Grzyby jadalne: gatunki, właściwości odżywcze i potężna moc lecznicza

Grzyby jadalne: gatunki, właściwości odżywcze i potężna moc lecznicza - zdjęcie
Moda na grzybobranie nigdy się nie kończy, a grzyby jadalne są znane ludzkości od tysięcy lat. Nic dziwnego - to smaczny element wielu potraw serwowanych na całym świecie. Oprócz tego, grzyby posiadają wiele składników odżywczych. Warto dowiedzieć się więcej na temat tych wyjątkowych darów lasu.

Czego dowiesz się z artykułu?

 • Jakie grzyby można spotkać w Polsce i jak je zbierać?
 • Czy grzyby są zdrowe? Jakie są najzdrowsze grzyby i ich właściwości lecznicze?
 • Czym wyróżniają się rydze?
 • Jakie wartości odżywcze zawierają prawdziwki?
 • Jakie witaminy i minerały znajdziesz w podgrzybkach?
 • Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących?
 • Jak pozbyć się bakterii, pasożytów i wirusów dzięki kurkom?

Więcej o właściwościach i rodzajach grzybów jadalnych można też znaleźć w artykule „Grzyby źródłem ergotioneiny”.

Jakie grzyby jadalne można spotkać w polskich lasach?

Pojęcie „grzyby jadalne” obejmuje gatunki grzybów, które poprawnie przyrządzone nie wpływają negatywnie na zdrowie człowieka. Co więcej, wiele z nich zawiera korzystne dla organizmu witaminy i minerały. Grzyby w polskiej kuchni cieszą się dużym powodzeniem. Przyrządzanie grzybów przynosi tyle samo satysfakcji, co ich zbieranie. Grzybobranie jest jedną z najprzyjemniejszych form jesiennych aktywności. Spacer po lesie, z dala od zgiełku miasta, obcowanie z przyrodą… to wszystko ma swój niepowtarzalny urok.

Jakie grzyby jadalne można znaleźć w polskim lesie? W Polsce najczęściej spotykane są podgrzybki, zwłaszcza podgrzybek brunatny, kurki, opieńki, maślaki, koźlarze, rydze, piaskowce, gąski, a także prawdziwki, w tym borowik szlachetny – prawdziwa gratka dla grzybiarza. Każdy z tych gatunków grzybów występuje w różnych odmianach.

Jak prawidłowo zbierać grzyby jadalne? Czy grzyby są zdrowe?

Jeszcze nie tak dawno panowało przekonanie, że grzyby jadalne są obojętne dla organizmu człowieka. Zbierano je lub kupowano za względu na ich smak. Obecnie wiadomo już, że wiele grzybów pozytywnie wpływa na zdrowie. Zawierają witaminę A, B, C i D, a także minerały takie jak wapń, fosfor, potas, cynk, żelazo czy jod. Są także źródłem błonnika i łatwo przyswajalnego białka. Witaminy i minerały są ważne dla poprawnego działania organizmu i należy regularnie je uzupełniać. Grzyby jadalne mają niewiele kalorii, jednak należy pamiętać, że ich nadmierne spożywanie może prowadzić do problemów układu pokarmowego. Warto też zwrócić uwagę na warunki ich przechowywania, właściwą obróbkę, a także… sposób ich zbierania.

Jak prawidłowo zbierać grzyby? Według jednej z teorii należy odciąć trzonek nożykiem, co może się sprawdzić w przypadku dużych grzybów. Trzeba pamiętać, aby zrobić to jak najniżej, a pozostałość przykryć ziemią. Częściej polecaną metodą jest delikatne wykręcenie trzonka, tak aby go nie uszkodzić. Grzyby należy układać w koszyku, co zapewni im przepływ powietrza i zapobiegnie zgnieceniu.

Po powrocie do domu dobrze jest jak najszybciej oczyścić grzyby wilgotną szmatką lub miękką szczoteczką i przełożyć w odpowiednie miejsce. Najważniejsze, aby zbierać wyłącznie znane gatunki grzybów - takie co do których nie ma się wątpliwości. Dobrze jest mieć też pod ręką atlas grzybów jadalnych.

Najzdrowsze grzyby i ich właściwości lecznicze

Jednym z najzdrowszych grzybów na świecie jest reishi. Ten grzyb, od tysiącleci stosowany w medycynie Dalekiego Wschodu, jest lekiem na wiele dolegliwości. Ze względu na wyjątkowe właściwości jest nieoceniony w walce z wirusami, bakteriami a także nowotworami. Do najzdrowszych grzybów należą też

 • shiitake, skutecznie walczące ze stanami zapalnymi i obniżające niekorzystny cholesterol
 • maitake, wspomagające organizm z insulinoopornością i łagodzące stres.
 • shimeji, chroniące przed astmą i rozwojem komórek nowotworowych.
 • czarne trufle, o działaniu przeciwbólowym, wspomagające apetyt i trawienie, a także pomagające w stanach depresyjnych.

Warto też sięgnąć po nasze swojskie boczniaki, kurki czy pieczarki. Ekstrakt boczniaków przyczynia się między innymi do zahamowania rozwoju raka piersi. Kurki to źródło cennych witamin i ogólna ochrona organizmu, z kolei tyrozynaza zawarta w pieczarkach osłania DNA i wyrównuje stężenie glukozy.

Rydze - poznaj jedne z najsmaczniejszych grzybów jadalnych

Rydze to znane i cenione grzyby jadalne o wyjątkowym smaku. Najchętniej spożywa się je duszone w maśle. Rydze mają charakterystyczny wygląd. Mają odcień pomarańczowy dzięki zawartości beta-karotenu i niewielki, wygięty do góry kapelusz. Należy jednak być ostrożnym, by nie pomylić rydza z kilkoma podobnymi grzybami trującymi. Sam rydz też występuje w wielu odmianach.

Rydz mleczaj, zwany prawdziwym, jest grzybem jadalnym i ma kolor pomarańczowy, łososiowy lub czerwonawy o ciemnych pręgach i wywiniętym kapeluszu. Po oderwaniu jego kawałka powinna się pojawić pomarańczowa ciecz o konsystencji mleka, w odróżnieniu do trującego mleczaka wełnianki, którego ciecz jest biała. Z kolei podobna do rydza, niejadalna olszówka nie wydziela mleka, tylko staje się czerwona.

Rydze, oprócz wybornego smaku, są też źródłem witamin B1, B2, C, D, E. W ich skład wchodzi potas, cynk, żelazo, wapń, fluor i mangan. Zawierają łatwo przyswajalne białko i są chętnie włączane w dietę wegetariańską. O wyjątkowości tych grzybów świadczy też fakt, że można je spotkać wyłącznie na terenach wolnych od zanieczyszczeń. Rydze lubią lasy świerkowe, ale też mieszane, w których rosną sosny. W ich wzroście pomaga słońce, a także piaszczysto-trawiaste podłoże.

Czy warto jeść grzyby? Składniki odżywcze w prawdziwkach

Miłośnicy grzybów doceniają ich smak, zarówno jako samodzielne danie, jak i dodatek do wielu potraw. Coraz częściej też zwraca się uwagę na dobroczynny wpływ grzybów na organizm. Na co pomaga jedzenie grzybów?

Wiele z nich, oprócz wymienionych wcześniej składników odżywczych, posiada także ryboflawinę i niacynę. Pierwsza poprawia wzrok i kondycję błony śluzowej, a także naczyń krwionośnych. Druga odpowiada za stan skóry oraz łagodzi stany zapalne jamy ustnej.

Grzyby jadalne opóźniają też procesy starzenia. Jedzenie grzybów korzystnie wpływa na układ nerwowy, koncentrację i ogólne działanie mózgu. Prawdziwki zalecane są osobom chorującym na cukrzycę. Te niskokaloryczne grzyby dostarczają organizmowi fosfor, żelazo, magnez, potas i witaminy z grupy B. Borowiki są też źródłem białka i soli mineralnych.

Co ciekawe, borowiki można jeść również na surowo. Można z nich przygotować między innymi carpaccio, wcześniej upewniając się, że są świeże i dokładnie oczyszczone.

Cenne składniki zawarte w grzybach są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, dla zdrowia i jego profilaktyki tak jak leki i suplementy.

Czy kapelusz jest najzdrowszą częścią grzyba? Poznaj witaminy i minerały, które dostarczają podgrzybki

Przyjęło się, że kapelusz to najzdrowsza, a nawet jedyna zdrowa część grzyba. Z tego powodu trzonki bywają często wyrzucane. Czy słusznie? Zazwyczaj to właśnie kapelusz zawiera największe ilości składników odżywczych, jednak grzyb powinien być traktowany jako całość.

Owocnia grzyba jadalnego składa się z trzonu i kapelusza. Zaleca się spożywanie obu tych części. Owocnia podgrzybka dostarcza organizmowi błonnik oraz białko, regulując pracę jelit i pomagając w zaparciach. Ponadto, zawiera aminokwasy egzogenne, których organizm nie wytwarza sam. Zawiera też nienasycone kwasy tłuszczowe, fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, cynk, mangan, miedź i wiele witamin.

Podgrzybków nie powinny jeść kobiety w ciąży i małe dzieci, z uwagi na ryzyko podrażnienia jelit. Podgrzybek to popularny i lubiany grzyb, nie tylko w Polsce. Najczęściej występuje w lasach iglastych. Kapelusz podgrzybka brunatnego ma odcienie brązu, jest wilgotny i pokryty delikatnym śluzem. Spód składa się z rurek, które po uszkodzeniu sinieją.

Jak rozpoznać, czy grzyb jest jadalny czy trujący – poznaj kanię

Jak odróżnić grzyb jadalny od trującego – to odwieczny problem, z którym czasami zmagają się nawet wytrawni grzybiarze. Wiele gatunków grzybów jest do siebie podobnych i łatwo o pomyłkę. Najważniejsze, aby zbierać wyłącznie znane sobie grzyby. Warto też posiłkować się podręcznym atlasem, np. w telefonie. W razie wątpliwości należy koniecznie poprosić o pomoc osobę kompetentną. W odróżnieniu od siebie grzybów znaczenie może mieć każdy szczegół. Nie tylko wygląd i kolor, ale też zapach, a nawet miejsca, w których rosną.

W przypadku znanej i lubianej kani także łatwo o pomyłkę. Kania jest podobna do jednego z najbardziej trujących grzybów - muchomora sromotnikowego. Jak odróżnić te dwa gatunki? Przede wszystkim wyglądem kapelusza, który u kani jest płaski ze wzgórkiem pośrodku. Jest też delikatnie chropowaty i posiada brunatne plamki, a także beżowe blaszki pod spodem. Sromotnik ma kapelusz gładki o zielonkawej barwie i białych blaszkach. Kania ma długą, wzorzystą nóżkę i ruchomy pierścień, w odróżnieniu od gładkiej nóżki muchomora ze zwisającym, kołnierzowatym pierścieniem. Zapach obu grzybów też jest inny; u sromotnika lekko słodki, u kani po prostu „grzybowy”.

Kania zawiera dużo witamin i składników mineralnych, przede wszystkim jest jednak ceniona ze względu na smak. Jednak w razie niepewności lepiej nie ryzykować.

Walka z bakteriami, pasożytami i wirusami – dlaczego warto jeść kurki?

Kurki są smacznymi i bogatymi w składniki odżywcze grzybami. Kurka, czyli pieprznik jadalny, jest koloru żółtego, o mniej lub bardziej intensywnym odcieniu. Lubi piaszczyste podłoże, gęsty mech i sąsiedztwo sosen. Mówi się o niej, że jest „żydowskim grzybem” z uwagi na swoją koszerność (brak robaków).

Zawiera witaminę B1, B6, D, ryboflawinę, niacynę i kwas foliowy, a także wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Składniki odżywcze to głównie białka, węglowodany i błonnik. W swoim składzie mają więcej beta-karotenu niż marchew.

Działa antybakteryjnie, zwłaszcza w obrębie układu pokarmowego, w związku z czym chroni organizm między innymi przed gronkowcem złocistym. Niestety kurki są ciężkostrawne i niepolecane także osobom z problemami wątrobowymi.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.