1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 120 mg chlorowodorku werapamilu.
Preparat wskazany jest w leczeniu:
- zaburzeń rytmu serca, takich jak: napadowy częstoskurcz nadkomorowy, migotanie/trzepotanie przedsionków z szybkim przewodzeniem przedsionkowo-komorowym
- choroby wieńcowowej w tym: przewlekła stabilna dławica piersiowa, niestabilna dławica piersiowa, dławica Prinzmetala, dławica po zawale mięśnia sercowego bez niewydolności serca, gdy nie jest wskazane stosowanie leków β-adrenolitycznych
- nadciśnienia tętniczego.
Substancja czynna zawarta w leku hamuje przechodzenie jonów wapnia przez wolne kanały do wnętrza zdolnych do rozprowadzenia impulsów elektrycznych i kurczliwych komórek mięśnia sercowego oraz komórek mięśniówki gładkiej naczyń krwionośnych. Generowanie sygnałów elektrycznych przez węzły zatokowo-przedsionkowy i przedsionkowo-komorowy zależy głównie od napływu wapnia przez wolny kanał. Hamując ten napływ, werapamil zwalnia przewodzenie przedsionkowo-komorowe i wydłuża czas trwania efektywnego okresu refrakcji w węźle przedsionkowo-komorowym w sposób powiązany z częstością pracy serca. Powoduje to zmniejszenie częstości pracy (skurczów) komór u pacjentów z trzepotaniem i migotaniem przedsionków. W ponad 90% szybko wchłania się z jelita cienkiego. Stężenie maksymalne osiągane jest po 1-2 h po podaniu. Wiąże się z białkami osocza w ok. 90%. Jest w znacznym stopniu metabolizowany. Werapamil i jego metabolity są wydalane głównie przez nerki, 16% z kałem, a 3-4% w postaci niezmienionej.
Dorośli i młodzież o mc. >50 kg.
Nadciśnienie: 120-480 mg na dobę w 1-2 dawkach podzielonych.
Choroba wieńcowa, napadowy częstoskurcz nadkomorowy, migotanie przedsionków i trzepotanie przedsionków: 120-480 mg na dobę w 1-2 dawkach podzielonych.
Nie należy podawać leku dzieciom.
Preparat działa silniej i dłużej u pacjentów z niewydolnością wątroby, dlatego też należy zachować ostrożność podczas stosowania leku.
U osób w podeszłym wieku zadowalające efekty leczenia widoczne są po zastosowaniu małych dawek leku tj. tabl. 40 mg.
U chorych z zaburzeniami czynności nerek należy zachować ostrożność i dokładnie monitorować stan pacjenta.
Tabletki należy połykać w całości (nie ssać, nie rozgryzać), popijając odpowiednią ilością płynu, najlepiej w trakcie lub bezpośrednio po posiłku.
Nie należy podawać preparatu w przypadku:
- nadwrażliwości na chlorowodorek werapamilu lub pozostałe składniki preparatu
- migotania/trzepotania przedsionków z obecnością dodatkowej drogi przewodzenia
- bloku przedsionkowo-komorowego II° lub III°
- wstrząsu kardiogennego
- jednoczesnego przyjmowania iwabradyny
- zespołu chorego węzła zatokowego
- niewydolności serca ze zmniejszeniem frakcji wyrzutowej <35% .
Działania niepożądane:
Często: rzadkoskurcz, niedociśnienie tętnicze, obrzęki obwodowe, zaczerwienienie skóry z uczuciem gorąca, nudności, bóle głowy, zaparcia, ośrodkowe zawroty głowy.
Niezbyt często: uczucie zmęczenia, kołotanie serca, ból brzucha, częstoskurcz.
Rzadko: senność, wymioty, parestezje, szumy uszne, drżenia mięśniowe, nadmierne pocenie się.
Częstość nieznana: porażenie, napady, hiperkaliemia, obwodowe zawroty głowy, blok przedsionkowo-komorowy, rzadkoskurcz zatokowy, skurcz oskrzeli, duszność, przerost dziąseł, niedrożność jelit, obrzęk naczynioruchowy, rumień wielopostaciowy, łysienie, plamica, wysypka plamkowo-grudkowa, pokrzywka, bóle stawów, osłabienie siły mięśni, bóle mięśni, zaburzenia erekcji, mlekotok, ginekomastia, zwiększenie stężenia prolaktyny we krwi, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, reakcje nadwrażliwości, niewydolność serca, asystolia, dyskomfort w jamie brzusznej, swędzenie, świąd, zaburzenia pozapiramidowe, zespół Stevensa i Johnsona, zatrzymanie akcji węzła zatokowego, niewydolność nerek.
Preparat, głównie w początkowym okresie leczenia, może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Kobiety w ciąży mogą przyjmować lek tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Producent
Postać
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy