zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Dieta i odchudzanie

Ból brzucha po orzechach

 ból brzucha po orzechach

Orzechy są nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Są bogatym źródłem witamin, soli mineralnych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Stanowią doskonałą przekąskę, ale są też częstym dodatkiem do dań, sałatek i deserów. U niektórych osób jednak zjedzenie orzechów może powodować pojawienie się nieprzyjemnych objawów żołądkowo-jelitowych w postaci niestrawności, bólu brzucha, a nawet biegunki. Pojawia się zatem pytanie: dlaczego po orzechach boli żołądek i występuje biegunka? Skąd biorą się dolegliwości?

Ból brzucha po orzechach włoskich

Ból brzucha po orzechach stanowi dosyć częstą przypadłość. Najbardziej popularnymi orzechami w Polsce są orzechy włoskie, po spożyciu których pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Zjedzenie zbyt wielu orzechów włoskich może powodować uczucie wzdęcia, ból brzucha, zgagę i nudności. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest obecność garbników i fitynianu. Okazuje się bowiem, że substancje te są bardzo trudne do strawienia. Należy zatem podkreślić, że orzechy to ciężkostrawna przekąska. Z tego powodu, celem uniknięcia pojawienia się nieprzyjemnych objawów należy ograniczyć ilości zjadanych orzechów i stosować się do zaleceń dietetyków.

Dlaczego po orzechach pojawia się niestrawność, ból żołądka lub biegunka?

Przyczyny bólu brzucha i niestrawności po orzechach mogą być różne. Niekiedy powodem pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości jest błąd dietetyczny, który spowodowany jest połączeniem nieodpowiednich składników. Objawy mogą wystąpić również w wyniku zjedzenia zbyt dużej ilości orzechów i być wynikiem przejedzenia. Niemniej jednak warto podkreślić, że orzechy są silnym alergenem. Z tego powodu ból żołądka po orzechach może być również jednym z objawów alergii, która może przybierać różne formy m.in. dolegliwości układu pokarmowego. Należy zatem wskazać, że z patofizjologicznego punktu widzenia alergia spowodowana jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego. Poza bólem brzucha mogą wystąpić również inne objawy w postaci kataru, zatkanego nosa, a także zmiany skórne tj. pokrzywka czy świąd. Alergia na orzechy może towarzyszyć przez całe życie, a w najbardziej skrajnych przypadkach może być przyczyną wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego w sytuacji, kiedy pojawiły się niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza, by ustalić przyczynę dolegliwości. Jeżeli niestrawność i ból brzucha po orzechach włoskich wywołana jest reakcją alergiczną, jedynym remedium na dolegliwości jest wyeliminowanie tego produktu z diety. Należy pamiętać, że niewielkie ilości orzechów mogą znajdować się w gotowanych produktach, sałatkach i deserach. Z tego powodu warto sprawdzać skład potraw, by uniknąć nieprzyjemnych objawów.

Niestrawność po zjedzeniu innych orzechów – laskowych i ziemnych

Nie tylko orzechy włoskie powodują niestrawność, nieprzyjemne objawy wywołać mogą również orzechy laskowe i orzeszki ziemne. Dolegliwościom bólowym brzucha wówczas towarzyszy uczucie pełności w żołądku, wzdęcia, odbijanie, nudności i wymioty. Ponadto, w orzechach znajduje się duża zawartość błonnika, którego rozkład przez bakterie może powodować występowanie gazów. Należy wskazać, że w przypadku nasilonych objawów niestrawności po orzechach warto zrezygnować z ich jedzenia. Nieprzyjemne dolegliwości bowiem najczęściej utrzymują się przez całe życie. Niemniej jednak zawarte w orzechach składniki, witaminy i minerały należy wówczas uzupełniać poprzez jedzenie owoców i warzyw, bądź w postaci suplementów diety.

Biegunka po orzechach włoskich

Orzechy włoskie są niezwykle zdrową przekąską, bogatą w witaminy i minerały. Zawierają bowiem dużo białka, witaminy E, kwasu Omega-3, magnezu, potasu i fosforu, a także naturalne tłuszcze. Niemniej jednak mimo wielu składników odżywczych, orzechy są częstym alergenem, czyli czynnikiem, który powoduje objawy nadwrażliwości. Nadwrażliwość na orzechy może objawiać się wystąpieniem biegunki, czyli luźnych stolców oddawanych częściej niż 3 razy na dobę bądź w zwiększonej ilości – o masie ponad 200 g na dobę. Z tego powodu, w sytuacji pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości należy ograniczyć orzechy w diecie lub całkowicie usunąć je z codziennego menu.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.