zdjecie zdjecie
Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy i odbioru bezpłatnego mini-produktu brakuje Ci 299.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Producenci
Kategoria Choroby i dolegliwości

Ospa wietrzna u dzieci - objawy, leczenie, szczepienie

krosty-ospa-wietrzna Ospa wietrzna potocznie nazywana jest wiatrówką, gdyż kołysany wiatrem wirus VZV z łatwością przenoszony jest na odległość kilkudziesięciu metrów. Do zakażenia wirusem dochodzi drogą kropelkową, a pierwsze symptomy choroby pojawiają się dopiero po dwóch, a niekiedy nawet trzech tygodniach od zarażenia. Choć w większości przypadków wiatrówka ma łagodny przebieg to nie należy jej lekceważyć. Dlaczego? Bo powikłania choroby mogą być groźne.

Objawy ospy wietrznej

Zanim na ciele dziecka pojawi się charakterystyczna wysypka maluch skarży się na ogólne osłabienie, jest marudny, często ma podwyższoną temperaturę, a niekiedy także katar. Początkowe objawy choroby do złudzenia przypominają przeziębienie i często bywają błędnie zdiagnozowane. Po kilku dniach na tułowiu maluszka pojawiają się czerwone plamki, które przechodzą w wypełnione płynem surowiczym krosty i szybko rozprzestrzeniają się na całe ciało. Często atakują także narządy płciowe, śluzówkę jamy ustnej i nosa.

Wiatrówka – leczenie i pielęgnacja

Leczenie ospy wietrznej jest głównie objawowe i polega na obniżeniu podwyższonej temperatury oraz łagodzeniu uciążliwego świądu. Zmiany skórne należy starannie pielęgnować i chronić przed rozdrapaniem. Istnieją dwie szkoły dotyczące pielęgnacji krost. Pierwsza z nich zaleca by na zmienione chorobowo miejsca stosować Pudroderm. Przeciwnicy tego rozwiązania twierdzą, że lek tylko chwilowo łagodzi świąt, a zasychając ściąga skórę powodując dyskomfort i zamiast Pudrodermu zalecają stosowanie gencjany. Chore dziecko należy codziennie kąpać w delikatnym roztworze nadmanganianu potasu, a mokrą skórę delikatnie osuszać, a nie trzeć ręcznikiem.  Tylko w wyjątkowych  przypadkach podaje się leki przeciwwirusowe lub immunoglobulinę.

Powikłania ospy wietrznej

Choć wiatrówka to stosunkowo niegroźna choroba zakaźna to nie należy jej lekceważyć. Niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja zmienionej chorobowo skóry, gdyż zaniedbane i rozdrapane ranki mogą doprowadzić do ropnego zakażenia skóry. Najgroźniejszym powikłaniem ospy wietrznej jest zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych.

Szczepienie przeciw ospie wietrznej

Szczepienie przeciwko ospie wietrznej nie jest obowiązkowe. Można je wykonać w ramach szczepień zalecanych (płatnych) pomiędzy 9. miesiącem, a 12 rokiem życia dziecka. Istotne by przed 13. urodzinami dziecko łącznie otrzymało 2 dawki szczepionki w co najmniej 6 tygodniowym odstępie. Zdaniem wielu lekarzy przechorowanie wiatrówki w dzieciństwie daje całkowitą odporność na zakażenie wirusem. Zdjęcie: osesek.pl


Ospa wietrzna u dzieci - objawy, leczenie, szczepienie -Obecna ocena: 0 / 5 . Liczba głosów: 0
Wapteka

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.