zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Mięśnie i kości

Ból kolan – przyczyny, leczenie, profilaktyka. Czy warto spróbować domowych sposobów na bolące kolana?

 Ból kolan – przyczyny, leczenie, profilaktyka. Czy warto spróbować domowych sposobów na bolące kolana?

Ból kolana jest jedną z częściej pojawiających się dolegliwości ze strony narządu ruchu. Staw kolanowy, z uwagi na bardzo złożoną budowę, jest narażony na uszkodzenia oraz pojawienie się stanów patologicznych, które mogą powodować dyskomfort oraz ból. Najczęstszymi przyczynami, które doprowadzają do uszkodzenia obrębu kolana są urazy, jak skręcenie czy stłuczenie, ale także przeciążenia oraz pojawienie się ogólnoustrojowych chorób i zwyrodnień.

Bóle kolan mogą przybierać różną formę, a także nasilać się przy zginaniu stawu, chodzeniu czy wykonywaniu ćwiczeń. Po pojawieniu się dolegliwości bólowych lub opuchlizny, warto udać się do lekarza lub fizjoterapeuty w celu znalezienia przyczyny i rozpoczęcia leczenia lub fizjoterapii. Doraźnie, w celu złagodzenia bólu, można zastosować maści lub żele, które przyniosą szybką ulgę. W trosce o kolana równie ważna jest profilaktyka. Dieta bogata w witaminy oraz odpowiednia suplementacja pomogą jeszcze lepiej zatroszczyć się o stawy.

Zobacz także artykuł: Witamina na stawy - co warto zażywać na bolące stawy?

Z artykułu dowiesz się:

 • czym charakteryzują się bóle kolan?
 • jakie są przyczyny wystąpienia dolegliwości?
 • jak niwelować ból domowymi sposobami?
 • kiedy udać się z bólem kolan do lekarza?
 • jak dbać o staw kolanowy?

Czym charakteryzują się bóle kolan?

Staw kolanowy jest największym, a zarazem najbardziej narażonym na przeciążenie i uszkodzenie narządem w organizmie człowieka. Charakteryzuje się złożoną budową oraz pełnieniem wielu funkcji, które zapewniają odpowiednia sprawność narządu ruchu. Głównym objawem, który świadczy o urazie, przeciążeniu lub pojawieniu się choroby jest ból kolan. Wiele pacjentów, po pojawieniu się bólu w kolanie zastanawia się, co jest ich przyczyną. Najważniejszym krokiem natomiast jest zdiagnozowanie źródła problemu, co w konsekwencji może pozwolić na skuteczne leczenie lub rehabilitację. 

Ból kolan charakteryzuje się wystąpieniem dyskomfortu podczas ruchu oraz ostrych lub mniej odczuwalnych dolegliwości bólowych. Może rozpocząć się bez konkretnej przyczyny lub występować podczas wykonywania konkretnej czynności. Dodatkowo może im towarzyszyć obrzęk stawu, znacznie ograniczenie jego ruchomości, gorączka oraz zaczerwienienie danego obszaru skóry. Jego intensywność może nasilać się podczas wysiłku lub chodzenia, a obszar pojawienia się dolegliwości zależy od przyczyny problemu. O dolegliwości związanej z kolanem mogą świadczyć:

 • bóle pod kolanem,
 • ból kolana przy zginaniu,
 • opuchnięte kolano,
 • ból przy zmianie ułożenia stawu,
 • dyskomfort podczas chodzenia lub wysiłku fizycznego,
 • ból w pachwinie.

Skutecznym sposobem na zmniejszenia odczucia bólu jest miejscowe zastosowanie żelu przeciwbólowego lub przeciwzapalnego oraz sprayu chłodzącego, który pomoże uśmierzyć dolegliwości do czasu kontaktu z lekarzem. W razie wystąpienia urazu mechanicznego, warto przed wizyta lekarską ustabilizować staw kolanowy za pomocą specjalistycznych opatrunków.

Jakie są rodzaje bólu kolan?

Ból w kolanie może być spowodowany różnymi czynnikami. W zależności od źródła problemu wyróżnia się następujące rodzaje bólu kolana:

1. Zapalenie stawu kolanowego

Ból spowodowany został wystąpieniem stanu zapalnego lub infekcją bakteryjną. Cechą charakterystyczną tego rodzaju dolegliwości jest opuchnięte kolano, ból kolana przy zginaniu oraz zaczerwienienie skóry, a niekiedy gorączka. 

2. Zwyrodnienie stawu

Ból kolana, który spowodowany jest zwyrodnieniem pojawia się na skutek zużycia chrząstki stawowej. Ten rodzaj bólu kolan objawia się sztywnością stawu oraz zmniejszeniem dolegliwości po rozpoczęciu chodzenia. 

3. Uraz stawu kolanowego

Kolejnym rodzajem dolegliwości bólowych kolana jest jego uraz. Kolano jest złożonym narządem, który często ulega uszkodzeniu na skutek skręcenia, stłuczenia, zwichnięcia czy zerwania więzadeł.

Jakie mogą być przyczyny bólu kolan?

Bóle kolan mogą mieć wiele przyczyn. Kontuzja lub dolegliwości stawu kolanowego głównie wynikają z urazu, choroby aparatu stawowego lub przeciążenia i zwyrodnienia stawu. Czynnikami, które przyczyniają się do wystąpienia bólu w obrębie kolana są:

 • stłuczenie, zwichnięcie lub skręcenie stawu kolanowego,
 • zerwanie więzadła,
 • zwyrodnieniem stawu kolanowego,
 • przeciążeniem, które wynika z charakteru pracy lub otyłości,
 • stanem zapalnym ścięgien,
 • torbiel Bakera,
 • dna moczanowa,
 • zbyt intensywna i nieprawidłowo wykonywana aktywność fizyczna,
 • zapalenie kaletki maziowej stawu,
 • choroby autoimmunologiczne, jak reumatoidalne zapalenie stawu,
 • brać ćwiczeń rozciągających po treningu lub bieganiu,
 • zwyrodnienie stawu biodrowego,
 • wady postawy i zła budowa anatomiczna stóp,
 • guzy kośćca,
 • podeszły wiek,
 • zakrzepica żył głębokich.

Rozpoznanie przyczyny bólu kolana jest podstawą do postawienia trafnej diagnozy. Pozwala to na skuteczne przeprowadzenie leczenia farmakologicznego oraz rehabilitacji. W skrajnych przypadkach, jedyną szansą powrotu do dawnego komfortu życia jest leczenie operacyjne. 

Jak zapobiegać przeciążaniu kolan?

Przeciążenie kolan jest główną przyczyną pojawienia się dolegliwości ze strony stawu kolanowego. Jego codzienna praca polega na utrzymywaniu ciężaru ciała, a także znacząco wpływa na sprawne funkcjonowanie całego aparatu ruchu. Istotna jest odpowiednia troska, która zapewni mu sprawność przez długie lata. 

Pierwszym czynnikiem, który pomaga zapobiegać przeciążeniu i wystąpieniu bólu w kolanie jest utrzymywanie odpowiedniej masy ciała. Nadwaga doprowadza do szybszego zużywania się chrząstki stawowej, co przyczynia się do pojawienia kontuzji. Kolejnym elementem jest zadbanie o odpowiednią sprawność mięśni poprzez wykonywanie aktywności fizycznej. Sport pomaga utrzymać kondycję, odpowiednią wagę oraz zachować sprawność stawów. Warto wiedzieć, iż amatorzy sportu powinni wybierać delikatne aktywności, które dodatkowo nie obciążą kolan i nie doprowadzą do ich kontuzji.

Ból kolan – domowe sposoby na uśmierzenie bólu

Ból w kolanie, opuchnięte kolano czy bolące kolana przy zginania często powodują u ludzi niepokój. Niewielkie urazy, stłuczenia czy dolegliwości bólowe po aktywności fizycznej, które występują w umiarkowanym stopniu nie muszą być konsultowane z lekarzem. Istnieją domowe sposoby, które pomagają uporać się z problemem i przywrócić stawom dawną sprawność. Zalicza się do nich:

 • odpoczynek,
 • chłodzący kompres lub zastosowanie środka chłodzącego,
 • posmarowanie miejsca bólu maścią przeciwbólową lub przeciwzapalną,
 • solidne nawodnienie organizmu,
 • kąpiel lub kompres z solą Epson, która zawiera siarkę i magnez,
 • zastosowanie delikatnych środków przeciwbólowych doustnie.

Kiedy z bólem kolan należy udać się do lekarza?

Silny, ostry lub nagły ból w kolanie, ból w pachwinie lub opuchnięty staw kolanowy zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Przyczyny pojawienia się takich dolegliwości są podstawą do przeprowadzenia dalszej diagnostyki.. Domowe sposoby na ból kolan zmniejszają jego intensywność, natomiast przewlekłe dolegliwości mogą być spowodowane wystąpieniem chorób stawu kolanowego.

Sytuację warto skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub ortopedą, który zleci wykonanie dalszych badań, jak zdjęcia rentgenowskiego, badania USG lub tomografii komputerowej. Wszelkie urazy mechaniczne, jak skręcenie czy zwichniecie stawu kolanowego wymagają natychmiastowego badania na oddziale ratunkowym szpitala.

Jak dbać o kolana, aby zapobiegać bólom?

Bóle, które dotyczą kolana mają różne pochodzenie. Jednak każdy człowiek ma wpływ na żywotność oraz sprawność stawu kolanowego. Oprócz aktywności fizycznej i utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, warto pamiętać o zbilansowanej, zdrowej diecie, która pozwoli na uzupełnieniu cennych minerałów i witamin w organizmie. Dobrym rozwiązaniem jest tez suplementacja preparatami, które zawierają kolagen, witaminę D lub wapń. Pozwoli to zachować prawidłową podaż tych składników, co znacząco wpływa na sprawność stawu kolanowego, co pozwoli na uniknięcie bólu kolana. 

Dolegliwości bólowe stawu kolanowego znacznie obniżają komfort życia i wpływają na codzienne funkcjonowanie. Warto odpowiednio troszczyć się o stawy i mięśnie, co pozwoli zachować sprawność fizyczną na długie lata. mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.