Bezdech senny - zabójca, który przychodzi w czasie snu. Przyczyny, objawy i leczenie bezdechu

Bezdech senny występujący w czasie snu - zdjęcie

Bezdech senny - zabójca, który przychodzi w czasie snu. Przyczyny, objawy i leczenie bezdechu

Chrapanie i bezdechy to nie są niewinne dolegliwości utrudniające spokojny sen nam i innym domownikom. To schorzenia, które mogą mieć naprawdę poważne konsekwencje. Co powinno zaniepokoić i gdzie szukać pomocy, kiedy podejrzewamy u siebie lub swoich bliskich bezdech senny? Odpowiedzi na to i inne pytania warto znać i odpowiednio wcześnie zadbać o swoje zdrowie.

W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na takie pytania jak: 

  • czym jest bezdech senny;
  • kto może zachorować na bezdech senny i gdzie szukać pomocy; 
  • jakie są metody diagnozowania bezdechu sennego;
  • jak groźny może być bezdech senny;
  • jak leczyć i zapobiegać bezdechowi. 

Schorzenia związane z jakością snu należy traktować poważnie. Niezależnie od tego, czy jest to bezdech senny czy inne jednostki chorobowe, jak choćby paraliż senny, sprawę należy potraktować poważnie. Leczenie nie tylko poprawi jakość życia, może je wręcz uratować. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o schorzeniach związanych ze snem? Przeczytaj też artykuł: Paraliż senny (porażenie przysenne) - czym jest, skąd się bierze i jak wyleczyć paraliż senny?

Budzę się i nie mogę złapać powietrza… Czyli czym jest bezdech senny?

Problemy z oddychaniem w nocy to bardzo częsta przyczyna niewyspania, ale mogą one wiązać się z innymi poważnymi dolegliwościami. Niezależnie czy jest to chrapanie czy częste nocne wybudzenia, nie można bagatelizować tych kwestii. Bezdech senny może być bardzo niebezpieczny – przyczynia się do wielu chorób, a nawet bezpośrednio zagraża życiu. To cichy zabójca, więc warto dowiedzieć się, jak go pokonać.

Obturacyjny bezdech senny to poważna choroba. Objawia się powtarzającymi się w czasie snu epizodami zatrzymania oddychania lub wyraźnego spłycenia oddechu. Przyczyną pojawiania się bezdechów jest zatrzymanie przepływu powietrza w drogach oddechowych. Zazwyczaj do zamykania światła dróg oddechowych dochodzi na poziomie gardła. Bezdechy powodują powtarzające się przejściowe niedotlenienie. Jego bezpośrednią konsekwencją może być zmęczenie i problemy z koncentracją. Niemniej skutki nieleczonego bezdechu sennego mogą być znacznie poważniejsze.

Kto najczęściej mierzy się z tym problemem? Jak zapobiec bezdechom sennym?

Obturacyjny bezdech senny to choroba która najczęściej spotykana jest u mężczyzn po 40 roku życia i u kobiet po 50 roku życia. Wśród czynników ryzyka pojawienia się bezdechu sennego wymienić należy stres, otyłość, duży obwód szyi, przerośnięte migdałki, cofniętą żuchwę czy krzywą przegrodę nosową i inne dolegliwości zmniejszające drożność nosa. Ryzyko występowania bezdechu sennego zwiększają także akromegalia i choroby tarczycy.

Warto dodać, że istnieją okoliczności, które mogą bardzo silnie nasilić objawy bezdechu. Należą do nich spożywanie alkoholu czy zażywanie środków nasennych. Alkohol wpływa bezpośrednio na zmniejszenie napięcia mięśni ściany gardła i należy go unikać przed snem. Po jego spożyciu bezdechy występują częściej i są bardziej nasilone.

Leczenie bezdechu sennego jest niezbędne dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji psychicznej. Nieleczony obturacyjny bezdech senny może powodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji: choroby serca, nadciśnienie, refluks, cukrzycę, depresję i inne. Kiedy cierpimy na bezdech senny, przyczyny mogą być różne. W wypadku tego schorzenia konieczna jest opieka lekarza. Warto jednak już na starcie zmniejszyć czynniki ryzyka – zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu, dbać o dietę i wagę, udać się na konsultacje laryngologiczne i prowadzić zdrowy styl życia.

Kto diagnozuje i leczy bezdech senny? Leczenie farmakologiczne w walce z obturacyjnym bezdechem sennym

Zarówno chrapanie, jak i bezdech senny, powinno się leczyć. Wiedza jak leczyć bezdech senny i jak zapobiegać nasileniu bezdechów jest niezbędna, aby przywrócić odpowiednią jakość życia. Chroniczne zmęczenie spowodowane ciągłymi pobudkami i niedotlenieniem może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Warto wiedzieć, kto leczy bezdech senny i jaka jest pierwsza pomoc przy bezdechu u dorosłych.

Leczeniem bezdechu sennego zajmują się lekarze różnych specjalizacji. Najczęściej jest to laryngolog, ale także pulmonolog i neurolog mogą okazać się niezbędni w procesie leczenia. Jeśli powtarzają się sytuacje, kiedy budzisz się i nie możesz złapać powietrza, pierwsze kroki powinieneś skierować do internisty. Ten, po wstępnym wywiadzie, zleci odpowiednie badania i skieruje do innych specjalistów. W leczeniu obturacyjnego bezdechu nie poleca się leczenia farmakologicznego. Preparaty polecane na chrapanie nie zawsze są dobrym pomysłem przy bezdechu. Zwykle stosuje się zabiegi mające przywrócić drożność nosa.

Czy bezdech senny może zabić? Realne zagrożenie życia i zdrowia podczas snu

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy bezdech senny może zabić? Odpowiedź nie jest optymistyczna. Bezdech senny znacznie zwiększa ryzyko zagrożenia nagłą śmiercią poprzez zatrzymanie akcji serca. Uznaje się, że takie zagrożenie występuje u osób z ciężkim bezdechem sennym. Biorąc pod uwagę, jak wiele poważnych chorób może wiązać się z bezdechem sennym, mówienie o tym schorzeniu jako o cichym zabójcy jest jak najbardziej uzasadnione.

Bezdech senny ma negatywny wpływ na zdrowie fizyczne, ale także na układ nerwowy. Wiąże się z pogorszeniem ogólnej kondycji i samopoczucia. Wśród najczęstszych przyczyn śmierci u osób cierpiących na bezdech senny wymienia się:

  • udar,

  • zawał,

  • wypadki komunikacyjne.

Skala zniszczeń, jakie niesie ze sobą bezdech senny, jest ogromna. Z tego względu warto obserwować swój sen, a przy obserwacji niepokojących objawów jak najszybciej udać się na specjalistyczne badania.

Co pomaga na bezdech senny? Akcesoria przydatne w walce z problemem

Zatem, co pomaga na bezdech senny? Czy można go leczyć bez inwazyjnych zabiegów? Stosowanie różnego rodzaju preparatów farmakologicznych zwykle nie rozwiązuje problemu. W najcięższych wypadkach stosuje się w terapii protezy powietrzne, które występują w kilku postaciach: CPAP lub BiPAP.

Jeśli jest to możliwe, przy bezdechu sennym poleca się zabiegi laryngologiczne, które trwale usuwają przeszkodę blokującą oddychanie. Po zabiegu zwykle problem znika. Zdarza się czasem, że na bezdech pomaga zmiana trybu życia: ograniczenie spożycia alkoholu i papierosów, unikanie leków uspokajających, ruch i spadek masy ciała. Niezależnie od formy terapii bezdech senny powinien być leczony pod kontrolą lekarza.

Jak spać przy bezdechu? Bezpieczne pozycje, które przyniosą ulgę

Poza zmianą stylu życia przy łagodnych formach bezdechu różnicę w jakości snu może przynieść odpowiednia pozycja snu. Jak spać przy bezdechu? Ważne jest, aby drogi oddechowe były drożne, a przepływ powietrza swobodny. Poleca się spanie na boku, ewentualnie na brzuchu. Spanie na wznak w przypadku bezdechu sennego nie jest wskazane. Aby unikać spania na plecach, poleca się czasem wszycie w tylną część piżamy piłeczki tenisowej.

Zarówno zdrowy tryb życia, jak i odpowiednia pozycja podczas snu, mogą pomóc jedynie w przypadku osób z lekkim bezdechem sennym. W wielu przypadkach te rozwiązania nie zaradzą problemowi, mogą jednak przyczynić się do zmniejszenia intensywności i częstotliwości bezdechów.

Pierwsza pomoc przy bezdechu u dorosłych – postępowanie krok po kroku

Jeśli ktoś z naszych bliskich cierpi na bezdech senny lub podejrzewamy, że może mieć problem z nocnymi bezdechami, warto zainteresować się problemem. Zwykle nie ma konieczności udzielania chorym z bezdechem pierwszej pomocy, warto jednak przyjrzeć się zachowaniu i objawom, aby pomóc zdiagnozować chorobę. Jeśli zauważymy podczas snu takie objawy jak: głośnie chrapanie, bezdechy, wiercenie się, potliwość, a chory zgłasza dodatkowo: kołatanie serca, ból w klatce piersiowej czy duszność, mamy prawdopodobnie do czynienia z bezdechem sennym.

Z uwagi na ryzyko wielu chorób powiązanych z bezdechem sennym i realnie zwiększone ryzyko śmierci, bezdech senny nie jest dolegliwością, którą można zignorować. Przy obserwacji niepokojących objawów warto jak najszybciej wdrożyć w życie niezbędne zmiany i poszukać profesjonalnej pomocy. Dobrej jakości sen może nie tylko podnieść jakość życia, ale nawet uratować nam życie.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.