Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Zdrowy tryb życia

Potas w organizmie – jaka jest jego rola oraz objawy niedoboru i nadmiaru?

 Potas w organizmie – jaka jest jego rola oraz objawy niedoboru i nadmiaru?

Potas, obok chloru i sodu, jest jednym z trzech minerałów, mających największy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jeśli zauważasz u siebie przewlekłe zmęczenie, nawracające bóle głowy, podenerwowanie lub problemy ze snem, może to oznaczać, że cierpisz na niedobór tego kluczowego pierwiastka. Utrzymanie prawidłowego poziomu potasu jest kluczowe dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, ponieważ zarówno nadmiar, jak i niedobór wywołują szkodliwe skutki uboczne!

Potas – podstawowe informacje

Potas to jeden z najważniejszych pierwiastków, występujących w naszym organizmie. Zależy od niego między innymi prawidłowe funkcjonowanie naszej gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej. Jest również konieczny do prawidłowego spalania białek i węglowodanów. Jest niezbędny w procesie dotleniania naszego mózgu i komórek oraz kluczowy dla prawidłowej pracy mięśni. Organem, który odpowiada za właściwe stężenie potasu w organizmie, są nerki.

Potas w nieorganicznej formie – nadmanganian potasu – jest często stosowanych środkiem odkażającym. Jednak należy zwrócić uwagę, że jego roztwór powinien mieć bardzo niskie stężenie – jednoprocentowy możemy nakładać jedynie na nieskaleczoną skórę, otwartą ranę przemyjemy maksymalnie 0,05% roztworem. Jeszcze o połowę mniejsze powinno być jego stężenie, jeśli stosowany jest do płukania błon śluzowych.

Jedną z częściej występujących form potasu jest również wodorotlenek potasu. Wykorzystywany jest m.in. do produkcji mydła oraz wybielaczy, ale źle przechowywany staje się silnie żrący i może spowodować poważne oparzenia chemiczne.

Jaka jest rola potasu w organizmie?

Potas reguluje poziom pH komórek, odpowiada również za właściwe przewodzenie impulsów nerwowych, a jego właściwy poziom ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego układu nerwowego i naszego mózgu. Od jego stężenia w organizmie zależą również zasoby glikenu – związku, który odpowiada za prawidłową pracę mięśni.

Potas wypłukuje się z naszego krwioobiegu wraz z wydalaniem moczu i poceniem się. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby regularnie spożywać produkty bogate w potas – szczególnie istotne jest to dla osób aktywnych fizycznie i sportowców, dlatego polecane są dla nich suplementy diety, które zawierają potas.

Jakie jest zapotrzebowanie potasu w organizmie człowieka?

Dzienne zapotrzebowanie na potas wynosi dla dorosłej osoby 2000-3000 mg. Bez problemu spożyjemy taką jego ilość, stosując zbilansowaną dietę, bogatą w potas.

Norma stężenia potasu we krwi mieści się w granicach 3,6 – 5,5 mmol/l. Utrzymanie prawidłowego poziomu jest niezwykle istotne, ponieważ zarówno za wysoki potas, jak i brak potasu mogą mieć bardzo negatywny wpływ na stan naszego zdrowia.

Jakie są skutki niedoboru potasu?

Jedną z częstszych przyczyn złego samopoczucia jest hipokaliemia. Objawy mogą być niegroźne, aczkolwiek uciążliwe, jak np. drganie powieki. Jednak długotrwały brak dostarczania potasu do organizmu, może wywoływać nawet zaburzenia rytmu serca i znaczny wzrost ciśnienia tętniczego. Niski poziom potasu powoduje też osłabienie mięśni lub ich drżenie, połączone z bolesnymi skurczami. Zaburza również prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, wywołując zmęczenie, senność i problemy z koncentracją.

Co powoduje niedobór potasu? Podstawową przyczyną mogą być zaburzenia odżywiania lub niedożywienie. Wpływają na to również częste biegunki lub wymioty, choroby nerek oraz nadużywanie alkoholu. Najczęściej powodują go jednak regularnie przyjmowane leki moczopędne, które niestety wypłukują z naszego organizmu niezbędne witaminy i minerały. Takie zubożenie organizmu może spowodować też puchnięcie całego ciała, spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie.

Jakie są skutki nadmiaru potasu?

Nadmiar potasu, inaczej hiperkaliemia, może być jeszcze groźniejszy dla naszego organizmu niż jego niedobór. U osób, które posiadają za wysokiego stężenie potasu we krwi, często występuje znaczne osłabienie. Może dojść również do zaburzeń świadomości i czucia, a nawet porażenia mięśni szkieletowych. Nadmiar potasu negatywnie wpływa też na nasz układ krwionośny – spowalnia tętno i zaburza rytm serca, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zatrzymania jego akcji. Zaawansowana hiperkaliemia blokuje naturalny proces wydalania nadmiaru potasu.

Dostarczenie organizmowi zbyt dużej ilości potasu przez same spożyte pokarmy nie jest możliwe. Możemy jednak przedawkować zawierający go suplement diety. Hiperkaliemia jest również powodowana przez niektóre schorzenia – choroby nerek, wrzody żołądka oraz nieprawidłowe funkcjonowanie trzustki, mogą zaburzyć funkcjonowanie naszego metabolizmu i zatrzymać zbyt duże ilości potasu w organizmie.

W jakich produktach występuje dużo potasu?

Produktami bogatymi w potas są przede wszystkim owoce. Najbardziej skoncentrowany jest w tych suszonych, m.in. figach, morelach i rodzynkach. Świetnym źródłem potasu są również banany, kiwi oraz cytrusy, w tym pomarańcze oraz pomelo. Poza owocami, nasz organizm dobrze przyswoi potas znajdujący się w orzechach oraz awokado. Ważna jest również zbilansowana dieta, bogata w produkty pełnoziarniste – zarówno w kaszach, płatkach zbożowych, jak i otrębach, znajduje się dużo tego zdrowotnego minerału. Co więcej, jest on również składnikiem wielu warzyw, takich jak np. pomidory, groch, brokuły czy fasola. Warzywem strączkowym, które jest bardzo ważnym źródłem zarówno potasu, jak i innych składników odżywczych, jest bób. Mamy też wspaniałą informację dla wielbicieli słodyczy – kakao oraz czekolada dostarczą naszemu organizmowi dużą dawkę potasu, dając nam świetny pretekst na włączenie ich do naszej diety ze względów zdrowotnych.

Zbilansowana dieta, bogata w powyższe produkty, powinna zapewnić nam odpowiednią dawkę potasu, potrzebną naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nadal mamy nieprawidłowe wyniki krwi i stwierdzony niedobór, świetnym rozwiązaniem będzie regularnie przyjmowany potas w tabletkach, np. Max Potas firmy Colfarm, który w jednej tabletce dostarczy nam aż 333 mg łatwo przyswajalnego potasu.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.