Babcine sposoby na katar sienny. Czy można pozbyć się kataru w 1 dzień?

Babcine sposoby na katar sienny. Czy można pozbyć się kataru w 1 dzień? - zdjęcie

Pomimo rozwoju, jaki przeszła medycyna na przestrzeni ostatnich lat, wciąż to właśnie domowe sposoby na wyleczenie dolegliwości wciąż cieszą się dużą popularnością. Są one często stosowane w przypadku pozornie drobnych, ale w rzeczywistości bardzo uciążliwych chorób. Świetnym przykładem są tu przede wszystkim babcine sposoby na katar sienny. Jak zwalczyć katar bez wizyty u lekarza?

Czytając niniejszy artykuł, poznasz takie kwestie jak na przykład:

 • najczęściej występujące objawy kataru siennego,
 • skuteczne sposoby domowe na pokonanie kataru,
 • w jaki sposób można udrożnić nos w warunkach domowych?
 • czy rośliny domowe to dobry sposób na katar sienny?
 • katar i łzawienie z oczu – jak leczyć?
 • tabletki na katar alergiczny – czy są dostępne?
 • alergiczny nieżyt nosa – leki bez recepty,

oraz wiele innych.

Katar sienny to jednak nie jedyny problem, z jakim każdego roku boryka się wielu z nas. Powszechnie występującym problemem są również zatoki. Jak wyleczyć zatoki? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na to pytanie, powinieneś przeczytać także następujący artykuł: Zatoki i katar – uporczywe dolegliwości. Jak poradzić sobie z tym problemem?.

Zapraszamy do lektury!

Czym jest katar sienny i jak rozpoznać jego objawy?

Katar sienny to dolegliwość, która jest wywoływana przez różnego rodzaju alergeny. W zależności od indywidualnej sytuacji mogą być nimi na przykład pyłki wybranych roślin. Alergeny te przenikają do organizmu i podrażniają drogi oddechowe (w tym m.in. błonę śluzową nosa). Dlatego też inna nazwa stosowana na katar sienny to ANN – alergiczny nieżyt nosa.

Do najczęściej występujących objawów kataru siennego należą takie symptomy jak między innymi:

 • niedrożność,
 • bezbarwna ciecz wypływająca z nosa,
 • częste kichanie,
 • uczucie swędzenia i pieczenia w okolicach nosa oraz ust,
 • światłowstręt,
 • pozostałe objawy (nudności, podwyższona temperatura ciała, problemy z koncentracją, poczucie przemęczenia, bóle głowy), które występują w poważniejszych przypadkach.

Choć katar sienny oraz jego wpływ na codzienne funkcjonowanie ludzkiego organizmu są czasem bagatelizowane, to w rzeczywistości ANN stanowi przewlekłą chorobę zapalną. To właśnie dlatego jej szybkie wyleczenie może okazać się konieczne. Idealny lek na katar alergiczny nie istnieje, możliwe jest jednak uśmierzenie jego negatywnych skutków z użyciem domowych sposobów.

Katar sienny a przeziębienie – podstawowe różnice

Katar sienny bywa często bagatelizowany i mylony z przeziębieniem lub ostrym nieżytem nosa. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ takie wcześniej wymienione objawy jak na przykład: zatkany nos, uporczywe kichanie czy ból głowy występują zarówno podczas przeziębienia, jak i w przypadku kataru siennego.

Pomiędzy przeziębieniem i ostrym nieżytem nosa a alergicznym katarem siennym występują jednak istotne różnice. Podczas gdy przeziębienie jest silnie zaraźliwe oraz wywoływane przez wirusy, to w przypadku alergicznego nieżytu nosa przyczyn upatruje się wyłącznie w kontaktach z alergenami takimi jak na przykład pyłki rośliny, kurz czy sierść niektórych zwierząt.

Ponadto, alergiczny nieżyt nosa utrzymuje się znacznie dłużej, niż ma to miejsce w przypadku zwykłego przeziębienia. Podczas gdy „tradycyjny” katar trwa zazwyczaj nie dłużej niż przez okres około jednego tygodnia, to alergiczny nieżyt nosa może występować znacznie dłużej. To, jak długo organizm oczyszcza się z alergenu, jest uzależnione między innymi od rodzaju alergii oraz stanu zaawansowania choroby. Może się zdarzyć, że alergen pozostanie w organizmie nawet przez okres kilku tygodni.

Podczas gdy w przypadku kataru wydzielina płynąca z nosa ma charakterystyczną, zieloną barwę i z czasem gęstnieje, to inaczej wygląda to w sytuacji występowania kataru siennego. W tym ostatnim wydzielina jest znacznie rzadsza i ma bezbarwny charakter.

Skuteczne sposoby babci na leczenie kataru alergicznego – oczyszczanie nosa, inhalacje i nebulizacje

Pomimo dynamicznego rozwoju technologii medycznej w dwudziestym pierwszym wieku wciąż istnieje wiele sposobów na to, jak wyleczyć katar sienny domowym sposobem. Należą do tego takie działania jak między innymi:

 • inhalacje na alergie,
 • nebulizacje.

Babcine metody na katar sienny u dzieci – naturalne sposoby na zatkany nos maluszka

Alergiczny nieżyt nosa (katar alergiczny) często występuje także u dzieci. Podobnie jak w przypadku dorosłych, także maluchy mogą być leczone z użyciem domowych sposobów. Oczywiście, w przypadku najmniejszych dzieci (do ok. trzeciego roku życia) należy powstrzymać się przed stosowaniem metod domowych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem rodzinnym. Organizm tak małego dziecka może bowiem reagować zupełnie inaczej na takie specyfiki jak na przykład sól fizjologiczna czy warty z szałwii/rumianku.

Szybkie leczenie kataru – nawadnianie organizmu i nawilżanie powietrza mają znaczenie

Wywary, inhalacje oraz leczenie farmakologiczne to ważne narzędzia w walce z alergicznym nieżytem siennym, ale nie jedyne. Oprócz tego ważne jest także dbanie o prawidłowy tryb życia. Rozumie się przez to między innymi regularnie nawadnianie organizmu (za pomocą wody, nie zaś kawy czy na przykład słodkich napojów zawierających duże ilości węglowodanów) oraz nawilżanie powietrza.

Ciekawym, choć nieoczywistym rozwiązaniem może być także stosowanie niektórych gatunków roślin domowych (kwiatów doniczkowych). Do tego typu roślin należą na przykład: bluszcz, gerbera czy skrzydłokwiat. Tego typu rośliny można znaleźć w większości marketów budowlanych oraz sklepów ogrodniczych.

Roztwór soli fizjologicznej według babci – domowy sposób na irygację nosa

Jeśli szukasz coś dobrego na katar, to skutecznym sposobem na rozwiązanie może być... stosowanie soli fizjologicznej. Rozwiązanie to wiąże się z wieloma zaletami i oznacza takie korzyści jak między innymi:

 • oczyszczenie nosa oraz zatok z kurzu, grzybów itd.,
 • pozbycie się wydzieliny z nosa,
 • łagodzenie stanu zapalnego błony śluzowej.

Dzięki temu można w krótkim czasie ułatwić oddychanie. Co ważne, taka metoda może być stosowana zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci.

Z pewnością dobrą informację stanowi fakt, że roztwór soli fizjologicznej ma uniwersalny charakter. Może on zostać z powodzeniem wykorzystany u kobiet w ciąży, osób pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach itd.

Co stosować na katar alergiczny? Napar z szałwii lub rumianku – udrożnienie nosa od środka

Jeśli zastanawiasz się, jak wyleczyć katar w jeden dzień, to niestety nie ma metody, która pozwoli na pozbycie się problemu w tak krótkim czasie. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że nie masz żadnych możliwości w tym zakresie. Dobrym rozwiązaniem jest domowy napar z szałwii lub rumianku. Wyciąg ten ma między innymi bardzo silne działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne i świetnie sprawdza się w przypadku problemów z nosem. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że napar z rumianku lub szałwii jest bardzo prosty w przygotowaniu.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.