Problemy z erekcją po 60. Jak poprawić erekcję u mężczyzn w tym wieku?

problemy z erekcją po 60 - zdjęcie

Problemy z erekcją po 60. Jak poprawić erekcję u mężczyzn w tym wieku?

Zaburzenia erekcji stanowią dla mężczyzn poważny i wstydliwy problem. Kłopoty ze potencją wpływają nie tylko na seksualność panów, ale również znacząco przyczyniają się do obniżenia pewności siebie. Czynniki te przekładają się na zdrowie psychiczne i fizyczne. Seks bowiem wspomaga aktywizowanie układu krwionośnego, układu mięśniowego i oddechowego, a także wzmacnia odporność oraz wyzwala pozytywne reakcje w mózgu. Dlatego też aktywność seksualna jest niezwykle ważna. Tymczasem problemy z potencją – słabą erekcją lub zanikiem wzwodu – stanowią dosyć częstą dolegliwość wśród mężczyzn. Kłopoty ze wzwodem pojawić się mogą w różnym wieku. Niemniej jednak częściej występują u starszych panów po 60 roku życia, aniżeli u młodych mężczyzn. Inne są również przyczyny zaburzeń erekcji. Pojawia się zatem pytanie, jakie są powody problemów ze wzwodem u 60-latka? Jak zwiększyć libido u mężczyzny po 60-tce? Jak poprawić wzwód i potencję u sześćdziesięciolatka? Co jest dobre na potencję dla mężczyzny w wieku 60.-65. lat?

Przyczyny problemów z erekcją po 60.

Problemy ze wzwodem po 60-tce uniemożliwiają osiągnięcie lub utrzymanie erekcji w stopniu wystarczającym do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Należy wskazać, że pojedyncze niepowodzenia nie świadczą jeszcze o problemie i nie powinny stanowić powodu do zmartwień. Niemniej jednak, jeżeli kłopoty z brakiem wzwodu, osiągnięciem bądź utrzymaniem erekcji przy zbliżeniu pojawiają się częściej, konieczne jest ustalenie przyczyn. 

Problemy z potencją mają niezwykle złożoną oraz zróżnicowaną patogenezę. Zaburzenia  erekcji bowiem mogą mieć podłoże emocjonalne, somatyczne bądź hormonalne. Niemniej jednak problemy ze wzwodem u mężczyzn po ukończeniu 60. lat zazwyczaj mają podłoże fizyczne. Oznacza to, że zaburzenia erekcji po 60. mogą wynikać z siedzącego trybu życia, braku aktywności fizycznej, złego odżywiania czy otyłości. Dodatkowo duży wpływ na pojawienie się problemów ze wzwodem po 60-tce ma wysoki cholesterol, a także używki. W tym znaczeniu niekorzystne działanie na aktywność seksualną ma nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu.

Należy również wskazać, że u mężczyzn po 60. znacznie zwiększa się częstotliwość występowania chorób. W tym wieku często pojawia się choroba niedokrwienna serca oraz nadciśnienie. Dodatkowo, występują schorzenia metaboliczne w postaci cukrzycy, miażdżycy i chorób układu krążenia. Problemy ze wzwodem po 60-tce mogą mieć związek również z przerostem gruczołu krokowego, nowotworem prostaty lub jąder bądź ze zwyrodnieniem kręgosłupa. Zaburzenia erekcji i słaby wzwód po 60. może być wynikiem dysfunkcji komórek mięśni gładkich ciał jamistych prącia, zmian w tkankach prącia (zmniejszenie ilości kolagenu włókien elastycznych tzw. błony białawej) oraz postępujące z wiekiem obniżenie syntezy tlenku azotu. Należy wskazać, że problemy z erekcją w wieku 60 lat mogą być efektem długotrwałego leczenia farmakologicznego. Na sprawność seksualną po 60. wpływać mogą w tym znaczeniu leki obniżające ciśnienie i stosowane przy zaburzeniach krążenia, leki przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe, a także leki steroidowe i hormonalne.

Warto nadmienić, że problemy z erekcją po sześćdziesiątce bardzo często są seksualnym objawem andropauzy. Stanowi ona okres przejściowy, poprzedzający wejście w starość, który charakteryzuje się stopniowym ograniczaniem funkcji seksualnych u mężczyzny. Wpływ na to ma gospodarka hormonalna. Po 60. znacznie spada bowiem poziom męskich hormonów płciowych – testosteronu i dehydroepiandrosteronu. Wynikiem tego jest spadek libido (popędu seksualnego), który stanowi czynnik wyzwalający reakcje biochemiczne. Ponadto wpływ na zaburzenia erekcji mają także czynniki psychogenne. Po 60. roku życia mogą one być związane z depresją lub stresem. Warto wskazać, że nastroje depresyjne oraz stany lękowe stanowią typowy objaw andropauzy, gdyż związane są z nadchodzącą starością.

Impotencja u mężczyzn po 60.

Impotencja stanowi dysfunkcję seksualną, objawiającą się zanikiem wzwodu i wytrysku   (ejakulacji) bądź całkowitym brakiem erekcji pomimo podniecenia mężczyzny. Co ważne, impotencja pojawia się najczęściej u mężczyzn po 60. roku życia. Dysfunkcja seksualna spowodowana jest zazwyczaj złym przepływem krwi. Sytuacja ta powoduje, że penis nie może osiągnąć pełnego, trwałego wzwodu, który jest konieczny do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Impotencja u mężczyzn po 60. ma zazwyczaj podłoże fizyczne. W tym przypadku problemy związane są z czynnikami krążeniowymi – chorobami serca, cukrzycą oraz zmianami w naczyniach prącia. Ponadto, impotencję może spowodować obniżony poziom testosteronu lub wysoki poziom prolaktyny, a także czynniki neurogenne – uraz kręgosłupa, guz lub udar mózgu, stwardnienie rozsiane lub zanikowe boczne. Brak potencji u mężczyzn po 60. może wynikać również z nadciśnienia spowodowanego paleniem papierosów lub spożywaniem alkoholu. Ponadto, czynnikiem wpływającym na słabą potencję lub jej brak jest przyjmowanie preparatów antydepresyjnych lub leków na nadciśnienie (skutkiem ubocznym beta-blokerów mogą być zaburzenia wzwodu) lub neuroleptyków. Warto wskazać, że 30% przypadków stanowi impotencja mieszana. W tym przypadku spotyka się różne kombinacje czynników (impotencję na tle krążeniowym, a także neurogenną, hormonalną, psychogenną i farmakologiczną). Warto również wskazać, że choroby urologiczne lub przebyte operacje urologiczne (m.in. usunięcie prostaty) także mogą mieć negatywny wpływ na erekcję.

Impotencja stanowi dla mężczyzn wstydliwy, niekomfortowy problem, który wpływa nie tylko na aktywność seksualną po 60., ale powoduje również dyskomfort psychiczny. Z tego powodu starsi panowie, którzy mają problemy z potencją, powinni zdiagnozować i rozpocząć leczenie u lekarza – urologa. Wdrożenie odpowiedniej terapii umożliwia bowiem odzyskanie sprawności seksualnej u mężczyzn po 60-tce.

Co stosować na potencję po 60? Jak poprawić erekcję?

Na problemy z erekcją najskuteczniejsze są inhibitory fasodiesterazy typu 5. To leki, które ingerują w fizjologiczny mechanizm wzwodu, poprzez zwiększenie stężenia tlenku azotu. Efektem tego jest rozkurcz mięśni gładkich oraz napływ krwi do prącia, dzięki czemu możliwa jest trwała i silna erekcja. Do tej grupy leków należy sildenafil, tadalafil i wardenafil. Równie skuteczne są leki stosowane przez iniekcję do ciał jamistych lub w postaci żelu albo kremu, które powodują relaksację mięśni gładkich i wzwód. Mężczyźni po 60. z problemami erekcji mogą stosować również leki blokujące receptory A, które zwiększają napływ krwi do prącia bądź suplementy diety – tabletki takie zawierają naturalne mieszanki roślinne – zioła i przyprawy, które wykazują pozytywny wpływ na męską potencję.

Warto również podkreślić, że stan zdrowia i aktywność seksualna w dużej mierze uzależniona jest od stylu życia. Z tego powodu rezygnacja z używek – alkoholu i tytoniu, ruch oraz bogata w witaminy i minerały dieta mogą mieć zbawienny wpływ na parametry cholesterolu, utrzymanie właściwej masy ciała oraz poziom cukru. Czynniki te z kolei przekładają się na sprawność i aktywność seksualną mężczyzn po 60. roku życia.

Zaburzenia erekcji stanowią jedną z najczęściej spotykanych dysfunkcji seksualnych. Badania wskazują, że problemy ze wzwodem częściej dotyczą starszych panów, aniżeli młodych mężczyzn. Niemniej jednak kłopoty z erekcją w wieku 60. lat mogą mieć inne podłoże, niż przyczyny problemów z erekcją po 40. Warto wskazać, że problemy ze wzwodem po 50-tce zbliżone są do kłopotów, jakie mają starsi panowie po sześćdziesiątce. Z tego powodu w sytuacji, kiedy pojawiają się zaburzenia erekcji, należy skonsultować się z lekarzem, który ustali przyczynę słabego wzwodu, zaniku potencji lub braku erekcji oraz wdroży odpowiednie leczenie. Właściwa terapia bowiem umożliwia odzyskanie sprawności, dzięki czemu nawet mężczyźni w starszym wieku mogą cieszyć się aktywnym życiem seksualnym. 

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.