Aseksualizm: charakterystyka i rozpoznanie. Jak wygląda związek z osobą aseksualną?

Aseksualizm: charakterystyka i rozpoznanie. Jak wygląda związek z osobą aseksualną? - zdjęcie

Aseksualizm: charakterystyka i rozpoznanie. Jak wygląda związek z osobą aseksualną?

Wśród osób heteroseksualnych, homoseksualnych i biseksualnych występują także osoby aseksualne, które nie odczuwają pociągu seksualnego wobec żadnej płci. Aseksualizm nie jest zaliczany jako jednostka chorobowa, dlatego nie wymaga leczenia. W przypadku tych osób możliwe jest nawiązywanie relacji romantycznych, jednak nie wykazują one potrzeby realizowania ich poprzez erotyczność. Aseksualizm jest dość niedawnym przedmiotem badań. Naukowcy wokół tego pojęcia zaczęli się koncentrować dopiero pod koniec ubiegłego wieku.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • co to jest aseksualizm i jakie ma objawy, 
  • czym aseksualizm różni się od braku zainteresowania seksem, 
  • co powoduje aseksualizm, 
  • jakie są różnice pomiędzy aseksualizmem a zaburzeniami seksualnymi, 
  • na czym polega test na aseksualizm, 
  • jak wygląda związek z osobą aseksualną. 

Zobacz także artykuł: Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn.

Co to jest aseksualizm? Jakie są jego objawy?

W pierwszej kolejności, przed dalszym rozwinięciem tego tematu, należy zagłębić się w co to jest aseksualizm i na czym polega aseksualizm. Aseksualizm to stan, w którym dana osoba nie odczuwa pociągu seksualnego. Równolegle nie występuje także pożądanie w kierunku osób tej samej lub odmiennej płci, a także do innych obiektów. 

Aseksualizm nie jest żadnym nowym wymysłem naukowców. Osoby aseksualne funkcjonują w społeczeństwie od zawszeSzacunkowo stanowią aż 1% populacji. Aseksualizm może dotykać zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć wśród osób aseksualnych dominują kobiety. Coraz więcej badaczy skłania się ku opinii, że aseksualizm to czwarta orientacja seksualna, choć nie przedstawiono jeszcze żadnego oficjalnego stanowiska. 

Zatem czym czym charakteryzuje się aseksualizm? Aseksualista może, choć nie musi, czerpać przyjemności z pieszczot, przytulania czy innych form zbliżenia z partnerem. Występują osoby aseksualne, które wykorzystują masturbację do rozładowania emocji. Zdarzają się także osoby, które nie są zainteresowanie nawiązaniem jakiejkolwiek głębszej więzi z drugim człowiekiem. Aseksualista może tworzyć relacje romantyczne, w których nie występuje fizyczność. 

Osoba aseksualna nie ma od urodzenia ochoty na seks. Pierwsze objawy mogą być zaobserwowane już we wczesnym dzieciństwie, jednak bywają błędnie interpretowane. Z zasady, osoby aseksualne nie lubią i unikają kontaktu fizycznego. Dodatkowo nie są zainteresowane tematyką związaną z organami płciowymi. 

Osoba aseksualna – cechy:

  • nieodczuwanie pociągu seksualnego i pożądania w stronę jakiejkolwiek płci, 
  • brak aktywności seksualnych, choć możliwe są masturbacje do rozładowania napięcia seksualnego, 
  • mogą się zakochać i tworzyć związki. 

Aseksualizm a brak zainteresowania seksem - jakie są różnice?

Osoby aseksualne rodzą się z aseksualizmem i w konsekwencji nie odczuwają pociągu seksualnego wobec innych osób, przedmiotów, podmiotów. Z kolei brak zainteresowania seksem występuje u osób, które dotychczas prowadziły udane życie seksualne i z pewnych przyczyn, które nie zawsze są znane, utraciły zainteresowanie tą sferą życia. W rezultacie ta osoba nie może u siebie podejrzewać aseksualizmu. Co więcej, może ona uzyskać pomoc i powtórnie czerpać satysfakcję z udanego życia seksualnego. Dla tych osób przygotowane zostały różne terapie i w wielu przypadkach pomoc seksuologa lub psychologa przynosi znaczną poprawę. 

Aseksualizm nie powinien być mylony także z celibatem. Osoba, która przyjęła życie w celibacie także odczuwa popęd, jednak na skutek świadomych decyzji, powstrzymuje się od uprawiania seksu. Z kolei osoba aseksualna nie musi powstrzymywać, ponieważ naturalnie nie czuje takiej potrzeby. 

Jakie są przyczyny aseksualizmu? Czy można go leczyć?

Aseksualizm nie jest uznawany jako choroba czy zaburzenie fizjologiczne, psychiczne czy seksualne. Naukowcy przedstawiają, że jest to wrodzone. Zatem, czy aseksualizm da się wyleczyć? Nie ma żadnych metod czy technik, które pozwalają u tych osób wzbudzić pożądanie czy zainteresowanie aktywnością seksualną.

Osoby aseksualne nierzadko są kierowane na terapię do specjalisty, jednak zazwyczaj udają się tam za namową partnera, którego martwi unikanie kontaktów fizycznych. Część osób może podejmować kontakty seksualne ze stałym partnerem lub partnerką. Czują wówczas satysfakcję i przyjemność. Jednocześnie nie odczuwają z tego tytułu stresu lub lęku, jednak nie jest to doświadczenie zmysłowe. 

Aseksualizm a zaburzenia seksualne – jak odróżnić zaburzenia popędu i libido od nieodczuwania pociągu seksualnego?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na źródło nieodczuwania pociągu seksualnego. Osoby aseksualne już od urodzenia nie posiadają zainteresowania seksem i podświadomie unikają jakichkolwiek form kontaktu fizycznego. Ma to także odniesienie do kontaktów z rodzicem, opiekunem. Z kolei u osób, u których rozwinęły się zaburzenia seksualne doszło do nabytego braku zainteresowania seksem. Może mieć to różne podłoże, zarówno fizyczne jak i psychiczne. 

Nabyty brak popędu seksualnego występuje u osób zmagających się z potencją lub zaburzeniami libido. W wielu przypadkach determinowane jest to poprzez przyczyny fizjologiczne lub psychologiczne czy też traumatyczne wydarzenie. Stres jest jedną z najczęstszych przyczyn negatywnie rzutujących na jakość i ilość zbliżeń pomiędzy partnerami. Spadek libido u mężczyzny może być spowodowany przez nieprawidłową pracę tarczycy. Określanie takich osób jako aseksualne jest błędne. U osób tych zaburzenia libido nie są trwałym stanem i także występuje możliwość ich leczenia, co jest niemożliwe w przypadku osób aseksualnych.

Test na aseksualizm, czyli test na orientację seksualną wg skali Kinseya

Skala Kinseya wykorzystywana jest jako test na orientację seksualną, który wskazuje, że nie wszyscy muszą być zakwalifikowani jako osoby heteroseksualne lub homoseksualne. Skala Kinseya przedstawia za pomocą 7-stopniowej skali różne stopnie orientacji seksualnych. Każda z kategorii skali posiada wartość od 0 do 6 i z uwagi na wyodrębnienie aseksualizmu dodano również wskaźnik "X", który oznacza brak zachowań seksualnych. "0" oznacza osoby wyłącznie heteroseksualne, a 6 wyłącznie homoseksualne. Pomiędzy znajdują się osoby ze skłonnościami biseksualnymi. 

Skala Kinseya pozwala na zmierzenie poziomu zachowań hetero i homoseksualnych. Opiera się on na 7 pytaniach, w których należy na podstawie własnych doświadczeń i emocji odpowiedzieć na poszczególne kwestie. Test Kinseya jest jednak podważany przez współczesnych seksuologów. Twierdzą, że orientacja każdego człowieka jest zbyt złożona, a także unikalna, dlatego nie musi ona dopasowywać się do stworzonych kategorii. Zatem jak zdiagnozować aseksualizm, jeżeli powyższa skala nie jest już uznawana? Warto udać się do specjalisty i opowiedzieć o swoim życiu i uczuciach. On z pewnością wie jak rozpoznać aseksualizm.

Aseksualizm w związku - jakie są wyzwania? Jak wygląda związek z osobą aseksualną?

Podstawową zasadą, która dominuje w związkach z osobą aseksualną jest nie traktowanie seksu jako jedynej metody na tworzenie intymności, czy potwierdzenie własnej wartości. Dodatkowo należy przewartościować seks w relacji partnerskiej. Kluczowe jest szanowanie granic osoby aseksualnej. Partner, pomimo swojej aseksualności, powinien czuć się kochany i akceptowany. Dodatkowy stres może potęgować niechęć do zbliżeń, ponieważ zaburza on erekcję. Czułość można wyraża poprzez przytulanie, całowanie czy po prostu trzymanie za rękę. Niektóre osoby aseksualne uprawiają seks, dlatego można negocjować ilość zbliżeń. Jednak, należy uszanować, kiedy partner nie chce ich uprawiać. 

Najistotniejsza jest akceptacja drugiej osoby. Nie należy wymuszać próby zmiany i nie naciskać. Seksualność należy traktować konsensualnie i tylko wówczas sprawia ona przyjemność obu stronom. 

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...

Ciąża i dziecko

Zespół Edwardsa – co to jest, jaki ma wpływ na dziecko i jakie są objawy trisomii chromosomu 18?
Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Jednak czasem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje w postaci chorób genetycznych dziecka. Przykładem takiej choroby jest Zespół Edwardsa. Niestety w zdecydowanej większości przypad...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nie daj się zaskoczyć wiosennej infekcji. Wszystko, co trzeba wiedzieć o sezonie chorobowym
Po okresie jesienno-zimowym z ulgą przyjmujemy pierwsze promienie słoneczne i inne objawy budzącej się do życia natury. Niestety, marzec i kwiecień to czas nie tylko rozkwitających kwiatów, ale również miesiące, w którym...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nowalijki – smaczny początek wiosny
Nowalijki to ciekawy, subtelny i aromatyczny dodatek do potraw, nie zaś jego podstawa. Nie zmienia to faktu, że te wiosenne warzywa pięknie akcentują potrawę i sprawiają, że ta prezentuje się wyśmienicie na każdym talerzu. Sprawdź, co trze...

Kosmetyki i uroda

Sposoby na wiosenne problemy ze skórą
Po zimie nasza skóra często jest przesuszona i potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci specjalistycznej i systematycznej pielęgnacji. Jak dbać o twarz na wiosnę? O których kosmetykach na pewno należy pamiętać, jakie zabiegi uwz...

Przeziębienie i grypa

Zapalenie płuc u dziecka i niemowlaka - objawy i leczenie
Zapalenie płuc to choroba, która dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci i niemowląt. Jest to stan zapalny w obrębie tkanki płucnej, który może być wywołany przez różne czynniki, takie jak bakterie, wirusy, grzyb...

Kosmetyki i uroda

Kosmetyki z witaminą C – jak działają i kiedy warto je stosować?
Poznaj dobroczynne właściwości kosmetyków z witaminą C. Wybierz dla siebie te, które spełnią Twoje oczekiwania. Jakie są korzyści witaminy C dla skóry? Piękna skóra to skóra zdrowa, dobrze odżywiona, o...

Choroby wieku dziecięcego

Lęk separacyjny – jak pomóc dziecku pokonać strach przed nieobecnością mamy?
Lęk separacyjny to temat, z którym w mniejszym lub większym stopniu przychodzi zmierzyć się każdemu rodzicowi. Strach przed porzuceniem i tęsknota za matką towarzyszą niemowlakom w tym właśnie etapie życia. Jak pomóc dziecku, a jednocześn...

Układ nerwowy

Pocisz się w nocy? Przyczyny, choroby i leczenie nocnych potów
Nocne poty mogą być uciążliwym problemem, który wpływa na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Mogą być one wywołane przez różne czynniki, takie jak choroby, stres lub problemy z układem hormonalnym....

Układ pokarmowy

Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co przyniesie ulgę?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem....

Choroby wieku dziecięcego

Masaż Shantala niemowlaka – metoda, która procentuje w przyszłości. Jak go wykonać?
Wywodzący się z Indii masaż Shantala to metoda, którą powinien poznać każdy rodzic noworodka....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.