Bolesna erekcja

bolesna erekcja - zdjęcie

Bolesna erekcja to przypadłość, która pojawia się stosunkowo rzadko. Niemniej jednak zawsze wiąże się ze wstydem i niemożnością odbywania satysfakcjonujących stosunków płciowych. Bolesny wzwód to krępująca dolegliwość dla mężczyzn. Ból członka w trakcie wzwodu zazwyczaj nie jest objawem schorzeń czy zaburzeń erekcji. Należy jednak zgłosić się do lekarza, by wykluczyć przykre konsekwencje dolegliwości. Z czym zatem może być związany ból podczas erekcji? Co może mu towarzyszyć?

Ból członka przy wzwodzie

Ból prącia podczas wzwodu to stosunkowo rzadka dolegliwość, która pojawia się statystycznie u 2 mężczyzn na 100. Bolesny wzwód określany jest jako priapizm, ciągotka lub wzwód długotrwały. Ból członka podczas erekcji wówczas spowodowany jest długotrwałą, trwającą nawet 4-6 godzin erekcją. Długi, bolesny wzwód niezależny jest od podniecenia czy stymulacji seksualnej. Wyróżnić można dwa rodzaje priapizmu: o wysokim lub niskim przepływie krwi. Niedokrwienny priapizm występuje znacznie częściej i wiąże się ze zmniejszonym odpływem krwi z prącia, co powoduje niedokrwienie tkanek i ból penisa podczas wzwodu.

Należy wskazać, że długa, bolesna erekcja stanowi przesłankę do natychmiastowej konsultacji lekarskiej, gdyż nieleczona może doprowadzić do impotencji.

Bolesna erekcja nocna

Nocne wzwody pojawiają się u wszystkich mężczyzn i są związane z dostarczaniem przez krew tlenu ciałom jamistym, co gwarantuje utrzymanie członka w pełnym zdrowiu. Dochodzi do nich podczas fazy REM snu, w której występują szybkie, mimowolne ruchy gałek ocznych. Należy wskazać, że w ciągu nocy dochodzi do 4 lub 5 nocnych erekcji, których przyczyn doszukiwać się można w marzeniach sennych. Niemniej jednak niekiedy pojawiają się zburzenia związane z erekcjami podczas snu. Bolesna erekcja nocna to zaburzenie, które charakteryzuje się bolesnymi wzwodami w czasie snu REM. Ponadto, u niektórych mężczyzn może pojawić się bolesna poranna erekcja, która jest ostatnim nocnym wzwodem. Należy podkreślić, że przeprowadzone badania nad bolesnymi erekcjami nie wykazały konkretnych powodów, które mogłyby powodować zaburzenie. Warto jednak wskazać, że u niektórych mężczyzn bolesne nocne erekcje związane są z wcześniejszą dosyć intensywną masturbacją – tego samego dnia bądź tuż przed snem. Niemniej jednak, bolesne nocne wzwody, które utrzymują się przez dłuższy czas, stanowią przesłankę do konsultacji lekarskiej z urologiem. 

Ból głowy przy erekcji

Stosunkowo częstą przypadłością jest ból głowy w trakcie wzwodu i seksu oraz osiąganiu orgazmu. Dolegliwości bólowe zazwyczaj pojawiają się nagle. Ból mężczyźni opisują jako silny i dokuczliwy, zlokalizowany z tyłu głowy (w okolicach potylicy i szyi). Ból głowy w tym przypadku może narastać wraz z podnieceniem i nie ustępować od razu po osiągnięciu orgazmu bądź narastać stopniowo na kilka chwil przed orgazmem. Ponadto, ból głowy może mieć charakter narastający wraz ze wzrostem podniecenia bądź od początku trwania stosunku. Zazwyczaj bóle towarzyszące aktywności seksualnej nie są groźne i nie wymagają leczenia, mogą mieć związek z bólami migrenowymi. Niemniej jednak w niektórych przypadkach mogą być związane z nieprawidłowościami w budowie naczyń krwionośnych, które zaopatrują mózg w krew. Wówczas mogą sygnalizować poważne zmiany tj. tętniak lub naczyniak tętniczo-żylny. Z tego powodu warto skonsultować się z lekarzem celem wykluczenia poważnych zmian.

Ból brzucha podczas wzwodu

Niektórzy mężczyźni uskarżają się na ból brzucha i podbrzusza podczas wzwodu. Dolegliwości bólowe penisa i brzucha w takiej sytuacji mogą być spowodowane nadmiernym napięciem seksualnym. Wynikają one z powtarzających się stanów dużego podniecenia seksualnego. Długotrwała erekcja i brak stosunku są zazwyczaj bezpośrednią przyczyną dolegliwości bólowych. U niektórych mężczyzn dodatkowo pojawia się ból prącia we wzwodzie, a niekiedy nawet żołędzia. Rozwiązaniem problemu może być osiąganie satysfakcji seksualnej poprzez odbycie stosunku płciowego. Niemniej jednak w sytuacji, kiedy mimo uzyskania wzwodu i zbliżenia prowadzącego do ejakulacji dolegliwości nie ustąpią, należy zgłosić się na konsultację lekarską do urologa, bowiem konieczne mogą okazać się badania lekarskie.

Warto wskazać, że u niektórych mężczyzn ból brzucha lub podbrzusza pojawia się po erekcji. W takiej sytuacji ma zazwyczaj związek z silnym pobudzeniem, do którego dochodzi podczas stosunku. Dodatkowo, ból brzucha może być spowodowany dużym napięciem i jego spadkiem po wzwodzie oraz odbytym stosunku.

Ból podbrzusza i brzucha u panów może być związany również z chorobami prostaty. Zazwyczaj dolegliwościom bólowym zlokalizowanym w podbrzuszu towarzyszy ból krocza i prącia podczas wzwodu, a niekiedy nawet w okolicach odbytu podczas erekcji. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub urologa. Warto podkreślić, że regularne badanie jąder i kontrolowanie prostaty pozwala zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom.

Ból w pachwinie przy erekcji

Ból w pachwinie u mężczyzn zazwyczaj wywołany jest żylakami powrózka nasiennego, w skład którego wchodzi nasieniowód, naczynia krwionośne tętnicze i żylne oraz nerwy. Należy wskazać, że powrózek przebiega przez kanał pachwinowy. Co ważne, żylaki mogą pojawić się u panów w każdym wieku. Niemniej jednak najczęściej występują u młodych mężczyzn. Żylaki pojawiają się w wyniku poszerzenia splotu wiciowatego żylnego. Co więcej, mogą nie dawać żadnych objawów, ale równie dobrze mogą im towarzyszyć dolegliwości bólowe w okolicy moszny i pachwiny. Należy podkreślić, że w przypadku żylaków powrózka nasiennego ból nasila się głównie podczas długotrwałego stania, chodzenia, ale równie typowy jest ból w czasie erekcji. Warto wskazać, że obecność żylaków może powodować zmniejszenie ilości plemników.

Ból w pachwinie może być również spowodowany stulejką. Dolegliwościom wówczas towarzyszy ból penisa we wzwodzie, który powodowany jest niemożnością całkowitego zsunięcia napletka z żołędzia. W tym przypadku ból penisa podczas wzwodu ma jednoznaczną przyczynę, którą można leczyć poprzez poddanie się nieinwazyjnemu, prostemu zabiegowi chirurgicznemu, który polega na usunięciu zwężonej części napletka. Inną przyczyną bólu pachwiny podczas wzwodu może być także zapalenie cewki moczowej. W tym przypadku konieczna jest antybiotykoterapia. 

Ból jąder po erekcji

Ból jąder po wzwodzie to stosunkowo częsta dolegliwość, która pojawić się może u mężczyzn w różnym wieku. Bóle jąder i ich okolic zazwyczaj spowodowane są przedłużonym, nadmiernym pobudzeniem seksualnym i długim wzwodem, które nie kończy się swobodnym wytryskiem (ejakulacją). Przyczyną bólu w tym przypadku jest nadmierna produkcja i nagromadzenie spermy, która nie wypływa z członka w trakcie podniecenia. Kanaliki i przewody wówczas są rozdęte, co po czasie skutkuje bólem jąder. Warto wskazać, że dolegliwości mogą dotyczyć jąder i penisa (a nawet cewki moczowej), ale u niektórych mężczyzn mogą dotyczyć tylko jednego jądra. Sytuacja ta nie jest związana z problemem z erekcją, a pojawia się przy długotrwałym wzwodzie bez wytrysku.

Dla mężczyzn równie krępujący jest niepełny wzwód. Stanowi on nie tylko źródło dyskomfortu psychicznego u panów, ale uniemożliwia również odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Przyczyny niepełnego wzwodu mogą wynikać z wielu schorzeń, ale niekiedy są spowodowane nadmiernym stresem. Z tego powodu problemy z erekcją należy konsultować z lekarzem – urologiem, który pomoże odzyskać kontrolę nad pełną erekcją.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dieta i odchudzanie

Witarianizm - surowa dieta RAW. Co daje i jakie efekty przynosi roślinna dieta?
Witarianizm, czyli surowa dieta RAW, to podejście żywieniowe oparte na spożywaniu wyłącznie nieprzetworzonych produktów roślinnych. Kładzie nacisk na spożywanie surowych warzyw, owoców, orzechów, nasion oraz kiełków, bez ich...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.