10 żelaznych zasad higieny intymnej kobiet - poradnik na intymne dolegliwości

10 żelaznych zasad higieny intymnej kobiet - poradnik na intymne dolegliwości - zdjęcie

Problemy z dolegliwościami miejsc intymnych dotyczą wielu kobiet. Są to nie tylko dojrzałe kobiety, ale również młode dziewczęta, które często muszą borykać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami.

 Z naszego artykułu dowiesz się:

 • jaki jest skład mikrobioty oraz pH miejsc intymnych, 
 • jakie kosmetyki do higieny intymnej są najlepsze, 
 • jakie mogą być infekcje intymne u kobiet,
 • jaki wpływ mają infekcje na płodność,
 • czym myć miejsca intymne,
 • jakie są zasady podstawowej higieny intymnej u kobiet. 

Sprawdź także nasz inny artykuł: Higiena intymna u młodych dziewcząt.

Skład mikrobioty oraz pH miejsc intymnych

Flora bakteryjna pochwy, aby mogła funkcjonować prawidłowo, musi być różnorodna i bogata w dobre bakterie, dzięki temu stanowi idealne zabezpieczenie przed rozwojem patogenów. W jej składzie powinny być obecne:

 • bakterie tlenowe jak pałeczki G(+) np. Corynebacterium spp., pałeczki G(-) np. E.coli, Klebsiella spp., ziarenkowce np. Streptococcus spp., Staphylococcus spp., Enterococcus spp.;
 • bakterie beztlenowe jak ziarenkowce G (-) np. Veionella spp., ziarenkowce G(+) np. Peptococcus spp. a także szczepy Lactobacillus spp.;
 • mykoplazmy urogenitalne – Mycoplasma hominis, Ureaplasma spp.

Jednym z najważniejszych składników mikroflory pochwy są pałeczki kwasu mlekowego, które są barierą ochronną dla bakterii. Wywołują chorobowy stan i to one odpowiadają za kwaśny odczyn pochwy, a także nie dopuszczają do przylegania bakterii do komórek. Działają przeciwbakteryjnie, dlatego ich odpowiedni poziom pozwala na utrzymanie flory bakteryjnej w odpowiedniej kondycji. 

Higiena intymna kobiet – jakie żele, płyny i kremy są najlepsze?

Wiele kobiet często zastanawia się, czym myć okolice intymne. W aptekach i wielu sklepach można spotkać się z różnorodnymi produktami do higieny intymnej jak żele, płyny i kremy. Są one dostępne w wielu opcjach, nie tylko oczyszczających, ale również łagodzących podrażnienia, wspomagających utrzymanie prawidłowej flory lub jej odbudowę. To nie tylko żele, płyny, ale również kremy. Bardzo ważne jest jednak, aby wybierać produkty bogate w naturalne substancję i składniki hipoalergiczne. Nadmiar substancji zapachowych i sztucznych może powodować podrażnienia i wywoływać alergie. Najlepiej, jeśli w składzie znajdzie się kwas mlekowy, a także substancje nawilżające jak: d-pantenol, gliceryna, alantoina. Świetnie sprawdzają się również produkty z aloesem, rumiankiem czy babką lancetowatą. To naturalne składniki, które świetnie regenerują i niwelują podrażnienia pochwy. Warto również zwrócić uwagę, aby w składzie znalazła się inulina. Substancja ta pozwala na szybki rozwój naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Ważne! Dla zdrowia miejsc intymnych koniecznie należy unikać perfumowanych produktów!

Infekcje pochwy w różnych momentach życia kobiety

Każda kobieta przechodząc przez różne etapy swojego życia, może borykać się z różnorodnymi infekcjami pochwy. Z problemem tym mierzą się już dziewczęta, a także kobiety młode i aktywnie seksualnie. Jeszcze z innymi problemami muszą mierzyć się kobiety w ciąży i w okresie menopauzy. Związane jest to nie tylko ze złymi nawykami utrzymania higieny miejsc intymnych, ale także ze zmianami hormonalnymi. Wiele problemów związanych jest często z antybiotykoterapią. Zdarza się również, że za dolegliwości te odpowiada brak przewiewnej bielizny, która może powodować szybsze wnikanie patogenów i umożliwiać ich szybki rozwój. 

Gdy swędzi i piecze – infekcje intymne i ich wpływ na płodność

Pomimo iż infekcje pochwy nie powodują bezpłodności w sposób bezpośredni, bardzo często mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciąże. Wszystko przez konieczność ochrony partnera przez przeniesieniem patogenów. W takich sytuacjach konieczne jest powstrzymanie się od współżycia lub używanie prezerwatyw. Zdarza się również, że kobiety odczuwając nieprzyjemne dolegliwości, mają bardzo niskie libido. Dodatkowo zaburzona mikroflora sprawia, że plemniki mają dużo gorsze warunki do przedostawania się do komórki jajowej. Wiele infekcji poddawanych leczeniu nie ma wpływu na płodność, jednak Chlamydia trachomatis może powodować bezpłodność lub zagrażać ciążą pozamaciczną. 

Higiena intymna kobiet po stosunku – najważniejsze kwestie

Jedną z najważniejszych czynności, jaką powinna wykonać każda kobieta, zaraz po stosunku jest oddanie moczu. Wszystko po to, aby oczyścić cewkę moczową z bakterii. Kolejno należy podmyć miejsca intymne. Jak myć pochwę? Należy dobrze opłukać miejsca intymne ciepłą wodą i płynem do higieny intymnej w kierunku od przodu do tyłu. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, można skorzystać ze specjalnych chusteczek antybakteryjnych do higieny intymnej. Pamiętajmy jednak o właściwym kierunku podmywania. Jak się podcierać po sikaniu i czy używać chusteczek antybakteryjnych? Ważne jest, aby robić to od przodu do tyłu. W ten sposób nie przenosi się bakterii z odbytu w stronę pochwy. 

Otarcia pochwy po stosunku leczenie

U wielu kobiet mogą często pojawiać się otarcia pochwy po stosunku. W razie takich problemów, warto jest zastosować globulki z kwasem mlekowym i kwasem hialuronowym. Dzięki temu możliwe będzie nawilżenie i odbudowa naturalnej flory bakteryjnej. Otarcia warg sromowych u kobiet to bardzo częsty problem, dlatego dobrze jest mu zapobiegać poprzez używanie nawilżających żelów do stosunku. 

10 zasad podstawowej higieny intymnej kobiety

 1. Uważaj po depilacji miejsc intymnych i nie przesadzaj z nią - włosy na wargach sromowych są ochroną dla delikatnej i wrażliwej skóry. Ich całkowita i regularna depilacja może ułatwiać wnikanie bakterii do flory bakteryjnej pochwy, dlatego ważne jest, aby nie dopuszczać do całkowitej golizny, a po depilacji pielęgnować skórę kremem z klotrymazolem, który pozwoli na uniknięcie wnikania drobnoustrojów powodujących infekcję. 
 2. Zadbaj o odpowiednią higienę podczas miesiączki - warto jest podmywać się kilka razy dziennie lub stosować chusteczki antybakteryjne. Konieczna jest również częsta wymiana tamponów lub podpasek. 
 3. Uważaj na to, w czym śpisz oraz gdzie i ile się kąpiesz - koniecznie należy unikać sztucznej i nadmiernie obciskające bielizny, a postawić na bawełniane majtki. Najlepiej unikać wanny, a brać prysznic. Dobrze jest, aby nie korzystać z gorącej wody, która powoduje przekrwienie błony śluzowej okolic intymnych. 
 4. Wzmacniaj mięśnie kegla i ćwicz regularnie - pozwala to na zapobieganie nietrzymaniu moczu, ułatwia osiągnięcie orgazmu, a także zmniejsza skurcze miesiączkowe. 
 5. Unikaj zwykłego mydła, które zaburza naturalny kwaśny odczyn - okolice intymne są niezwykle delikatne, dlatego zwykłe kosmetyki mogą wysuszać miejsca intymne i zaburzać pH. 
 6. Sprawdzaj odczyn, ilość, konsystencje i kolor wydzieliny - bardzo ważna jest samokontrola. Sprawdzając śluz, można wiele dowiedzieć się o stanie mikroflory pochwy i szybko zareagować, niwelując nieprzyjemne objawy. 
 7. Podpaski i tampony wymieniaj maksymalnie co 4 godziny - zbyt długie utrzymywanie ich w okolicach intymnych powoduje namnażanie się bakterii i innych patogenów. 
 8. Zadbaj o prawidłową pozycję mikcyjną - nie powinno się pozwalać na przedostawanie się bakterii z okolic odbytu w stronę pochwy, dlatego należy podcierać się od przodu do tyłu. 
 9. Badaj się regularnie i miej wyniki pod kontrolą swoje i swojego partnera - jak powinna wyglądać pochwa? Wszystko zależy od kobiety, ważne jednak, aby pozbawiona była zmian chorobowych i była lekko zaróżowiona. Nadmierne zaczerwienienie świadczy o procesie chorobowym. Wszystkie wątpliwości powinno się konsultować z lekarzem ginekologiem i zadbać o regularność badań, nie tylko swoich, ale również swojego partnera seksualnego. 
 10. Nie bagatelizuj i odpowiednio reaguj na intymne sygnały - już niewielkie zwędzenie okolic intymnych na zewnątrz może sygnalizować, że z naszą florą dzieje się coś niedobrego. Tak samo nieprzyjemny zapach czy grudkowata wydzielina. Wiele kobiet martwi się o ciemne wargi sromowe i pachwiny. Jest to stan fizjologiczny, jednak wiele pań wyszukuje informacji o tym, jak powinny wyglądać wargi sromowe. Kolor może być różny. To nawet bardzo ciemne wargi sromowe. Samokontrola jest niezwykle ważna dla zdrowia okolic intymnych. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Dieta i odchudzanie

Bób - poznaj jego zdrowotne właściwości
Bób to znane od starożytności warzywo strączkowe, po które chętnie sięgamy w sezonie letnim. Stanowi pożywną i zarazem nietuczącą przekąskę - zawiera mało tłuszczu, za to dużo białka, a także błonnik. Oprócz walo...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Alergia

Uczulenie na komary – przyczyny, objawy i łagodzenie
Nadejście lata wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia reakcji uczuleniowej na owady. Schorzenia alergiczne mogą być wywoływane przez ukąszenia komarów, much, pluskiew, pcheł oraz kleszczy....

Zdrowy tryb życia

Biotyna – na zdrową skórę, piękne włosy i paznokcie. Jak działa i którą wybrać?
Biotyna, znana również jako witamina B7 lub witamina H, jest nie tylko kluczowym składnikiem odżywczym, ale także sekretem piękna, którego szuka wielu z nas. Dzięki swoim właściwościom wspierającym zdrowie ...

Układ nerwowy

Kleszczowe zapalenie mózgu: objawy, leczenie, szczepionka
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) jest groźną chorobą wirusową, najczęściej przenoszoną przez kleszcze. Początkowe objawy są mało charakterystyczne, dlatego nie zawsze łatwo o wczesną diagnozę. Na KZM nie ma leku, a leczenie jest objawowe. Istnie...

Kosmetyki i uroda

Joga twarzy – ćwiczenia i efekty naturalnego odmładzania
Wraz z upływem czasu nasza skóra traci jędrność i elastyczność, a co za tym idzie zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki, przebarwienia, a także drobne linie. Czy istnieją sposoby, aby wygrać nierówną walkę z metryką i...

Alergia

Alergeny pokarmowe – wielka ósemka najczęściej alergizujących pokarmów
Alergie stanowią poważny problem epidemiologiczny, ekonomiczny i społeczny. Coraz częściej za występowanie objawów odpowiedzialne są alergeny pokarmowe, wywołujące nadmierną reakcję immunologiczną organizmu....

Kosmetyki i uroda

Szczotkowanie na sucho, czyli 5 kroków do jędrnej skóry bez cellulitu
Szczotkowanie na sucho to coraz popularniejsza metoda pielęgnacji skóry, która zdobywa zwolenników na całym świecie....

Układ oddechowy

Przewlekły nieżyt nosa – jak leczyć przewlekłą niedrożność układu oddechowego?
Zapalenie błony śluzowej nosa, zwane potocznie katarem, jest jedną z najczęściej występującą dolegliwości w populacji ogólnej. W zależności od charakteru objawów możemy wyróżnić infekcyjny (ostry) oraz przewlekły nieżyt nosa. ...

Serce i układ krążenia

Arytmia serca – objawy, rodzaje, diagnostyka i leczenie
Arytmia serca jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości kardiologicznych. Polega na występowaniu nieprawidłowego rytmu pracy serca. Przeważnie, chociaż nie zawsze, stanowi objaw innych chorób....

Mięśnie i kości

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS, SLA) – objawy, diagnoza i życie z chorobą
Stwardnienie zanikowe boczne zaliczane jest do chorób neuronu ruchowego, prowadzących do degradacji komórek nerwowych odpowiedzialnych za pracę mięśni. Niejasna etiologia sprawia, że często stanowi wyzwanie diagnostyczne....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem