Biała dieta – na czym polega i kiedy ją stosować?

Biała dieta – na czym polega i kiedy ją stosować? - zdjęcie
Wszyscy marzymy o olśniewającym uśmiechu. Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy zabiegi wybielania zębów są stosunkowo łatwo dostępne. Mamy też możliwość regularnego korzystania z higienizacji jamy ustnej. Żeby te działania przyniosły oczekiwany efekt, konieczne jest przestrzeganie specjalnej diety, która nie barwi szkliwa. Dowiedz się, czym jest biała dieta i po jakie produkty mogą sięgać osoby, które ją stosują.
 

Kluczowe wnioski z artykułu

  • Biała dieta jest niezbędna dla utrzymania najlepszych efektów zabiegów higienizacji i wybielania zębów. Powinno się jej przestrzegać co najmniej przez 48 godzin, a najlepiej przez tydzień po zabiegu.
  • Podczas stosowania białej diety po wybielaniu nie można spożywać napojów i pokarmów, które mogłyby zabarwić zęby, zalecane są natomiast m.in. białe warzywa, produkty mleczne, ryby oraz woda.
  • Po zakończeniu białej diety posiłki i napoje, które barwią szkliwo, powinny być wprowadzane stopniowo. W tym czasie należy obserwować kolor zębów.

Czym jest biała dieta?

Biała dieta jest zalecana osobom, które wybielały zęby lub poddały je zabiegowi pełnej higienizacji. Jej celem jest ochrona szkliwa w okresie, gdy jest ono wyjątkowo podatne na przebarwienia, oraz utrwalenie efektów. Osoby, które nie chcą stosować białej diety po wybielaniu, powinny raczej zrezygnować z pomysłu przeprowadzenia zabiegu, ponieważ nie uzyskają zadowalających rezultatów. Zasady białej diety są bardzo proste – należy wykluczyć produkty i napoje o dużym stężeniu barwników, które mogą prowadzić do przebarwień na szkliwie, zastępując je bezpieczniejszymi składnikami.

Biała dieta – co jeść, a czego unikać?

Podstawową zasadą białej diety po higienizacji lub wybielaniu jest unikanie produktów barwiących szkliwo. Należą do nich m.in. warzywa i owoce o intensywnym kolorze, a także niektóre przyprawy. Naturalne barwniki takie jak likopen, beta-karoten, antocyjany czy kurkumina są zakazane podczas stosowania białej diety. Czego nie jeść? Produkty niewskazane to między innymi: buraki, marchew, pomidory, czerwona kapusta, jagody, borówki, jagody, wiśnie, granaty, kurkuma, papryka w proszku, słodycze, żółtko, kakao i czekolada, keczup i sos sojowy. W przypadku zbóż wskazówką może być dieta lekkostrawna, ponieważ w tym przypadku także powinno się sięgać po oczyszczony biały ryż czy makaron.

Na szczęście w przypadku konieczności stosowania białej diety produkty, które mogą negatywnie wpłynąć na kolor szkliwa, łatwo rozpoznać. Zazwyczaj intuicyjnie jesteśmy w stanie bezbłędnie wskazać składniki, które barwią zęby, a następnie ich unikać. Sytuacja jednak komplikuje się, jeśli chcemy jeść poza domem. Trzeba pamiętać, że podczas stosowania białej diety posiłki również nie powinny zawierać żadnych silnie barwiących składników takich jak przyprawy i dodatki, a te nie zawsze są oczywiste. Warto więc gotować w tym okresie samodzielnie i świadomie, żeby nie popełnić żadnego błędu.

Jak powinna wyglądać biała dieta? Co jeść podczas jej stosowania? Polecane produkty to:

  • nabiał: jogurt naturalny, białe sery, śmietana, kefir, maślanka;
  • białe mięso i ryby: kurczak, indyk, dorsz, halibut;
  • białe warzywa: kalafior, ziemniaki, biała fasola, seler, korzeń pietruszki, biała kapusta, bakłażan (bez skóry), cukinia (bez skóry);
  • owoce: banany, gruszki, jabłka (bez skórki), melon;
  • produkty zbożowe: biały ryż, kasza jaglana, kasza jęczmienna, płatki owsiane, biały makaron, jasne pieczywo.

Jakich napojów unikać na białej diecie?

Większość osób jest w stanie na kilka dni zrezygnować z ulubionych dań i produktów. Dużo większym problemem może okazać się kawa, bez której wielu z nas nie wyobraża sobie poranka. Niestety, po wybielaniu zębów dieta powinna być wolna także od kawy, herbaty czy kakao. Problematyczne są również takie produkty, jak: czerwone wino, słodkie napoje gazowane typu cola oraz soki z ciemnych owoców i warzyw. Zła wiadomość jest taka, że wszystkie te napoje bardzo mocno wpływają na kolor szkliwa, dlatego podczas białej diety powinno się ich bezwzględnie unikać, a dodatkowo warto rozważyć ograniczenie ich spożycia również po upływie kilku dni od zabiegu. Co można pić podczas białej diety? Najlepszym napojem jest oczywiście woda. Dozwolone jest również mleko i jego przetwory takie jak jogurt pitny czy kefir, roślinne napoje, a także jasne herbatki ziołowe np. rumianek lub mięta.

Czy każdy zabieg wybielania zębów wymaga stosowania białej diety?

Wszystkie profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie dentystycznym wymagają stosowania białej diety. Podobnie sprawa ma się w przypadku domowego wybielania bazującego na środkach z wysokim stężeniem nadtlenku wodoru. Delikatniejsze preparaty do wybielania zębów to nieco inny temat. W tym przypadku nie jest konieczne stosowanie żadnej specjalnej diety, chociaż zawsze warto pamiętać, że unikanie palenia tytoniu, kawy, herbaty czy czerwonego wina znacząco wpływa na wygląd zębów i efekty różnego typu kuracji.

Biała dieta po wybielaniu – jak długo powinna trwać?

Unikanie pokarmów i napojów powodujących przebarwienia na szkliwie jest kluczowe dla uzyskania wymarzonych rezultatów. Pozostaje jednak jeszcze jedno ważne pytanie: jeśli koniecznie biała dieta po wybielaniu, jak długo ją stosować? Minimum to 48 godzin po zabiegu, ale najlepiej trzymać się jej zasad dłużej – tydzień, a nawet kilka tygodni. Warto rozważyć wprowadzenie pewnych zmian już na stałe, na przykład rzucić palenie papierosów, zrezygnować z czerwonego wina i mocnej czarnej herbaty i kawy. Na pewno każdemu wyjdzie to na zdrowie, a zęby będą prezentowały się dużo lepiej jeszcze długo po wybielaniu.

Zakończenie białej diety – a co później?

Po zakończeniu białej diety należy stopniowo wprowadzać do jadłospisu składniki zawierające niskie stężenie barwników, na przykład zaczynając od jasnych warzyw i owoców. W tym czasie warto stale obserwować kolor zębów, żeby w razie czego wstrzymać się dłużej z urozmaicaniem diety. Nagłe zmiany zwiększają znacząco ryzyko przebarwień. Dobrym pomysłem jest picie potencjalnie barwiących oraz kwaśnych napojów przez słomkę, ponieważ pozwala to na zmniejszenie kontaktu ze szkliwem.

Zęby warto myć, stosując dobrej jakości produkty do higieny jamy ustnej, najlepiej pasty wybielające, które pomogą podtrzymać uzyskany efekt. Niezbędne jest także regularne nitkowanie i płukanie jamy ustnej płynami antybakteryjnymi. Między posiłkami, kiedy nie ma możliwości zadbania o higienę jamy ustnej, skuteczne jest żucie gumy, ponieważ zwiększa wydzielanie śliny, która naturalnie oczyszcza zęby. Nie można też zapominać o regularnych wizytach u stomatologa, który na bieżąco sprawdza stan jamy ustnej i może błyskawicznie wyłapać wszelkie problemy. Dzięki tym zabiegom zęby będą w doskonałej formie jeszcze długo po higienizacji i wybielaniu.

Wiedząc, na czym polega biała dieta, czego nie jeść, a po co swobodnie sięgać, dużo łatwiej jest przestrzegać dość rygorystycznych zaleceń. Chociaż wykluczenie niektórych z produktów, na przykład kawy czy herbaty, może być wyzwaniem, warto pamiętać, że piękny uśmiech skutecznie dodaje urody i pewności siebie, dlatego jest wart rozmaitych wyrzeczeń.

Źródła:

  • Rojek M., Biała dieta – co jeść po wybielaniu zębów – lista produktów, jadłospis
  • Marciszewska J., Biała dieta po wybielaniu zębów – zasady i darmowy jadłospis
  • Kwieciński S., Biała dieta po wybielaniu zębów – ile powinna trwać i co jeść po zabiegu?

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Pierwsza pomoc Udar słoneczny: objawy, leczenie i pierwsza pomoc przy porażeniu cieplnym
Udar słoneczny jest jedną z najczęstszych odmian udaru cieplnego. Stanowi konsekwencję nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. W następstwie przegrzania organizmu dochodzi do odwodnienia, zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz mechanizmów t...
Układ rozrodczy i moczowy Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych. Najlepsze i ciekawe pozycje
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach ...
Zdrowy tryb życia Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach ...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Informacje dla pacjenta Choroba dwubiegunowa (ChAD) – przyczyny, objawy i leczenie
ChAD dotyka około 2% Polaków. Choroba przybiera różne oblicza i u każdej osoby może przebiegać inaczej, dlatego tak trudno ją zdiagnozować. Często dotyka osoby o silnej psychice...
Dieta i odchudzanie Cholesterol – jakie są normy oraz dieta i leczenie? Czym się różni dobry i zły cholesterol?
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w prasie i mediach odbywała się prawdziwa nagonka na cholesterol. Należało go unikać, spożywając pokarmy ubogie w masło, jaja i inne tłuszcze z...

Mięśnie i kości Lumbago (postrzał) – czym jest, ile trwa i jak leczyć? Jakie mogą być przyczyny występowania i z czym walczyć?
Lumbago to określenie stosowane w przypadku nagłego i ostrego bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Oto podstawowe informacje na temat tego bolesnego i utrudniającego funkcjonowanie zesp...
Układ rozrodczy i moczowy Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego....
Układ rozrodczy i moczowy Torbiel: gdzie występuje i jak się pozbyć cysty? Przyczyny powstawania, diagnoza i skuteczne leczenie
Torbiele, zwane inaczej cystami, to przestrzenie wypełnione treścią galaretowatą bądź płynem. Choć mogą pojawić się w niemal każdym miejscu, najczęściej diagnozowane są w jajnikach, piersiach...
Sport i fitness Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....
Układ rozrodczy i moczowy Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....
Układ pokarmowy Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co pomaga?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem. Specjaliści podają kilka kryteriów, dzięki którym...
Informacje dla pacjenta Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, ...
Układ pokarmowy Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa?
Jaki jest związek pomiędzy kwasem alfa-liponowym a cukrzycą? Kwas ten jest jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, obniża także poziom cukru we krwi i usprawnia pracę wątroby, dzięki czemu jest zalecanym suplementem dla osób bo...
Serce i układ krążenia Choroba Kawasaki – jak wygląda i przebiega? Co warto wiedzieć o zespole Kawasaki?
Choroba Kawasaki to poważna choroba układowa dotykająca głównie dzieci, mogąca doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Oto najważniejsze objawy, zalecane sposoby leczenia oraz inne istotne informacje na jej temat. Z tego artykułu d...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem