Trądzik noworodkowy - rozpoznanie i przebieg leczenia trądziku u noworodka

Trądzik noworodkowy - rozpoznanie i przebieg leczenia trądziku u noworodka - zdjęcie

Trądzik noworodkowy to przykra przypadłość, która może wywołać strach u świeżo upieczonych rodziców. Mimo wszystko należy zachować spokój oraz wiedzieć, że to dość powszechna i niegroźna dolegliwość. Jeśli wdrożymy odpowiednie leczenie oraz pielęgnację, zniknie bez śladu oraz konsekwencji zdrowotnych.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest trądzik noworodkowy?
  • Jakie są przyczyny powstania trądziku u dzieci?
  • Objawy trądziku noworodkowego
  • Jak zwalczyć trądzik noworodkowy? Co warto stosować?
  • Jak odróżnić trądzik noworodkowy od potówek czy pokrzywki? 

Przeczytaj również artykuł o skutecznej pielęgnacji już od pierwszych dni.

Kiedy pojawia się trądzik noworodkowy i co jest jego przyczyną?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że trądzik noworodkowy jest dość często występującym zjawiskiem. Dotyka aż jednego na pięć noworodków w wieku do 6 tygodni. Trądzik noworodkowy nie powinien trwać dłużej, niż cztery miesiące. Jeśli po tym czasie nie ustępuje, powinno się skonsultować objawy z lekarzem, bo być może niezbędne będzie wdrożenie antybiotykoterapii. 

Jakie są przyczyny powstawania trądziku noworodkowego? Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że skóra niemowlęca jest dużo bardziej narażona na infekcje czy podrażnienia. A ponadto skóra Twojej pociechy jest o wiele cieńsza, ma także znacznie mniej włókien kolagenowych, niż skóra dorosłego. Na pojawienie się trądziku noworodkowego mogą mieć również wpływ hormony matki, które przenikają do dziecka przez łożysko jeszcze podczas ciąży lub podczas karmienia, kiedy Twój maluszek jest już na świecie. Kaszka na twarzy niemowlaka może pojawić się także przez źle dobraną pielęgnację.

Objawy trądziku noworodkowego - gdzie pojawia się wysypka?

Wysypka związana z trądzikiem noworodkowym najczęściej pojawia się na twarzy, policzkach, powiekach oraz brodzie. Może także wykroczyć poza twarz i znaleźć się na karku, szyi lub klatce piersiowej. Trądzik noworodkowy objawia się wysypką w postaci zaskórników, krostek czy grudek, podobnych do tych, które obserwuje się również u dorosłych. Najczęściej nie sączy się z nich wydzielina oraz nie powodują swędzenia. Co bardzo istotne, zmian skórnych nie powinno się w żadnym wypadku wyciskać oraz naruszać mechanicznie. 

Trądzik noworodkowy znacznie częściej występuję u chłopców. Jeśli zauważysz u swojego malucha charakterystyczne krostki na policzkach, to możesz podejrzewać, że jest to trądzik noworodkowy. Jeśli się pojawi, nie warto się obwiniać, a lepiej skupić się na próbach załagodzenia stanu dzięki odpowiednim preparatom. Krem Bepanthen na trądzik noworodkowy łagodzi świąd, zaczerwienienia oraz można go używać do skóry niemowlęcej. Dzięki zawartości lipidów lamelarnych wzmacnia naturalną barierę skóry, co jest ważne szczególnie dla skóry dziecięcej. Krem Bepanthen znajdziesz na wapteka.pl.

Jak długo może trwać trądzik u noworodka?

Trądzik noworodkowy najczęściej przebiega łagodnie i nie wymaga specjalistycznego leczenia czy antybiotykoterapii. Zazwyczaj znika samoistnie po kilku tygodniach. Co ważne, trądzik noworodkowy może towarzyszyć Twojemu dziecku już od urodzenia. Mimo wszystko nie należy się go obawiać, lecz bacznie obserwować, dbać o higienę dziecka oraz stosować kosmetyki dedykowane delikatnej skórze niemowlęcej z naturalnymi składnikami, które nie uczulają. 

Podsumowując, trądzik noworodkowy może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jeśli mimo upływu tego czasu objawy nie ustępują, konieczna jest wizyta u pediatry lub dermatologa dziecięcego. 

Trądzik noworodkowy, potówka i pokrzywka - jak rozróżnić rodzaje wysypek u dziecka?

Rodzaje wysypek u dziecka możesz rozpoznać na przykład po miejscu, w którym występują. Trądzik noworodkowy objawia się najczęściej na twarzy oraz w jej okolicach, czyli na szyi, karku lub klatce piersiowej. Wysypka na brzuchu i plecach dziecka to najczęściej potówki, które spowodowane są przegrzaniem.

Jak rozpoznać potówki u niemowlaka? Często pojawiają się w okolicy założonego pampersa. Często pojawiają się po spaniu, kiedy dziecko się zgrzało. To malutkie czerwone kropki z białym punktem w środku. Podobnie jak w przypadku trądziku noworodkowego, potówki znikają samoistnie. W tym wypadku również należy zrezygnować z silnie natłuszczającej pielęgnacji, która zatyka pory i utrudnia gojenie.

Z kolei pokrzywka to wysypka, która pojawia się na tle alergicznym. Pokrzywka jest najbardziej dokuczliwa. Powoduje świąd oraz nieprzyjemne pieczenie. Na szczęście pojawia się i znika w przeciągu doby, dlatego rozdrażnienie Twojego malucha tą przypadłością jest krótkotrwałe. 

Pielęgnacja delikatnej skóry podczas trądziku - co stosować, a czego unikać?

Jeśli u Twojego dziecka wystąpił trądzik noworodkowy, poszukaj kosmetyku o naturalnym składzie, który złagodzi objawy i wspomoże gojenie się ran. Unikaj kosmetyków tłustych, które wpłyną negatywnie na skórę Twojego malucha w tym szczególnym czasie. Nie stosuj także sztucznych, chemicznych preparatów, które silnie uczulają oraz podrażniają skórę dziecka. Nie mieszaj kilku kosmetyków ze sobą. Zdecyduj się na jeden do dwóch preparatów oraz nie przesadzaj z ich ilością. Trądzik noworodkowy to wysypka, która nie wymaga specjalistycznego leczenia, dlatego odpowiednia i rozważna pielęgnacja w zupełności wystarczy i pomoże zwalczyć nieprzyjemne objawy w postaci krostek i zaskórników. 

6 zasad pielęgnacji skóry trądzikowej maluszka

Kilka prostych zasad pielęgnacyjnych z pewnością pomoże Ci w walce z trądzikiem noworodkowym:

Po pierwsze: aby złagodzić przebieg choroby u Twojego dziecka, przede wszystkim zachowaj odpowiednie zasady higieny, aby nie doprowadzić do rozsiania i zaognienia infekcji. Przemywaj twarz dziecka wodą z delikatnymi kosmetykami o neutralnej zawartości pH. Następnie osuszaj twarz dziecka delikatnie, aby uniknąć podrażnień. 

Po drugie: możesz wdrożyć pielęgnację, ale wyłącznie taką, która nie zawiera zbyt wiele substancji tłuszczowych, jest naturalna i bogata w cynk. Czym smarować trądzik noworodkowy, aby zniwelować jego skutki? Jeśli szukasz płynu, który działa profilaktycznie, ale też leczy rany skóry, odkaża oraz ułatwia i przyspiesza gojenie, sprawdź Octenisept na trądzik noworodkowy, dostępny bez recepty. 

Po trzecie: nie przegrzewaj swojej pociechy, ponieważ może to nasilić trądzik lub dodatkowo wywołać potówki. Ubieraj swoje dziecko stosownie do warunków atmosferycznych lub temperatury w mieszkaniu. 

Po czwarte: nie przesadzaj z ilością kosmetyków pielęgnacyjnych, które mogą za bardzo obciążyć skórę malucha. Zbyt duża ilość kosmetyków lub zbyt duża częstotliwość ich stosowania nie tylko nie pomoże, ale może nawet przeszkodzić w walce z trądzikiem noworodkowym. 

Po piąte: ubranka swojego dziecka pierz zawsze w płynach, które są przeznaczone do prania ubrań dziecięcych. Są one znacznie delikatniejsze, nie podrażniają oraz nie powinny uczulać.

Po szóste: Nie wpadaj w panikę. Zachowaj spokój, stosuj się do zasad higieny oraz pielęgnacji, sięgnij po sprawdzone produkty, jak na przykład Bepanthen na trądzik noworodkowy

Trądzik noworodkowy i antybiotykoterapia - kiedy trzeba udać się do lekarza?

Jeśli mimo upływającego czasu oraz stosowanym kremom, maściom i innym kosmetykom pielęgnacyjnym, nie widzisz poprawy na buzi swojego dziecka, a trądzik nadal się pojawia, niezbędna będzie wizyta u lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Jeśli trądzik przybiera postać zmian ropnych, wizyta u dermatologa dziecięcego jest konieczna.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.