Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ pokarmowy

Ból brzucha po kawie

 ból brzucha a kawa

Na dolegliwości bólowe brzucha i żołądka uskarża się zarówno wiele kobiet, jak i mężczyzn. Schorzenie to stanowi problem około 60% społeczeństwa. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu brzucha czy żołądka. Jednym z głównych powodów dolegliwości żołądkowo-jelitowych są drażniące substancje zawarte w kawie. Niemniej jednak wiele osób nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania bez filiżanki porannej kawy. Pojawia się zatem pytanie: dlaczego po kawie boli brzuch? Jakie są sposoby radzenia sobie z nieprzyjemną dolegliwością? Jak pozbyć się niestrawności po kawie? Czy jedynym remedium jest rezygnacja z picia kawy?

Picie kawy – więcej korzyści czy wad?

Kawa jest ulubionym napojem wielu ludzi na całym świecie, którzy sięgają po nią nie tylko ze względu na walory smakowe i aromat, ale również na właściwości pobudzające. Niezaprzeczalnym faktem jest ten, że zawarta w kawie kofeina dodaje energii, eliminuje zmęczenie i poprawia koncentrację. Ponadto, wypicie kawy doskonale stymuluje metabolizm. Warto również wskazać, że badania wykazały, iż picie kawy w umiarkowanych ilościach (około 2-3 filiżanek dziennie) dobroczynnie wpływa na organizm. Napój bowiem obniża ryzyko zachorowania na Alzheimera czy Parkinsona, a także zmniejsza ryzyko rozwoju schorzeń serca i cukrzycy oraz chroni przed marskością wątroby. Kawa zawiera również przeciwutleniacze, które wykazują silne działanie przeciwnowotworowe. Ponadto, kofeina zawarta w kawie przyczynia się do stymulowania metabolizmu w organizmie. Z tego powodu, aromatyczny napój często stosowany jest podczas diet odchudzających. Niemniej jednak, picie kawy mimo wielu korzyści ma również wady. Wypicie zbyt wielu filiżanek napoju w stosunkowo krótkim czasie skutkuje nadmiernym pobudzeniem układu nerwowego, problemami ze snem, drażliwością oraz wysokim ciśnieniem tętniczym. Co więcej, kawa może przyczyniać się do wystąpienia przykrych dolegliwości brzusznych. Dodatkowo, aromatyczny napar ze względu na zawartość związków lipidowych (tzw. diterpenów) powoduje podwyższenie cholesterolu w organizmie. Często również powoduje nudności, wzdęcia i ból brzucha. Warto także wskazać, że napar wypłukuje z organizmu magnez.

Dlaczego po kawie boli brzuch?

Kawa ma właściwości drażniące. Z tego powodu, po jej wypiciu może pojawić się niestrawność w postaci zgagi, nudności, wzdęć, a także bólu brzucha lub żołądka. Niemniej jednak, warto wiedzieć skąd biorą się właściwości drażniące kawy. Do niedawna przyczyn przykrych dolegliwości doszukiwano się w zawartej w kawie kofeinie, która w połączeniu z niskim (tj. kwaśnym) pH miała wykazywać szkodliwe działanie na błonę śluzową żołądka i jelit. Dlatego też rozwiązaniem problemu miała być kawa bezkofeinowa. Warto jednak wskazać, że nie wyeliminowało to całkowicie problemu. Najnowsze badania wykazują, że przyczyną problemów żołądkowo-jelitowych nie jest kofeina, a woski na powierzchni zielonych ziaren kawy. Owe woski są grupą związków tłuszczowych, które w przewodzie pokarmowym są trudne do strawienia.

O czym może świadczyć ból brzucha po kawie?

Ból brzucha po kawie może być alarmującym symptomem choroby refluksowej. Po wypiciu naparu bowiem komórki żołądka produkują większe ilości enzymów trawiennych. Mięsień, który oddziela przełyk od żołądka jest osłabiony, przez co treść żołądka z enzymami i kwasem solnym przesuwa się do górnych dróg pokarmowych, powodując ból. Innymi możliwymi przyczynami jest również nadkwasota lub nietolerancja pokarmowa.

Jak pozbyć się bólu brzucha po kawie? 

Ból żołądka po kawie to stosunkowa częsta przypadłość. Osoby, które chcą uniknąć przykrych dolegliwości bólowych i niestrawności powinny zrezygnować z jej picia, bądź zastąpić ją innymi pobudzającymi napojami, które nie wykazują właściwości drażniących na układ pokarmowy. Są to m.in. herbata, yerba mate czy napoje z guaraną, zielona herbata czy kawa zbożowa. Niemniej jednak wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki czarnego naparu. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być picie rozpuszczalnej kawy, która zawiera mniej drażniących wosków. Ponadto, warto wiedzieć, że ból brzucha najczęściej pojawia się po kawie z mlekiem, dlatego warto zrezygnować z takiego połączenia. Co więcej, należy stosować się do zasady, że kawę należy pić po posiłku – nigdy na czczo, dzięki czemu substancje drażniące zawarte w aromatycznym napoju nie będą miały bezpośredniego wpływu na błonę śluzową żołądka. Należy podkreślić, że zastosowanie powyższych sposobów jedynie złagodzi szkodliwy wpływ kawy na żołądek, lecz nie wyeliminuje problemu całkowicie.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.