Zespół niespokojnych nóg – przyczyny i sposoby radzenia sobie z RLS

Zespół niespokojnych nóg – przyczyny i sposoby radzenia sobie z RLS - zdjęcie

Zespół niespokojnych nóg to schorzenie, które związane jest z nieprzyjemnymi dolegliwościami, a zwłaszcza uczuciem mrowienia, drętwienia oraz bólem kończyn dolnych. Jest to uciążliwa choroba, która utrudnia prawidłowy sen. Z tego właśnie względu tak ważne jest postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie leczenia, które pozwoli zmniejszyć dolegliwości i poprawić komfort życia pacjenta. W poniższym artykule znajdują się najważniejsze informacje dotyczące tego, czym jest RLS oraz w jaki sposób się go leczy.

Czego dowiesz się z artykułu?

  • Czym jest zespół niespokojnych nóg oraz jakie są jego objawy?
  • Kogo najczęściej dotyka RLS?
  • W jaki sposób diagnozuje się i leczy RLS?
  • Co może pomóc w leczeniu RLS?
  • Jakie środki farmakologiczne stosuje się na RLS?
  • Czy stosowanie maści może pomóc w łagodzeniu dolegliwości RLS?
  • Jakie witaminy i suplementy diety warto stosować przy RLS?
  • Jakie są domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg?

Dowiedz się więcej na temat RLS i koniecznie zobacz artykuł "Drętwienie kończyn - przyczyny, diagnostyka i co robić, gdy następuje u nas ból i drętwienie stóp i rąk?".

Zespół niespokojnych nóg – co to jest? Jakie są objawy RLS?

Zespół niespokojnych nóg, nazywany również powszechnie RLS, to schorzenie o podłożu neurologicznym. Polega ono na konieczności poruszania kończynami dolnymi podczas snu. Schorzenie to znane jest również po nazwą zespołu Wittmaacka-Ekboma. Charakterystycznym objawem tej choroby jest piekący ból oraz drętwienie nóg. Pojawia się także mrowienie, które wymusza mimowolne ruchy nogami podczas spoczynku.

W przypadku schorzenia, jakim jest RLS objawy pojawiają się najczęściej wieczorem i nocy podczas snu, ale niekiedy mogą również dokuczać pacjentowi w dzień. Wpływa to negatywnie na jakość snu. Charakterystyczną cechą RLS jest więc poruszanie nogami w nocy, które następuje w sposób niekontrolowany i mimowolny.

Przyczyny zespołu niespokojnych nóg – kto najczęściej cierpi na tę przypadłość?

Ruszanie nogami podczas leżenia dotyka najczęściej osoby po 50. roku życia, ale może pojawiać się także u zdecydowanie młodszych pacjentów. Według różnego rodzaju badań problem ten może dotyczyć nawet 8% populacji. Zdecydowanie częściej pojawia się u kobiet. Ryzyko wystąpienia RLS jest zdecydowanie większe również podczas ciąży, przy chorobach nerek, a także u osób palących papierosy i nadużywających alkoholu. Zespół niespokojnych nóg w ciąży jest jednak schorzeniem przejściowym, gdyż pojawia się zazwyczaj w III trymestrze i znika kilka tygodni po porodzie.

Leczenie zespołu niespokojnych nóg – jak przebiega diagnoza, leczenie i kiedy można poczuć efekty?

W przypadku RLS postawienie trafnej diagnozy jest bardzo trudnym zadaniem. Cały proces rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu z pacjentem oraz podstawowych badań. Ma to na celu stwierdzenie, czy przyczyny nie leżą po stronie innych schorzeń neurologicznych. Diagnozowaniem tej choroby najczęściej zajmują się neurolodzy oraz specjaliści od leczenia zaburzeń snu.

Niestety nie istnieje jeden skuteczny lek na zespół niespokojnych nóg. Proces leczenia zależy również od tego, czy RLS ma postać idiopatyczną czy wtórną. W pierwszym przypadku konieczne jest zwalczania przykrych dolegliwości. W tym celu stosuje się leki przeciwpadaczkowe, a także środki zwiększające wydzielanie dopaminy. Takie leczenie musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego. RLS wtórne leczy się najczęściej poprzez suplementację żelaza, gdyż to właśnie zbyt mała ilość tego pierwiastka może być przyczyną występowania RLS. Terapia może trwać nawet kilka miesięcy.

Co pomaga na zespół niespokojnych nóg?

Wiele osób cierpiących na to schorzenie zastanawia się, co pomaga na zespół niespokojnych nóg. Zadowalające rezultaty daje leczenie farmakologiczne, a dokładniej podawanie preparatów z magnezem oraz niesteroidowych środków przeciwzapalnych, które mogą przynieść ulgę w bólu. Pacjenci przyjmują również leki przeciwpadaczkowe, takie jak gabapentyna czy pregabalina. W terapii stosuje się również ropinirol, pramipeksol oraz rotygotynę. W skrajnych przypadkach konieczne może okazać się podawania opioidów. Osoby dotknięte RLS mogą również stosować domowe sposoby, które mogą pomóc w dolegliwościach towarzyszących temu schorzeniu. Pacjenci mogą również sięgać po suplementy diety dostępne bez recepty bogate w żelazo i magnez.

Czy istnieje skuteczny lek na zespół niespokojnych nóg?

W przypadku choroby, jaką jest zespół niespokojnych nóg, leczenie wymaga najczęściej podawania kilku środków farmakologicznych. Nie ma na rynku bowiem jednego skutecznego preparatu, który działałby w sposób kompleksowy i pomógł w leczeniu RLS. Leczenie jest więc oparte najczęściej na lekach przeciwpadaczkowych oraz niesteroidowych środkach przeciwzapalnych.

Maść na zespół niespokojnych nóg, czyli wspomaganie leczenia

Świetnym preparatem, który wspomaga leczenie RLS jest maść na zespół niespokojnych nóg. Posiada ona specjalnie dobrane składniki, które przynoszą ulgę w bólu oraz pomagają rozluźnić naczynia krwionośne w kończynach dolnych. Zawarte składniki pomagają również pozbyć się uczucia ciężkości, które pojawia się najczęściej wieczorem i może utrudniać zasypianie oraz zwiększać częstotliwość napadów związanych z RLS. Regularne stosowanie maści może przynieść świetne rezultaty w połączeniu z wdrożonym leczeniem farmakologicznym.

Witaminy i suplementy, które warto włączyć do swojej codziennej diety przy RLS

Witaminy na zespół niespokojnych nóg mają na celu przede wszystkim uzupełnić wszelkie niedobory występujące w organizmie. Warto stosować przede wszystkim witaminę C, która zwiększa wchłanianie żelaza stosowanego w terapii RLS. Pozytywne działanie w połączeniu z żelazem wykazują również suplementy diety zawierające witaminę B6, B12 oraz kwas foliowy. Warto także zwiększyć podaż magnezu, który również może złagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane z występowaniem zespołu niespokojnych nóg.

Domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg, czyli zwalczanie uciążliwych objawów choroby

W przypadku choroby, jaką jest zespół niespokojnych nóg leczenie domowe może wspomóc terapię farmakologiczną. W łagodzeniu uciążliwych objawów choroby pomóc mogą gorące kąpiele, które rozluźniają naczynia krwionośne kończyn dolnych. Warto regularnie stosować również zimne lub ciepłe okłady, w zależności które z nich przynoszą ulgę w dolegliwościach. Można również wykonywać masaże nóg przed snem, najlepiej przy użyciu olejku magnezowego, który przenika przez skórę w głąb. W ten sposób łagodzi on napięcia mięśniowe.

Domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg to również stosowanie różnego rodzaju technik relaksacyjnych, takich jak joga czy medytacja. Bardzo ważne jest również zachowanie higieny snu, a przede wszystkim unikanie drzemek w ciągu dnia i kładzenie się do łóżka o tej samej porze. W łagodzeniu dolegliwości pomóc może również regularna aktywność fizyczna, taka jak bieganie czy jazda na rowerze. Pacjenci cierpiący na dolegliwości związane z zespołem niespokojnych nóg powinni także ze swojej diety wykluczyć kofeinę, alkohol oraz papierosy.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.