Problemy z erekcją po 60. Jak poprawić erekcję u mężczyzn w tym wieku?

problemy z erekcją po 60 - zdjęcie

Zaburzenia erekcji stanowią dla mężczyzn poważny i wstydliwy problem. Kłopoty ze potencją wpływają nie tylko na seksualność panów, ale również znacząco przyczyniają się do obniżenia pewności siebie. Czynniki te przekładają się na zdrowie psychiczne i fizyczne. Seks bowiem wspomaga aktywizowanie układu krwionośnego, układu mięśniowego i oddechowego, a także wzmacnia odporność oraz wyzwala pozytywne reakcje w mózgu. Dlatego też aktywność seksualna jest niezwykle ważna. Tymczasem problemy z potencją – słabą erekcją lub zanikiem wzwodu – stanowią dosyć częstą dolegliwość wśród mężczyzn. Kłopoty ze wzwodem pojawić się mogą w różnym wieku. Niemniej jednak częściej występują u starszych panów po 60 roku życia, aniżeli u młodych mężczyzn. Inne są również przyczyny zaburzeń erekcji. Pojawia się zatem pytanie, jakie są powody problemów ze wzwodem u 60-latka? Jak zwiększyć libido u mężczyzny po 60-tce? Jak poprawić wzwód i potencję u sześćdziesięciolatka? Co jest dobre na potencję dla mężczyzny w wieku 60.-65. lat?

Przyczyny problemów z erekcją po 60.

Problemy ze wzwodem po 60-tce uniemożliwiają osiągnięcie lub utrzymanie erekcji w stopniu wystarczającym do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Należy wskazać, że pojedyncze niepowodzenia nie świadczą jeszcze o problemie i nie powinny stanowić powodu do zmartwień. Niemniej jednak, jeżeli kłopoty z brakiem wzwodu, osiągnięciem bądź utrzymaniem erekcji przy zbliżeniu pojawiają się częściej, konieczne jest ustalenie przyczyn. 

Problemy z potencją mają niezwykle złożoną oraz zróżnicowaną patogenezę. Zaburzenia  erekcji bowiem mogą mieć podłoże emocjonalne, somatyczne bądź hormonalne. Niemniej jednak problemy ze wzwodem u mężczyzn po ukończeniu 60. lat zazwyczaj mają podłoże fizyczne. Oznacza to, że zaburzenia erekcji po 60. mogą wynikać z siedzącego trybu życia, braku aktywności fizycznej, złego odżywiania czy otyłości. Dodatkowo duży wpływ na pojawienie się problemów ze wzwodem po 60-tce ma wysoki cholesterol, a także używki. W tym znaczeniu niekorzystne działanie na aktywność seksualną ma nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu.

Należy również wskazać, że u mężczyzn po 60. znacznie zwiększa się częstotliwość występowania chorób. W tym wieku często pojawia się choroba niedokrwienna serca oraz nadciśnienie. Dodatkowo, występują schorzenia metaboliczne w postaci cukrzycy, miażdżycy i chorób układu krążenia. Problemy ze wzwodem po 60-tce mogą mieć związek również z przerostem gruczołu krokowego, nowotworem prostaty lub jąder bądź ze zwyrodnieniem kręgosłupa. Zaburzenia erekcji i słaby wzwód po 60. może być wynikiem dysfunkcji komórek mięśni gładkich ciał jamistych prącia, zmian w tkankach prącia (zmniejszenie ilości kolagenu włókien elastycznych tzw. błony białawej) oraz postępujące z wiekiem obniżenie syntezy tlenku azotu. Należy wskazać, że problemy z erekcją w wieku 60 lat mogą być efektem długotrwałego leczenia farmakologicznego. Na sprawność seksualną po 60. wpływać mogą w tym znaczeniu leki obniżające ciśnienie i stosowane przy zaburzeniach krążenia, leki przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe, a także leki steroidowe i hormonalne.

Warto nadmienić, że problemy z erekcją po sześćdziesiątce bardzo często są seksualnym objawem andropauzy. Stanowi ona okres przejściowy, poprzedzający wejście w starość, który charakteryzuje się stopniowym ograniczaniem funkcji seksualnych u mężczyzny. Wpływ na to ma gospodarka hormonalna. Po 60. znacznie spada bowiem poziom męskich hormonów płciowych – testosteronu i dehydroepiandrosteronu. Wynikiem tego jest spadek libido (popędu seksualnego), który stanowi czynnik wyzwalający reakcje biochemiczne. Ponadto wpływ na zaburzenia erekcji mają także czynniki psychogenne. Po 60. roku życia mogą one być związane z depresją lub stresem. Warto wskazać, że nastroje depresyjne oraz stany lękowe stanowią typowy objaw andropauzy, gdyż związane są z nadchodzącą starością.

Impotencja u mężczyzn po 60.

Impotencja stanowi dysfunkcję seksualną, objawiającą się zanikiem wzwodu i wytrysku   (ejakulacji) bądź całkowitym brakiem erekcji pomimo podniecenia mężczyzny. Co ważne, impotencja pojawia się najczęściej u mężczyzn po 60. roku życia. Dysfunkcja seksualna spowodowana jest zazwyczaj złym przepływem krwi. Sytuacja ta powoduje, że penis nie może osiągnąć pełnego, trwałego wzwodu, który jest konieczny do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Impotencja u mężczyzn po 60. ma zazwyczaj podłoże fizyczne. W tym przypadku problemy związane są z czynnikami krążeniowymi – chorobami serca, cukrzycą oraz zmianami w naczyniach prącia. Ponadto, impotencję może spowodować obniżony poziom testosteronu lub wysoki poziom prolaktyny, a także czynniki neurogenne – uraz kręgosłupa, guz lub udar mózgu, stwardnienie rozsiane lub zanikowe boczne. Brak potencji u mężczyzn po 60. może wynikać również z nadciśnienia spowodowanego paleniem papierosów lub spożywaniem alkoholu. Ponadto, czynnikiem wpływającym na słabą potencję lub jej brak jest przyjmowanie preparatów antydepresyjnych lub leków na nadciśnienie (skutkiem ubocznym beta-blokerów mogą być zaburzenia wzwodu) lub neuroleptyków. Warto wskazać, że 30% przypadków stanowi impotencja mieszana. W tym przypadku spotyka się różne kombinacje czynników (impotencję na tle krążeniowym, a także neurogenną, hormonalną, psychogenną i farmakologiczną). Warto również wskazać, że choroby urologiczne lub przebyte operacje urologiczne (m.in. usunięcie prostaty) także mogą mieć negatywny wpływ na erekcję.

Impotencja stanowi dla mężczyzn wstydliwy, niekomfortowy problem, który wpływa nie tylko na aktywność seksualną po 60., ale powoduje również dyskomfort psychiczny. Z tego powodu starsi panowie, którzy mają problemy z potencją, powinni zdiagnozować i rozpocząć leczenie u lekarza – urologa. Wdrożenie odpowiedniej terapii umożliwia bowiem odzyskanie sprawności seksualnej u mężczyzn po 60-tce.

Co stosować na potencję po 60? Jak poprawić erekcję?

Na problemy z erekcją najskuteczniejsze są inhibitory fasodiesterazy typu 5. To leki, które ingerują w fizjologiczny mechanizm wzwodu, poprzez zwiększenie stężenia tlenku azotu. Efektem tego jest rozkurcz mięśni gładkich oraz napływ krwi do prącia, dzięki czemu możliwa jest trwała i silna erekcja. Do tej grupy leków należy sildenafil, tadalafil i wardenafil. Równie skuteczne są leki stosowane przez iniekcję do ciał jamistych lub w postaci żelu albo kremu, które powodują relaksację mięśni gładkich i wzwód. Mężczyźni po 60. z problemami erekcji mogą stosować również leki blokujące receptory A, które zwiększają napływ krwi do prącia bądź suplementy diety – tabletki takie zawierają naturalne mieszanki roślinne – zioła i przyprawy, które wykazują pozytywny wpływ na męską potencję.

Warto również podkreślić, że stan zdrowia i aktywność seksualna w dużej mierze uzależniona jest od stylu życia. Z tego powodu rezygnacja z używek – alkoholu i tytoniu, ruch oraz bogata w witaminy i minerały dieta mogą mieć zbawienny wpływ na parametry cholesterolu, utrzymanie właściwej masy ciała oraz poziom cukru. Czynniki te z kolei przekładają się na sprawność i aktywność seksualną mężczyzn po 60. roku życia.

Zaburzenia erekcji stanowią jedną z najczęściej spotykanych dysfunkcji seksualnych. Badania wskazują, że problemy ze wzwodem częściej dotyczą starszych panów, aniżeli młodych mężczyzn. Niemniej jednak kłopoty z erekcją w wieku 60. lat mogą mieć inne podłoże, niż przyczyny problemów z erekcją po 40. Warto wskazać, że problemy ze wzwodem po 50-tce zbliżone są do kłopotów, jakie mają starsi panowie po sześćdziesiątce. Z tego powodu w sytuacji, kiedy pojawiają się zaburzenia erekcji, należy skonsultować się z lekarzem, który ustali przyczynę słabego wzwodu, zaniku potencji lub braku erekcji oraz wdroży odpowiednie leczenie. Właściwa terapia bowiem umożliwia odzyskanie sprawności, dzięki czemu nawet mężczyźni w starszym wieku mogą cieszyć się aktywnym życiem seksualnym. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.