Skutki bulimii po latach. Jakie są szanse na wyjście z bulimii, zanim nie jest za późno?

Skutki bulimii po latach. Jakie są szanse na wyjście z bulimii, zanim nie jest za późno? - zdjęcie

Zaburzenia odżywiania są grupą schorzeń, które są coraz częściej diagnozowane wśród społeczeństwa. Tuż obok anoreksji, najczęściej spotykanym zaburzeniem jest bulimia, która zamiennie nazywana jest żarłocznością psychiczną. Jej objawy są bardzo często maskowane i skutecznie ukrywane przez pacjentów, a skutki bulimii mogą mieć katastrofalne konsekwencje dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Jakie są objawy i kryteria rozpoznania żarłoczności psychicznej? Jakie są skutki bulimii, która jest bagatelizowania i nieleczona?

Z artykułu dowiesz się:

 • kto najczęściej choruje na żarłoczność psychiczną?
 • jakie są przyczyny i kryteria rozpoznania zaburzenia?
 • czym są ataki wilczego, niepohamowanego głodu?
 • jakie są skutki bulimii?
 • jakie są sposoby leczenia bulimii?

Zobacz też artykuł: Zaburzenia odżywiania w czasach pandemii - jak rozpoznać objawy bulimii i anoreksji u nastolatków.

Bulimia Nervosa - kto choruje najczęściej?

Bulimia, podobnie jak anoreksja, jest przewlekłym, niebezpiecznym zaburzeniem odżywiania. Obraz kliniczny żarłoczności psychicznej polega na występowaniu epizodów nadmiernego objadania się, po których pacjent wykazuje zachowania mające na celu redukcję wagi. Najczęściej osoba zaburzona zmusza się do stosowania restrykcyjnej diety lub rozpoczyna prowokowanie wymiotów, co przekłada się na pogorszenie zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Bulimia jest chorobą, w której pacjent traci kontrolę nad swoją relacją z jedzeniem, co może mieć katastrofalne konsekwencje.

Żarłoczność psychiczna przede wszystkim diagnozowana jest u kobiet. Pierwsze objawy choroby pojawiają się u osób między 16, a 35 rokiem życia, a w przypadku braku leczenia objawy mogą utrzymywać się aż do 40 roku życia. Specjaliści z zakresu psychiatrii zauważają bardzo dużą zależność między nadmiernym dbaniem o wygląd zewnętrzny i kompulsywnym uprawianiem sportu, a predyspozycją do rozwoju bulimii.

Jak rozpoznać bulimię? Kryteria choroby

Bulimia jest zaburzeniem, które ma ścisły związek z depresją. W jej przebiegu osoba chora zazwyczaj zmaga się z obniżonym poczuciem własnej wartości, a także cierpi z powodu niezadowolenia ze swojego wyglądu. Pacjent zmagający się z żarłocznością psychiczną nie jest w stanie zapanować nad relacją z jedzeniem, ale też własnymi emocjami. Bulimia jest chorobą przewlekłą, która może doprowadzić nawet do śmierci. Jej charakterystycznym objawem jest widoczny obrzęk ślinianek przyusznych oraz znaczne zniszczenie szkliwa zębów.

Jak rozpoznać bulimię? - najważniejsze kryteria i symptomy zaburzenia:

 • silna koncentracja pacjenta na jedzeniu i wykazywanie odczuć związanych z silną potrzebą jedzenia,
 • pojawianie się epizodów tak zwanego wilczego głodu przynajmniej dwa razy w tygodniu przez okres trzech miesięcy,
 • nieprawidłowe postrzeganie własnej sylwetki przez osobę zaburzoną - uważanie siebie za osobę otyłą oraz odczuwanie strachu przed przybraniem na wadze,
 • unikanie przybrania na wadze za pomocą różnych metod, do których należy: prowokowanie wymiotów i biegunek, stosowanie preparatów na trawienie, moczopędnych, a także środków zmniejszających apetyt.

Rozpoznanie choroby w niektórych przypadkach może być trudne. Pacjenci zazwyczaj skutecznie maskują symptomy bulimii, co może być dla nich bardzo niebezpieczne.

Przyczyny bulimii - co wywołuje żarłoczność psychiczną?

Bulimia jest zaburzeniem odżywiania, które nie polega jedynie na nieprawidłowej relacji pacjenta z jedzeniem. Okresy i napady wilczego głodu mogą być związane z reakcją osoby zaburzonej na odczuwane emocje, takie jak złość, smutek, gniew, rozczarowanie. Wywoływanie wymiotów czy biegunek jest czynnikiem, do którego przyczynia się silne pragnienie nieprzybierania na wadze po spożytym pokarmie.

Mimo, że obecna medycyna nie jest w stanie jasno określić jaka jest przyczyna bulimii, obserwuje się, że na rozwój choroby wpływają:

 • predyspozycje genetyczne,
 • czynniki środowiskowe, kultura, w której dorasta pacjent,
 • atmosfera i warunki dorastania,
 • nagła, drastyczna zmiana w życiu, która odciska piętno na psychice, 
 • zbyt niska samoocena.

Rozpoznanie u siebie lub osoby bliskiej objawów zaburzenia powinno być sygnałem do natychmiastowego rozpoczęcia szukania pomocy. Jedyną szansą na powrót pacjenta do dawnego życia jest przeprowadzenie leczenia z pomocą specjalistów.

Czym są ataki wilczego głodu i jak sobie z nimi radzić?

Ataki wilczego głodu są jednym z objawów żarłoczności psychicznej. Zjawisko polega na występowaniu u osoby zaburzonej epizodu objadania się, polegającego na spożyciu ilości pokarmów o bardzo dużej kaloryczności, która przekracza dzienne zapotrzebowanie danej osoby. Zjadanie takiej ilości pokarmów następuje w krótkim czasie, który nie przekracza dwóch godzin. Atak wilczego głodu wywołany jest niepohamowaną oraz niekontrolowaną koniecznością zjedzenia dużej ilości pokarmów.

Najważniejszym krokiem w pozbyciu się napadów wilczego głodu jest skorzystanie z pomocy specjalisty, czyli psychiatry lub psychologa. Dodatkowo, bardzo ważne jest zmienienie własnych nawyków żywieniowych. Osobom cierpiącym na napady kompulsywnego obżarstwa zalecane jest stosowanie lekkostrawnej diety, która nie doprowadza do uczucia pełności w żołądku. Dodatkowo, bardzo ważne jest zjadanie pełnowartościowych posiłków oraz wprowadzenie zdrowej żywności, a także zrezygnowanie z wysoce przetworzonego jedzenia. 

Destrukcyjne skutki bulimii po latach - powikłania związane z objadaniem i zachowaniami kompensacyjnymi

Skutki bulimii po latach mogą być katastrofalne dla zdrowia i ogólnej kondycji organizmu. Choroba odciska swoje piętno nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale również psychicznym.

Kompulsywne objadanie się i stosowanie metod oczyszczania organizmu poprzez wymioty w pierwszej fazie prowadzi do:

 • niedożywienia i odwodnienia,
 • przewlekłego zmęczenia,
 • kołatania serca,
 • rozciągnięcia ścian żołądka,
 • dyskomfortu w jamie brzusznej,
 • wahań nastroju, rozwoju depresji.

Skutkiem bulimii po latach jest najczęściej pojawienie się zaburzeń hormonalnych, których konsekwencją jest niepłodność. Choroba prowadzi również do zaburzeń w układzie sercowo-naczyniowym oraz dysfunkcji przełyku, które są konsekwencją wywoływania wymiotów przez wiele lat. Najgorszym skutkiem choroby może być niestety śmierć osoby zaburzonej, najczęściej na skutek niewydolności krążeniowo-sercowej. Bulimia prowadzi również do rozwoju depresji i zaburzenia własnej samooceny, a brak pomocy specjalisty może kończyć się próbą samobójczą osoby chorej.

Leczenie bulimii. Gdzie szukać pomocy w przypadku zaburzeń odżywiania?

Leczeniem i rozpoznawaniem objawów bulimii zajmują się specjaliści z zakresu psychiatrii, czyli psycholodzy, psychoterapeuci oraz lekarze psychiatrzy. Trafne rozpoznanie choroby oraz znajomość przyczyny jej rozwoju daje szansę na wdrożenie efektywnego leczenia, które będzie prowadziło do powrotu do dawnej sprawności psychicznej pacjenta.

W leczeniu bulimii stosuje się kolaborację dwóch metod terapeutycznych, czyli farmakoterapię i psychoterapię. Żarłoczność psychiczną leczy się poprzez wdrożenie leków przeciwdepresyjnych mających na celu wyciszenie psychiki pacjenta i pomoc w rozpoznaniu posiadanego problemu, a także terapię poznawczo-behawioralną, która pomaga naprawić własną relację z jedzeniem i umożliwia odzyskanie kontroli nad obżarstwem.

Profilaktyka zaburzeń odżywiania - skuteczne metody dla dzieci i dorosłych

Profilaktyka zaburzeń odżywiania u dzieci i dorosłych daje szansę na unikanie rozwoju anoreksji i bulimii u dużej części społeczeństwa. Najważniejszymi metodami profilaktycznymi są:

 • kampanie informacyjne - ich celem jest przedstawianie społeczeństwu podstawowych informacji, przyczyny rozwoju, a także przebiegu bulimii, dzięki czemu choroby psychiczne dotyczące zaburzeń odżywiania przestają być tematem tabu,
 • nauka prawidłowego żywienia - uczenie dzieci, młodzieży i dorosłych prawidłowego stylu odżywiania daje szansę na wprowadzenie do ich życia najważniejszych zasad prawidłowego żywienia, które uniemożliwiają dopuszczenie do kompulsywnego obżarstwa,
 • wsparcie psychiczne - w profilaktyce zaburzeń odżywiania bardzo ważna jest znajomość własnej wartości i budowania pewności sienie, a także wspieranie psychiki dzieci na różnych etapach dorastania.

Bulimia jest zaburzeniem odżywiania, które jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjentów. Wczesne zdiagnozowanie i wykrycie symptomów choroby daje szanse na przeprowadzenie psychoterapii i leczenia psychicznego, dzięki czemu osoby chore mają szansę na powrót do dawnego życia. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.