zdjecie zdjecie
Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 99.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Kosmetyki i uroda

Tatuaż a opalanie – jak chronić tatuaże przed słońcem?

 ochrona tatuaży przed słońcem

Promieniowanie UV ma negatywny wpływ na stan i kondycję skóry. Powoduje jej fotostarzenie, przyczynia się do powstawania nieestetycznych przebarwień i oparzeń słonecznych. Na szczególne działanie promieni słonecznych narażone są najciemniejsze miejsca na ciele – tatuaże, ponieważ pochłaniają one bardzo dużo promieni UV. Efektem wystawiania tatuaży na działanie promieni słonecznych jest ich blakniecie i rozmycie konturów, przez co stają się niewyraźne. Jak zatem chronić tatuaże przed promieniowaniem słonecznym?

Jak promieniowanie słoneczne wpływa na tatuaż?

Ekspozycja ciała na działanie promieni słonecznych powoduje przegrzewanie skóry, które skutkuje zwiększoną cyrkulacją krwi i przemieszczaniem się drobnych cząsteczek tuszu. Wynikiem tego jest blaknięcie tatuażu – utrata intensywności koloru oraz ostrości konturów. Dodatkowo, promieniowanie UV przenika przez warstwy skóry, docierając do skóry właściwej, w której umiejscowiony jest pigment tatuażu. W tej warstwie znajdują się także melanocyty, które pod wpływem promieni UV uwalniają melaninę. Ma ona negatywny wpływ na na barwik tatuażu, gdyż pod jej wpływem dochodzi do stopniowego blaknięcia tatuażu.

Tatuaż a solarium

Dla procesu opalania istotne jest promieniowanie UVA i UVB, których źródłem jest zarówno światło słoneczne, jak i lampy w solarium. Należy podkreślić, że w solariach wykorzystywane są głównie promienie UVA, które wnikają głębiej w warstwy skóry. Przyczyniają się one nie tylko do blaknięcia tatuażu, ale są również przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry. Konieczne jest zatem stosowanie odpowiednich kosmetyków dedykowanych do opalania w solarium. 

Krem z filtrem UV do tatuażu – skuteczna ochrona przed wyblaknięciem

Na działanie promieni słonecznych skóra ciała narażona jest przez cały rok. Dlatego też, zarówno zimą, jak i latem należy chronić ją przed słońcem. Najlepszą ochronę tatuaży przed promieniowaniem UV stanowią kremy z wysokim filtrem tzw. blokery słoneczne, a więc kosmetyki o faktorze SPF 50 lub 50+. Należy podkreślić, że aplikację filtrów przeciwsłonecznych należy powtarzać co 2-3 godziny, gdyż tylko taka pielęgnacja zagwarantuje odpowiednią ochronę.

Tatuaże, ze względu na ciemny barwik tuszu, narażone są na szczególne działanie promieniowania UV. Należy podkreślić, że nowe tatuaże w ciągu pierwszych sześciu miesięcy nie powinny być wystawiane na słońce, gdyż grozi to oparzeniem, a nawet uszkodzeniem ledwo zagojonych komórek naskórka i wybieleniem tatuażu. Dodatkowo, w sytuacji kiedy oparzenie wystąpi na świeżo zrobionym tatuażu, konsekwencją może być pojawienie się blizn. Naturalnym procesem jest natomiast blaknięcie tatuaży z czasem. System immunologiczny bowiem, za pomocą węzłów chłonnych pozbywa się pigmentacji z warstwy właściwej skóry.
Malwina Bursztynowicz (kosmetolog)

Tytuł kosmetologa otrzymała w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach. Posiada również dyplom technika farmacji oraz kurs instruktora rekreacji ruchowej uzyskany w Polskiej Akademii Sportu. Ceni sobie rozwój osobisty, dlatego wciąż doszkala się w tej dziedzinie.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.