Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Choroby zakaźne i pasożytnicze

Grzybica pochwy – przyczyny, objawy i leczenie kandydozy

 Grzybica pochwy – przyczyny, objawy i leczenie kandydozy

Grzybica pochwy jest jedną z najczęściej występujących przypadłości, bezpośrednio dotyczących kobiecych narządów intymnych. Dotyka ona niemal każdą kobietę przynajmniej raz w życiu, dlatego zdecydowanie warto jest wiedzieć, jak skutecznie sobie z nią radzić. Poniższy tekst wyjaśnia najważniejsze kwestie związane z kandydozą pochwy, czyli m. in. przyczyny, objawy, a także sposoby jej leczenia oraz profilaktykę, czyli działania zapobiegawcze.

Aby dowiedzieć się więcej na temat grzybicy męskich narządów intymnych, zobacz także artykuł: Grzybica penisa - objawy, przyczyny i leczenie. Jak zapobiegać grzybicy prącia?

Flora bakteryjna pochwy - przyczyny rozwoju infekcji bakteryjnych

Flora bakteryjna pochwy jest środowiskiem niesamowicie złożonym, ponieważ składa się na nią wiele rodzajów bakterii tlenowych oraz beztlenowych, a w niektórych przypadkach również drożdżopodobne grzyby zasiedlające błonę śluzową. Prawidłowe pH błony śluzowej pochwy powinno mieścić się w przedziale od ok. 3,5 do ok. 4,5, ponieważ właśnie odczyn kwaśny zapewnia odpowiednie warunki funkcjonowania dla owych organizmów. Równowaga flory bakteryjnej pochwy może jednak zostać zaburzona przez różne czynniki, co z kolei wpływa na ryzyko wystąpienia chorób, takich jak infekcja grzybicza pochwy, zwana inaczej kandydozą pochwy.

Grzybica pochwy – co sprzyja jej rozwojowi?

Grzybica pochwy wywoływana jest najczęściej przez konkretny grzyb należący do rodziny drożdżaków, a mianowicie Candida albicans w pochwie. Niekiedy jego obecność nie wywołuje żadnych objawów, jednak dotyczy to tylko około 30% przypadków. Ryzyko wystąpienia takiej infekcji, jaką jest grzybicze zapalenie pochwy, zwiększa się w określonych sytuacjach. Najbardziej na nią narażone są w związku z tym kobiety:

 • w ciąży
 • stosujące nieprawidłową dietę (niedożywienie, nadmiar węglowodanów)
 • będące w trakcie antybiotykoterapii
 • cierpiące na zaburzenia hormonalne
 • zaniedbujące higienę intymną
 • stosujące perfumowane podpaski, wkładki lub tampony
 • noszące bieliznę z materiałów syntetycznych
 • przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne
 • żyjące w stresie
 • aktywne seksualnie (ryzyko zakażenia przez partnera)
 • o słabej odporności organizmu
 • z niewyleczonymi infekcjami
 • cierpiące na choroby metaboliczne, np. cukrzycę

Najczęstsze objawy grzybicy pochwy i sposoby radzenia sobie z nimi

Infekcje intymne z reguły nie należą do schorzeń przyjemnych i często są dla kobiet bardzo niekomfortowe. Objawy grzybicy pochwy mogą się różnić w zależności od osoby, a część z nich u niektórych może nie wystąpić w ogóle. Pacjentki najczęściej skarżą się jednak na uporczywe uczucie swędzenia bądź pieczenia w miejscach intymnych, wyraźne zaczerwienienie narządów płciowych oraz ich okolic (niekiedy również widoczny obrzęk i podrażnienie tych miejsc), ból w trakcie oddawania moczu oraz stosunku seksualnego, poczucie dyskomfortu podczas kąpieli, a także obfita wydzielina o konsystencji twarogu. Nawet kiedy zaobserwujemy choć jedną z wymienionych oznak, nie należy jej bagatelizować, gdyż sytuacja może się szybko pogorszyć, a w przypadku infekcji takiej jak nieleczona grzybica pochwy konsekwencje braku działania mogą być dużo bardziej nieprzyjemne. 

Rodzaje groźnych infekcji grzybiczych i zakażeń

Infekcje grzybicze mogą dotyczyć różnych miejsc na ciele człowieka, czego doskonałym przykładem jest grzybica paznokciInfekcje miejsc intymnych natomiast to bardzo częsta przypadłość, która dotyka najczęściej kobiet w wieku rozrodczym. Istnieje kilka rodzajów tego typu infekcji, różniących się m.in. pod względem objawów, a także czynników odpowiedzialnych za ich powstawanie, czyli zwykle konkretnych gatunków bakterii i grzybów. Należą do nich: rzęsistkowica, waginoza bakteryjna, grzybica, chlamydioza i opryszczka.

Jak uniknąć rozwoju grzybicy pochwy?

Najważniejszą i niejako uniwersalną zasadą dotyczącą wszelkiego rodzaju infekcji, które dotykają ludzki organizm, jest szybkość działania. Po zaobserwowaniu jakichkolwiek symptomów odbiegających od normy, a zarazem wzbudzających niepokój, należy natychmiast podjąć kroki w celu jak najszybszego zahamowania rozwoju danych nieprawidłowości, co z kolei wydaje się najskuteczniejszym sposobem, aby zapobiec wystąpieniu potencjalnie najdotkliwszych dla pacjenta objawów. Warto zatem od razu zgłosić się do specjalisty, którym w tym przypadku będzie lekarz ginekolog, aby uzyskać dokładną diagnozę oraz wskazania co do dalszego postępowania. 

Dieta w trudnych warunkach zakażeń grzybiczych

Wbrew pozorom, sposób odżywiania ma ogromne znaczenie zarówno w kontekście profilaktyki, jak i podczas leczenia chorób takich jak grzybica okolic intymnych. W kwestii bezpośrednio związanej z dietą należy więc skupić się na podaży cukrów prostych, a konkretnie - ograniczeniu spożywania bogatych w nie produktów. Kobiety, które często cierpią na powracające infekcje intymne o charakterze grzybiczym, powinny zatem zminimalizować spożycie słodyczy, ciast, wyrobów z białej mąki, jogurtów owocowych, świeżych owoców, soków i słodzonych napojów (również gazowanych) itp. Podczas trwania kuracji natomiast pomocna może się okazać rezygnacja z nabiału i produktów mlecznych zawierających laktozę, gdyż składnik ten sprzyja rozwojowi bakterii Candida.

Drożdżyca pochwy a stosunki z partnerem - czy kandydoza jest zaraźliwa?

Mimo faktu, iż grzybica pochwy nie jest powszechnie uznawana za chorobę należąca do grupy tych przenoszonych drogą płciową, istnieje oczywiście ryzyko zarażenia partnera podczas stosunku seksualnego. Generalnie uznaje się, że w trakcie trwania infekcji pochwy mającej charakter grzybiczy, zaleca się wstrzemięźliwość seksualną aż do momentu całkowitego wyleczenia. W sytuacji, kiedy infekcja nie zostanie w pełni doleczona, mamy do czynienia z ryzykiem wystąpienia jej nawrotów. Aktywność seksualna podejmowana przez osobę zarażoną może być szkodliwa, nasilając objawy grzybicy pochwy oraz powodując znaczny dyskomfort. 

Grzybica pochwy dlaczego powraca?

Leczenie grzybicy pochwy wymaga nieco cierpliwości, jednak bardzo istotne jest, aby nie przerywać kuracji aż do jej zakończenia, tożsamego z całkowitym wyleczeniem. Przede wszystkim, nieleczona grzybica pochwy stanowi zagrożenie dla partnera podczas stosunku płciowego. Dodatkowo należy pamiętać, że infekcji pochwy często ciężko jest się szybko pozbyć, a nawracające dolegliwości potrafią być trudne do zniesienia i dawać się mocno we znaki podczas codziennego funkcjonowania.

Dlaczego ważne jest stosowanie probiotyków przy grzybicy pochwy?

Kiedy dochodzi do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy, ginekolodzy jako część procesu leczenie zalecają stosowanie różnych leków, maści, oraz specjalnych probiotyków. Niektóre z nich można dostać bez receptyProbiotyki dostarczają bowiem do pochwy żywe kultury bakterii. Te zaś biorą udział w odbudowie prawidłowej flory bakteryjnej, a następnie wspomagają jej utrzymanie, aby zapobiec nawrotom infekcji.

Wizyta u ginekologa i rozpoznanie zakażenia sfer intymnych

W przypadku podejrzenia infekcji grzybiczej pochwy, bezzwłocznie należy udać się do profesjonalisty, który będzie w stanie trafnie zdiagnozować problem, z jakim się zmagamy. Tego typu zakażenia sfer intymnych są dla ginekologa stosunkowo łatwe do rozpoznania. Przeważnie wystarczy wykonanie zwykłego badania ginekologicznego, jednak czasem dodatkowo zaleca się posiew oraz badanie pobranego materiału w warunkach laboratoryjnych.mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.