10 żelaznych zasad higieny intymnej kobiet - poradnik na intymne dolegliwości

baner

10 żelaznych zasad higieny intymnej kobiet - poradnik na intymne dolegliwości

Problemy z dolegliwościami miejsc intymnych dotyczą wielu kobiet. Są to nie tylko dojrzałe kobiety, ale również młode dziewczęta, które często muszą borykać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Z naszego artykułu dowiesz się:jaki je

Problemy z dolegliwościami miejsc intymnych dotyczą wielu kobiet. Są to nie tylko dojrzałe kobiety, ale również młode dziewczęta, które często muszą borykać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami.

 Z naszego artykułu dowiesz się:

 • jaki jest skład mikrobioty oraz pH miejsc intymnych, 
 • jakie kosmetyki do higieny intymnej są najlepsze, 
 • jakie mogą być infekcje intymne u kobiet,
 • jaki wpływ mają infekcje na płodność,
 • czym myć miejsca intymne,
 • jakie są zasady podstawowej higieny intymnej u kobiet. 

Sprawdź także nasz inny artykuł: Higiena intymna u młodych dziewcząt.

Skład mikrobioty oraz pH miejsc intymnych

Flora bakteryjna pochwy, aby mogła funkcjonować prawidłowo, musi być różnorodna i bogata w dobre bakterie, dzięki temu stanowi idealne zabezpieczenie przed rozwojem patogenów. W jej składzie powinny być obecne:

 • bakterie tlenowe jak pałeczki G(+) np. Corynebacterium spp., pałeczki G(-) np. E.coli, Klebsiella spp., ziarenkowce np. Streptococcus spp., Staphylococcus spp., Enterococcus spp.;
 • bakterie beztlenowe jak ziarenkowce G (-) np. Veionella spp., ziarenkowce G(+) np. Peptococcus spp. a także szczepy Lactobacillus spp.;
 • mykoplazmy urogenitalne – Mycoplasma hominis, Ureaplasma spp.

Jednym z najważniejszych składników mikroflory pochwy są pałeczki kwasu mlekowego, które są barierą ochronną dla bakterii. Wywołują chorobowy stan i to one odpowiadają za kwaśny odczyn pochwy, a także nie dopuszczają do przylegania bakterii do komórek. Działają przeciwbakteryjnie, dlatego ich odpowiedni poziom pozwala na utrzymanie flory bakteryjnej w odpowiedniej kondycji. 

Higiena intymna kobiet – jakie żele, płyny i kremy są najlepsze?

Wiele kobiet często zastanawia się, czym myć okolice intymne. W aptekach i wielu sklepach można spotkać się z różnorodnymi produktami do higieny intymnej jak żele, płyny i kremy. Są one dostępne w wielu opcjach, nie tylko oczyszczających, ale również łagodzących podrażnienia, wspomagających utrzymanie prawidłowej flory lub jej odbudowę. To nie tylko żele, płyny, ale również kremy. Bardzo ważne jest jednak, aby wybierać produkty bogate w naturalne substancję i składniki hipoalergiczne. Nadmiar substancji zapachowych i sztucznych może powodować podrażnienia i wywoływać alergie. Najlepiej, jeśli w składzie znajdzie się kwas mlekowy, a także substancje nawilżające jak: d-pantenol, gliceryna, alantoina. Świetnie sprawdzają się również produkty z aloesem, rumiankiem czy babką lancetowatą. To naturalne składniki, które świetnie regenerują i niwelują podrażnienia pochwy. Warto również zwrócić uwagę, aby w składzie znalazła się inulina. Substancja ta pozwala na szybki rozwój naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Ważne! Dla zdrowia miejsc intymnych koniecznie należy unikać perfumowanych produktów!

Infekcje pochwy w różnych momentach życia kobiety

Każda kobieta przechodząc przez różne etapy swojego życia, może borykać się z różnorodnymi infekcjami pochwy. Z problemem tym mierzą się już dziewczęta, a także kobiety młode i aktywnie seksualnie. Jeszcze z innymi problemami muszą mierzyć się kobiety w ciąży i w okresie menopauzy. Związane jest to nie tylko ze złymi nawykami utrzymania higieny miejsc intymnych, ale także ze zmianami hormonalnymi. Wiele problemów związanych jest często z antybiotykoterapią. Zdarza się również, że za dolegliwości te odpowiada brak przewiewnej bielizny, która może powodować szybsze wnikanie patogenów i umożliwiać ich szybki rozwój. 

Gdy swędzi i piecze – infekcje intymne i ich wpływ na płodność

Pomimo iż infekcje pochwy nie powodują bezpłodności w sposób bezpośredni, bardzo często mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciąże. Wszystko przez konieczność ochrony partnera przez przeniesieniem patogenów. W takich sytuacjach konieczne jest powstrzymanie się od współżycia lub używanie prezerwatyw. Zdarza się również, że kobiety odczuwając nieprzyjemne dolegliwości, mają bardzo niskie libido. Dodatkowo zaburzona mikroflora sprawia, że plemniki mają dużo gorsze warunki do przedostawania się do komórki jajowej. Wiele infekcji poddawanych leczeniu nie ma wpływu na płodność, jednak Chlamydia trachomatis może powodować bezpłodność lub zagrażać ciążą pozamaciczną. 

Higiena intymna kobiet po stosunku – najważniejsze kwestie

Jedną z najważniejszych czynności, jaką powinna wykonać każda kobieta, zaraz po stosunku jest oddanie moczu. Wszystko po to, aby oczyścić cewkę moczową z bakterii. Kolejno należy podmyć miejsca intymne. Jak myć pochwę? Należy dobrze opłukać miejsca intymne ciepłą wodą i płynem do higieny intymnej w kierunku od przodu do tyłu. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, można skorzystać ze specjalnych chusteczek antybakteryjnych do higieny intymnej. Pamiętajmy jednak o właściwym kierunku podmywania. Jak się podcierać po sikaniu i czy używać chusteczek antybakteryjnych? Ważne jest, aby robić to od przodu do tyłu. W ten sposób nie przenosi się bakterii z odbytu w stronę pochwy. 

Otarcia pochwy po stosunku leczenie

U wielu kobiet mogą często pojawiać się otarcia pochwy po stosunku. W razie takich problemów, warto jest zastosować globulki z kwasem mlekowym i kwasem hialuronowym. Dzięki temu możliwe będzie nawilżenie i odbudowa naturalnej flory bakteryjnej. Otarcia warg sromowych u kobiet to bardzo częsty problem, dlatego dobrze jest mu zapobiegać poprzez używanie nawilżających żelów do stosunku. 

10 zasad podstawowej higieny intymnej kobiety

 1. Uważaj po depilacji miejsc intymnych i nie przesadzaj z nią - włosy na wargach sromowych są ochroną dla delikatnej i wrażliwej skóry. Ich całkowita i regularna depilacja może ułatwiać wnikanie bakterii do flory bakteryjnej pochwy, dlatego ważne jest, aby nie dopuszczać do całkowitej golizny, a po depilacji pielęgnować skórę kremem z klotrymazolem, który pozwoli na uniknięcie wnikania drobnoustrojów powodujących infekcję. 
 2. Zadbaj o odpowiednią higienę podczas miesiączki - warto jest podmywać się kilka razy dziennie lub stosować chusteczki antybakteryjne. Konieczna jest również częsta wymiana tamponów lub podpasek. 
 3. Uważaj na to, w czym śpisz oraz gdzie i ile się kąpiesz - koniecznie należy unikać sztucznej i nadmiernie obciskające bielizny, a postawić na bawełniane majtki. Najlepiej unikać wanny, a brać prysznic. Dobrze jest, aby nie korzystać z gorącej wody, która powoduje przekrwienie błony śluzowej okolic intymnych. 
 4. Wzmacniaj mięśnie kegla i ćwicz regularnie - pozwala to na zapobieganie nietrzymaniu moczu, ułatwia osiągnięcie orgazmu, a także zmniejsza skurcze miesiączkowe. 
 5. Unikaj zwykłego mydła, które zaburza naturalny kwaśny odczyn - okolice intymne są niezwykle delikatne, dlatego zwykłe kosmetyki mogą wysuszać miejsca intymne i zaburzać pH. 
 6. Sprawdzaj odczyn, ilość, konsystencje i kolor wydzieliny - bardzo ważna jest samokontrola. Sprawdzając śluz, można wiele dowiedzieć się o stanie mikroflory pochwy i szybko zareagować, niwelując nieprzyjemne objawy. 
 7. Podpaski i tampony wymieniaj maksymalnie co 4 godziny - zbyt długie utrzymywanie ich w okolicach intymnych powoduje namnażanie się bakterii i innych patogenów. 
 8. Zadbaj o prawidłową pozycję mikcyjną - nie powinno się pozwalać na przedostawanie się bakterii z okolic odbytu w stronę pochwy, dlatego należy podcierać się od przodu do tyłu. 
 9. Badaj się regularnie i miej wyniki pod kontrolą swoje i swojego partnera - jak powinna wyglądać pochwa? Wszystko zależy od kobiety, ważne jednak, aby pozbawiona była zmian chorobowych i była lekko zaróżowiona. Nadmierne zaczerwienienie świadczy o procesie chorobowym. Wszystkie wątpliwości powinno się konsultować z lekarzem ginekologiem i zadbać o regularność badań, nie tylko swoich, ale również swojego partnera seksualnego. 
 10. Nie bagatelizuj i odpowiednio reaguj na intymne sygnały - już niewielkie zwędzenie okolic intymnych na zewnątrz może sygnalizować, że z naszą florą dzieje się coś niedobrego. Tak samo nieprzyjemny zapach czy grudkowata wydzielina. Wiele kobiet martwi się o ciemne wargi sromowe i pachwiny. Jest to stan fizjologiczny, jednak wiele pań wyszukuje informacji o tym, jak powinny wyglądać wargi sromowe. Kolor może być różny. To nawet bardzo ciemne wargi sromowe. Samokontrola jest niezwykle ważna dla zdrowia okolic intymnych. 

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Oczy, wady wzroku

Borówka amerykańska dla zdrowia. Najważniejsze właściwości zdrowotne borówki amerykańskiej
Borówka amerykańska jest rośliną, której owoce cieszą się popularnością na całym świecie. Niewielkie, kuliste owoce o ciemnoniebieskiej barwie charakteryzują się słodkim smakiem oraz soczystym miąższem. Borówka wykorzystywana jest za...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Dieta i odchudzanie

Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i ich częściach. Wrotycz pospolity występuje bez...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Płyn Lugola - czym jest, jak działa, kiedy stosować oraz czy szkodzi?
Jod jest jednym z pierwiastków o kluczowym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia. Większość osób myśli o jodzie jedynie w kontekście skażenia radioaktywnego, lecz jego spektrum działania jest dużo szersze....

Układ nerwowy

Wścieklizna u ludzi: objawy, leczenie, profilaktyka. Jak postąpić po ugryzieniu psa?
Wścieklizna jest wirusowym schorzeniem zakaźnym zwierząt, które może przenieść się na człowieka. To jedna z najniebezpieczniejszych chorób odzwierzęcych dla ludzi....

Dieta i odchudzanie

Cukrzyca u dzieci i nastolatków: objawy, leczenie i wpływ na dojrzewanie
Cukrzyca u dzieci jest jedną z najpoważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. Dotyka osób w każdym wieku. W dzisiejszym artykule omówimy jej charakterystykę, diagnostykę oraz sposób leczenia....

Układ rozrodczy i moczowy

Co pomaga na nietrzymanie moczu? Skuteczne leki, zioła i ćwiczenia na mięśnie dna miednicy
Nietrzymanie moczu to poważny problem, który może dotknąć każdą osobę niezależnie od wieku czy płci. Dolegliwość ta występuje często u seniorów, ale może się też wiązać z niektórymi chorobami. ...

Pierwsza pomoc

Zakażenie rany – jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać? Te 3 rzeczy musisz mieć w apteczce
Nawet niewielkie, początkowo niegroźnie wyglądające skaleczenie może mieć poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, by umieć rozpoznać zakażenie i wiedzieć, jakie środki ostrożności przedsięwziąć, by go uniknąć....

Choroby i dolegliwości

Trądzik różowaty: objawy, przyczyny i sposoby leczenia uporczywego rumienia
Problemy skórne są zmorą wielu osób. To właśnie one sprawiają, że poszukujemy rozwiązań, które pozwolą pozbyć się ich skutecznie, zwiększając komfort życia. Jednym z często spotykanych problemów jest trądzik różowaty....

Kosmetyki i uroda

Jak wzmocnić łamliwe paznokcie? Przyczyny i sposoby leczenia zmian na paznokciach
Piękne i mocne paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Jeśli Twoje paznokcie się rozdwajają, odwarstwiają lub cierpisz na łamliwe paznokcie to znak, że czas przyjrzeć się swojej diecie i trybowi życia....

Choroby wieku dziecięcego

Potówki - jak je rozpoznać u niemowlaka? Sposoby leczenia i przydatne wskazówki
Potówki to jeden z popularniejszych problemów skórnych u niemowląt i jeden z najczęstszych powodów do zmartwień ich rodziców. Na szczęście w większości przypadków nie trzeba się niepokoić, ponieważ zwykle są ni...

Pierwsza pomoc

Hipertermia – jak rozpoznać przegrzanie organizmu? Udzielanie pierwszej pomocy przy udarze cieplnym
Hipertermia, inaczej przegrzanie organizmu, to stan, który może pojawić się w wyniku nadmiernej ekspozycji ciała na słońce. Ważne jest, aby wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy oraz jakie objawy są charakterystyczne dla hipertermii....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.