10 żelaznych zasad higieny intymnej kobiet - poradnik na intymne dolegliwości

10 żelaznych zasad higieny intymnej kobiet - poradnik na intymne dolegliwości - zdjęcie

10 żelaznych zasad higieny intymnej kobiet - poradnik na intymne dolegliwości

Problemy z dolegliwościami miejsc intymnych dotyczą wielu kobiet. Są to nie tylko dojrzałe kobiety, ale również młode dziewczęta, które często muszą borykać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami.

 Z naszego artykułu dowiesz się:

 • jaki jest skład mikrobioty oraz pH miejsc intymnych, 
 • jakie kosmetyki do higieny intymnej są najlepsze, 
 • jakie mogą być infekcje intymne u kobiet,
 • jaki wpływ mają infekcje na płodność,
 • czym myć miejsca intymne,
 • jakie są zasady podstawowej higieny intymnej u kobiet. 

Sprawdź także nasz inny artykuł: Higiena intymna u młodych dziewcząt.

Skład mikrobioty oraz pH miejsc intymnych

Flora bakteryjna pochwy, aby mogła funkcjonować prawidłowo, musi być różnorodna i bogata w dobre bakterie, dzięki temu stanowi idealne zabezpieczenie przed rozwojem patogenów. W jej składzie powinny być obecne:

 • bakterie tlenowe jak pałeczki G(+) np. Corynebacterium spp., pałeczki G(-) np. E.coli, Klebsiella spp., ziarenkowce np. Streptococcus spp., Staphylococcus spp., Enterococcus spp.;
 • bakterie beztlenowe jak ziarenkowce G (-) np. Veionella spp., ziarenkowce G(+) np. Peptococcus spp. a także szczepy Lactobacillus spp.;
 • mykoplazmy urogenitalne – Mycoplasma hominis, Ureaplasma spp.

Jednym z najważniejszych składników mikroflory pochwy są pałeczki kwasu mlekowego, które są barierą ochronną dla bakterii. Wywołują chorobowy stan i to one odpowiadają za kwaśny odczyn pochwy, a także nie dopuszczają do przylegania bakterii do komórek. Działają przeciwbakteryjnie, dlatego ich odpowiedni poziom pozwala na utrzymanie flory bakteryjnej w odpowiedniej kondycji. 

Higiena intymna kobiet – jakie żele, płyny i kremy są najlepsze?

Wiele kobiet często zastanawia się, czym myć okolice intymne. W aptekach i wielu sklepach można spotkać się z różnorodnymi produktami do higieny intymnej jak żele, płyny i kremy. Są one dostępne w wielu opcjach, nie tylko oczyszczających, ale również łagodzących podrażnienia, wspomagających utrzymanie prawidłowej flory lub jej odbudowę. To nie tylko żele, płyny, ale również kremy. Bardzo ważne jest jednak, aby wybierać produkty bogate w naturalne substancję i składniki hipoalergiczne. Nadmiar substancji zapachowych i sztucznych może powodować podrażnienia i wywoływać alergie. Najlepiej, jeśli w składzie znajdzie się kwas mlekowy, a także substancje nawilżające jak: d-pantenol, gliceryna, alantoina. Świetnie sprawdzają się również produkty z aloesem, rumiankiem czy babką lancetowatą. To naturalne składniki, które świetnie regenerują i niwelują podrażnienia pochwy. Warto również zwrócić uwagę, aby w składzie znalazła się inulina. Substancja ta pozwala na szybki rozwój naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Ważne! Dla zdrowia miejsc intymnych koniecznie należy unikać perfumowanych produktów!

Infekcje pochwy w różnych momentach życia kobiety

Każda kobieta przechodząc przez różne etapy swojego życia, może borykać się z różnorodnymi infekcjami pochwy. Z problemem tym mierzą się już dziewczęta, a także kobiety młode i aktywnie seksualnie. Jeszcze z innymi problemami muszą mierzyć się kobiety w ciąży i w okresie menopauzy. Związane jest to nie tylko ze złymi nawykami utrzymania higieny miejsc intymnych, ale także ze zmianami hormonalnymi. Wiele problemów związanych jest często z antybiotykoterapią. Zdarza się również, że za dolegliwości te odpowiada brak przewiewnej bielizny, która może powodować szybsze wnikanie patogenów i umożliwiać ich szybki rozwój. 

Gdy swędzi i piecze – infekcje intymne i ich wpływ na płodność

Pomimo iż infekcje pochwy nie powodują bezpłodności w sposób bezpośredni, bardzo często mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciąże. Wszystko przez konieczność ochrony partnera przez przeniesieniem patogenów. W takich sytuacjach konieczne jest powstrzymanie się od współżycia lub używanie prezerwatyw. Zdarza się również, że kobiety odczuwając nieprzyjemne dolegliwości, mają bardzo niskie libido. Dodatkowo zaburzona mikroflora sprawia, że plemniki mają dużo gorsze warunki do przedostawania się do komórki jajowej. Wiele infekcji poddawanych leczeniu nie ma wpływu na płodność, jednak Chlamydia trachomatis może powodować bezpłodność lub zagrażać ciążą pozamaciczną. 

Higiena intymna kobiet po stosunku – najważniejsze kwestie

Jedną z najważniejszych czynności, jaką powinna wykonać każda kobieta, zaraz po stosunku jest oddanie moczu. Wszystko po to, aby oczyścić cewkę moczową z bakterii. Kolejno należy podmyć miejsca intymne. Jak myć pochwę? Należy dobrze opłukać miejsca intymne ciepłą wodą i płynem do higieny intymnej w kierunku od przodu do tyłu. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, można skorzystać ze specjalnych chusteczek antybakteryjnych do higieny intymnej. Pamiętajmy jednak o właściwym kierunku podmywania. Jak się podcierać po sikaniu i czy używać chusteczek antybakteryjnych? Ważne jest, aby robić to od przodu do tyłu. W ten sposób nie przenosi się bakterii z odbytu w stronę pochwy. 

Otarcia pochwy po stosunku leczenie

U wielu kobiet mogą często pojawiać się otarcia pochwy po stosunku. W razie takich problemów, warto jest zastosować globulki z kwasem mlekowym i kwasem hialuronowym. Dzięki temu możliwe będzie nawilżenie i odbudowa naturalnej flory bakteryjnej. Otarcia warg sromowych u kobiet to bardzo częsty problem, dlatego dobrze jest mu zapobiegać poprzez używanie nawilżających żelów do stosunku. 

10 zasad podstawowej higieny intymnej kobiety

 1. Uważaj po depilacji miejsc intymnych i nie przesadzaj z nią - włosy na wargach sromowych są ochroną dla delikatnej i wrażliwej skóry. Ich całkowita i regularna depilacja może ułatwiać wnikanie bakterii do flory bakteryjnej pochwy, dlatego ważne jest, aby nie dopuszczać do całkowitej golizny, a po depilacji pielęgnować skórę kremem z klotrymazolem, który pozwoli na uniknięcie wnikania drobnoustrojów powodujących infekcję. 
 2. Zadbaj o odpowiednią higienę podczas miesiączki - warto jest podmywać się kilka razy dziennie lub stosować chusteczki antybakteryjne. Konieczna jest również częsta wymiana tamponów lub podpasek. 
 3. Uważaj na to, w czym śpisz oraz gdzie i ile się kąpiesz - koniecznie należy unikać sztucznej i nadmiernie obciskające bielizny, a postawić na bawełniane majtki. Najlepiej unikać wanny, a brać prysznic. Dobrze jest, aby nie korzystać z gorącej wody, która powoduje przekrwienie błony śluzowej okolic intymnych. 
 4. Wzmacniaj mięśnie kegla i ćwicz regularnie - pozwala to na zapobieganie nietrzymaniu moczu, ułatwia osiągnięcie orgazmu, a także zmniejsza skurcze miesiączkowe. 
 5. Unikaj zwykłego mydła, które zaburza naturalny kwaśny odczyn - okolice intymne są niezwykle delikatne, dlatego zwykłe kosmetyki mogą wysuszać miejsca intymne i zaburzać pH. 
 6. Sprawdzaj odczyn, ilość, konsystencje i kolor wydzieliny - bardzo ważna jest samokontrola. Sprawdzając śluz, można wiele dowiedzieć się o stanie mikroflory pochwy i szybko zareagować, niwelując nieprzyjemne objawy. 
 7. Podpaski i tampony wymieniaj maksymalnie co 4 godziny - zbyt długie utrzymywanie ich w okolicach intymnych powoduje namnażanie się bakterii i innych patogenów. 
 8. Zadbaj o prawidłową pozycję mikcyjną - nie powinno się pozwalać na przedostawanie się bakterii z okolic odbytu w stronę pochwy, dlatego należy podcierać się od przodu do tyłu. 
 9. Badaj się regularnie i miej wyniki pod kontrolą swoje i swojego partnera - jak powinna wyglądać pochwa? Wszystko zależy od kobiety, ważne jednak, aby pozbawiona była zmian chorobowych i była lekko zaróżowiona. Nadmierne zaczerwienienie świadczy o procesie chorobowym. Wszystkie wątpliwości powinno się konsultować z lekarzem ginekologiem i zadbać o regularność badań, nie tylko swoich, ale również swojego partnera seksualnego. 
 10. Nie bagatelizuj i odpowiednio reaguj na intymne sygnały - już niewielkie zwędzenie okolic intymnych na zewnątrz może sygnalizować, że z naszą florą dzieje się coś niedobrego. Tak samo nieprzyjemny zapach czy grudkowata wydzielina. Wiele kobiet martwi się o ciemne wargi sromowe i pachwiny. Jest to stan fizjologiczny, jednak wiele pań wyszukuje informacji o tym, jak powinny wyglądać wargi sromowe. Kolor może być różny. To nawet bardzo ciemne wargi sromowe. Samokontrola jest niezwykle ważna dla zdrowia okolic intymnych. 

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nie daj się zaskoczyć wiosennej infekcji. Wszystko, co trzeba wiedzieć o sezonie chorobowym
Po okresie jesienno-zimowym z ulgą przyjmujemy pierwsze promienie słoneczne i inne objawy budzącej się do życia natury. Niestety, marzec i kwiecień to czas nie tylko rozkwitających kwiatów, ale również miesiące, w którym...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nowalijki – smaczny początek wiosny
Nowalijki to ciekawy, subtelny i aromatyczny dodatek do potraw, nie zaś jego podstawa. Nie zmienia to faktu, że te wiosenne warzywa pięknie akcentują potrawę i sprawiają, że ta prezentuje się wyśmienicie na każdym talerzu. Sprawdź, co trze...

Kosmetyki i uroda

Sposoby na wiosenne problemy ze skórą
Po zimie nasza skóra często jest przesuszona i potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci specjalistycznej i systematycznej pielęgnacji. Jak dbać o twarz na wiosnę? O których kosmetykach na pewno należy pamiętać, jakie zabiegi uwz...

Przeziębienie i grypa

Zapalenie płuc u dziecka i niemowlaka - objawy i leczenie
Zapalenie płuc to choroba, która dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci i niemowląt. Jest to stan zapalny w obrębie tkanki płucnej, który może być wywołany przez różne czynniki, takie jak bakterie, wirusy, grzyb...

Kosmetyki i uroda

Kosmetyki z witaminą C – jak działają i kiedy warto je stosować?
Poznaj dobroczynne właściwości kosmetyków z witaminą C. Wybierz dla siebie te, które spełnią Twoje oczekiwania. Jakie są korzyści witaminy C dla skóry? Piękna skóra to skóra zdrowa, dobrze odżywiona, o...

Choroby wieku dziecięcego

Lęk separacyjny – jak pomóc dziecku pokonać strach przed nieobecnością mamy?
Lęk separacyjny to temat, z którym w mniejszym lub większym stopniu przychodzi zmierzyć się każdemu rodzicowi. Strach przed porzuceniem i tęsknota za matką towarzyszą niemowlakom w tym właśnie etapie życia. Jak pomóc dziecku, a jednocześn...

Układ nerwowy

Pocisz się w nocy? Przyczyny, choroby i leczenie nocnych potów
Nocne poty mogą być uciążliwym problemem, który wpływa na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Mogą być one wywołane przez różne czynniki, takie jak choroby, stres lub problemy z układem hormonalnym....

Układ pokarmowy

Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co przyniesie ulgę?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem....

Choroby wieku dziecięcego

Masaż Shantala niemowlaka – metoda, która procentuje w przyszłości. Jak go wykonać?
Wywodzący się z Indii masaż Shantala to metoda, którą powinien poznać każdy rodzic noworodka....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.