1 tabletka powlekana zawiera 0,5 mg 17 β-estradiolu (w postaci estradiolu półwodnego) i 2,5 mg dydrogesteronu. Lek zawiera także laktozę.
Lek stosowany jest w:
- hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) w przypadku wystąpienia objawów niedoboru estrogenów u kobiet po menopauzie (u których od ostatniej miesiączki upłynęło przynajmniej 12 miesięcy).
Femoston mini to lek stosowany w ciągłej złożonej hormonalnej terapii zastępczej. Substancja czynna zawarta w preparacie - 17β-estradiol jest chemicznie i biologicznie identyczny z endogennym hormonem ludzkim. Jego zadaniem jest uzupełnienie niedoboru estradiolu u kobiet po menopauzie oraz łagodzenie objawów wypadowych. Natomiast druga substancja czynna - dydrogesteron jest progestagenem, który zmniejsza ryzyko rozrostu endometrium, który mogą spowodować estrogeny u kobiet z zachowaną macicą. Estradiol zmikronizowany jest łatwo wchłaniany z przewodu pokarmowego. Estrogeny znajdują się zarówno w postaci niezwiązanej jak i słabo związanej z albuminami wykazując duże powinowactwo do globuliny wiążącej hormony płciowe (SHBG). Po podaniu doustnym estradiol jest metabolizowany w znacznym stopniu. Głównymi nieskoniugowanymi i skoniugowanymi metabolitami są estron i siarczan estronu. Metabolity te mogą wpływać na aktywność estrogenów, zarówno bezpośrednio lub po przemianie w estradiol. Siarczan estronu może podlegać krążeniu jelitowo-wątrobowemu. Główne metabolity wydalane z moczem to glukuronian estronu i estradiolu. Po podaniu doustnym dydrogesteron jest szybko wchłaniany. Maksymalne stężenie w osoczu występuje po 0,5-2,5 h. Całkowita biodostępność wynosi 28%. Po podaniu doustnym dydrogesteron jest szybko metabolizowany do 20α-dihydrodydrogesteronu (DHD). Dydrogesteron i DHD są w ponad 90% związane z białkami osocza. Około 1,5h po przyjęciu dawki osiągane jest największe stężenie DHD. Średnio 63% dawki jest wydalane z moczem.
Zaleca się przyjmowanie 1 tabletki na dobę w cyklu 28-dniowym, niezależnie od posiłków (terapia powinna być prowadzona bez przerw w stosowaniu).
Leczenie metodą ciągłą złożoną można rozpocząć stosując preparat w zależności od czasu, który upłynął od ostatniej miesiączki oraz od ciężkości objawów.
Terapia może być rozpoczęta u kobiet po naturalnej menopauzie, ale nie wcześniej niż 12 mies. po ostatnim naturalnym krwawieniu miesięcznym.
W przypadku menopauzy indukowanej chirurgicznie leczenie można rozpocząć natychmiast. Następnie dawkowanie należy dostosować w zależności od odpowiedzi klinicznej.
U pacjentek, u których następuje zmiana leczenia z innego preparatu stosowanego metodą ciągłą sekwencyjną lub cykliczną, powinno się zakończyć 28-dniowy cykl leczenia i następnie rozpocząć przyjmowanie preparatu Femoston mini.
U kobiet, u których następuje zmiana leczenia z preparatu stosowanego metodą ciągłą złożoną, leczenie może być rozpoczęte w dowolnym czasie.
Gdy dojdzie do pominięcia dawki należy przyjąć dawkę zwykle stosowaną tak szybko jak to możliwe. Natomiast jeśli upłynęło więcej niż 12 h powinno się przyjąć kolejną tabletkę o wyznaczonej porze, bez przyjmowania pominiętej tabletki (w takim przypadku może zwiększyć się krwawienie lub plamienie śródcykliczne).
Nie należy zażywać preparatu w przypadku:
- nadwrażliwości na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- porfirii
- niezdiagnozowanego krwawienia z dróg rodnych
- nieleczonego rozrostu endometrium
- zaburzeń zakrzepowych (np. niedobór białka C, białka S lub antytrombiny)
- żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna)
- zaburzeń zakrzepowo-zatorowych tętnic (np. choroba niedokrwienna serca, zawał serca)
- ostrej lub przebytej choroby wątroby (do czasu normalizacji wskaźników czynności wątroby)
- złośliwych guzów estrogenozależnych (np. rak endometrium)
- raka piersi (w wywiadzie lub jego uzasadnione podejrzenie).
Działania niepożądane:
Bardzo często: ból pleców, ból głowy, ból brzucha, ból/tkliwość piersi.
Często: kandydoza pochwy, migrena, zawroty głowy, nudności, wymioty, wzdęcia, skórne reakcje alergiczne (np. wysypka, pokrzywka, świąd), zaburzenia miesiączkowania (w tym plamienia postmenopauzalne, miesiączki acykliczne z przedłużonym krwawieniem, zbyt rzadkie lub brak miesiączki, nieregularne miesiączki, bolesne miesiączkowanie, obfite miesiączki krwotoczne), upławy, stany zmęczenia (osłabienie, zmęczenie, ogólne złe samopoczucie), obrzęk obwodowy, zwiększenie masy ciała, depresja, nerwowość, bóle w obrębie miednicy.
Niezbyt często: zwiększenie wymiarów mięśniaka gładkokomórkowego, reakcje nadwrażliwości, zmiana libido, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, żylaki, zaburzenia czynności wątroby, niekiedy z żółtaczką, osłabieniem lub złym samopoczuciem i bólami brzucha, choroby pęcherzyka żółciowego, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zmniejszenie masy ciała, objawy przypominające zapalenie pęcherza moczowego, choroba naczyń obwodowych, powiększenie piersi.
Rzadko: maceracja powodująca zmniejszenie promienia krzywizny rogówki, nietolerancja soczewek kontaktowych, zawał serca, udar mózgu, plamica naczyniowa, ostuda lub przebarwienia skórne (które mogą się utrzymywać po zaprzestaniu stosowania leku), skurcze kończyn dolnych, anemia hemolityczna, oponiak, obrzęk naczynioruchowy.
HTZ metodą estrogenowo-progestagenową jest związane ze zwiększeniem ryzyka: żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, udaru niedokrwiennego mózgu, raka piersi, raka jajnika, choroby wieńcowej.
Inne działania niepożądane pojawiające się w związku ze stosowaniem estrogenów/progestagenów: toczeń rumieniowaty układowy, hipertriglicerydemia, możliwa demencja, nasilenie epilepsji, zapalenie trzustki (u kobiet z wcześniej występującą hipertriglicerydemią), rumień wielopostaciowy, nietrzymanie moczu, zmiany włóknisto-torbielowate piersi, nadżerki szyjki macicy, nasilenie porfirii, zwiększenie całkowitego stężenia hormonów tarczycy, łagodne i złośliwe nowotwory zależne od estrogenu (np. rak endometrium, rak jajnika), zaburzenia zakrzepowo-zatorowe naczyń tętniczych.
Preparat nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Ze względu na obecność laktozy, lek nie powinien być stosowany przez pacjentki z niedoborem laktazy (typu Lapp), zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy.
Preparaty zawierające dziurawiec zwyczajny mogą nasilać metabolizm estrogenów i progestagenów, skutkiem czego może być ich słabsze działanie i zmiana częstotliwości i nasilenia krwawień z dróg rodnych.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl