Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Choroby wieku dziecięcego

Stulejka – co to za schorzenie, kogo dotyka i kiedy zacząć leczyć?

 Stulejka – co to za schorzenie, kogo dotyka i kiedy zacząć leczyć?

Czym dokładnie jest stulejka? Wielu z was zapewne słyszało o takiej chorobie, jednak nie każdy wie, z czym ona się wiąże, kto jest na nią narażony albo w jaki sposób ją rozpoznać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

W tym artykule dowiesz się m.in.:

  • Czym jest stulejka?
  • jak ona wygląda?
  • Jak rozpoznać stulejkę u niemowlaka?
  • Kiedy zacząć leczenie stulejki u dziecka?
  • Czy zabieg chirurgiczny to jedyna metoda jej leczenia?
  • Domowe sposoby leczenia stulejki.

Zobacz także artykuł: Bolesna erekcja.

Co to jest stulejka?

Stulejka jest wrodzonym lub nabytym defektem penisa, który polega na niewłaściwym zwężeniu napletka, przez co nie jest możliwe (lub jest znacznie utrudnione) prawidłowe odsłonięcie żołędzi penisa. Nieleczona może powodować silny ból w czasie stosunku płciowego (na przykład w czasie zakładania prezerwatywy), a co za tym idzie, odbiera przyjemność z seksu, może też prowadzić do problemów z potencją, utrudnia utrzymanie odpowiedniej higieny narządów płciowych. Powoduje ona również różnego rodzaju stany zapalne, ponieważ napletek zbiera resztki moczu, łoju oraz spermy, przez co jest to idealne miejsce do tworzenia się bakterii. Co ważne, tego typu infekcje mogą być przenoszone na partnerkę mężczyzny cierpiącego na stulejkę, przez co jest ona narażona na stany zapalne dróg moczowych oraz narządów płciowych. Nieleczona stulejka może też doprowadzić do uszkodzenia nerek, a w skrajnych przypadkach nawet do ich całkowitej niewydolności. Stulejka może być wrodzona lub też nabyta w wyniku jakiegoś urazu, stanów zapalnych napletka powstałych w wyniku nieprawidłowej higieny narządów płciowych. Możemy wyróżnić dwa rodzaje stulejek, a mianowicie:

  • całkowitą, w której napletek w całości zasłania żołądź i nie ma możliwości jego bezbolesnego odsłonięcia,
  • częściową, w której żołądź jest częściowo tylko odsłonięty.

Jak wygląda stulejka?

Jeżeli chodzi o wygląd stulejki, zależy od tego, czy mamy do czynienia ze stulejką całkowitą czy częściową. W przypadku całkowitej to napletek w całości zasłania żołądź, natomiast w przypadku częściowej, jak sama nazwa wskazuje, tylko do pewnego momentu. W przypadku częściowej stulejki rozpoznanie może być trudne, gdyż jeżeli penis jest w stanie spoczynku, to jest możliwość całkowitego odsłonięcia żołędzi. Natomiast innymi objawami stulejki mogą być skapywanie resztek moczu z napletka, czy też jego obrzęk w kształcie balonika również w trakcie oddawania moczu. Ponadto mogą wystąpić obrzęk żołędzi, wydzielina ropna z napletka czy też zaczerwienienie. Są to typowe objawy, które występują zarówno u dziecka, jak i u dorosłego mężczyzny. Warto przy tym wspomnieć, że wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z tego, że mają oni stulejkę, gdyż często objawy identyfikują ze schorzeniami. Dlatego właśnie, jeżeli te objawy są częste, warto się udać do urologa, który nie tylko będzie umieć odpowiednio zdiagnozować przyczynę, jak i również podejmie decyzję odnośnie do leczenia.

Stulejka u niemowlaka – jak ją rozpoznać?

Przyjmuje się, że do około drugiego lub trzeciego roku życia stulejka u chłopców jest naturalna, dla tego też nie podejmuje się jej leczenia. Dzieje się tak, ponieważ u niemowlaków napletek w naturalny sposób chroni penis, przez co nie jest możliwe odsłonięcie żołędzi. Jeżeli nie ma innych niepokojących objawów, jak na przykład stany zapalne dróg moczowych, lub jeżeli stulejka ustąpi do 3 roku życia, to nie musimy się obawiać. Natomiast jeżeli pojawią się stany zapalne lub też stulejka nie ustąpi do trzeciego roku życia, to należy skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję, co należy dalej zrobić. Nie można też zapominać o właściwej higienie dróg moczowych oraz narządów płciowych u dziecka, co może pozwolić na uniknięcie stulejki oraz różnego rodzaju stanów zapalnych czy chorób układu moczowego.

Stulejka u dziecka – kiedy zacząć leczyć?

Po pierwsze, nie należy podejmować samemu działań, gdyż możemy dziecku bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dlatego też, jeżeli przed trzecimi urodzinami nie można u dziecka zsunąć napletka, jest to ważny powód, by udać się z nim do lekarza. Dodatkowymi objawami, które powinny nas zaniepokoić, są: stany zapalne oraz obrzęk, ropna wydzielina w okolicach napletka, dziecko jest poddenerwowane w czasie oddawania moczu (gdyż na przykład sprawia mu to ból), częste stany zapalne układu moczowego oraz częste oddawanie moczu. Objawy te mogą wystąpić wcześniej niż przed 3 rokiem życia, dlatego też nie wolno ich lekceważyć.

1.5 Stulejka – zabieg, czy jest konieczny?

Wszystko w tej kwestii zależy od wieku pacjenta oraz od tego, czy stulejka jest wrodzona, czy nabyta. Jeżeli mowa o dorosłych, to najczęściej spotykanym leczeniem jest zabieg chirurgiczny. Natomiast w przypadku dzieci, jeżeli mamy do czynienia ze stulejką wrodzoną, to u małych dzieci lekarze często stosują leczenie zachowawcze, które polega na tym, że napletek dziecka będzie codziennie ściągany aż do pierwszego oporu. W ten sposób unikniemy zadawania dziecku bólu. Najlepiej robić to w czasie kąpieli lub tuż po niej, co również może mieć wpływ na uniknięcie bólu. Codzienne odsuwanie i mycie napletka, po pierwsze, pozwala na zachowanie odpowiedniej higieny, a co za tym idzie uniknięcie wystąpienia stanów zapalnych, po drugie, poprzez codzienne odsuwanie napletka zmniejszamy ryzyko wystąpienia stulejki w późniejszych latach. Natomiast jeśli mamy do czynienia ze stulejką nabytą, to lekarze najczęściej decydują się na leczenie chirurgiczne, które nie jest skomplikowane.

Dzięki zabiegowi można uniknąć różnego rodzaju powikłań związanych ze stulejką, pod warunkiem zachowania odpowiedniej higieny. Możliwe jest też dokonanie tak zwanej plastyki napletka, jednak metoda ta nie zawsze przynosi pożądane skutki, a przeciwskazaniem do niej jest znaczne zwężenie napletka oraz częste nawracające zakażenia dróg moczowych. Warto wspomnieć, że po leczeniu chirurgicznym penis zachowuje 100% swoich funkcji. Z tego powodu jest to często preferowana przez lekarzy forma leczenia stulejki.

Stulejka – leczenie domowe

Jeżeli chodzi o leczenie domowe stulejki, to zacznijmy od bardzo ważnych kwestii, a mianowicie diagnozie oraz decyzji lekarza. Podejmując samodzielnie próby leczenia, możemy nie tylko nie odnieść pożądanych efektów, ale również pogorszyć stan. Dlatego też wszelkie próby leczenia stulejki należy najpierw skonsultować lekarzem, który podejmie właściwą decyzjęPod żadnym pozorem nie należy stosować różnego rodzaju domowych metod, czy też innych sposobów często opisywanych na różnych forach internetowych. Jedną z domowych metod leczenia stulejki jest wspomniane wcześniej ściąganie napletka w czasie kąpieli. Nie wymaga to specjalistycznych sprzętów, czy też leków. Warto jednak zachować przy tym szczególną ostrożność, gdyż możemy narazić dziecko na niepotrzebny ból. Dla tego też lepiej robić to w czasie kąpieli, kiedy napletek jest odpowiednio rozgrzany, a co za tym idzie bardziej podatny na ściąganie. Natomiast pamiętajmy, że tego typu leczenie nie zawsze jest skuteczne i może się okazać, że zabieg chirurgiczny będzie koniecznością.Wapteka

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.