Zespół niespokojnych nóg – przyczyny i sposoby radzenia sobie z RLS

Zespół niespokojnych nóg – przyczyny i sposoby radzenia sobie z RLS - zdjęcie

Zespół niespokojnych nóg – przyczyny i sposoby radzenia sobie z RLS

Zespół niespokojnych nóg to schorzenie, które związane jest z nieprzyjemnymi dolegliwościami, a zwłaszcza uczuciem mrowienia, drętwienia oraz bólem kończyn dolnych. Jest to uciążliwa choroba, która utrudnia prawidłowy sen. Z tego właśnie względu tak ważne jest postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie leczenia, które pozwoli zmniejszyć dolegliwości i poprawić komfort życia pacjenta. W poniższym artykule znajdują się najważniejsze informacje dotyczące tego, czym jest RLS oraz w jaki sposób się go leczy.

Czego dowiesz się z artykułu?

  • Czym jest zespół niespokojnych nóg oraz jakie są jego objawy?
  • Kogo najczęściej dotyka RLS?
  • W jaki sposób diagnozuje się i leczy RLS?
  • Co może pomóc w leczeniu RLS?
  • Jakie środki farmakologiczne stosuje się na RLS?
  • Czy stosowanie maści może pomóc w łagodzeniu dolegliwości RLS?
  • Jakie witaminy i suplementy diety warto stosować przy RLS?
  • Jakie są domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg?

Dowiedz się więcej na temat RLS i koniecznie zobacz artykuł "Drętwienie kończyn - przyczyny, diagnostyka i co robić, gdy następuje u nas ból i drętwienie stóp i rąk?".

Zespół niespokojnych nóg – co to jest? Jakie są objawy RLS?

Zespół niespokojnych nóg, nazywany również powszechnie RLS, to schorzenie o podłożu neurologicznym. Polega ono na konieczności poruszania kończynami dolnymi podczas snu. Schorzenie to znane jest również po nazwą zespołu Wittmaacka-Ekboma. Charakterystycznym objawem tej choroby jest piekący ból oraz drętwienie nóg. Pojawia się także mrowienie, które wymusza mimowolne ruchy nogami podczas spoczynku.

W przypadku schorzenia, jakim jest RLS objawy pojawiają się najczęściej wieczorem i nocy podczas snu, ale niekiedy mogą również dokuczać pacjentowi w dzień. Wpływa to negatywnie na jakość snu. Charakterystyczną cechą RLS jest więc poruszanie nogami w nocy, które następuje w sposób niekontrolowany i mimowolny.

Przyczyny zespołu niespokojnych nóg – kto najczęściej cierpi na tę przypadłość?

Ruszanie nogami podczas leżenia dotyka najczęściej osoby po 50. roku życia, ale może pojawiać się także u zdecydowanie młodszych pacjentów. Według różnego rodzaju badań problem ten może dotyczyć nawet 8% populacji. Zdecydowanie częściej pojawia się u kobiet. Ryzyko wystąpienia RLS jest zdecydowanie większe również podczas ciąży, przy chorobach nerek, a także u osób palących papierosy i nadużywających alkoholu. Zespół niespokojnych nóg w ciąży jest jednak schorzeniem przejściowym, gdyż pojawia się zazwyczaj w III trymestrze i znika kilka tygodni po porodzie.

Leczenie zespołu niespokojnych nóg – jak przebiega diagnoza, leczenie i kiedy można poczuć efekty?

W przypadku RLS postawienie trafnej diagnozy jest bardzo trudnym zadaniem. Cały proces rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu z pacjentem oraz podstawowych badań. Ma to na celu stwierdzenie, czy przyczyny nie leżą po stronie innych schorzeń neurologicznych. Diagnozowaniem tej choroby najczęściej zajmują się neurolodzy oraz specjaliści od leczenia zaburzeń snu.

Niestety nie istnieje jeden skuteczny lek na zespół niespokojnych nóg. Proces leczenia zależy również od tego, czy RLS ma postać idiopatyczną czy wtórną. W pierwszym przypadku konieczne jest zwalczania przykrych dolegliwości. W tym celu stosuje się leki przeciwpadaczkowe, a także środki zwiększające wydzielanie dopaminy. Takie leczenie musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego. RLS wtórne leczy się najczęściej poprzez suplementację żelaza, gdyż to właśnie zbyt mała ilość tego pierwiastka może być przyczyną występowania RLS. Terapia może trwać nawet kilka miesięcy.

Co pomaga na zespół niespokojnych nóg?

Wiele osób cierpiących na to schorzenie zastanawia się, co pomaga na zespół niespokojnych nóg. Zadowalające rezultaty daje leczenie farmakologiczne, a dokładniej podawanie preparatów z magnezem oraz niesteroidowych środków przeciwzapalnych, które mogą przynieść ulgę w bólu. Pacjenci przyjmują również leki przeciwpadaczkowe, takie jak gabapentyna czy pregabalina. W terapii stosuje się również ropinirol, pramipeksol oraz rotygotynę. W skrajnych przypadkach konieczne może okazać się podawania opioidów. Osoby dotknięte RLS mogą również stosować domowe sposoby, które mogą pomóc w dolegliwościach towarzyszących temu schorzeniu. Pacjenci mogą również sięgać po suplementy diety dostępne bez recepty bogate w żelazo i magnez.

Czy istnieje skuteczny lek na zespół niespokojnych nóg?

W przypadku choroby, jaką jest zespół niespokojnych nóg, leczenie wymaga najczęściej podawania kilku środków farmakologicznych. Nie ma na rynku bowiem jednego skutecznego preparatu, który działałby w sposób kompleksowy i pomógł w leczeniu RLS. Leczenie jest więc oparte najczęściej na lekach przeciwpadaczkowych oraz niesteroidowych środkach przeciwzapalnych.

Maść na zespół niespokojnych nóg, czyli wspomaganie leczenia

Świetnym preparatem, który wspomaga leczenie RLS jest maść na zespół niespokojnych nóg. Posiada ona specjalnie dobrane składniki, które przynoszą ulgę w bólu oraz pomagają rozluźnić naczynia krwionośne w kończynach dolnych. Zawarte składniki pomagają również pozbyć się uczucia ciężkości, które pojawia się najczęściej wieczorem i może utrudniać zasypianie oraz zwiększać częstotliwość napadów związanych z RLS. Regularne stosowanie maści może przynieść świetne rezultaty w połączeniu z wdrożonym leczeniem farmakologicznym.

Witaminy i suplementy, które warto włączyć do swojej codziennej diety przy RLS

Witaminy na zespół niespokojnych nóg mają na celu przede wszystkim uzupełnić wszelkie niedobory występujące w organizmie. Warto stosować przede wszystkim witaminę C, która zwiększa wchłanianie żelaza stosowanego w terapii RLS. Pozytywne działanie w połączeniu z żelazem wykazują również suplementy diety zawierające witaminę B6, B12 oraz kwas foliowy. Warto także zwiększyć podaż magnezu, który również może złagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane z występowaniem zespołu niespokojnych nóg.

Domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg, czyli zwalczanie uciążliwych objawów choroby

W przypadku choroby, jaką jest zespół niespokojnych nóg leczenie domowe może wspomóc terapię farmakologiczną. W łagodzeniu uciążliwych objawów choroby pomóc mogą gorące kąpiele, które rozluźniają naczynia krwionośne kończyn dolnych. Warto regularnie stosować również zimne lub ciepłe okłady, w zależności które z nich przynoszą ulgę w dolegliwościach. Można również wykonywać masaże nóg przed snem, najlepiej przy użyciu olejku magnezowego, który przenika przez skórę w głąb. W ten sposób łagodzi on napięcia mięśniowe.

Domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg to również stosowanie różnego rodzaju technik relaksacyjnych, takich jak joga czy medytacja. Bardzo ważne jest również zachowanie higieny snu, a przede wszystkim unikanie drzemek w ciągu dnia i kładzenie się do łóżka o tej samej porze. W łagodzeniu dolegliwości pomóc może również regularna aktywność fizyczna, taka jak bieganie czy jazda na rowerze. Pacjenci cierpiący na dolegliwości związane z zespołem niespokojnych nóg powinni także ze swojej diety wykluczyć kofeinę, alkohol oraz papierosy.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Kosmetyki i uroda

Wcierki do włosów: stosowanie, działanie i efekty. Ranking najlepszych wcierek na zagęszczenie i porost włosów
Wcierki do włosów zyskują coraz większą popularność. Jest to produkt do pielęgnacji, który cieszy się wyjątkowo długą tradycją. Mieszanki były powszechnie stosowane już przez nasze babcie. Odpowiednio dobrane preparaty pozwalają poprawić&...

Choroby skóry

Najlepsze tabletki na wypadanie włosów - 6 suplementów hamujących wypadanie i stymulujących porost włosów
Wypadanie włosów jest jednym z najczęstszych problemów natury estetycznej i zdrowotnej. Może być wynikiem stresu, niewłaściwej pielęgnacji, naturalnego starzenia się organizmu, zaburzeń hormonalnych lub niedoborów substancji odżywc...

Kosmetyki i uroda

Jak wybrać odpowiednie serum do pielęgnacji skóry?
Czy warto stosować serum w pielęgnacji? Serum to kosmetyk wyróżniający się wysokim stężeniem substancji aktywnych – olejów, kwasów roślinnych, witamin i wyciągów z roślin – oraz skutecznym, celowanym...

Słuch i szumy uszne

Ból ucha u dorosłych – co go powoduje i jak go leczyć?
Z tego artykułu dowiesz się: ·         czym różni się ucho zewnętrzne od środkowego, ·         jakie są przyczyny bólu ucha, ·...

Choroby i dolegliwości

O czym świadczy wysokie anty-TG?
Z tego artykułu dowiesz się: czym jest badanie anty-TG, jakie są wskazania do badania anty-TG, jak wygląda badanie anty-TG, jakie są normy przeciwciał anty-TG, co oznacza wysokie anty-TG,czym świadczy niskie anty-TG. Badanie anty-TG ...

Układ oddechowy

Flegma w gardle i drogach oddechowych
Obecność flegmy w gardle i drogach oddechowych nie tylko wywołuje dyskomfort, ale przede wszystkim utrudnia normalne funkcjonowanie. Choć często jest ona objawem infekcji górnych dróg oddechowych, wydzielina z zatok i nosa w gardle...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.