Babka lancetowata – jakie są jej właściwości, zastosowanie oraz działanie? Syrop z babki lancetowatej.

Babka lancetowata – jakie są jej właściwości, zastosowanie oraz działanie? Syrop z babki lancetowatej. - zdjęcie

Babka lancetowata to bylina z rodzaju lancetowatych, która występuje pospolicie w całej Europie. Znajdziecie ją także w Polsce. Jej prozdrowotne właściwości znane były ludzkości już od starożytności. Warto poszerzyć swoją wiedzę na temat tej wspaniałej rośliny. I wiedzieć, jakie wykazuje działanie, kiedy zbierać babkę lancetowatą, jak ją dawkować, a przede wszystkim jak zrobić popularny syrop z tej rośliny.

Przed rozpoczęciem lektury, zapoznaj się także z artykułem - co pyli na wiosnę i jak radzić sobie z katarem alergicznym?

Jakie są właściwości babki lancetowatej?

Babka lancetowata zawiera spore ilości polisacharydów, w szczególności śluz. Ponadto bogata jest we flawonoidy, garbniki, fitosterole, kwasy organiczne i związki mineralne. Dzięki temu wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych na ludzki organizm.

Babka lancetowata na żołądek

Obecność śluzów powoduje, że roślina ta łagodzi dolegliwości żołądkowe, zwłaszcza zaburzenia trawienia i przemiany materii oraz podrażnienia. Wykazuje działanie przeciwzapalne oraz wywołuje efekt rozkurczający. Ze względu na wysoką zawartość związków garbnikowych, działa ściągająco na błonę śluzową żołądka oraz zmniejsza jej przekrwienie.

Babka lancetowata na kaszel

Roślina ta jest pomocna w łagodzeniu nieżytów górnych dróg oddechowych. Niweluje kaszel i podrażnienie gardła. Dobra jest także przy problemach z odkrztuszaniem. Syrop z babki lancetowatej stanowi skuteczną alternatywę dla konwencjonalnych preparatów na kaszelNiektóre produkty, które zawierają w składzie wyciąg z babki lancetowatej, mogą być podawane dzieciom już od 1 roku życia.

Inne właściwości babki lancetowatej

Roślina ta świetnie sprawdzi się jako okład na zmęczone oczy oraz w celu złagodzenia podrażnień i stanów zapalnych spojówek. Działanie to zawdzięcza aukubinie, która obecna jest m.in. w zielu świetlika, powszechnie stosowanego w stanach zapalnych oczu.

Ponadto babka lancetowata przyda się w przypadku pogryzienia przez owady. Wyciśnięty ze świeżych liści sok, złagodzi obrzęk, świąd oraz odczyn zapalny. Niektóre przeprowadzone badania wykazały, że może działać przeciwwirusowo i poprawiać pracę układu immunologicznego.

Ze względu na właściwości łagodzące świąd, podrażnienie, zaczerwienienie i odczyn zapalny, stosowana jest w produkcji płynów do higieny intymnej, które znajdziecie na stronie Wapteki. Warto sprawdzić szeroką ofertę tego typu preparatów i wybrać żel do mycia okolic intymnych, zgodnie z własnymi preferencjami.

Babka lancetowata - zastosowanie

Babkę lancetowatą można stosować na różne sposoby, np.:

  • odwar - należy zalać łyżkę liści rośliny ciepłą wodą i gotować przez 5 minut pod przykryciem; odstawić na około 15 minut i przecedzić; odwar można pić albo stosować zewnętrznie, np. do płukania lub przemywania,
  • maść - garść świeżych liści należy zalać szklanką czystej wódki i odstawić w szczelnie zamkniętym słoiku na tydzień; powstałą maścią można smarować np. miejsca po ukąszeniu owadów,
  • okład - wcześniej przygotowany odwar należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1 i powstałą miksturą przemywać np. zmęczone oczy.
  • syrop - idealny w przypadku przeziębienia albo infekcji dróg oddechowych; niżej znajduje się dokładny przepis na syrop z babki lancetowatej.

Jak prawidłowo dawkować babkę lancetowatą?

Odwar z babki lancetowatej należy spożywać 2 razy dziennie po pół szklanki. Po przestudzeniu można nim także płukać 2-3 razy dziennie gardło. Z kolei sok ze świeżych liści babki lancetowatej przyjmuje się kilka razy dziennie.

Wiele preparatów z dodatkiem babki lancetowatej można znaleźć w aptece. W takim przypadku należy zawsze stosować się do załączonej przez producenta ulotki.

Czy mogą wystąpić działania niepożądane przy stosowaniu babki lancetowatej?

Babka lancetowata jest rośliną względnie bezpieczną w stosowaniu pod warunkiem, że używa jej się zgodnie z zaleceniami. Przedawkowanie babki lancetowatej może wywołać nieprzyjemne skutki uboczne, w szczególności biegunkę i wymioty.

Nie należy podawać jej kobietom w ciąży, gdyż wpływ rośliny na dziecko w łonie matki nie jest do końca zbadany. Dotychczasowe badania nie wykazały żadnych interakcji ze środkami farmakologicznymi. Dzięki temu osoby dorosłe mogą korzystać z jej dobrodziejstw równocześnie ze środkami medycyny konwencjonalnej.

W jakiej postaci babka lancetowata jest najlepsza?

Babka lancetowata wykazuje wiele dobroczynnych właściwości stosowana pod każdą postacią, jednak największe prozdrowotne działanie wykazuje syrop z babki lancetowatej.

Syrop nie tylko przejmuje wszelkie właściwości z tej rośliny, ale działa intensywniej, ponieważ jest lepiej przyswajany przez organizm. Takie domowe lekarstwo jest bezpieczne i nie zawiera żadnych chemicznych dodatków. Syrop z babki lancetowatej charakteryzuje się działaniem:

  • przeciwbakteryjnym,
  • przeciwwirusowym,
  • przeciwzapalnym,
  • zmniejszającym przekrwienia błon śluzowych oraz nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych,
  • przeciwskurczowym w szczególności na mięśnie gładkie dróg oddechowych,
  • wyksztuśnym,
  • regenerującym uszkodzony nabłonek.

Syrop z babki lancetowatej zalecany jest osobom palącym, gdyż łagodzi tzw. kaszel palacza. Pomoże również osobom z wyższym ryzykiem wystąpienia choroby zawodowej, która związana jest z chrypką, np. nauczycielom.

Kiedy zbierać babkę lancetowatą?

Babka lancetowata to roślina niewymagająca, która do prawidłowego funkcjonowania nie potrzebuje dużych ilości wody. Spotkać ją można na łąkach, suchych polach, trawnikach miejskich oraz przy drogach.

Właściwości lecznicze wykazują jej liście, które zbiera się w okresie kwitnienia. Przypada on na okres od maja do września. Należy pamiętać o tym, aby liście suszyć od razu po zerwaniu, gdy potem tracą swój kolor. To z kolei prowadzi do utraty cennych właściwości rośliny.

Przepis na syrop z babki lancetowatej

Warto wiedzieć, jak zrobić domowy syrop na kaszel. Do jego stworzenia świetnie nadają się liście babki lancetowatej. Raz w roku warto przygotować świeżą porcję, aby mieć skuteczny syrop na zimowe przeziębienia. 

Do jego przygotowania potrzebne jest 6 zmielonych liści babki lancetowatej (można je zmielić w maszynce do mięsa). Liście należy gotować z dodatkiem wody i około pół kilograma cukru - syrop powinien być słodki. Miksturę należy gotować dość długo, aż zgęstnieje, mieszając w trakcie. Następnie należy przecedzić mieszankę i rozlać do słoików. Po zapasteryzowaniu można przechować syrop stosunkowo długo, najlepiej w ciemnym i chłodnym miejscu. Z kolei po otwarciu należy przechowywać w lodówce.

Babka lancetowata to niedoceniane zioło o wspaniałych właściwościach pozytywnie wpływających na zdrowie. Z tego względu warto włączyć je do swojej diety, chociażby pod postacią prozdrowotnego syropu. Oprócz stosowania babki lancetowatej, warto także wiedzieć, jak wzmocnić układ odpornościowy. Warto zadbać o siebie w sposób kompleksowy, stosując zdrową i dobrze zbilansowaną dietę, ale także być aktywnym fizycznie i wysypiać się. W momentach zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze, np. w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego czy intelektualnego albo nadmiernego stresu, warto sięgnąć po witaminy i minerały, które uzupełnią niedobory i wzmocnią organizm.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Pierwsza pomoc Udar słoneczny: objawy, leczenie i pierwsza pomoc przy porażeniu cieplnym
Udar słoneczny jest jedną z najczęstszych odmian udaru cieplnego. Stanowi konsekwencję nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. W następstwie przegrzania organizmu dochodzi do odwodnienia, zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz mechanizmów t...
Układ rozrodczy i moczowy Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych. Najlepsze i ciekawe pozycje
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach ...
Zdrowy tryb życia Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach ...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Informacje dla pacjenta Choroba dwubiegunowa (ChAD) – przyczyny, objawy i leczenie
ChAD dotyka około 2% Polaków. Choroba przybiera różne oblicza i u każdej osoby może przebiegać inaczej, dlatego tak trudno ją zdiagnozować. Często dotyka osoby o silnej psychice...
Dieta i odchudzanie Cholesterol – jakie są normy oraz dieta i leczenie? Czym się różni dobry i zły cholesterol?
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w prasie i mediach odbywała się prawdziwa nagonka na cholesterol. Należało go unikać, spożywając pokarmy ubogie w masło, jaja i inne tłuszcze z...

Mięśnie i kości Lumbago (postrzał) – czym jest, ile trwa i jak leczyć? Jakie mogą być przyczyny występowania i z czym walczyć?
Lumbago to określenie stosowane w przypadku nagłego i ostrego bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Oto podstawowe informacje na temat tego bolesnego i utrudniającego funkcjonowanie zesp...
Układ rozrodczy i moczowy Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego....
Układ rozrodczy i moczowy Torbiel: gdzie występuje i jak się pozbyć cysty? Przyczyny powstawania, diagnoza i skuteczne leczenie
Torbiele, zwane inaczej cystami, to przestrzenie wypełnione treścią galaretowatą bądź płynem. Choć mogą pojawić się w niemal każdym miejscu, najczęściej diagnozowane są w jajnikach, piersiach...
Sport i fitness Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....
Układ rozrodczy i moczowy Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....
Układ pokarmowy Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co pomaga?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem. Specjaliści podają kilka kryteriów, dzięki którym...
Informacje dla pacjenta Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, ...
Układ pokarmowy Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa?
Jaki jest związek pomiędzy kwasem alfa-liponowym a cukrzycą? Kwas ten jest jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, obniża także poziom cukru we krwi i usprawnia pracę wątroby, dzięki czemu jest zalecanym suplementem dla osób bo...
Serce i układ krążenia Choroba Kawasaki – jak wygląda i przebiega? Co warto wiedzieć o zespole Kawasaki?
Choroba Kawasaki to poważna choroba układowa dotykająca głównie dzieci, mogąca doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Oto najważniejsze objawy, zalecane sposoby leczenia oraz inne istotne informacje na jej temat. Z tego artykułu d...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem