Truskawkowe nogi – codzienny problem wielu kobiet. Jak pozbyć się czerwonych kropek?

Truskawkowe nogi – sposoby na pozbycie się czerwonych kropek? - zdjęcie

Pojęcie truskawkowych nóg określa problem estetyczny, który występuje na skórze nóg pod postacią drobnych, czerwonych kropek. Zjawisko to dotyczy wielu kobiet i może ono znacznie obniżyć poczucia pewności siebie i zwiększyć dyskomfort związany z pokazywaniem nóg. W jaki sposób walczyć z mało estetycznymi czerwonymi kropkami na skórze? W tym celu należy trzymać się kilku zasad pielęgnacji w domu, a także można skorzystać z pomocy kosmetologa.

Truskawkowe nogi – czym są i jak wyglądają?

Truskawkowe nogi z języka angielskiego strawberry legs to problem, który występuje na skórze nóg pod postacią niewielkich, czerwonych kropek. Nazwa ta odnosi do wyglądu skóry, która wówczas przypomina teksturę owocu truskawki.

Czym są „stawberry legs”? Jest to nic innego jak dolegliwość, którą określa się jako keratosis pilaris, czyli rogowacenie okołomieszkowe. Czym jest rogowacenie okołomieszkowe? To zaburzenie keratynizacji (procesu rogowacenia – złuszczania) w obrębie mieszków włosowych. Keratynocyty to komórki, które produkują keratynę w skórze, one z czasem obumierają i ulegają zrogowaceniu, a kolejno w warstwie rogowej naskórka złuszczają się. W prawidłowo zachodzącym procesie keratynocyty, które wyściełają wnętrze mieszków włosowych swobodnie odrywają się od podłoża. Niestety bywa i tak, że keratynocyty namnażają się i zlepiają, w efekcie powstają czopy, które blokują ujścia kanałów mieszków włosowych, w wyniku czego powstają stany zapalnie, takie jak: krosty, czy grudki.

Jak wygląda skóra dotknięta problemem truskawkowych nóg? Na skórze ud oraz łydek można zauważyć niewielkie, czerwone kropki lub czarne/brązowe punkciki, a sama skóra przypomina wyglądem powierzchnię truskawki. Takie zjawisko najczęściej występuje na skórze po uprzednim goleniu nóg.

Przyczyny truskawkowych nóg - co powoduje pojawienie się czerwonych kropek po goleniu? 

Pojawienie się niewielkich czerwonych kropek na nogach po goleniu jest wynikiem nieprawidłowo przeprowadzonej depilacji lub popełnienia niewielkiego błędu na który nasza skóra zareagowała podrażnieniem. Do pojawienia się truskawkowych nóg podczas golenia dochodzi w wyniku podrażnienia skóry, powstania stanu zapalnego w obrębie mieszków włosowych oraz bakteryjnego zakażenia mieszków.

Najczęstsze przyczyny powstawania truskawkowych nóg po goleniu:

 • golenie nóg na sucho,
 • używanie nieoczyszczonej i niezdezynfekowanej maszynki do golenia,
 • zbyt agresywna depilacja,
 • stosowanie tępych maszynek do golenia,
 • golenie pod włos,
 • używanie nieodpowiednich kosmetyków do golenia, lub nie użycie ich w ogóle,
 • nieodpowiednia pielęgnacja skóry ciała.

Jak zlikwidować czerwone kropki na nogach?

Co zrobić w przypadku, gdy na skórze pojawią się nieestetyczne czerwone kropki?

 1. „Czas leczy rany”

W przypadku, gdy na skórze nóg pojawią się czerwone kropki należy uzbroić się w cierpliwość i pozwolić im zniknąć. W tym czasie warto wstrzymać się od ponownego golenia skóry, gdyż mogłoby to zaostrzyć ich stan. W takim przypadku depilację można wykonywać nieco rzadziej i starać się przeciągnąć czas do kolejnego zabiegu.

 1. Chłodny kompres na ratunek

Po depilacji nóg warto zastosować chłodny prysznic lub sięgnąć po zimny kompres i przyłożyć go do skóry. Po takim zabiegu skóra będzie mniej czerwona, a my odczujemy ulgę.

 1. Złuszczanie to podstawa

Regularne złuszczanie martwego naskórka (wykonywanie peelingów) pomoże w walce z wrastającymi włoskami, które powodują stan zapalny, pryszcze oraz uczucie dyskomfortu. Pamiętaj, że włosów, które wrastają nie należy wyciągać za pomocą igieł, czy pęset. Taki zabieg może spowodować wystąpienie infekcji bakteryjnej oraz blizn.

 1. Pielęgnacja skóry – kluczem do sukcesu

Po depilacji nóg należy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Warto sięgnąć po kosmetyki do pielęgnacji ciała, które dodatkowo złagodzą podrażnienia oraz zredukują zaczerwienienia. Dobrym kosmetykiem może okazać się balsam/krem, który w swoim składzie zawiera 10% mocznik. Mocznik przeciwdziała rogowaceniu, działa nawilżająco oraz zmiękczająco. Dodatkowo w walce z truskawkowymi nogami pomocne okażą się produkty do mycia ciała na bazie kwasu glikolowego, czy kwasu salicylowego.

 1. Szczotkowanie na sucho

Szczotkowanie za pomocą specjalnej drewnianej szczotki wyposażonej we włosie pozwala na złuszczenie martwego naskórka, a także pobudzenie krążenia i limfy. Ten zabieg należy wykonać na zdrową skórę, bez czerwonych kropek i podrażnień.

 1. Zabiegi kosmetologiczne

W celu zapobiegania wystąpienia truskawkowych nóg wywołanych depilacją można rozważyć wykonanie serii zabiegów epilacji laserowej. Oczywiście, aby rozpocząć proces należy wygoić skórę nóg oraz pozostawić owłosienie (nie golić nóg). Epilacja laserowa to zabieg podczas którego za pomocą specjalnej głowicy i światła lasera uszkadzane są cebulki włosów, dzięki czemu w tym miejscu nie wyrasta już włos. Należy pamiętać, że epilację należy wykonywać w seriach, a jego sukces zależy od koloru włosa (im ciemniejszy włos tym większa szansa na jego trwałe usunięcie), zatem epilacja wymaga większego nakładu czasu oraz pieniędzy. Zabieg ten zaleca się wykonywać w okresie jesienno-zimowym w celu uniknięcia wystawiania skóry na promieniowanie słoneczne. Spośród innych metod depilacji ta jest najskuteczniejsza, ponieważ powala na całkowite pozbycie się owłosienia.

 1. Odpowiednia odzież

W momencie, gdy skóra jest podrażniona, należy unikać noszenia obcisłej odzieży oraz syntetycznych, nieoddychających materiałów.

Jak uniknąć czerwonych kropek na nogach po goleniu? 

Sposoby na truskawkowe nogi? Przede wszystkim należy zadbać o kondycję swojej skóry nóg przed przystąpieniem do depilacji.

Na początek warto zacząć od regularnego złuszczania naskórka, czyli wykonywania peelingu skóry. Do tego celu można użyć gotowych kosmetyków w postaci peelingu solnego, cukrowego, kawowego, czy kwasowego, a także stosować szczotkowanie na sucho. Kolejno warto zaopatrzyć się w odpowiedni produkt przeznaczony do depilacji skóry nóg w formie kremu, czy pianki. Taki kosmetyk pozwoli zmiękczyć włoski, a także zapobiec wystąpieniu podrażnień i zapewnić odpowiedni poślizg podczas depilacji. Bardzo ważnym, jak nie najważniejszym elementem, który pozwoli na zmniejszenie ryzyka wystąpienia stawsberry legs jest zachowanie odpowiedniej higieny maszynek lub innych akcesoriów, których używamy do depilacji nóg. Należy pamiętać, że maszynka do golenia powinna być świeża i zdezynfekowana, a jej ostrza nie powinny być tępe. Warto zwrócić uwagę na sposób przechowywania maszynki, nie powinna ona być w stałym dostępie do wilgoci, wody, a także zabrudzeń. Maszynka powinna być używana wyłącznie przez jedną osobę. Przed samą depilacją poleca się dłuższe moczenie skóry w ciepłej wodzie, ten sposób pozwoli zmiękczyć włos, a także otworzyć pory. Podczas depilacji należy unikać szybkich i mocnych ruchów, ponad to zaleca się golenie nóg w kierunku z włosem. Po goleniu warto wykonać chłodny prysznic – pod wpływem zimnej wody pory skóry zostaną domknięte, a ewentualne zaczerwienienie skóry zminimalizowane. Na sam koniec tego procesu należy zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry stosując odpowiedni kosmetyk – balsam, masło, czy krem do ciała, szczególnie produkty, które w swoim składzie zawierają składniki o działaniu łagodzącym, redukującym zaczerwienienia, odżywczym i zmniejszającym podrażnienia (mocznik, panthenol, masło shea, alantoina).

Podsumowanie najważniejszych zasad, które pozwolą uniknąć wystąpienia truskawkowych nóg po goleniu:

 1. Regularne złuszczanie naskórka – peeling ciała.
 2. Wymoczenie/rozgrzanie skóry ciała ciepłą kąpielom lub prysznicem.
 3. Używanie wyłącznie świeżych, zdezynfekowanych i ostrych maszynek do golenia.
 4. Golnie włosów w kierunku z włosem.
 5. Stosowanie odpowiednich kosmetyków do depilacji skóry (kremów, pianek). Nie golić nóg na sucho!
 6. Po goleniu należy skórę przemyć letnią/chłodną wodą.
 7. Zawsze po depilacji należy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry.

Naturalne produkty i kosmetyki, które łagodzą podrażnienia

Osoby zmagające się z czerwonymi kropkami na skórze powinny skupić się na odpowiedniej pielęgnacji. Pierwszym celem będą kosmetyki o właściwościach łagodzących powstałe podrażnienia. Aby znaleźć odpowiedni produkt warto oczywiście kierować się informacjami podanymi na opakowaniu i szukać kosmetyków dedykowanych skórze podrażnionej, zaczerwienionej, wrażliwej i nadreaktywnej. Dla osób mających więcej czasu i chęci poleca się przestudiować skład INCI danego produktu. Jakich składników aktywnych szukać w produktach łagodzących podrażnienia? Przede wszystkim będą to: panthenol, alantoina, aloes, woda termalna, masło shea, masło z awokado, masło mango, olej ze słodkich migdałów, olej konopny bisabolol, skwalan, ceramidy, mocznik, gliceryna, rumianek, ekstrakt z nagietka.

Jednym z domowych sposobów na podrażnienia po goleniu jest aplikowanie aloesu na skórę. Aloes posiada właściwości nawilżające, łagodzące, przeciwzapalne, a także antybakteryjne. Żel obecny we wnętrzu liścia rośliny można aplikować bezpośrednio na skórę i pozostawić do wyschnięcia. Można również sięgnąć po kosmetyki naturalne zawierające w swoim składzie aloes.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Choroby skóry

Plamy na skórze - co mogą oznaczać? Przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry z problemami
Plamy na skórze są nie tylko problemem natury estetycznej. Mogą bowiem świadczyć o bardzo poważnych schorzeniach zdrowotnych, których nie powinno się bagatelizować....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Dieta i odchudzanie

Bób - poznaj jego zdrowotne właściwości
Bób to znane od starożytności warzywo strączkowe, po które chętnie sięgamy w sezonie letnim. Stanowi pożywną i zarazem nietuczącą przekąskę - zawiera mało tłuszczu, za to dużo białka, a także błonnik. Oprócz walo...

Serce i układ krążenia

Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co stosować na opuchnięte kostki&...

Kosmetyki i uroda

Kurze łapki – jak powstają? Jak skutecznie je zredukować?
Wraz z wiekiem na skórze pojawiają się niewielkie linie mimiczne oraz pierwsze zmarszczki, które mogą wpłynąć na samopoczucie oraz samoocenę niejednej kobiety. Niestety czasu nie możemy zatrzymać, natomiast możemy stanąć w...

Mięśnie i kości

Ból barku – przyczyny, leczenie i ćwiczenia na bolący bark
Ból barku to dolegliwość, która może znacząco wpływać na jakość życia, ograniczając ruchomość i powodując dyskomfort w codziennych czynnościach. Warto więc poznać jego przyczyny i zacząć działać. W poniższy...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Błonica: objawy, profilaktyka i leczenie choroby zakaźnej
Błonica to poważna choroba bakteryjna układu oddechowego o ostrym przebiegu. Pojawia się w wyniku zakażenia maczugowcem błonicy. ...

Ciąża i dziecko

Przeziębienie w ciąży – czy ma wpływ na dziecko? Jak je leczyć?
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, pełen radości, ale również obaw i trosk. Zdrowie przyszłej mamy staje się priorytetem, gdyż bezpośrednio wpływa na rozwój dziecka. Jednym z częstszych proble...

Kosmetyki i uroda

Rozmaryn na włosy – fitoterapia, która wzmocni i zagęści Twoje kosmyki
Rozmaryn to roślina należąca do rodziny jasnotowatych, która ma szerokie zastosowanie w kuchni, farmacji, a także i w kosmetologii. Roślina ta najczęściej pojawia się w gospodarstwach domowych ozdabiając parapety, ale także służy...

Kosmetyki i uroda

Truskawkowe nogi – codzienny problem wielu kobiet. Jak pozbyć się czerwonych kropek?
Pojęcie truskawkowych nóg określa problem estetyczny, który występuje na skórze nóg pod postacią drobnych, czerwonych kropek. Zjawisko to dotyczy wielu kobiet i może ono znacznie obniżyć poczucia pewności siebie ...

Kosmetyki i uroda

Ceramidy w pielęgnacji skóry: funkcje i właściwości. Jak działają ceramidy i dlaczego warto je stosować?
Ceramidy odgrywają kluczową rolę w pielęgnacji skóry, a ich popularność w kosmetyce wciąż rośnie. Dzięki unikalnym właściwościom ceramidy pomagają w utrzymaniu zdrowia i młodego wyglądu skóry.&...

Serce i układ krążenia

Zespół metaboliczny: nowa definicja, objawy i leczenie zespołu X
Zespół metaboliczny to grupa czynników ryzyka zwiększających prawdopodobieństwo rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy typu 2....

Kosmetyki i uroda

Body wrapping – foliowanie ciała ujędrniające skórę i zwalczające cellulit
Cellulit to widoczne na udach i pośladkach nierówności skóry i dotyka on około 80-90% kobiet. Wiele z pań szuka metod na jego pozbycie się i przywrócenie ciału jędrności i wygładzenia. W walce z cellulitem jednym z bar...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem