1 g kremu zawiera 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu betametazonu, 10 mg klotrymazolu i 1 mg gentamycyny w postaci siarczanu gentamycyny. Krem zawiera alkohol cetostearylowy i glikol propylenowy.
Triderm zaleca się na objawowe leczenie zmian zapalnych skóry, powikłanych wtórnymi zakażeniami wywołanymi przez drobnoustroje wrażliwe na gentamycynę i klotrymazol. W leczeniu miejscowym grzybicy pachwin, krocza, stóp i nieowłosionej skóry. Klotrymazol stosowany na skórę działa przeciwgrzybiczo na Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum i Microsporum canis, kandydozy spowodowanej przez Candida albicans, łupież pstry wywołany przez Malassezia furfur. Wrażliwość na gentamycynę wykaują: szczepy paciorkowców, gronkowiec złocisty, Pseudomonas aeruginosa, Aerobacter aerogenes, Escherichia coli, Proteus vulgaris i Klebsiella pneumoniae.
Właściwości kremu wynikają ze skojarzonego działania substancji czynnych: dipropionianu betametazonu, gentamycyny i klotrymazolu. Dipropionian stosowany miejscowo wywiera szybkie i długotrwałe działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Gentamycyna jest antybiotykiem aminoglikozydowym, o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Klotrymazol posiada szerokie spektrum działania przeciwgrzybiczego. Hamuje rozwój grzybów wywołujących choroby skóry, działa na ścianę komórkową grzyba.
Krem Triderm stosuje się zewnętrznie, na sk