zdjecie zdjecie
Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Informacje dla pacjenta

Ból brzucha po Ketanolu

 ból brzucha po Ketanolu

Dolegliwości bólowe to bardzo częsta przypadłość zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Ból zęba, bóle jelit, menstruacyjne czy inne boleści o umiarkowanej sile – z takimi przypadłościami miał do czynienia każdy człowiek. Nieprzyjemne doznania mogą być łagodzone i uśnieżone poprzez zastosowanie środków przeciwbólowych. Skutecznym lekiem jest Ketonal, który występuje w różnych rodzajach – forte, który dostępny na receptę lub active. Leki te różnią się dawką substancji czynnej, dzięki czemu tabletki od niedawna dostępne są nie tylko na receptę, ale również bez recepty. Niemniej jednak należy pamiętać, że Ketonal to silny lek, który może powodować skutki uboczne, a przekroczenie zalecanej dawki powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Z tego powodu tabletki przeciwbólowe powinny być zawsze przyjmowane zgodnie z zaleceniami lejarza bądź ze wskazaniami zawartymi w treści ulotki informacyjnej. Dlaczego zatem po Ketonalu boli żołądek? Co robić, by dolegliwości się nie pojawiały?

Ketonal – co to jest i kiedy się go stosuje?

Ketonal to lek, który w swoim składzie zawiera substancję czynną – ketoprofen, która wykazuje silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Co ważne, należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Ketonal występuje w różnych formach:

- tabletek lub kapsułek do stosowania doustnego,

- ampułek do wstrzykiwania domięśniowego,

- żelu do stosowania na skórę.

Ketoprofen hamuje aktywność enzymu cyklooksygenazy i bierze udział w syntezie przekaźników, które przyczyniają się do pobudzenia receptorów bólowych i powodują powstawanie gorączki i obrzęków. Należy wskazać, że Ketonal poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy, powoduje zmniejszenie syntezy przekaźników. Bezpośrednim tego wynikiem jest zmniejszone odczuwanie bólu, a także obrzęków i gorączki. Ketonal stosowany jest w leczeniu objawowym zwyrodnieniowych, zapalnych oraz metabolicznych chorób reumatycznych, a także niektórych zespołów bólowych. Należy zatem wskazać, że wskazaniami do zastosowania Ketonalu są:

- choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli osteoporoza,

- reumatoidalne zapalenie stawów,

- bóle menstruacyjne (bolesne miesiączkowanie),

- bóle o umiarkowanym nasileniu.

Ból brzucha po Ketonalu – skutki uboczne

Ketonal może powodować działanie niepożądane w postaci zaburzeń pracy żołądka i jelit. Bardzo często pojawia się ból brzucha, a także niestrawność, nudności i wymioty oraz jadłowstręt. Rzadziej mogą występować zaparcia lub biegunki, wzdęcia czy zapalenie błony śluzowej żołądka. Do najrzadszych skutków ubocznych przyjmowania Ketonalu należy zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, wrzód trawienny bądź zapalenie okrężnicy. Należy również wskazać, że Ketonal należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogą powodować uszkodzenia i podrażnienie błony śluzowej żołądka. Bezpośrednią tego przyczyną mogą być nieprzyjemne objawy i nasilony ból brzucha. Z tego powodu niezwykle ważna przy stosowaniu Ketonalu jest osłona żołądka. Warto wówczas przyjmować leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego, które jednocześnie przyspieszają gojenie się śluzówki żołądka. Należy również wskazać, że Ketonal nie powinien być przyjmowany na czczo. Ponadto, istnieją przeciwwskazania. Lek bowiem nie powinien być przyjmowany przy chorobach układu pokarmowego – wrzodach żołądka i/lub dwunastnicy oraz w przypadku przewlekłych zapalnych chorób jelit tj. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniewskiego i Crohna. Dodatkowo, leku nie powinny przyjmować dzieci poniżej 15 roku życia.
mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.