Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Przeziębienie i grypa

Alergia, wirusy czy bakterie – o czym świadczy kolor kataru?

Katar to jedna z tych dolegliwości, które – choć uciążliwe – bardzo często są przez nas bagatelizowane. Tymczasem okazuje się, że kolor wydzieliny z nosa może nam pomóc postawić prawidłową diagnozę i szybciej wrócić do pełnej formy. O czym świadczy zatem barwa i gęstość kataru?

wapteka-kolor-kataru

Katar jako objaw choroby

Katar, czyli nieżyt nosa, wyjątkowo często dopada nas w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasza odporność jest obniżona. Wystarczy, że w czasie podróży autobusem lub wizyty w centrum handlowym ktoś kichnie, a za kilka dni dopadają nas nieprzyjemne dolegliwości w postaci zatkanego i bolącego nosa. Jednak katar to nie zawsze objaw zwykłego przeziębienia. Okazuje się, że w zależności od tego, jaki kolor przybiera wydzielina, możemy dość precyzyjnie określić źródło naszych problemów i podjąć odpowiednie leczenie.

Bezbarwna

Przezroczysta i wodnista wydzielina może świadczyć o alergii. W takim wypadku dodatkowymi objawami są m.in. łzawienie oczu, częste kichanie oraz uporczywy świąd nosa. Warto sięgnąć zatem po dostępne bez recepty suplementy diety, które pomogą nam uporać się z alergią. Przezroczysty katar może być również reakcją na zanieczyszczenia lub gwałtowną zmianę temperatury. W obu tych przypadkach nie występuje natomiast stan podgorączkowy, który jest charakterystyczny dla wczesnej fazy ostrego nieżytu nosa.

Żółta lub zielona

Kolory te świadczą o infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Ropna wydzielina z nosa to jasny sygnał, że nasz organizm walczy z zakażeniem. Pamiętajmy, że wbrew obiegowym opiniom nie jesteśmy w stanie rozróżnić, który kolor oznacza zakażenie bakteriami, a który wirusami. Zmiana barwy z żółtej na zieloną to naturalny proces przebiegu infekcji i wiąże się z komórkami usuwającymi stan zapalny. Jednak niezależnie od przyczyny kataru, warto sięgnąć po niewysuszające śluzówki krople do nosa.

Czerwona (z krwią)

Wydzielina z nosa zabarwiona krwią to najczęściej wynik niewielkich pęknięć błony śluzowej, w wyniku których zaczyna ona lekko krwawić. Powodem może być długie przebywanie w pomieszczeniu o bardzo suchym powietrzu, częste i mocne wydmuchiwanie nosa czy nadużywanie wysuszających kropli. Jednak jeśli taki stan rzeczy utrzymuje się dłużej niż kilka dni, warto udać się do lekarza. Krew w wydzielinie z nosa może bowiem wskazywać na niedobory witamin, poważne choroby układu oddechowego (np. gruźlicę), a nawet nadciśnienie i chorobę nowotworową.

Katar – jak sobie pomóc?

Katar pomaga nam walczyć z infekcją – kichanie i wydmuchiwanie nosa to sposób na pozbycie się zalegającej wydzieliny i wirusów. Dlatego nie stosujmy kropli do nosa czy tabletek na katar dłużej niż kilka dni. Aby doraźnie ulżyć sobie w czasie dokuczliwych dolegliwości, powinniśmy sięgnąć po:

  1. Inhalacje z olejków (najlepiej miętowego lub eukaliptusowego), które odblokują zatkany nos
  2. Preparaty wzmacniające naczynia krwionośne (witamina CRutinoscorbin)
  3. Łagodzącą maść majerankową na obtarte skrzydełka nosa
  4. Roztwór z wody morskiej, który nawilży wysuszoną śluzówkę


mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.