funkcjonowanie. Warto odpowiednio troszczyć się o stawy i mięśnie, co pozwoli zachować sprawność fizyczną na długie lata. 

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby skóry

Włókniak twardy bądź miękki – jak wyglądają oraz jak usunąć i leczyć?
Włókniaki należą do często występujących zmian skórnych. Nie stanowią na szczęście zagrożenia dla życia, chociaż zaliczane są do zmian nowotworowych. Mogą jednak stanowić poważny problem estetyczny, z uwagi na swój szpecący wyglą...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.