zdjecie zdjecie
Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy i odbioru bezpłatnego mini-produktu brakuje Ci 299.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Producenci
Kategoria Układ pokarmowy

Biegunka podróżnych – objawy, przyczyny, leczenie i profilaktyka

 objawy i leczenie biegunki podróżnych

Biegunka stanowi częstą dolegliwość, która pojawia się podczas podróży. Można mówić o różnym podłożu występowania schorzenia. Przyczyną może być bowiem zmiana klimatu, diety lub wody. Nierzadko rozwolnienie jest również wynikiem stresu, który towarzyszy podczas wyjazdu. Biegunki podróżnych nie należy bagatelizować, gdyż jest nie tylko uciążliwą dolegliwością i obniża komfort odpoczynku, ale dodatkowo może stanowić także potencjalne niebezpieczeństwo. Przedłużające się dolegliwości skutkować mogą bowiem odwodnieniem organizmu. Jak zatem zapobiec biegunce podróżnych? Jakie są metody leczenia nieprzyjemnej dolegliwości w podróży?

Objawy biegunki podróżnych

Biegunka podróżnych to schorzenie, podczas którego poza rozwolnieniem wystąpić mogą również inne objawy. Luźnym stolcom najczęściej towarzyszą nudności oraz wymioty o różnym nasileniu i częstotliwości, wzmożone gazy, a także skurcze i bóle żołądka. U niektórych osób pojawić się może także gorączka. U chorych zaobserwować można stan ogólnego osłabienia i apatii. Charakterystyczny jest również brak apetytu. W zależności od rodzaju zakażenia, symptomy mogą mieć różne nasilenie i czas występowania. W sytuacji zakażenia bakterią bądź wirusem objawy trwają zazwyczaj kilka lub kilkanaście godzin. Natomiast w przypadku zakażenia pierwotniakiem (np. amebą) dolegliwości utrzymują się nawet kilka dni. Co ważne, w większości przypadków objawy biegunki podróżnych ustępują samoistnie, jednak w ostrych stanach konieczna jest konsultacja z lekarzem i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Przyczyny biegunki podróżnych

Biegunka podróżnych jest dolegliwością, na którą cierpią osoby podróżujące do krajów rozwijających się lub w tropiki. Przyczyny schorzenia mogą mieć różne podłoże. Zazwyczaj konsekwencją pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości jest zjedzenie nieświeżych skorupiaków, nieznanych dla żołądka przypraw, a także spożycie niedogotowanych bądź niedokładnie umytych warzyw i owoców. Co więcej, schorzenie może pojawić się w wyniku wypicia skażonej wody. Czynniki te, w połączeniu z wysoką temperaturą, mogą doprowadzić do infekcji układu pokarmowego. Biegunkę podróżnych najczęściej wywołują lamblie lub bakterie Escherichia coli (pałeczka okrężnicy). Należy wskazać, że do zakażenia innymi bakteriami czy wirusami dochodzi niezwykle rzadko.

Leczenie biegunki podróżnych

Biegunka podróżnych stanowi uciążliwą i nieprzyjemną dolegliwość, która nie tylko obniża komfort psychiczny podczas podróży, ale może również skutkować odwodnieniem organizmu, które szczególnie niebezpieczne jest u dzieci. Z tego powodu nie należy jej bagatelizować. Leczenie biegunki podczas podróży polega na przyjmowaniu leków, które dostępne są w formie niewielkich tabletek dostępnych w aptece bez recepty, które wystarczy połknąć, popijając dużą ilością wody. Konieczne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, celem uniknięcia niebezpiecznego odwodnienia. Należy zatem zwiększyć podaż płynów. Co ważne, nie mogą być to napoje kolorowe czy słodzone, wskazana jest jedynie przegotowana lub butelkowa woda niegazowana. Ponadto, niezbędne jest również dostarczenie organizmowi elektrolitów, które umożliwią odzyskanie prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach. Niezwykle istotna jest również odpowiednia dieta. Dorośli mogą łagodzić dolegliwości związane z biegunką poprzez zastosowanie leków, które hamują perystaltykę jelitową. Jeżeli pomimo przyjmowania preparatów na biegunkę, dolegliwości nie ustępują, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Ostra postać biegunki podróżnych, która trwa dłużej niż 2 dni, towarzyszy jej gorączka i osłabienie, a w stolcu obecne są śluz lub krew, leczona jest zazwyczaj antybiotykami.

Biegunka podróżnych – zapobieganie

W przypadku biegunki podróżnych niezwykle ważną rolę odgrywa profilaktyka. Najważniejsza jest dbałość o higienę. Oznacza to, że należy często myć ręce, szczególnie przed posiłkami i po wyjściu z toalety. Jeżeli dostęp do bieżącej wody jest utrudniony, należy zadbać o środki odkażające i preparaty antybakteryjne, gdyż najczęstszą przyczyną dolegliwości jest odmienna flora bakteryjna. Nie zalecane jest jedzenie produktów, co do których nie ma pewności, że są świeże. Dodatkowo nie powinno się spożywać sałatek, owoców morza i pić nieprzegotowanej wody. Co ważne, owoce i warzywa należy obierać ze skórki oraz jeść potrawy, które poddane są obróbce termicznej (gotowaniu). Ponadto, do mycia zębów nie należy używać się wody z kranu, a butelkowej. W przypadku wyjazdu w tropiki lub do krajów rozwijających się o złych warunkach sanitarnych, celem ochrony przed zakażeniami pokarmowymi zaleca się poddanie się szczepieniom przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, cholerze i durowi brzusznemu.

Biegunka podróżnych, określana również jako klątwa faraona, zemsta Montezumy, stanowi częste schorzenie podczas wyjazdów. Z tego powodu warto zabrać ze sobą preparaty i leki na biegunkę, powinny one znaleźć się w każdej apteczce.Biegunka podróżnych – objawy, przyczyny, leczenie i profilaktyka -Obecna ocena: 0 / 5 . Liczba głosów: 0
mgr fizjoterapii Sylwia Szymańska

Tytuł magistra otrzymała na Wydziale Fizjoterapii w Olsztyńskiej Szkole Wyższej. Ukończyła również Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku Farmacja medyczna. Dodatkowo posiada wiele kursów i szkoleń z zakresu badań klinicznych oraz prowadzenia biznesu w sektorze farmaceutyczno-medycznym.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.