Grzybica pochwy – przyczyny, objawy i leczenie kandydozy

baner

Grzybica pochwy – przyczyny, objawy i leczenie kandydozy

Grzybica pochwy jest jedną z najczęściej występujących przypadłości, bezpośrednio dotyczących kobiecych narządów intymnych. Dotyka ona niemal każdą kobietę przynajmniej raz w życiu, dlatego zdecydowanie warto jest wiedzieć, jak skutec

Grzybica pochwy jest jedną z najczęściej występujących przypadłości, bezpośrednio dotyczących kobiecych narządów intymnych. Dotyka ona niemal każdą kobietę przynajmniej raz w życiu, dlatego zdecydowanie warto jest wiedzieć, jak skutecznie sobie z nią radzić. Poniższy tekst wyjaśnia najważniejsze kwestie związane z kandydozą pochwy, czyli m. in. przyczyny, objawy, a także sposoby jej leczenia oraz profilaktykę, czyli działania zapobiegawcze.

Aby dowiedzieć się więcej na temat grzybicy męskich narządów intymnych, zobacz także artykuł: Grzybica penisa - objawy, przyczyny i leczenie. Jak zapobiegać grzybicy prącia?

Flora bakteryjna pochwy - przyczyny rozwoju infekcji bakteryjnych

Flora bakteryjna pochwy jest środowiskiem niesamowicie złożonym, ponieważ składa się na nią wiele rodzajów bakterii tlenowych oraz beztlenowych, a w niektórych przypadkach również drożdżopodobne grzyby zasiedlające błonę śluzową. Prawidłowe pH błony śluzowej pochwy powinno mieścić się w przedziale od ok. 3,5 do ok. 4,5, ponieważ właśnie odczyn kwaśny zapewnia odpowiednie warunki funkcjonowania dla owych organizmów. Równowaga flory bakteryjnej pochwy może jednak zostać zaburzona przez różne czynniki, co z kolei wpływa na ryzyko wystąpienia chorób, takich jak infekcja grzybicza pochwy, zwana inaczej kandydozą pochwy.

Grzybica pochwy – co sprzyja jej rozwojowi?

Grzybica pochwy wywoływana jest najczęściej przez konkretny grzyb należący do rodziny drożdżaków, a mianowicie Candida albicans w pochwie. Niekiedy jego obecność nie wywołuje żadnych objawów, jednak dotyczy to tylko około 30% przypadków. Ryzyko wystąpienia takiej infekcji, jaką jest grzybicze zapalenie pochwy, zwiększa się w określonych sytuacjach. Najbardziej na nią narażone są w związku z tym kobiety:

 • w ciąży
 • stosujące nieprawidłową dietę (niedożywienie, nadmiar węglowodanów)
 • będące w trakcie antybiotykoterapii
 • cierpiące na zaburzenia hormonalne
 • zaniedbujące higienę intymną
 • stosujące perfumowane podpaski, wkładki lub tampony
 • noszące bieliznę z materiałów syntetycznych
 • przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne
 • żyjące w stresie
 • aktywne seksualnie (ryzyko zakażenia przez partnera)
 • o słabej odporności organizmu
 • z niewyleczonymi infekcjami
 • cierpiące na choroby metaboliczne, np. cukrzycę

Najczęstsze objawy grzybicy pochwy i sposoby radzenia sobie z nimi

Infekcje intymne z reguły nie należą do schorzeń przyjemnych i często są dla kobiet bardzo niekomfortowe. Objawy grzybicy pochwy mogą się różnić w zależności od osoby, a część z nich u niektórych może nie wystąpić w ogóle. Pacjentki najczęściej skarżą się jednak na uporczywe uczucie swędzenia bądź pieczenia w miejscach intymnych, wyraźne zaczerwienienie narządów płciowych oraz ich okolic (niekiedy również widoczny obrzęk i podrażnienie tych miejsc), ból w trakcie oddawania moczu oraz stosunku seksualnego, poczucie dyskomfortu podczas kąpieli, a także obfita wydzielina o konsystencji twarogu. Nawet kiedy zaobserwujemy choć jedną z wymienionych oznak, nie należy jej bagatelizować, gdyż sytuacja może się szybko pogorszyć, a w przypadku infekcji takiej jak nieleczona grzybica pochwy konsekwencje braku działania mogą być dużo bardziej nieprzyjemne. 

Rodzaje groźnych infekcji grzybiczych i zakażeń

Infekcje grzybicze mogą dotyczyć różnych miejsc na ciele człowieka, czego doskonałym przykładem jest grzybica paznokciInfekcje miejsc intymnych natomiast to bardzo częsta przypadłość, która dotyka najczęściej kobiet w wieku rozrodczym. Istnieje kilka rodzajów tego typu infekcji, różniących się m.in. pod względem objawów, a także czynników odpowiedzialnych za ich powstawanie, czyli zwykle konkretnych gatunków bakterii i grzybów. Należą do nich: rzęsistkowica, waginoza bakteryjna, grzybica, chlamydioza i opryszczka.

Jak uniknąć rozwoju grzybicy pochwy?

Najważniejszą i niejako uniwersalną zasadą dotyczącą wszelkiego rodzaju infekcji, które dotykają ludzki organizm, jest szybkość działania. Po zaobserwowaniu jakichkolwiek symptomów odbiegających od normy, a zarazem wzbudzających niepokój, należy natychmiast podjąć kroki w celu jak najszybszego zahamowania rozwoju danych nieprawidłowości, co z kolei wydaje się najskuteczniejszym sposobem, aby zapobiec wystąpieniu potencjalnie najdotkliwszych dla pacjenta objawów. Warto zatem od razu zgłosić się do specjalisty, którym w tym przypadku będzie lekarz ginekolog, aby uzyskać dokładną diagnozę oraz wskazania co do dalszego postępowania. 

Dieta w trudnych warunkach zakażeń grzybiczych

Wbrew pozorom, sposób odżywiania ma ogromne znaczenie zarówno w kontekście profilaktyki, jak i podczas leczenia chorób takich jak grzybica okolic intymnych. W kwestii bezpośrednio związanej z dietą należy więc skupić się na podaży cukrów prostych, a konkretnie - ograniczeniu spożywania bogatych w nie produktów. Kobiety, które często cierpią na powracające infekcje intymne o charakterze grzybiczym, powinny zatem zminimalizować spożycie słodyczy, ciast, wyrobów z białej mąki, jogurtów owocowych, świeżych owoców, soków i słodzonych napojów (również gazowanych) itp. Podczas trwania kuracji natomiast pomocna może się okazać rezygnacja z nabiału i produktów mlecznych zawierających laktozę, gdyż składnik ten sprzyja rozwojowi bakterii Candida.

Drożdżyca pochwy a stosunki z partnerem - czy kandydoza jest zaraźliwa?

Mimo faktu, iż grzybica pochwy nie jest powszechnie uznawana za chorobę należąca do grupy tych przenoszonych drogą płciową, istnieje oczywiście ryzyko zarażenia partnera podczas stosunku seksualnego. Generalnie uznaje się, że w trakcie trwania infekcji pochwy mającej charakter grzybiczy, zaleca się wstrzemięźliwość seksualną aż do momentu całkowitego wyleczenia. W sytuacji, kiedy infekcja nie zostanie w pełni doleczona, mamy do czynienia z ryzykiem wystąpienia jej nawrotów. Aktywność seksualna podejmowana przez osobę zarażoną może być szkodliwa, nasilając objawy grzybicy pochwy oraz powodując znaczny dyskomfort. 

Grzybica pochwy dlaczego powraca?

Leczenie grzybicy pochwy wymaga nieco cierpliwości, jednak bardzo istotne jest, aby nie przerywać kuracji aż do jej zakończenia, tożsamego z całkowitym wyleczeniem. Przede wszystkim, nieleczona grzybica pochwy stanowi zagrożenie dla partnera podczas stosunku płciowego. Dodatkowo należy pamiętać, że infekcji pochwy często ciężko jest się szybko pozbyć, a nawracające dolegliwości potrafią być trudne do zniesienia i dawać się mocno we znaki podczas codziennego funkcjonowania.

Dlaczego ważne jest stosowanie probiotyków przy grzybicy pochwy?

Kiedy dochodzi do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy, ginekolodzy jako część procesu leczenie zalecają stosowanie różnych leków, maści, oraz specjalnych probiotyków. Niektóre z nich można dostać bez receptyProbiotyki dostarczają bowiem do pochwy żywe kultury bakterii. Te zaś biorą udział w odbudowie prawidłowej flory bakteryjnej, a następnie wspomagają jej utrzymanie, aby zapobiec nawrotom infekcji.

Wizyta u ginekologa i rozpoznanie zakażenia sfer intymnych

W przypadku podejrzenia infekcji grzybiczej pochwy, bezzwłocznie należy udać się do profesjonalisty, który będzie w stanie trafnie zdiagnozować problem, z jakim się zmagamy. Tego typu zakażenia sfer intymnych są dla ginekologa stosunkowo łatwe do rozpoznania. Przeważnie wystarczy wykonanie zwykłego badania ginekologicznego, jednak czasem dodatkowo zaleca się posiew oraz badanie pobranego materiału w warunkach laboratoryjnych.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Oczy, wady wzroku

Borówka amerykańska dla zdrowia. Najważniejsze właściwości zdrowotne borówki amerykańskiej
Borówka amerykańska jest rośliną, której owoce cieszą się popularnością na całym świecie. Niewielkie, kuliste owoce o ciemnoniebieskiej barwie charakteryzują się słodkim smakiem oraz soczystym miąższem. Borówka wykorzystywana jest za...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Dieta i odchudzanie

Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i ich częściach. Wrotycz pospolity występuje bez...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Płyn Lugola - czym jest, jak działa, kiedy stosować oraz czy szkodzi?
Jod jest jednym z pierwiastków o kluczowym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia. Większość osób myśli o jodzie jedynie w kontekście skażenia radioaktywnego, lecz jego spektrum działania jest dużo szersze....

Układ nerwowy

Wścieklizna u ludzi: objawy, leczenie, profilaktyka. Jak postąpić po ugryzieniu psa?
Wścieklizna jest wirusowym schorzeniem zakaźnym zwierząt, które może przenieść się na człowieka. To jedna z najniebezpieczniejszych chorób odzwierzęcych dla ludzi....

Dieta i odchudzanie

Cukrzyca u dzieci i nastolatków: objawy, leczenie i wpływ na dojrzewanie
Cukrzyca u dzieci jest jedną z najpoważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. Dotyka osób w każdym wieku. W dzisiejszym artykule omówimy jej charakterystykę, diagnostykę oraz sposób leczenia....

Układ rozrodczy i moczowy

Co pomaga na nietrzymanie moczu? Skuteczne leki, zioła i ćwiczenia na mięśnie dna miednicy
Nietrzymanie moczu to poważny problem, który może dotknąć każdą osobę niezależnie od wieku czy płci. Dolegliwość ta występuje często u seniorów, ale może się też wiązać z niektórymi chorobami. ...

Pierwsza pomoc

Zakażenie rany – jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać? Te 3 rzeczy musisz mieć w apteczce
Nawet niewielkie, początkowo niegroźnie wyglądające skaleczenie może mieć poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, by umieć rozpoznać zakażenie i wiedzieć, jakie środki ostrożności przedsięwziąć, by go uniknąć....

Choroby i dolegliwości

Trądzik różowaty: objawy, przyczyny i sposoby leczenia uporczywego rumienia
Problemy skórne są zmorą wielu osób. To właśnie one sprawiają, że poszukujemy rozwiązań, które pozwolą pozbyć się ich skutecznie, zwiększając komfort życia. Jednym z często spotykanych problemów jest trądzik różowaty....

Kosmetyki i uroda

Jak wzmocnić łamliwe paznokcie? Przyczyny i sposoby leczenia zmian na paznokciach
Piękne i mocne paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Jeśli Twoje paznokcie się rozdwajają, odwarstwiają lub cierpisz na łamliwe paznokcie to znak, że czas przyjrzeć się swojej diecie i trybowi życia....

Choroby wieku dziecięcego

Potówki - jak je rozpoznać u niemowlaka? Sposoby leczenia i przydatne wskazówki
Potówki to jeden z popularniejszych problemów skórnych u niemowląt i jeden z najczęstszych powodów do zmartwień ich rodziców. Na szczęście w większości przypadków nie trzeba się niepokoić, ponieważ zwykle są ni...

Pierwsza pomoc

Hipertermia – jak rozpoznać przegrzanie organizmu? Udzielanie pierwszej pomocy przy udarze cieplnym
Hipertermia, inaczej przegrzanie organizmu, to stan, który może pojawić się w wyniku nadmiernej ekspozycji ciała na słońce. Ważne jest, aby wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy oraz jakie objawy są charakterystyczne dla hipertermii....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.