zdjecie zdjecie
Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Informacje dla pacjenta

Badanie CRP – kiedy wykonać? Problem z podwyższonym CRP

 Badanie CRP – kiedy wykonać? Problem z podwyższonym CRP

Badanie CRP jest elementem procesu przeprowadzania diagnozy lekarskiej. Specjalista może poprosić o jego wykonanie w momencie, gdy pojawia się ryzyko infekcji: grzybiczej, bakteryjnej, pasożytniczej i wirusowej. Czasem stosuje się je również podczas monitorowania stanu zdrowia pacjenta, szczególnie w przypadku pewnych chorób mających podłoże autoimmunologiczne. CRP bada się również w sytuacjach związanych z rozwojem nowotworu. Interpretacja wyników jest bardzo trudna, ponieważ zależy od wielu czynników – dlatego podwyższone CRP powinno być zawsze konsultowane z lekarzem prowadzącym.

Czym jest CRP? Ocena chorób serca i naczyniowych

CRP to białko c reaktywne, produkowane przez wątrobę. Zalicza się ono do grupy białek ostrej fazy. Najprostszym wytłumaczeniem na przydatność jego pomiarów jest informacja, że nagły wzrost jego stężenia może być ważnym wskazaniem na rozwój różnych infekcji w organizmie. Jeśli w ciele człowieka odnotowany jest stan zapalny, właśnie wtedy badania wykazują wysokie CRP.

Dla lekarza białka te są czymś w rodzaju markera, czyli jasną wskazówką, że przyczyn nieprawidłowości funkcjonowania organizmu należy najprawdopodobniej poszukiwać w chorobach np. o podłożu bakteryjnym. Wynik przekraczający 500 mg/l oznacza ciężkie zakażenie, a powyżej 200 mg/l oznacza typową infekcję. Pomiędzy 10 mg/l a 40 mg/l u pacjenta można mówić o lekkim zapaleniu. Oczywiście na ostateczną diagnozę ma wpływ wiele innych czynników mogących również podwyższać CRP, o najważniejsze z nich z pewnością zapyta lekarz prowadzący w trakcie wywiadu.

Jak zbadać CRP?

Osoby skierowane na badanie CRP bardzo często spotykają się z pojęciem „High-Sensitivity CRP”. Jest to nic innego jak badanie wysokiej czułości, pozwalające wykryć zmiany białka od 0,5 mg/l. Jest to wskazanie wysoce precyzyjne, dlatego też stosuje się je najczęściej.

Poziom CRP określa się na podstawie testu, który przeprowadzany jest na próbce krwi pobranej z żyły. Jak zwykle w takich sytuacjach, do laboratorium warto zgłosić się w godzinach rannych, pamiętając o pozostaniu na czczo. Powstrzymywanie od spożywania posiłków nie powinno łączyć się z brakiem nawodnienia – pić należy tyle, co zawsze, aby wynik był prawidłowy. Poza tym do badania trzeba przystępować wypoczętym, po w pełni przespanej nocy. Dobrze jest brać to pod uwagę przy każdej kolejnej wizycie w laboratorium.

Problemy z podwyższonym CRP

Norma CRP jest określona na poziomie około 5 mg/l. Nie jest to wartość stała, ponieważ na wysokie CRP mogą mieć wpływ takie czynniki jak otyłość lub stałe palenie papierosów. Również u dzieci odczyty są nieco inne. Kiedy zatem istnieje pewne ryzyko infekcji lub zapalenia? Zazwyczaj wtedy, gdy badanie ukazuje wynik przekraczający 10 mg/l. To jasny sygnał, że z organizmem dzieje się coś niedobrego.

Podwyższone CRP oprócz infekcji bakteryjnych może być sygnałem, że u pacjenta rozwija się choroba nowotworowa. Takie podejrzenie wymaga zazwyczaj przeprowadzenia dalszej diagnostyki. Jest to jednak jedna z rzadszych dolegliwości, które są wykrywane podczas badania CRP.

CRP a ryzyko sercowo-naczyniowe i nowotworowe

Od pewnego czasu specjaliści wykorzystują badanie CRP do oceny kondycji układu naczyniowego człowieka, a także predyspozycji zawałowych. Warto pamiętać, że aby nie doszło do pogorszenia stanu zdrowia w tym zakresie, należy dbać o siebie – zarówno w kontekście unikania sytuacji stresowych, jak i narażania organizmu na cykliczny wysiłek związany ze zbyt intensywną pracą.

Ciekawą metodą na wspomaganie się, jest suplementacja. Jednym z najlepszych ziół, które mają wpływ na lepsze działanie serca i powiązanych organów, jest głóg. Można go pić w postaci herbaty, przyjmować jako syrop, a także skorzystać z tabletek Colfarm Głóg, przyjmowanych trzy razy dziennie. Taka dawka powinna wpłynąć w sposób pozytywny na osoby zmęczone, przepracowane i znerwicowane — głóg ma właściwości uspokajające. Ten i inne produkty można znaleźć w aptece, przeglądając kategorię „Serce i układ krążenia”.

Jeśli badanie wskaże wysokie CRP, przekraczające 3 mg/l, a jednocześnie wykluczone zostały problemy infekcyjne, pacjent znajduje się w grupie mocno podwyższonego ryzyka zawałowego. Wynik poniżej 1 mg/l jest w tym przypadku najlepszy, prawdopodobnie nie ma powodu do obaw. Prawidłowy poziom CRP dobrze jest uznać za motywację do dalszego prowadzenia zdrowego trybu życia z uwzględnieniem stopniowego wspomagania organizmu wraz z postępującym wiekiem. Wyniki niepokojące powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem, który z pewnością wypisze skierowanie do kardiologa.

Badając CRP, lekarz zyskuje potężne narzędzie diagnostyczne. Wysokie CRP jest zawsze powodem do obaw i przesłanką do prowadzenia dalszych konsultacji. Bardzo często konieczne są też dodatkowe testy lub kontakt nie tylko z lekarzem rodzinnym, ale i specjalistą — np. od chorób naczyniowych. Jeśli na drodze wywiadu pacjent otrzymuje skierowanie na badanie CRP, powinien niezwłocznie się mu poddać. Test jest bezbolesny i mało inwazyjny, ponieważ polega na zwykłym pobraniu krwi.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.