Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Choroby i dolegliwości

Jak usunąć kleszcza?

kleszczPanuje powszechne przekonanie, że kleszcze występują jedynie w gęsto porośniętych lasach. Tymczasem niektóre gatunki całkiem dobrze radzą sobie w miastach. Pajęczaki, które nie potrzebują do życia wysokich traw i gęstych krzaków są jeszcze groźniejsze od swoich leśnych kuzynów, gdyż mogą wywołać paraliż uniemożliwiający oddychanie, a także niezwykle niebezpieczny wstrząs anafilaktyczny. Jak radzić sobie z kleszczami? W naszym kraju  żyje 20 gatunków kleszczy, z czego 3 najpopularniejsze są zarazem jednymi z najniebezpieczniejszych:
  • kleszcz pospolity - najczęściej można go spotkać w lasach oraz parkach na terenie całego kraju;
  • kleszcz łąkowy - zamieszkuje okolice jezior, zakrzewionych pastwisk oraz terenów bagnistych, głównie w Polsce południowo-wschodniej;
  • obrzeżek gołębi - świetnie radzi sobie w miastach, mieszkając na strychach i poddaszach domów mieszkalnych.
Kleszcze są szybkie i niezwykle skuteczne. Atakują z ukrycia, niepostrzeżenie wbijają się w skórę i przenoszą liczne wirusy oraz bakterie, które mogą być źródłem wielu niebezpiecznych chorób: odkleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmozę i boreliozę.

Jak usunąć kleszcza?

Chcąc usunąć kleszcza trzeba zachować maksimum ostrożności. Niezwykle łatwo jest oderwać tułów od głowy, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno kleszcza wykręcać, łapać za obrzęknięty brzuch, usuwać gołymi rękami lub ostrymi przyrządami do paznokci. Nie wskazane jest też smarowanie pajęczaka wazeliną oraz masłem, gdyż wszelkie specyfiki mogą sprowokować u kleszcza wymioty. Zatem jak bezpiecznie usunąć krwiopijcę?
  • wysterylizuj pęsetę do usuwania kleszczy;
  • chwyć kleszcza jak najbliżej powierzchni skóry;
  • delikatnie, ale pewnie pociągnij kleszcza do góry;
  • sprawdź czy został usunięty w całości;
  • zdezynfekuj obszar ugryzienia;
  • przez 30 dni obserwuj miejsce po ugryzieniu.
Obecnie w sprzedaży dostępne są różnorodne przyrządy (długopisy, lassa, przyssawki) oraz preparaty do usuwania kleszczy, które pomagają pozbyć się intruza. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie usunąć kleszcza lub coś Cię niepokoi zgłoś się na pogotowie.    


mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.