Antykoncepcja bez recepty – jakie sposoby warto znać? Czy warto zainteresować się środkami antykoncepcyjnymi bez recepty?

Antykoncepcja bez recepty – jakie sposoby warto znać? - zdjęcie

Metod zapobiegania niechcianej ciąży jest wiele. Część z nich wymaga nie tylko wizyty w aptece, ale także wcześniejszej konsultacji z lekarzem ginekologiem. Osobom, które nie chcą lub nie mogą stosować środków przepisanych przez lekarza, pozostaje antykoncepcja bez recepty. Zastanawiacie się, jakie to metody i czy są one skuteczne? A może stoicie przed wyborem odpowiedniej antykoncepcji dla siebie i nie wiecie, która metoda jest najlepsza. Poniższy artykuł wyjaśni, czym jest antykoncepcja bez recepty i czy jest to dla was dobry wybór.

Zobacz także artykuł: Plastry antykoncepcyjne - jak działają i jaka jest ich skuteczność? Czy warto używać plastrów antykoncepcyjnych? 

Czy antykoncepcja bez recepty jest możliwa?

Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn utarło się, że jedynymi i słusznymi preparatami antykoncepcyjnymi są środki hormonalne, takie jak tabletki lub wkładki domaciczne. Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż środki antykoncepcyjne bez recepty, którymi są na przykład prezerwatywy, to skuteczna metoda zapobiegania ciąży. Poza tym nie jest to jedyna metoda, którą możemy zastosować. Antykoncepcja bez recepty ma różne oblicza. Możemy mówić o metodach mechanicznych, chemicznych oraz naturalnych.

Jakie metody antykoncepcyjne bez recepty są najskuteczniejsze?

Skuteczność antykoncepcji bez recepty jest uzależniona od wielu czynników. Zależy ona od tego, czy i jakie leki przyjmujemy równolegle oraz, czy stosujemy ją prawidłowo. Najwyższą skutecznością wśród środków antykoncepcyjnych bez recepty cieszą się prezerwatywy. Dlatego brak recepty na tabletki antykoncepcyjne nie powinien zabierać nam przyjemności z seksu. Prezerwatywy są bowiem tanie i stosowane prawidłowo zapewniają 98% skuteczności.

Antykoncepcja bez recepty – lista

Pierwsza metoda, czyli mechaniczne zapobieganie ciąży to najpopularniejsza na całym świecie metoda antykoncepcji bez recepty. Należą do niej prezerwatywy – stosowane przez mężczyzn, femidomy – prezerwatywy dla kobiet oraz kapturki naszyjkowe. Oprócz tego, że zapobiegają one zajściu w ciąże, to dodatkowo chronią nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Druga metoda antykoncepcji bez recepty to środki chemiczne. Do tej grupy należą takie środki jak globulki dopochwowe, pianki, kremy oraz żele. W tych preparatach zastosowano aktywny plemnikobójczy składnik, który ma za zadanie unieruchomić plemniki. Ważne jest to, że tabletki antykoncepcyjne dopochwowe oraz inne preparaty z tej kategorii, nie uszkadzają materiału genetycznego plemnika.

Ostatnim sposobem antykoncepcji bez recepty są metody naturalne. Należą do nich kalendarzyk, metoda termiczna oraz metoda Billingsa.

Jakich środków antykoncepcyjnych nie da się kupić bez recepty?

W naszym kraju na receptę jest wyłącznie antykoncepcja hormonalna. W tej grupie znajdują się nie tylko tabletki hormonalne, lecz także plastry, krążki, wkładki domaciczne oraz implanty. Jeśli zastanawialiście się, czy dostaniecie w Polsce plastry antykoncepcyjne bez recepty, to odpowiedź brzmi – nie. Musi je dobrać nam indywidualnie lekarz ginekolog. W ich składzie znajdują się bowiem syntetyczne pochodne żeńskich hormonów, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu kobiety. Środki hormonalne, które chronią nas przed niechcianą ciążą, dzielimy na jedno i dwuskładnikowe.

Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne hamują jajeczkowanie oraz zagęszczają śluz szyjki macicy. Nie pozwala to na przepuszczenie plemników do komórki jajowej oraz uniemożliwia jej ewentualne zagnieżdżenie się w macicy.

Dwuskładnikowe pigułki oprócz wyżej wymienionych poczynań w organizmie kobiety, dodatkowo blokują dojrzewanie pęcherzyka w jajniku. Dlatego właśnie jedynym miejscem, gdzie kupić tabletki antykoncepcyjne może każda osoba, posiadająca na nie receptę, jest apteka.

Niestety antykoncepcja hormonalna nie jest wskazana dla niektórych kobiet. Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych na receptę jest niewskazane dla kobiet otyłych oraz cierpiących na choroby nowotworowe.

A co z tabletkami dzień „po”? Czy tabletka „po” jest na receptę? Zalecenia Komisji Europejskiej są jednoznaczne. Antykoncepcja awaryjna bez recepty ma być dostępna we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jest to niezmiernie istotne dla skuteczności tabletki „po”. Trzeba zażyć ją do 72 godzin po stosunku, a największą efektywność wykazuje, gdy od współżycia nie minęły jeszcze 24 godziny.

Zażycie tej pigułki przez kobietę nie przerywa ciąży, tak jak myśli część naszego społeczeństwa. Tabletki „dzień po” hamują lub opóźniają owulację, poprzez wstrzymanie wyrzutu hormonu luteinizująjego. Oprócz tego, że pigułki te nie pozwalają na uwolnienie komórki jajowej, to zakłócają one także przemieszczanie się plemników. Od 3. do 9. godzin od przyjęcia pigułki „dzień po” śluz szyjkowy kobiety znacznie zwiększa swoją lepkość, a to wpływa na zdolność poruszania się plemników. Tabletka ta nie powoduje przerwania ciąży, tylko uniemożliwia zapłodnienie.

W związku z powyższym tabletka „dzień po” jest awaryjnym środkiem antykoncepcyjnym, który stosowany jest przez pary, którym na przykład pękła prezerwatywa lub zawiodły ich inne preparaty mające zapobiegać zapłodnieniu. Przyjmują je także kobiety, które padły ofiarą gwałtu.

Musimy jednak pamiętać, że ta metoda antykoncepcji jest bardzo szkodliwa dla organizmu kobiety, więc nie zaleca się przyjmowania więcej niż jednej pigułki w miesięcznym cyklu. Szkodzi ona bowiem bardzo na wątrobę. Do najczęstszych skutków ubocznych przyjmowania tabletki „dzień po” możemy zaliczyć:

  • nudności i wymioty,
  • bóle i zawroty głowy,
  • ogólne uczucie zmęczenia,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz bóle brzucha w jego trakcie,
  • tkliwość piersi,
  • krwawienia pomiędzy miesiączkami,
  • reakcje alergiczne (obrzęk twarzy, świąd, pokrzywka).

Nie można więc stosować tej metody jako codziennej antykoncepcji.

Doznania zmysłowe będące częścią relacji intymnych nie powinny nas pozbawiać pewnej dozy rozsądku, która pozwoli nam zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą oraz ewentualnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto zatem zawsze mieć przy sobie środki antykoncepcyjne, które ochronią nas przed skutkami zbliżeń bez zabezpieczenia. W naszej aptece znajduje się bogata oferta obejmująca prezerwatywy różnego rozmiaru i rodzaju. Pigułki antykoncepcyjne czy tabletki antykoncepcyjne dostępne są jedynie na receptę, dlatego w celu ich zakupu należy odwiedzić stacjonarny oddział Wapteki. Pamiętajmy również o tym, że leki antykoncepcyjne nie chronią przed możliwością zarażenia się chorobami wenerycznymi, zrobić to mogą jedynie właściwie używane prezerwatywy.

Temat antykoncepcji traktowany jest nieco marginalnie, a przecież to właśnie dzięki niej można uniknąć nie tylko niechcianej ciąży, ale także niezwykle groźnych dla zdrowia chorób wenerycznych. W czasach gdy organizowane są czarne marsze, niezwykle mało mówi się publicznie o rodzajach antykoncepcji i sposobach zapobiegania niechcianej ciąży, nie wspominając już o tym, aby ułatwić dostęp do środków antykoncepcyjnych czy nawet w części poddać je refundacji, ponieważ zarówno tabletki antykoncepcyjne, jak i inne, wysokiej jakości środki antykoncepcyjne do najtańszych nie należą.

Bezpieczny seks, czyli jaki?

Podstawową zasadą bezpiecznego seksu jest stosowanie zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Niestety jest to tak naprawdę jedyny środek antykoncepcyjny, który zapobiega nie tylko nieplanowanej ciąży, ale również zarażeniu się podczas stosunku różnego rodzaju chorobami przenoszonymi drogą płciową, takim jak wirus HIV, kiłą, opryszczką czy rzeżączką. Dlatego też, jeśli nawet kobieta zażywa tabletki antykoncepcyjne, nie powinno się rezygnować z dodatkowego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy, chyba że partnerzy są przebadani i zdrowi oraz mają do siebie pełne zaufanie.

Inne środki antykoncepcyjne

Nie tylko prezerwatywy czy hormonalne leki antykoncepcyjne pozwalają uniknąć niechcianej ciąży. Innymi preparatami antykoncepcyjnymi są środki plemnikobójcze w tym pianki plemnikobójcze i żele plemnikobójcze. Ich stosowanie jednak nie daje 100 procentowej gwarancji zabezpieczenia, ponieważ z reguły ich działanie ograniczone jest przez czas zaaplikowania środka. Warto również pamiętać o tym, że niektóre środki plemnikobójcze wchodzą w reakcję z poszczególnymi rodzajami prezerwatyw, co może prowadzić do ich uszkodzenia. Z tego powodu żele plemnikobójcze zaleca się do stosowania raczej jako wsparcie antykoncepcji hormonalnej. Ogólnie na rynku dostępnych jest wiele produktów antykoncepcyjnych, a do najbardziej popularnych marek, przynajmniej w kwestii produkcji prezerwatyw i nawilżających żeli intymnych, należy marka Durex oraz Unimil. Na uwagę zasługują również prezerwatywy o różnych rozmiarach marki My.Size.

Jaka metoda antykoncepcji jest najlepsza?

Na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Dla każdej kobiety będzie to inna metoda. Zależy to od stanu zdrowia, dolegliwości, chorób, przyjmowanych leków oraz suplementów diety, a nawet osobistych przekonań. Jeśli jednak chodzi o skuteczność, to przewagę mają hormonalne środki antykoncepcyjne, mówi nam o tym wskaźnik Pearla. Aczkolwiek wśród dostępnej antykoncepcji bez recepty także znajdziemy metody wysoce skuteczne, są nimi przede wszystkim prezerwatywy. Najbardziej zawodne są zaś metody naturalne.

Dla skuteczności każdej z wymienionych metod najważniejsze jest prawidłowe jej stosowanie. Preparaty na bazie hormonów musimy przyjmować regularnie, prezerwatywy zakładać poprawnie, a środki chemiczne aplikować odpowiednio wcześniej.

Domowe sposoby antykoncepcyjne – co warto o nich wiedzieć?

Domowe lub inaczej naturalne metody antykoncepcji to między innymi tzw. kalendarzyk. Sposób ten polega na dokładnej obserwacji kobiecego cyklu menstruacyjnego. W ten sposób możemy określić dni płodne oraz niepłodne u kobiety. Według kalendarzyka zdrowa kobieta może zajść w ciążę do 14 dni przed miesiączką.

Inną naturalną metodą antykoncepcji bez recepty jest codzienne mierzenie temperatury w ustach lub pochwie. Zgodnie z termiczną metodą dni płodne kobiety występują w momencie, gdy PPC (podstawowa temperatura ciała) podnosi się od 0,2 do 0,6 stopnia Celsjusza. Musimy jednak pamiętać, że wpływ na temperaturę ciała ma wiele czynników. Podwyższona może oznaczać rozpoczynającą się w infekcję na przykład układu moczowego.

Ostatni sposób na uniknięcie niechcianej ciąży to metoda Billingsa polegająca na obserwacji śluzu z szyjki macicy. Zgodnie z nią do zapłodnienia może dojść wtedy, kiedy śluz jest przezroczysty i śliski. Natomiast, gdy jest on lepki, kleisty i gęsty, kobieta ma dni niepłodne i nie powinna zajść w ciążę - szczególnie w okresie od 2-3 dni po owulacji do wystąpienia miesiączki.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.