product-image
Teva Vitaminum B2 3 mg 50 tabletek drażowanych
6.49 zł
Teva Vitaminum B2 3 mg 50 tabletek drażowanych

Teva Vitaminum B2 3 mg 50 tabletek drażowanych

5.00

ocena ocena ocena ocena ocena

(1)


Producent
Teva Pharmaceuticals

ul, Emilii Plater 53, 00-113 Warszawa

Pojemność
50 szt.
Postać


Dostępny

6.49 zł

Opis

Teva Vitaminum B2 3 mg to produkt leczniczy przeznaczony dla osób, które spożywają dietę ubogowitaminową lub u których z przyczyn fizjologicznych (np. ciąża, okres karmienia piersią, wysiłek fizyczny) lub z powodu choroby istnieje zwiększone zapotrzebowanie na witaminę, a także pacjentom z zaburzeniami wchłaniania jelitowego.

Skład

Substancją czynną leku jest ryboflawina w ilości 3 mg .

Substancje pomocnicze to: rdzeń: sacharoza, laktoza jednowodna, talk, skrobia ziemniaczana, guma arabska, kwas stearynowy, otoczka: talk, guma arabska, sacharoza, żółcień chinolinowa (E104), Opaglos 6 000 white (zawiesina złożona z etanolu, szelaku, wosku Carnauba (E903), wosku pszczelego (E901)).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub wg zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Dzieci od 4 roku życia, młodzież: 3 do 6 mg (1 do 2 tabletek drażowanych) dziennie w dawkach podzielonych.
Dorośli: 3 do 9 mg (1 do 3 tabletek drażowanych) dziennie w dawkach podzielonych.

Działanie

Najważniejszą funkcją ryboflawiny w organizmie jest jej udział w procesach oddychania tkankowego. Ryboflawina wspólnie z innymi substancjami bierze udział w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek, katalizując procesy utleniania glukozy, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Witamina B2 uczestniczy również w procesie widzenia o zmierzchu. Jest niezbędna do utrzymania prawidłowej funkcji błon śluzowych i nabłonka naczyń krwionośnych. Warunkuje również prawidłowe czynności układu nerwowego i skóry.

Wskazania

Wskazaniem do stosowania leku Vitaminum B2 jest:

• profilaktyka i uzupełnianie niedoboru witaminy B2,
• pomocniczo:
- w terapii lekami moczopędnymi,
- po antybiotykoterapii,
- przed i po zabiegach chirurgicznych,
- w zaburzeniach czynności wątroby, żołądka i jelit, połączonych z uporczywymi biegunkami,
- w przewlekłych i wyniszczających chorobach (cukrzyca, infekcje różnego pochodzenia, stany zapalne skóry, nadczynność tarczycy, choroby psychosomatyczne, alkoholizm).

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Vitaminum B2 Teva:
- jeśli pacjent ma uczulenie na ryboflawinę lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.


Bardzo rzadko (w tym pojedyncze przypadki, częstość występowania mniejsza niż 1 przypadek na 10 000) wystąpić mogą:
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: skórne reakcje alergiczne (wysypka, swędzenie, wrażliwość na światło, uczucie pieczenia/kłucia).
Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty.
Badania diagnostyczne: zaburzenia wyników oznaczenia stężenia amin katecholowych w moczu metodą fluorymetryczną, oznaczenia stężenia urobilinogenu (z zastosowaniem odczynnika Ehrlicha), po dużych dawkach witaminy B2.
Z nieznaną częstością (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych) występują reakcje nadwrażliwości.
Witamina B2 może powodować ciemnożółte zabarwienie moczu. Objaw ten nie powinien budzić niepokoju.
U niektórych osób w czasie stosowania Vitaminum B2 Teva mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych nie wymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Witaminę B2 należy ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością nerek, ponieważ lek jest wydalany w moczu (może dojść do nadmiernego stężenia witaminy B2).
Podczas stosowania dużych dawek witaminy B2 mogą ulec zaburzeniu wyniki badań laboratoryjnych (oznaczenie stężenia amin katecholowych w moczu metodą fluorymetryczną, oznaczenie stężenia urobilinogenu z zastosowaniem odczynnika Ehrlicha).
Duże dawki witaminy B2 powodują zmianę barwy moczu na ciemnożółtą (mocz przyjmuje barwę wodnego roztworu ryboflawiny).


Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Przechowywać w temperaturze poniżej 30ºC.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Leki przeciwcholinergiczne np.: atropina mogą wpływać na wchłanianie ryboflawiny.
Doksorubicyna może opóźniać, a metotreksat zmniejszać działanie witaminy B2.
Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i pochodne fenotiazyny (np. chloropromazyna), probenecyd, hormonalne środki antykoncepcyjne, stosowane w dużych dawkach mogą osłabiać działanie witaminy B2 (może być wymagane zwiększenie dawki ryboflawiny).
Nie należy stosować witaminy B2 (także w skojarzeniu z innymi witaminami) jednocześnie z tetracykliną. Również długotrwałe stosowanie innych antybiotyków może zmniejszać działanie ryboflawiny.
Tiazydowe leki moczopędne (np.: hydrochlorotiazyd) mogą zwiększać wydalanie witaminy B2 z organizmu.
Witamina B2 aktywuje działanie pirydoksyny i kwasu nikotynowego.
Alkohol i tytoń zmniejszają wchłanianie witaminy B2 z przewodu pokarmowego.

Ciąża i karmienie piersią

W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Witamina B2 może być stosowana w ciąży i podczas karmienia piersią w zalecanych dawkach.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Kategoria

Postać

Stosowanie

Wskazaniem do stosowania leku Vitaminum B2 jest: • profilaktyka i uzupełnianie niedoboru witaminy B2,• pomocniczo:- w terapii lekami moczopędnymi,- po antybiotykoterapii,- przed i po zabiegach chirurgicznych,- w zaburzeniach czynności wątroby, żołądka i jelit, połączonych z uporczywymi biegunkami,- w przewlekłych i wyniszczających chorobach (cukrzyca, infekcje różnego pochodzenia, stany zapalne skóry, nadczynność tarczycy, choroby psychosomatyczne, alkoholizm).

Działanie

Najważniejszą funkcją ryboflawiny w organizmie jest jej udział w procesach oddychania tkankowego. Ryboflawina wspólnie z innymi substancjami bierze udział w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek, katalizując procesy utleniania glukozy, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Witamina B2 uczestniczy również w procesie widzenia o zmierzchu. Jest niezbędna do utrzymania prawidłowej funkcji błon śluzowych i nabłonka naczyń krwionośnych. Warunkuje również prawidłowe czynności układu nerwowego i skóry.

Kluczowy składnik

ryboflawina
witamina B2

Dodaj swoją opinię

Pola oznaczone * są wymagane

ocena ocena ocena ocena ocena
Julka
Z powodu obniżonej odporności często w kącikach moich ust pojawiają się zajady. W walce z tym problemem skuteczna okazała się witamina b2 (ryboflawina).Tabletki są małe, łatwe w połknięciu. Dodatkowy plus to niska cena leku! Jak dotąd jest to najlepsza witamina b na zajady. Polecam

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem