Bezdech senny - zabójca, który przychodzi w czasie snu. Przyczyny, objawy i leczenie bezdechu

Bezdech senny występujący w czasie snu - zdjęcie

Chrapanie i bezdechy to nie są niewinne dolegliwości utrudniające spokojny sen nam i innym domownikom. To schorzenia, które mogą mieć naprawdę poważne konsekwencje. Co powinno zaniepokoić i gdzie szukać pomocy, kiedy podejrzewamy u siebie lub swoich bliskich bezdech senny? Odpowiedzi na to i inne pytania warto znać i odpowiednio wcześnie zadbać o swoje zdrowie.

W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na takie pytania jak: 

  • czym jest bezdech senny;
  • kto może zachorować na bezdech senny i gdzie szukać pomocy; 
  • jakie są metody diagnozowania bezdechu sennego;
  • jak groźny może być bezdech senny;
  • jak leczyć i zapobiegać bezdechowi. 

Schorzenia związane z jakością snu należy traktować poważnie. Niezależnie od tego, czy jest to bezdech senny czy inne jednostki chorobowe, jak choćby paraliż senny, sprawę należy potraktować poważnie. Leczenie nie tylko poprawi jakość życia, może je wręcz uratować. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o schorzeniach związanych ze snem? Przeczytaj też artykuł: Paraliż senny (porażenie przysenne) - czym jest, skąd się bierze i jak wyleczyć paraliż senny?

Budzę się i nie mogę złapać powietrza… Czyli czym jest bezdech senny?

Problemy z oddychaniem w nocy to bardzo częsta przyczyna niewyspania, ale mogą one wiązać się z innymi poważnymi dolegliwościami. Niezależnie czy jest to chrapanie czy częste nocne wybudzenia, nie można bagatelizować tych kwestii. Bezdech senny może być bardzo niebezpieczny – przyczynia się do wielu chorób, a nawet bezpośrednio zagraża życiu. To cichy zabójca, więc warto dowiedzieć się, jak go pokonać.

Obturacyjny bezdech senny to poważna choroba. Objawia się powtarzającymi się w czasie snu epizodami zatrzymania oddychania lub wyraźnego spłycenia oddechu. Przyczyną pojawiania się bezdechów jest zatrzymanie przepływu powietrza w drogach oddechowych. Zazwyczaj do zamykania światła dróg oddechowych dochodzi na poziomie gardła. Bezdechy powodują powtarzające się przejściowe niedotlenienie. Jego bezpośrednią konsekwencją może być zmęczenie i problemy z koncentracją. Niemniej skutki nieleczonego bezdechu sennego mogą być znacznie poważniejsze.

Kto najczęściej mierzy się z tym problemem? Jak zapobiec bezdechom sennym?

Obturacyjny bezdech senny to choroba która najczęściej spotykana jest u mężczyzn po 40 roku życia i u kobiet po 50 roku życia. Wśród czynników ryzyka pojawienia się bezdechu sennego wymienić należy stres, otyłość, duży obwód szyi, przerośnięte migdałki, cofniętą żuchwę czy krzywą przegrodę nosową i inne dolegliwości zmniejszające drożność nosa. Ryzyko występowania bezdechu sennego zwiększają także akromegalia i choroby tarczycy.

Warto dodać, że istnieją okoliczności, które mogą bardzo silnie nasilić objawy bezdechu. Należą do nich spożywanie alkoholu czy zażywanie środków nasennych. Alkohol wpływa bezpośrednio na zmniejszenie napięcia mięśni ściany gardła i należy go unikać przed snem. Po jego spożyciu bezdechy występują częściej i są bardziej nasilone.

Leczenie bezdechu sennego jest niezbędne dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji psychicznej. Nieleczony obturacyjny bezdech senny może powodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji: choroby serca, nadciśnienie, refluks, cukrzycę, depresję i inne. Kiedy cierpimy na bezdech senny, przyczyny mogą być różne. W wypadku tego schorzenia konieczna jest opieka lekarza. Warto jednak już na starcie zmniejszyć czynniki ryzyka – zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu, dbać o dietę i wagę, udać się na konsultacje laryngologiczne i prowadzić zdrowy styl życia.

Kto diagnozuje i leczy bezdech senny? Leczenie farmakologiczne w walce z obturacyjnym bezdechem sennym

Zarówno chrapanie, jak i bezdech senny, powinno się leczyć. Wiedza jak leczyć bezdech senny i jak zapobiegać nasileniu bezdechów jest niezbędna, aby przywrócić odpowiednią jakość życia. Chroniczne zmęczenie spowodowane ciągłymi pobudkami i niedotlenieniem może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Warto wiedzieć, kto leczy bezdech senny i jaka jest pierwsza pomoc przy bezdechu u dorosłych.

Leczeniem bezdechu sennego zajmują się lekarze różnych specjalizacji. Najczęściej jest to laryngolog, ale także pulmonolog i neurolog mogą okazać się niezbędni w procesie leczenia. Jeśli powtarzają się sytuacje, kiedy budzisz się i nie możesz złapać powietrza, pierwsze kroki powinieneś skierować do internisty. Ten, po wstępnym wywiadzie, zleci odpowiednie badania i skieruje do innych specjalistów. W leczeniu obturacyjnego bezdechu nie poleca się leczenia farmakologicznego. Preparaty polecane na chrapanie nie zawsze są dobrym pomysłem przy bezdechu. Zwykle stosuje się zabiegi mające przywrócić drożność nosa.

Czy bezdech senny może zabić? Realne zagrożenie życia i zdrowia podczas snu

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy bezdech senny może zabić? Odpowiedź nie jest optymistyczna. Bezdech senny znacznie zwiększa ryzyko zagrożenia nagłą śmiercią poprzez zatrzymanie akcji serca. Uznaje się, że takie zagrożenie występuje u osób z ciężkim bezdechem sennym. Biorąc pod uwagę, jak wiele poważnych chorób może wiązać się z bezdechem sennym, mówienie o tym schorzeniu jako o cichym zabójcy jest jak najbardziej uzasadnione.

Bezdech senny ma negatywny wpływ na zdrowie fizyczne, ale także na układ nerwowy. Wiąże się z pogorszeniem ogólnej kondycji i samopoczucia. Wśród najczęstszych przyczyn śmierci u osób cierpiących na bezdech senny wymienia się:

  • udar,

  • zawał,

  • wypadki komunikacyjne.

Skala zniszczeń, jakie niesie ze sobą bezdech senny, jest ogromna. Z tego względu warto obserwować swój sen, a przy obserwacji niepokojących objawów jak najszybciej udać się na specjalistyczne badania.

Co pomaga na bezdech senny? Akcesoria przydatne w walce z problemem

Zatem, co pomaga na bezdech senny? Czy można go leczyć bez inwazyjnych zabiegów? Stosowanie różnego rodzaju preparatów farmakologicznych zwykle nie rozwiązuje problemu. W najcięższych wypadkach stosuje się w terapii protezy powietrzne, które występują w kilku postaciach: CPAP lub BiPAP.

Jeśli jest to możliwe, przy bezdechu sennym poleca się zabiegi laryngologiczne, które trwale usuwają przeszkodę blokującą oddychanie. Po zabiegu zwykle problem znika. Zdarza się czasem, że na bezdech pomaga zmiana trybu życia: ograniczenie spożycia alkoholu i papierosów, unikanie leków uspokajających, ruch i spadek masy ciała. Niezależnie od formy terapii bezdech senny powinien być leczony pod kontrolą lekarza.

Jak spać przy bezdechu? Bezpieczne pozycje, które przyniosą ulgę

Poza zmianą stylu życia przy łagodnych formach bezdechu różnicę w jakości snu może przynieść odpowiednia pozycja snu. Jak spać przy bezdechu? Ważne jest, aby drogi oddechowe były drożne, a przepływ powietrza swobodny. Poleca się spanie na boku, ewentualnie na brzuchu. Spanie na wznak w przypadku bezdechu sennego nie jest wskazane. Aby unikać spania na plecach, poleca się czasem wszycie w tylną część piżamy piłeczki tenisowej.

Zarówno zdrowy tryb życia, jak i odpowiednia pozycja podczas snu, mogą pomóc jedynie w przypadku osób z lekkim bezdechem sennym. W wielu przypadkach te rozwiązania nie zaradzą problemowi, mogą jednak przyczynić się do zmniejszenia intensywności i częstotliwości bezdechów.

Pierwsza pomoc przy bezdechu u dorosłych – postępowanie krok po kroku

Jeśli ktoś z naszych bliskich cierpi na bezdech senny lub podejrzewamy, że może mieć problem z nocnymi bezdechami, warto zainteresować się problemem. Zwykle nie ma konieczności udzielania chorym z bezdechem pierwszej pomocy, warto jednak przyjrzeć się zachowaniu i objawom, aby pomóc zdiagnozować chorobę. Jeśli zauważymy podczas snu takie objawy jak: głośnie chrapanie, bezdechy, wiercenie się, potliwość, a chory zgłasza dodatkowo: kołatanie serca, ból w klatce piersiowej czy duszność, mamy prawdopodobnie do czynienia z bezdechem sennym.

Z uwagi na ryzyko wielu chorób powiązanych z bezdechem sennym i realnie zwiększone ryzyko śmierci, bezdech senny nie jest dolegliwością, którą można zignorować. Przy obserwacji niepokojących objawów warto jak najszybciej wdrożyć w życie niezbędne zmiany i poszukać profesjonalnej pomocy. Dobrej jakości sen może nie tylko podnieść jakość życia, ale nawet uratować nam życie.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem