Bezdech senny - zabójca, który przychodzi w czasie snu. Przyczyny, objawy i leczenie bezdechu

Bezdech senny występujący w czasie snu - zdjęcie

Chrapanie i bezdechy to nie są niewinne dolegliwości utrudniające spokojny sen nam i innym domownikom. To schorzenia, które mogą mieć naprawdę poważne konsekwencje. Co powinno zaniepokoić i gdzie szukać pomocy, kiedy podejrzewamy u siebie lub swoich bliskich bezdech senny? Odpowiedzi na to i inne pytania warto znać i odpowiednio wcześnie zadbać o swoje zdrowie.

W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na takie pytania jak: 

  • czym jest bezdech senny;
  • kto może zachorować na bezdech senny i gdzie szukać pomocy; 
  • jakie są metody diagnozowania bezdechu sennego;
  • jak groźny może być bezdech senny;
  • jak leczyć i zapobiegać bezdechowi. 

Schorzenia związane z jakością snu należy traktować poważnie. Niezależnie od tego, czy jest to bezdech senny czy inne jednostki chorobowe, jak choćby paraliż senny, sprawę należy potraktować poważnie. Leczenie nie tylko poprawi jakość życia, może je wręcz uratować. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o schorzeniach związanych ze snem? Przeczytaj też artykuł: Paraliż senny (porażenie przysenne) - czym jest, skąd się bierze i jak wyleczyć paraliż senny?

Budzę się i nie mogę złapać powietrza… Czyli czym jest bezdech senny?

Problemy z oddychaniem w nocy to bardzo częsta przyczyna niewyspania, ale mogą one wiązać się z innymi poważnymi dolegliwościami. Niezależnie czy jest to chrapanie czy częste nocne wybudzenia, nie można bagatelizować tych kwestii. Bezdech senny może być bardzo niebezpieczny – przyczynia się do wielu chorób, a nawet bezpośrednio zagraża życiu. To cichy zabójca, więc warto dowiedzieć się, jak go pokonać.

Obturacyjny bezdech senny to poważna choroba. Objawia się powtarzającymi się w czasie snu epizodami zatrzymania oddychania lub wyraźnego spłycenia oddechu. Przyczyną pojawiania się bezdechów jest zatrzymanie przepływu powietrza w drogach oddechowych. Zazwyczaj do zamykania światła dróg oddechowych dochodzi na poziomie gardła. Bezdechy powodują powtarzające się przejściowe niedotlenienie. Jego bezpośrednią konsekwencją może być zmęczenie i problemy z koncentracją. Niemniej skutki nieleczonego bezdechu sennego mogą być znacznie poważniejsze.

Kto najczęściej mierzy się z tym problemem? Jak zapobiec bezdechom sennym?

Obturacyjny bezdech senny to choroba która najczęściej spotykana jest u mężczyzn po 40 roku życia i u kobiet po 50 roku życia. Wśród czynników ryzyka pojawienia się bezdechu sennego wymienić należy stres, otyłość, duży obwód szyi, przerośnięte migdałki, cofniętą żuchwę czy krzywą przegrodę nosową i inne dolegliwości zmniejszające drożność nosa. Ryzyko występowania bezdechu sennego zwiększają także akromegalia i choroby tarczycy.

Warto dodać, że istnieją okoliczności, które mogą bardzo silnie nasilić objawy bezdechu. Należą do nich spożywanie alkoholu czy zażywanie środków nasennych. Alkohol wpływa bezpośrednio na zmniejszenie napięcia mięśni ściany gardła i należy go unikać przed snem. Po jego spożyciu bezdechy występują częściej i są bardziej nasilone.

Leczenie bezdechu sennego jest niezbędne dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji psychicznej. Nieleczony obturacyjny bezdech senny może powodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji: choroby serca, nadciśnienie, refluks, cukrzycę, depresję i inne. Kiedy cierpimy na bezdech senny, przyczyny mogą być różne. W wypadku tego schorzenia konieczna jest opieka lekarza. Warto jednak już na starcie zmniejszyć czynniki ryzyka – zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu, dbać o dietę i wagę, udać się na konsultacje laryngologiczne i prowadzić zdrowy styl życia.

Kto diagnozuje i leczy bezdech senny? Leczenie farmakologiczne w walce z obturacyjnym bezdechem sennym

Zarówno chrapanie, jak i bezdech senny, powinno się leczyć. Wiedza jak leczyć bezdech senny i jak zapobiegać nasileniu bezdechów jest niezbędna, aby przywrócić odpowiednią jakość życia. Chroniczne zmęczenie spowodowane ciągłymi pobudkami i niedotlenieniem może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Warto wiedzieć, kto leczy bezdech senny i jaka jest pierwsza pomoc przy bezdechu u dorosłych.

Leczeniem bezdechu sennego zajmują się lekarze różnych specjalizacji. Najczęściej jest to laryngolog, ale także pulmonolog i neurolog mogą okazać się niezbędni w procesie leczenia. Jeśli powtarzają się sytuacje, kiedy budzisz się i nie możesz złapać powietrza, pierwsze kroki powinieneś skierować do internisty. Ten, po wstępnym wywiadzie, zleci odpowiednie badania i skieruje do innych specjalistów. W leczeniu obturacyjnego bezdechu nie poleca się leczenia farmakologicznego. Preparaty polecane na chrapanie nie zawsze są dobrym pomysłem przy bezdechu. Zwykle stosuje się zabiegi mające przywrócić drożność nosa.

Czy bezdech senny może zabić? Realne zagrożenie życia i zdrowia podczas snu

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy bezdech senny może zabić? Odpowiedź nie jest optymistyczna. Bezdech senny znacznie zwiększa ryzyko zagrożenia nagłą śmiercią poprzez zatrzymanie akcji serca. Uznaje się, że takie zagrożenie występuje u osób z ciężkim bezdechem sennym. Biorąc pod uwagę, jak wiele poważnych chorób może wiązać się z bezdechem sennym, mówienie o tym schorzeniu jako o cichym zabójcy jest jak najbardziej uzasadnione.

Bezdech senny ma negatywny wpływ na zdrowie fizyczne, ale także na układ nerwowy. Wiąże się z pogorszeniem ogólnej kondycji i samopoczucia. Wśród najczęstszych przyczyn śmierci u osób cierpiących na bezdech senny wymienia się:

  • udar,

  • zawał,

  • wypadki komunikacyjne.

Skala zniszczeń, jakie niesie ze sobą bezdech senny, jest ogromna. Z tego względu warto obserwować swój sen, a przy obserwacji niepokojących objawów jak najszybciej udać się na specjalistyczne badania.

Co pomaga na bezdech senny? Akcesoria przydatne w walce z problemem

Zatem, co pomaga na bezdech senny? Czy można go leczyć bez inwazyjnych zabiegów? Stosowanie różnego rodzaju preparatów farmakologicznych zwykle nie rozwiązuje problemu. W najcięższych wypadkach stosuje się w terapii protezy powietrzne, które występują w kilku postaciach: CPAP lub BiPAP.

Jeśli jest to możliwe, przy bezdechu sennym poleca się zabiegi laryngologiczne, które trwale usuwają przeszkodę blokującą oddychanie. Po zabiegu zwykle problem znika. Zdarza się czasem, że na bezdech pomaga zmiana trybu życia: ograniczenie spożycia alkoholu i papierosów, unikanie leków uspokajających, ruch i spadek masy ciała. Niezależnie od formy terapii bezdech senny powinien być leczony pod kontrolą lekarza.

Jak spać przy bezdechu? Bezpieczne pozycje, które przyniosą ulgę

Poza zmianą stylu życia przy łagodnych formach bezdechu różnicę w jakości snu może przynieść odpowiednia pozycja snu. Jak spać przy bezdechu? Ważne jest, aby drogi oddechowe były drożne, a przepływ powietrza swobodny. Poleca się spanie na boku, ewentualnie na brzuchu. Spanie na wznak w przypadku bezdechu sennego nie jest wskazane. Aby unikać spania na plecach, poleca się czasem wszycie w tylną część piżamy piłeczki tenisowej.

Zarówno zdrowy tryb życia, jak i odpowiednia pozycja podczas snu, mogą pomóc jedynie w przypadku osób z lekkim bezdechem sennym. W wielu przypadkach te rozwiązania nie zaradzą problemowi, mogą jednak przyczynić się do zmniejszenia intensywności i częstotliwości bezdechów.

Pierwsza pomoc przy bezdechu u dorosłych – postępowanie krok po kroku

Jeśli ktoś z naszych bliskich cierpi na bezdech senny lub podejrzewamy, że może mieć problem z nocnymi bezdechami, warto zainteresować się problemem. Zwykle nie ma konieczności udzielania chorym z bezdechem pierwszej pomocy, warto jednak przyjrzeć się zachowaniu i objawom, aby pomóc zdiagnozować chorobę. Jeśli zauważymy podczas snu takie objawy jak: głośnie chrapanie, bezdechy, wiercenie się, potliwość, a chory zgłasza dodatkowo: kołatanie serca, ból w klatce piersiowej czy duszność, mamy prawdopodobnie do czynienia z bezdechem sennym.

Z uwagi na ryzyko wielu chorób powiązanych z bezdechem sennym i realnie zwiększone ryzyko śmierci, bezdech senny nie jest dolegliwością, którą można zignorować. Przy obserwacji niepokojących objawów warto jak najszybciej wdrożyć w życie niezbędne zmiany i poszukać profesjonalnej pomocy. Dobrej jakości sen może nie tylko podnieść jakość życia, ale nawet uratować nam życie.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.