zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Informacje dla pacjenta

Białe plamki na paznokciach: czemu się pojawiają? Objawy i przyczyny powstawania

 Białe plamki na paznokciach: czemu się pojawiają? Objawy i przyczyny powstawania

Białe plamki na paznokciach występują dość powszechnie i zwykle nie są niebezpieczne. Stanowią jednak wysyłany przez organizm sygnał, którego nie można lekceważyć. Mogą świadczyć o niedoborach witamin i minerałów, ale też o mikrourazach czy występowaniu chorób paznokci lub chorób ogólnoustrojowych.

Czym są białe plamki na paznokciach?

Przebarwienia i plamki na paznokciach stanowią niepokojący sygnał, ponieważ mogą być związane z wieloma przyczynami – od niegroźnych mikrourazów aż po poważne choroby ogólnoustrojowe. Białe plamy na paznokciach są stosunkowo częstym przebarwieniem, widocznym na powierzchni płytki paznokcia. Mogą pojawiać się pojedynczo lub w większej ilości, przybierać różne kształty (np. kropki lub poprzeczne kreski), mieć zróżnicowaną wielkość.

W przypadku białej plamy na paznokciu mówimy o leukonychii. Potocznie uważa się, że wynika ona głównie z niedoboru wapnia – jest to mit, ponieważ przyczyn tego zjawiska może być o wiele więcej.

Jakie są przyczyny powstawania białych plamek na paznokciach?

Rzeczywiście, zdarza się, że białe kropki na paznokciach związane są z niedoborami witamin i minerałów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie jest to tak częsta sytuacja, jak zwykło się uważać. Co więcej, to nie brak wapnia jest głównym winowajcą: za kluczowe uważa się obecnie niedobory białka, cynku, potasu i magnezu. Jeśli chodzi o wapń, to pojawienie się przebarwień wynikać może zarówno z jego niedoboru, jak i z nadmiaru. Leukonychia może być także skutkiem ubocznym chemioterapii oraz jednym z objawów zatrucia metalami ciężkimi.

Wyróżnia się trzy rodzaje leukonychii: leukonychię prawdziwą, pseudoleukonychię i leukonychię pozorną. Każdy z nich posiada nieco inny mechanizm powstawania i związany jest z wystąpieniem innych czynników. Warto pamiętać, że leukonychia może mieć także podłoże genetyczne i w większości przypadków stanowi jedynie defekt estetyczny, nie poważny problem zdrowotny.

Jak usunąć białe plamki z paznokci? Leczenie

W przypadku białej płytki paznokcia nie stosuje się leczenia objawowego. Zamiast usuwać plamki, dążymy do wyeliminowania czynników powodujących ich powstawanie. Dlatego nie ma jednego sposobu na leczenie leukonychii – konieczne jest dostosowanie metody do konkretnej przyczyny problemu.

Jeżeli białe kreski na paznokciach wynikają z niedoborów witamin i minerałów, niezbędne jest uzupełnienie diety w pożywienie bogate w brakujące składniki bądź skorzystanie z odpowiednich suplementów. Gdy leukonychia spowodowana jest grzybicą, należy sięgnąć po stosowne preparaty przeciwgrzybicze. Z kolei przy plamkach wynikających z istnienia innych chorób konieczne jest skupienie się na skutecznym leczeniu danego schorzenia, co pomoże również w poprawieniu stanu paznokci.

Leczenie leukonychii jest długotrwałe i wymaga cierpliwości. Jeżeli zmiany na paznokciach stanowią dla nas problem natury estetycznej, możemy zamaskować je za pomocą lakieru do paznokci. Warto jednak skonsultować ten krok z lekarzem – w niektórych przypadkach będzie to niewskazane.

Białe plamki na paznokciach u dziecka

Białe plamki na paznokciach powstają u osób w różnym wieku. Dlatego białe plamki na paznokciach u dziecka nie są wcale rzadkością i nie powinny budzić poważnych obaw – chociaż warto uważnie je obserwować i zasięgnąć porady specjalisty, jeśli pojawiają się często.

Warto pamiętać, że paznokcie u dziecka mogą być szczególnie narażone na wiele drobnych urazów, niewidocznych gołym okiem, a jednak mających wpływ na ich kondycję. Na powstawanie plamek może wpłynąć również obgryzanie paznokci czy skórek.

Jak przeciwdziałać powstawaniu białych plamek na paznokciach? Pielęgnacja

Ryzyko pojawienia się białych kresek na paznokciach możemy zminimalizować, dbając na co dzień o odpowiednią pielęgnację. W ramach profilaktyki zatroszczmy się o higienę dłoni i paznokci, zapewniajmy im odpowiednie nawilżenie za pomocą stosownych kremów i maści. Ważną kwestią jest delikatny i staranny manicure czy pedicure, podczas którego nie dochodzi do powstawania mikrourazów. Szanse na pojawienie się białych plamek minimalizujemy, rezygnując z noszenia tipsów i wybierając dość krótką długość paznokci (długie paznokcie łatwiej jest uszkodzić).

Zobacz także: Kosmetyki do pielęgnacji ciała

Plamki na paznokciach a dieta

Białe plamki na paznokciach – co jeść, aby ich uniknąć? Kluczem do sukcesu jest zdrowa i zróżnicowana dieta, dostarczająca nam szeroką gamę cennych witamin, minerałów i składników odżywczych. Marząc o mocnych i odpornych na uszkodzenia paznokciach, zadbajmy przede wszystkim o to, by w diecie nie zabrakło białka, żelaza, magnezu, potasu, cynku czy wapnia. W razie potrzeby warto sięgnąć po suplementy diety, by uzupełnić niedobory.

Białe plamki na paznokciach to nie powód do paniki – mogą wynikać z predyspozycji genetycznych czy niewielkich urazów. Warto jednak zadbać o pielęgnację i zdrową dietę, aby uniknąć ich powstawania. Jeśli pojawiają się często, skorzystajmy z porady specjalisty!


Zobacz także:mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Kategorie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.