zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Dieta i odchudzanie

Aloes – składniki odżywcze, właściwości i działanie. Dlaczego warto używać aloesu?

 Aloes – składniki odżywcze, właściwości i działanie. Dlaczego warto używać aloesu?

Aloes to niewymagająca w pielęgnacji roślina ozdobna, którą z powodzeniem można hodować w domu. Jednak zawiera ona też wiele drogocennych składników, za sprawą których doskonale sprawdza się jako środek zaradczy na problemy skórne.

Aloes – co to jest?

Aloes to należąca do rodziny Asphodelaceae wieloletnia roślina krzewiasta lub drzewiasta. Aloes występuje przede wszystkim w suchych regionach Afryki, Azji, Europy oraz Ameryki. Roślina ma zielony, groszkowy kolor oraz trójkątne, mięsiste liście z ząbkowanymi krawędziami. Rurkowate kwiaty aloesu mają barwę żółtą, natomiast owoce roślin zawierają liczne nasiona. Każdy liść aloesu składa się trzech warstw:

  • zewnętrznej – nazywana skórką gruba warstwa 15-20 komórek. Pełni funkcję ochronną oraz syntetyzuje węglowodany i białka. Wnętrze skórki tworzą wiązki naczyniowe odpowiedzialne za transportu wody i skrobi;
  • środkowej – to warstwa lateksu, która ma postać gorzkiego, żółtego soku. Zawiera antrachinony i glikozydy;
  • wewnętrznej – tworzy ją przezroczysty żel, który w 99% składa się z wody. Pozostały 1% to glukomannany, aminokwasy, lipidy, sterole oraz witaminy.

Składniki odżywcze aloesu

Aloes zawiera wiele cennych dla człowieka składników – jego skład tworzy 75 potencjalnie aktywnych substancji.

Składniki odżywcze aloesu

Charakterystyka

Witaminy

Witamina A, C i E, które są przeciwutleniaczami, a ponadto witamina B12, kwas foliowy (witamina B9) oraz cholina (witamina B4).

Enzymy

Aliiaza, alkaliczna fosfataza, amylaza, bradykinaza, karboksypeptydaza, katalaza, celulaza, lipaza i peroksydaza. Bradykinaza łagodzi stany zapalne skóry, natomiast pozostałe enzymy wspomagają proces rozkładu cukrów i tłuszczów.

Minerały

Wapń, chrom, miedź, selen, magnez, mangan, potas, sód i cynk. Minerały te są niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układów enzymatycznych oraz pracy całego organizmu.

Cukry

Monosacharydy i polisacharydy.

Antrachinony

Kilkanaście antrachinonów, które są związkami znanymi jako środki przeczyszczające. Ponadto aloina i emodyna wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Sterydy roślinne

Cholesterol, kampesterol, β-sizosterol i lupeol – wszystkie mają właściwości przeciwzapalne, a lupeol dodatkowo działa antyseptycznie i przeciwbólowo.

Hormony

Auksyny i gibereliny, które wspomagają gojenie ran i działają przeciwzapalnie.

Inne

W skład aloesu wchodzi także aż 20 z 22 aminokwasów ważnych dla człowieka oraz 7 z 8 aminokwasów niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu. Aloes zawiera również kwas salicylowy, który ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, ligninę, wzmacniającą przenikanie innych składników w skórę, oraz saponiny, czyli substancje mydlane o działaniu oczyszczającym i antyseptycznym.


W jakich produktach znajduje się aloes?

Aloes jest coraz częściej stosowany w różnych gałęziach przemysłu. Można go znaleźć między innymi w żywności, produktach ziołowych oraz suplementach diety zawierających witaminy i minerały. Aloes jest też niezwykle cenionym składnikiem wielu kosmetyków, które za sprawą jego obecności znacząco przyczyniają się do poprawy stanu skóry. Aloes wspomaga dostarczanie tlenu do komórek skóry, wykazuje właściwości przeciwświądowe i ściągające, wpływa na proces produkcji kolagenu i elastyny w skórze, łagodzi zmiany po ukąszeniach owadów czy otarcia oraz zmniejsza dokuczliwość objawów towarzyszących chorobom skórnym.

Na co pomaga aloes?

Aloes jest bogatym źródłem cennych składników, dlatego może być stosowany w przypadku wielu dolegliwości. Od wieków jest on wykorzystywany między innymi do leczenia oparzeń. Z powodzeniem można w tym celu użyć świeżo zerwanego liścia aloesu – wystarczy go przeciąć i przyłożyć do rany, by przyspieszyć proces gojenia.

Maści aloesowe oraz wyciągi z tej rośliny doskonale sprawdzają się przy najróżniejszych problemach skórnych, także bardzo trudnych, jak odleżyny, owrzodzenia czy rany popromienne. Zawarte w aloesie substancje hamujące procesy zapalne i działające przeciwbólowo sprawiają, że preparaty z tej rośliny są polecane również osobom cierpiącym na nerwobóle, reumatyzm czy gościec.

Aloes jest też jedną ze szczególnie cenionych roślin na przeziębienie. Stymuluje on także układ immunologiczny – sok z aloesu wzmacnia odporność, a jednocześnie korzystnie wpływa na pracę układu trawiennego. Ta właściwość aloesu pozwala również na łagodzenie objawów chorób autoimmunologicznych, jak łuszczyca, egzema czy wszelkie alergie.

Kto nie powinien używać aloesu? Przeciwskazania

Mimo zbawiennego wpływu aloesu na organizm człowieka, istnieją pewne przeciwwskazania do jego używania. Wewnętrzne stosowanie aloesu jest niewskazane u osób, u których występują: choroby serca, choroby i zaburzenia czynności nerek, choroba Leśniowskiego-Crohna, hemoroidy, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, niedrożność jelit oraz cukrzyca.

Jeśli przyjmujemy na co dzień jakieś leki, przed rozpoczęciem stosowania aloesu należy skonsultować się z lekarzem. Aloes może wchodzić w reakcje z: diuretykami, niektórymi ziołami i suplementami, kortykosteroidami, digoksyną, warfaryną, sewofluranem, pobudzającymi środkami przeczyszczającymi, lekami przeciwcukrzycowymi oraz antykoagulantami. Doustnego przyjmowania aloesu powinny też unikać kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Aloes to roślina zawierająca wiele cennych składników – zarówno niezbędnych do funkcjonowania organizmu, jak i wspomagających zwalczanie różnych dolegliwości. Aloes doskonale sprawdza się przede wszystkim przy oparzeniach słonecznych, trudno gojących się ranach oraz chorobach skóry.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.