Aseksualizm: charakterystyka i rozpoznanie. Jak wygląda związek z osobą aseksualną?

Aseksualizm: charakterystyka i rozpoznanie. Jak wygląda związek z osobą aseksualną? - zdjęcie

Wśród osób heteroseksualnych, homoseksualnych i biseksualnych występują także osoby aseksualne, które nie odczuwają pociągu seksualnego wobec żadnej płci. Aseksualizm nie jest zaliczany jako jednostka chorobowa, dlatego nie wymaga leczenia. W przypadku tych osób możliwe jest nawiązywanie relacji romantycznych, jednak nie wykazują one potrzeby realizowania ich poprzez erotyczność. Aseksualizm jest dość niedawnym przedmiotem badań. Naukowcy wokół tego pojęcia zaczęli się koncentrować dopiero pod koniec ubiegłego wieku.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • co to jest aseksualizm i jakie ma objawy, 
  • czym aseksualizm różni się od braku zainteresowania seksem, 
  • co powoduje aseksualizm, 
  • jakie są różnice pomiędzy aseksualizmem a zaburzeniami seksualnymi, 
  • na czym polega test na aseksualizm, 
  • jak wygląda związek z osobą aseksualną. 

Zobacz także artykuł: Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn.

Co to jest aseksualizm? Jakie są jego objawy?

W pierwszej kolejności, przed dalszym rozwinięciem tego tematu, należy zagłębić się w co to jest aseksualizm i na czym polega aseksualizm. Aseksualizm to stan, w którym dana osoba nie odczuwa pociągu seksualnego. Równolegle nie występuje także pożądanie w kierunku osób tej samej lub odmiennej płci, a także do innych obiektów. 

Aseksualizm nie jest żadnym nowym wymysłem naukowców. Osoby aseksualne funkcjonują w społeczeństwie od zawszeSzacunkowo stanowią aż 1% populacji. Aseksualizm może dotykać zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć wśród osób aseksualnych dominują kobiety. Coraz więcej badaczy skłania się ku opinii, że aseksualizm to czwarta orientacja seksualna, choć nie przedstawiono jeszcze żadnego oficjalnego stanowiska. 

Zatem czym czym charakteryzuje się aseksualizm? Aseksualista może, choć nie musi, czerpać przyjemności z pieszczot, przytulania czy innych form zbliżenia z partnerem. Występują osoby aseksualne, które wykorzystują masturbację do rozładowania emocji. Zdarzają się także osoby, które nie są zainteresowanie nawiązaniem jakiejkolwiek głębszej więzi z drugim człowiekiem. Aseksualista może tworzyć relacje romantyczne, w których nie występuje fizyczność. 

Osoba aseksualna nie ma od urodzenia ochoty na seks. Pierwsze objawy mogą być zaobserwowane już we wczesnym dzieciństwie, jednak bywają błędnie interpretowane. Z zasady, osoby aseksualne nie lubią i unikają kontaktu fizycznego. Dodatkowo nie są zainteresowane tematyką związaną z organami płciowymi. 

Osoba aseksualna – cechy:

  • nieodczuwanie pociągu seksualnego i pożądania w stronę jakiejkolwiek płci, 
  • brak aktywności seksualnych, choć możliwe są masturbacje do rozładowania napięcia seksualnego, 
  • mogą się zakochać i tworzyć związki. 

Aseksualizm a brak zainteresowania seksem - jakie są różnice?

Osoby aseksualne rodzą się z aseksualizmem i w konsekwencji nie odczuwają pociągu seksualnego wobec innych osób, przedmiotów, podmiotów. Z kolei brak zainteresowania seksem występuje u osób, które dotychczas prowadziły udane życie seksualne i z pewnych przyczyn, które nie zawsze są znane, utraciły zainteresowanie tą sferą życia. W rezultacie ta osoba nie może u siebie podejrzewać aseksualizmu. Co więcej, może ona uzyskać pomoc i powtórnie czerpać satysfakcję z udanego życia seksualnego. Dla tych osób przygotowane zostały różne terapie i w wielu przypadkach pomoc seksuologa lub psychologa przynosi znaczną poprawę. 

Aseksualizm nie powinien być mylony także z celibatem. Osoba, która przyjęła życie w celibacie także odczuwa popęd, jednak na skutek świadomych decyzji, powstrzymuje się od uprawiania seksu. Z kolei osoba aseksualna nie musi powstrzymywać, ponieważ naturalnie nie czuje takiej potrzeby. 

Jakie są przyczyny aseksualizmu? Czy można go leczyć?

Aseksualizm nie jest uznawany jako choroba czy zaburzenie fizjologiczne, psychiczne czy seksualne. Naukowcy przedstawiają, że jest to wrodzone. Zatem, czy aseksualizm da się wyleczyć? Nie ma żadnych metod czy technik, które pozwalają u tych osób wzbudzić pożądanie czy zainteresowanie aktywnością seksualną.

Osoby aseksualne nierzadko są kierowane na terapię do specjalisty, jednak zazwyczaj udają się tam za namową partnera, którego martwi unikanie kontaktów fizycznych. Część osób może podejmować kontakty seksualne ze stałym partnerem lub partnerką. Czują wówczas satysfakcję i przyjemność. Jednocześnie nie odczuwają z tego tytułu stresu lub lęku, jednak nie jest to doświadczenie zmysłowe. 

Aseksualizm a zaburzenia seksualne – jak odróżnić zaburzenia popędu i libido od nieodczuwania pociągu seksualnego?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na źródło nieodczuwania pociągu seksualnego. Osoby aseksualne już od urodzenia nie posiadają zainteresowania seksem i podświadomie unikają jakichkolwiek form kontaktu fizycznego. Ma to także odniesienie do kontaktów z rodzicem, opiekunem. Z kolei u osób, u których rozwinęły się zaburzenia seksualne doszło do nabytego braku zainteresowania seksem. Może mieć to różne podłoże, zarówno fizyczne jak i psychiczne. 

Nabyty brak popędu seksualnego występuje u osób zmagających się z potencją lub zaburzeniami libido. W wielu przypadkach determinowane jest to poprzez przyczyny fizjologiczne lub psychologiczne czy też traumatyczne wydarzenie. Stres jest jedną z najczęstszych przyczyn negatywnie rzutujących na jakość i ilość zbliżeń pomiędzy partnerami. Spadek libido u mężczyzny może być spowodowany przez nieprawidłową pracę tarczycy. Określanie takich osób jako aseksualne jest błędne. U osób tych zaburzenia libido nie są trwałym stanem i także występuje możliwość ich leczenia, co jest niemożliwe w przypadku osób aseksualnych.

Test na aseksualizm, czyli test na orientację seksualną wg skali Kinseya

Skala Kinseya wykorzystywana jest jako test na orientację seksualną, który wskazuje, że nie wszyscy muszą być zakwalifikowani jako osoby heteroseksualne lub homoseksualne. Skala Kinseya przedstawia za pomocą 7-stopniowej skali różne stopnie orientacji seksualnych. Każda z kategorii skali posiada wartość od 0 do 6 i z uwagi na wyodrębnienie aseksualizmu dodano również wskaźnik "X", który oznacza brak zachowań seksualnych. "0" oznacza osoby wyłącznie heteroseksualne, a 6 wyłącznie homoseksualne. Pomiędzy znajdują się osoby ze skłonnościami biseksualnymi. 

Skala Kinseya pozwala na zmierzenie poziomu zachowań hetero i homoseksualnych. Opiera się on na 7 pytaniach, w których należy na podstawie własnych doświadczeń i emocji odpowiedzieć na poszczególne kwestie. Test Kinseya jest jednak podważany przez współczesnych seksuologów. Twierdzą, że orientacja każdego człowieka jest zbyt złożona, a także unikalna, dlatego nie musi ona dopasowywać się do stworzonych kategorii. Zatem jak zdiagnozować aseksualizm, jeżeli powyższa skala nie jest już uznawana? Warto udać się do specjalisty i opowiedzieć o swoim życiu i uczuciach. On z pewnością wie jak rozpoznać aseksualizm.

Aseksualizm w związku - jakie są wyzwania? Jak wygląda związek z osobą aseksualną?

Podstawową zasadą, która dominuje w związkach z osobą aseksualną jest nie traktowanie seksu jako jedynej metody na tworzenie intymności, czy potwierdzenie własnej wartości. Dodatkowo należy przewartościować seks w relacji partnerskiej. Kluczowe jest szanowanie granic osoby aseksualnej. Partner, pomimo swojej aseksualności, powinien czuć się kochany i akceptowany. Dodatkowy stres może potęgować niechęć do zbliżeń, ponieważ zaburza on erekcję. Czułość można wyraża poprzez przytulanie, całowanie czy po prostu trzymanie za rękę. Niektóre osoby aseksualne uprawiają seks, dlatego można negocjować ilość zbliżeń. Jednak, należy uszanować, kiedy partner nie chce ich uprawiać. 

Najistotniejsza jest akceptacja drugiej osoby. Nie należy wymuszać próby zmiany i nie naciskać. Seksualność należy traktować konsensualnie i tylko wówczas sprawia ona przyjemność obu stronom. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem