Grzybica pochwy – przyczyny, objawy i leczenie kandydozy

Grzybica pochwy – przyczyny, objawy i leczenie kandydozy - zdjęcie

Grzybica pochwy jest jedną z najczęściej występujących przypadłości, bezpośrednio dotyczących kobiecych narządów intymnych. Dotyka ona niemal każdą kobietę przynajmniej raz w życiu, dlatego zdecydowanie warto jest wiedzieć, jak skutecznie sobie z nią radzić. Poniższy tekst wyjaśnia najważniejsze kwestie związane z kandydozą pochwy, czyli m. in. przyczyny, objawy, a także sposoby jej leczenia oraz profilaktykę, czyli działania zapobiegawcze.

Aby dowiedzieć się więcej na temat grzybicy męskich narządów intymnych, zobacz także artykuł: Grzybica penisa - objawy, przyczyny i leczenie. Jak zapobiegać grzybicy prącia?

Flora bakteryjna pochwy - przyczyny rozwoju infekcji bakteryjnych

Flora bakteryjna pochwy jest środowiskiem niesamowicie złożonym, ponieważ składa się na nią wiele rodzajów bakterii tlenowych oraz beztlenowych, a w niektórych przypadkach również drożdżopodobne grzyby zasiedlające błonę śluzową. Prawidłowe pH błony śluzowej pochwy powinno mieścić się w przedziale od ok. 3,5 do ok. 4,5, ponieważ właśnie odczyn kwaśny zapewnia odpowiednie warunki funkcjonowania dla owych organizmów. Równowaga flory bakteryjnej pochwy może jednak zostać zaburzona przez różne czynniki, co z kolei wpływa na ryzyko wystąpienia chorób, takich jak infekcja grzybicza pochwy, zwana inaczej kandydozą pochwy.

Grzybica pochwy – co sprzyja jej rozwojowi?

Grzybica pochwy wywoływana jest najczęściej przez konkretny grzyb należący do rodziny drożdżaków, a mianowicie Candida albicans w pochwie. Niekiedy jego obecność nie wywołuje żadnych objawów, jednak dotyczy to tylko około 30% przypadków. Ryzyko wystąpienia takiej infekcji, jaką jest grzybicze zapalenie pochwy, zwiększa się w określonych sytuacjach. Najbardziej na nią narażone są w związku z tym kobiety:

 • w ciąży
 • stosujące nieprawidłową dietę (niedożywienie, nadmiar węglowodanów)
 • będące w trakcie antybiotykoterapii
 • cierpiące na zaburzenia hormonalne
 • zaniedbujące higienę intymną
 • stosujące perfumowane podpaski, wkładki lub tampony
 • noszące bieliznę z materiałów syntetycznych
 • przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne
 • żyjące w stresie
 • aktywne seksualnie (ryzyko zakażenia przez partnera)
 • o słabej odporności organizmu
 • z niewyleczonymi infekcjami
 • cierpiące na choroby metaboliczne, np. cukrzycę

Najczęstsze objawy grzybicy pochwy i sposoby radzenia sobie z nimi

Infekcje intymne z reguły nie należą do schorzeń przyjemnych i często są dla kobiet bardzo niekomfortowe. Objawy grzybicy pochwy mogą się różnić w zależności od osoby, a część z nich u niektórych może nie wystąpić w ogóle. Pacjentki najczęściej skarżą się jednak na uporczywe uczucie swędzenia bądź pieczenia w miejscach intymnych, wyraźne zaczerwienienie narządów płciowych oraz ich okolic (niekiedy również widoczny obrzęk i podrażnienie tych miejsc), ból w trakcie oddawania moczu oraz stosunku seksualnego, poczucie dyskomfortu podczas kąpieli, a także obfita wydzielina o konsystencji twarogu. Nawet kiedy zaobserwujemy choć jedną z wymienionych oznak, nie należy jej bagatelizować, gdyż sytuacja może się szybko pogorszyć, a w przypadku infekcji takiej jak nieleczona grzybica pochwy konsekwencje braku działania mogą być dużo bardziej nieprzyjemne. 

Rodzaje groźnych infekcji grzybiczych i zakażeń

Infekcje grzybicze mogą dotyczyć różnych miejsc na ciele człowieka, czego doskonałym przykładem jest grzybica paznokciInfekcje miejsc intymnych natomiast to bardzo częsta przypadłość, która dotyka najczęściej kobiet w wieku rozrodczym. Istnieje kilka rodzajów tego typu infekcji, różniących się m.in. pod względem objawów, a także czynników odpowiedzialnych za ich powstawanie, czyli zwykle konkretnych gatunków bakterii i grzybów. Należą do nich: rzęsistkowica, waginoza bakteryjna, grzybica, chlamydioza i opryszczka.

Jak uniknąć rozwoju grzybicy pochwy?

Najważniejszą i niejako uniwersalną zasadą dotyczącą wszelkiego rodzaju infekcji, które dotykają ludzki organizm, jest szybkość działania. Po zaobserwowaniu jakichkolwiek symptomów odbiegających od normy, a zarazem wzbudzających niepokój, należy natychmiast podjąć kroki w celu jak najszybszego zahamowania rozwoju danych nieprawidłowości, co z kolei wydaje się najskuteczniejszym sposobem, aby zapobiec wystąpieniu potencjalnie najdotkliwszych dla pacjenta objawów. Warto zatem od razu zgłosić się do specjalisty, którym w tym przypadku będzie lekarz ginekolog, aby uzyskać dokładną diagnozę oraz wskazania co do dalszego postępowania. 

Dieta w trudnych warunkach zakażeń grzybiczych

Wbrew pozorom, sposób odżywiania ma ogromne znaczenie zarówno w kontekście profilaktyki, jak i podczas leczenia chorób takich jak grzybica okolic intymnych. W kwestii bezpośrednio związanej z dietą należy więc skupić się na podaży cukrów prostych, a konkretnie - ograniczeniu spożywania bogatych w nie produktów. Kobiety, które często cierpią na powracające infekcje intymne o charakterze grzybiczym, powinny zatem zminimalizować spożycie słodyczy, ciast, wyrobów z białej mąki, jogurtów owocowych, świeżych owoców, soków i słodzonych napojów (również gazowanych) itp. Podczas trwania kuracji natomiast pomocna może się okazać rezygnacja z nabiału i produktów mlecznych zawierających laktozę, gdyż składnik ten sprzyja rozwojowi bakterii Candida.

Drożdżyca pochwy a stosunki z partnerem - czy kandydoza jest zaraźliwa?

Mimo faktu, iż grzybica pochwy nie jest powszechnie uznawana za chorobę należąca do grupy tych przenoszonych drogą płciową, istnieje oczywiście ryzyko zarażenia partnera podczas stosunku seksualnego. Generalnie uznaje się, że w trakcie trwania infekcji pochwy mającej charakter grzybiczy, zaleca się wstrzemięźliwość seksualną aż do momentu całkowitego wyleczenia. W sytuacji, kiedy infekcja nie zostanie w pełni doleczona, mamy do czynienia z ryzykiem wystąpienia jej nawrotów. Aktywność seksualna podejmowana przez osobę zarażoną może być szkodliwa, nasilając objawy grzybicy pochwy oraz powodując znaczny dyskomfort. 

Grzybica pochwy dlaczego powraca?

Leczenie grzybicy pochwy wymaga nieco cierpliwości, jednak bardzo istotne jest, aby nie przerywać kuracji aż do jej zakończenia, tożsamego z całkowitym wyleczeniem. Przede wszystkim, nieleczona grzybica pochwy stanowi zagrożenie dla partnera podczas stosunku płciowego. Dodatkowo należy pamiętać, że infekcji pochwy często ciężko jest się szybko pozbyć, a nawracające dolegliwości potrafią być trudne do zniesienia i dawać się mocno we znaki podczas codziennego funkcjonowania.

Dlaczego ważne jest stosowanie probiotyków przy grzybicy pochwy?

Kiedy dochodzi do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy, ginekolodzy jako część procesu leczenie zalecają stosowanie różnych leków, maści, oraz specjalnych probiotyków. Niektóre z nich można dostać bez receptyProbiotyki dostarczają bowiem do pochwy żywe kultury bakterii. Te zaś biorą udział w odbudowie prawidłowej flory bakteryjnej, a następnie wspomagają jej utrzymanie, aby zapobiec nawrotom infekcji.

Wizyta u ginekologa i rozpoznanie zakażenia sfer intymnych

W przypadku podejrzenia infekcji grzybiczej pochwy, bezzwłocznie należy udać się do profesjonalisty, który będzie w stanie trafnie zdiagnozować problem, z jakim się zmagamy. Tego typu zakażenia sfer intymnych są dla ginekologa stosunkowo łatwe do rozpoznania. Przeważnie wystarczy wykonanie zwykłego badania ginekologicznego, jednak czasem dodatkowo zaleca się posiew oraz badanie pobranego materiału w warunkach laboratoryjnych.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.