Babcine sposoby na katar sienny. Czy można pozbyć się kataru w 1 dzień?

Babcine sposoby na katar sienny. Czy można pozbyć się kataru w 1 dzień? - zdjęcie

Babcine sposoby na katar sienny. Czy można pozbyć się kataru w 1 dzień?

Pomimo rozwoju, jaki przeszła medycyna na przestrzeni ostatnich lat, wciąż to właśnie domowe sposoby na wyleczenie dolegliwości wciąż cieszą się dużą popularnością. Są one często stosowane w przypadku pozornie drobnych, ale w rzeczywistości bardzo uciążliwych chorób. Świetnym przykładem są tu przede wszystkim babcine sposoby na katar sienny. Jak zwalczyć katar bez wizyty u lekarza?

Czytając niniejszy artykuł, poznasz takie kwestie jak na przykład:

 • najczęściej występujące objawy kataru siennego,
 • skuteczne sposoby domowe na pokonanie kataru,
 • w jaki sposób można udrożnić nos w warunkach domowych?
 • czy rośliny domowe to dobry sposób na katar sienny?
 • katar i łzawienie z oczu – jak leczyć?
 • tabletki na katar alergiczny – czy są dostępne?
 • alergiczny nieżyt nosa – leki bez recepty,

oraz wiele innych.

Katar sienny to jednak nie jedyny problem, z jakim każdego roku boryka się wielu z nas. Powszechnie występującym problemem są również zatoki. Jak wyleczyć zatoki? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na to pytanie, powinieneś przeczytać także następujący artykuł: Zatoki i katar – uporczywe dolegliwości. Jak poradzić sobie z tym problemem?.

Zapraszamy do lektury!

Czym jest katar sienny i jak rozpoznać jego objawy?

Katar sienny to dolegliwość, która jest wywoływana przez różnego rodzaju alergeny. W zależności od indywidualnej sytuacji mogą być nimi na przykład pyłki wybranych roślin. Alergeny te przenikają do organizmu i podrażniają drogi oddechowe (w tym m.in. błonę śluzową nosa). Dlatego też inna nazwa stosowana na katar sienny to ANN – alergiczny nieżyt nosa.

Do najczęściej występujących objawów kataru siennego należą takie symptomy jak między innymi:

 • niedrożność,
 • bezbarwna ciecz wypływająca z nosa,
 • częste kichanie,
 • uczucie swędzenia i pieczenia w okolicach nosa oraz ust,
 • światłowstręt,
 • pozostałe objawy (nudności, podwyższona temperatura ciała, problemy z koncentracją, poczucie przemęczenia, bóle głowy), które występują w poważniejszych przypadkach.

Choć katar sienny oraz jego wpływ na codzienne funkcjonowanie ludzkiego organizmu są czasem bagatelizowane, to w rzeczywistości ANN stanowi przewlekłą chorobę zapalną. To właśnie dlatego jej szybkie wyleczenie może okazać się konieczne. Idealny lek na katar alergiczny nie istnieje, możliwe jest jednak uśmierzenie jego negatywnych skutków z użyciem domowych sposobów.

Katar sienny a przeziębienie – podstawowe różnice

Katar sienny bywa często bagatelizowany i mylony z przeziębieniem lub ostrym nieżytem nosa. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ takie wcześniej wymienione objawy jak na przykład: zatkany nos, uporczywe kichanie czy ból głowy występują zarówno podczas przeziębienia, jak i w przypadku kataru siennego.

Pomiędzy przeziębieniem i ostrym nieżytem nosa a alergicznym katarem siennym występują jednak istotne różnice. Podczas gdy przeziębienie jest silnie zaraźliwe oraz wywoływane przez wirusy, to w przypadku alergicznego nieżytu nosa przyczyn upatruje się wyłącznie w kontaktach z alergenami takimi jak na przykład pyłki rośliny, kurz czy sierść niektórych zwierząt.

Ponadto, alergiczny nieżyt nosa utrzymuje się znacznie dłużej, niż ma to miejsce w przypadku zwykłego przeziębienia. Podczas gdy „tradycyjny” katar trwa zazwyczaj nie dłużej niż przez okres około jednego tygodnia, to alergiczny nieżyt nosa może występować znacznie dłużej. To, jak długo organizm oczyszcza się z alergenu, jest uzależnione między innymi od rodzaju alergii oraz stanu zaawansowania choroby. Może się zdarzyć, że alergen pozostanie w organizmie nawet przez okres kilku tygodni.

Podczas gdy w przypadku kataru wydzielina płynąca z nosa ma charakterystyczną, zieloną barwę i z czasem gęstnieje, to inaczej wygląda to w sytuacji występowania kataru siennego. W tym ostatnim wydzielina jest znacznie rzadsza i ma bezbarwny charakter.

Skuteczne sposoby babci na leczenie kataru alergicznego – oczyszczanie nosa, inhalacje i nebulizacje

Pomimo dynamicznego rozwoju technologii medycznej w dwudziestym pierwszym wieku wciąż istnieje wiele sposobów na to, jak wyleczyć katar sienny domowym sposobem. Należą do tego takie działania jak między innymi:

 • inhalacje na alergie,
 • nebulizacje.

Babcine metody na katar sienny u dzieci – naturalne sposoby na zatkany nos maluszka

Alergiczny nieżyt nosa (katar alergiczny) często występuje także u dzieci. Podobnie jak w przypadku dorosłych, także maluchy mogą być leczone z użyciem domowych sposobów. Oczywiście, w przypadku najmniejszych dzieci (do ok. trzeciego roku życia) należy powstrzymać się przed stosowaniem metod domowych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem rodzinnym. Organizm tak małego dziecka może bowiem reagować zupełnie inaczej na takie specyfiki jak na przykład sól fizjologiczna czy warty z szałwii/rumianku.

Szybkie leczenie kataru – nawadnianie organizmu i nawilżanie powietrza mają znaczenie

Wywary, inhalacje oraz leczenie farmakologiczne to ważne narzędzia w walce z alergicznym nieżytem siennym, ale nie jedyne. Oprócz tego ważne jest także dbanie o prawidłowy tryb życia. Rozumie się przez to między innymi regularnie nawadnianie organizmu (za pomocą wody, nie zaś kawy czy na przykład słodkich napojów zawierających duże ilości węglowodanów) oraz nawilżanie powietrza.

Ciekawym, choć nieoczywistym rozwiązaniem może być także stosowanie niektórych gatunków roślin domowych (kwiatów doniczkowych). Do tego typu roślin należą na przykład: bluszcz, gerbera czy skrzydłokwiat. Tego typu rośliny można znaleźć w większości marketów budowlanych oraz sklepów ogrodniczych.

Roztwór soli fizjologicznej według babci – domowy sposób na irygację nosa

Jeśli szukasz coś dobrego na katar, to skutecznym sposobem na rozwiązanie może być... stosowanie soli fizjologicznej. Rozwiązanie to wiąże się z wieloma zaletami i oznacza takie korzyści jak między innymi:

 • oczyszczenie nosa oraz zatok z kurzu, grzybów itd.,
 • pozbycie się wydzieliny z nosa,
 • łagodzenie stanu zapalnego błony śluzowej.

Dzięki temu można w krótkim czasie ułatwić oddychanie. Co ważne, taka metoda może być stosowana zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci.

Z pewnością dobrą informację stanowi fakt, że roztwór soli fizjologicznej ma uniwersalny charakter. Może on zostać z powodzeniem wykorzystany u kobiet w ciąży, osób pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach itd.

Co stosować na katar alergiczny? Napar z szałwii lub rumianku – udrożnienie nosa od środka

Jeśli zastanawiasz się, jak wyleczyć katar w jeden dzień, to niestety nie ma metody, która pozwoli na pozbycie się problemu w tak krótkim czasie. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że nie masz żadnych możliwości w tym zakresie. Dobrym rozwiązaniem jest domowy napar z szałwii lub rumianku. Wyciąg ten ma między innymi bardzo silne działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne i świetnie sprawdza się w przypadku problemów z nosem. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że napar z rumianku lub szałwii jest bardzo prosty w przygotowaniu.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.