Dexamethasone Krka 4 mg 20 tabletek (blistry)

Dexamethasone Krka 4 mg 20 tabletek (blistry)

Brak ocen

Producent
Krka Polska

ul. Równoległa 5 02-235 Warszawa

Pojemność
Brak informacji
Postać
Brak informacji


Skład

1 tabletka zawiera 4 mg deksametazonu. Tabletki zawierają także laktozę

Wskazania

Lek stosowany jest w przypadku:

- chorób neurologicznych: obrzęk mózgu (z objawami zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego potwierdzonego tomografią komputerową) wywołany guzem mózgu,ropniem mózgu,interwencją neurochirurgiczną.

- chorób płuc i dróg oddechowych: zaostrzenie objawów astmy.

- chorób dermatologicznych: początkowy etap leczenia poważnych, ostrych chorób skóry wrażliwych na działanie glikokortykosteroidów, np. erytrodermia, pęcherzyca zwykła.

zaburzeń autoimmunologicznych i chorób reumatycznych

- chorób hematologicznych: idiopatyczna plamica małopłytkowa u dorosłych. 

- chorób zakaźnych: gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (wyłącznie w połączeniu z terapią przeciwinfekcyjną). 

- chorób onkologicznych: opieka paliatywna w chorobach nowotworowych

- leczenia wymiotów wywołanych przez cytostatyki, chemioterapię emetogenną

- leczenia objawowego szpiczaka mnogiego, ostrej białaczki limfoblastycznej, choroby Hodgkina i chłoniaka nieziarniczego.

Działanie

 

Deksametazon jest bardzo silnym glikokortykosteroidem o długim okresie działania. Szczególnie użyteczny dla pacjentów z niewydolnością serca i nadciśnieniem. Deksametazon wykazuje działanie przeciwgorączkowe, antyalergiczne i immunosupresyjne. Deksametazon wiąże się (w około 77%) z białkami osocza, głównie albuminami. Lek jest metabolizowany głównie w wątrobie i w nerkach, a wydalany jest z moczem.

Dawkowanie

Dawkę zawsze ustala się indywidualnie, w zależności od reakcji pacjenta i nasilenia choroby.

Obrzęk mózgu: 6-16 mg (maks. do 24 mg)/dobę, w 3-4 dawkach podzielonych.

Ostra astma: dorośli -16 mg/dobę przez 2 dni; dzieci - 0,6 mg/kg mc./dobę przez 1-2 dni.

Ostre choroby skóry: w zależności od rodzaju i stopnia rozległości choroby 8-40 mg/dobę, a w niektórych przypadkach nawet do 100 mg/dobę. 

Aktywna faza układowych chorób reumatycznych: układowy toczeń rumieniowaty 6-16 mg/dobę. 

Aktywne reumatoidalne zapalenie stawów o poważnym, postępującym przebiegu: szybko postępująca destrukcyjna postać choroby: 12-16 mg/dobę, z objawami pozastawowymi - 6-12 mg/dobę. 

Idiopatyczna plamica małopłytkowa: 40 mg przez 4 doby w cyklach. 

Gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych: pacjenci z chorobą II lub III fazy otrzymują leczenie deksametazonem dożylnie przez 4 tyg. (0,4 mg/kg mc./dobę w 1. tygodniu, 0,3 mg/kg mc./dobę w 2. tygodniu, 0,2 mg/kg mc./dobę w 3. tygodniu i 0,1 mg/kg mc./dobę w 4. tygodniu), a następnie deksametazon doustnie przez 4 tygodnie, rozpoczynając od dawki 4 mg/dobę i co tydzień zmniejszając dawkę o 1 mg. Pacjenci z chorobą I fazy otrzymują leczenie deksametazonem dożylnym przez 2 tyg. (0,3 mg/kg mc./dobę w 1. tygodniu i 0,2 mg/kg mc./dobę w 2. tygodniu), a następnie leczenie doustne przez 4. tygodnie: 0,1 mg/kg mc./dobę w 3. tygodniu leczenia, a w kolejnym tygodniu 3 mg/dobę, co tydzień zmniejszając dawkę o 1 mg. 

Opieka paliatywna w chorobach nowotworowych: dawka początkowa: 3-20 mg/dobę

Profilaktyka i leczenie wymiotów wywołanych przez cytostatyki, chemioterapię emetogenną wraz z innymi lekami przeciwwymiotnymi: 8-20 mg deksametazonu przed chemioterapią, a następnie 4-16 mg/dobę w 2. i 3. dniu terapii. 

Profilaktyka i leczenie wymiotów pooperacyjnych wraz z innymi lekami przeciwwymiotnymi: pojedyncza dawka 8 mg przed zabiegiem.

Leczenie objawowego szpiczaka mnogiego, ostrej białaczki limfoblastycznej, choroby Hodgkina i chłoniaka nieziarniczego, w połączeniu z innymi lekami: zazwyczaj stosowana dawka to 40 mg lub 20 mg raz na dobę.

Lek należy przyjmować z posiłkiem lub po posiłku. Unikać spożywania napojów zawierających alkohol lub kofeinę.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku:

- nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- zakażenia układowego, chyba że zostanie zastosowana specyficzna terapia przeciwinfekcyjna
- owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy.
Wykonywanie szczepień z użyciem szczepionek żywych jest przeciwwskazane w trakcie leczenia dużymi terapeutycznymi dawkami deksametazonu (i innych kortykosteroidów) ze względu na możliwość wystąpienia infekcji wirusowej.
 
Działania niepożądane:
Częstość nieznana: przyrost masy ciała, ujemny bilans białkowy i wapniowy, zwiększony apetyt, zatrzymywanie sodu i wody w organizmie, utrata potasu, alkaloza hipokaliemiczna, wystąpienie objawów latentnej cukrzycy, upośledzenie tolerancji węglowodanów z zapotrzebowaniem na zwiększoną dawkę leków przeciwcukrzycowych, hipercholesterolemia, hipertrójglicerydemia; infekcje oportunistyczne; leukocytoza, limfopenia, eozynopenia, nadkrwistość, zaburzenia krzepliwości, reakcje alergiczne obejmujące anafilaksję, immunosupresję; hamowanie osi podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikowej oraz indukcja zespołu Cushinga, wtórna niewydolność nadnerczy i przysadki, zwiększona podatność na infekcje t.j. posocznica, gruźlica, zaostrzenie infekcji oka, ospa wietrzna, odra, zakażenia grzybicze i wirusowe, zahamowanie wzrostu w okresie niemowlęcym, dzieciństwie i okresie dojrzewania, nieregularne miesiączki oraz brak miesiączki, hirsutyzm, uzależnienie psychiczne, depresja, bezsenność, zaostrzona schizofrenia, choroba psychiczna, od euforii do objawowej psychozy; zwiększone ciśnienie śródczaszkowe z obrzękiem tarczy nerwu wzrokowego u dzieci (guz rzekomy mózgu) zwykle po zakończeniu leczenia; objawy latentnej epilepsji, większa ilość ataków w czynnej epilepsji, zawroty głowy, ból głowy; pęknięcie mięśnia sercowego po niedawno przebytym zawale, zastoinowa niewydolność serca u podatnych pacjentów, dekompensacja serca; nadciśnienie, zapalenie naczyń, nasilona miażdżyca i ryzyko zakrzepicy/choroby zakrzepowo-zatorowej, czkawka; dyspepsja, wzdęcia brzucha, wrzody żołądka z perforacją i krwawieniem, ostre zapalenie trzustki, zapalenie błony śluzowej przełyku, drożdżyca przełyku, gazy jelitowe, nudności, wymioty; hipertrichoza, atrofia skóry, teleangiektazja, rozstępy, rumień, trądzik steroidowy, wybroczyny, alergiczne zapalenie skóry, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wypadanie włosów, zaburzenia barwnikowe, zwiększona kruchość naczyń włosowatych, zapalenie skóry okolicy ust, nadmierna potliwość, skłonność do powstawania siniaków; przedwczesne zamknięcie nasad kości, osteoporoza, złamania kręgosłupa i kości długich, aseptyczna martwica kości udowych i ramiennych, naderwania ścięgien, miopatia mięśni proksymalnych, osłabienie mięśni, utrata masy mięśniowej; impotencja; osłabiona reakcja na szczepienia i testy skórne; wolniejsze gojenie się ran, dyskomfort, złe samopoczucie,  podwyższone ciśnienie śródgałkowe, jaskra, obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, zaćma, głównie podtorebkowa tylna, atrofia rogówki i twardówki, nasilenie wirusowych, grzybiczych i bakteryjnych infekcji oka, zaostrzenie objawów związanych z owrzodzeniem rogówki, centralna retinopatia surowicza, nieostre widzenie.
 
Zespół odstawienia może objawiać się gorączką, bólem mięśni, bólem stawów, nieżytem nosa, zapaleniem spojówek, bolesnymi i swędzącymi guzkami na skórze i utratą masy ciała.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Kategoria

Producent

Stosowanie

Lek stosowany jest w przypadku: - chorób neurologicznych: obrzęk mózgu (z objawami zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego potwierdzonego tomografią komputerową) wywołany guzem mózgu,ropniem mózgu,interwencją neurochirurgiczną. - chorób płuc i dróg oddechowych: zaostrzenie objawów astmy. - chorób dermatologicznych: początkowy etap leczenia poważnych, ostrych chorób skóry wrażliwych na działanie glikokortykosteroidów, np. erytrodermia, pęcherzyca zwykła. - zaburzeń autoimmunologicznych i chorób reumatycznych - chorób hematologicznych: idiopatyczna plamica małopłytkowa u dorosłych.  - chorób zakaźnych: gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (wyłącznie w połączeniu z terapią przeciwinfekcyjną).  - chorób onkologicznych: opieka paliatywna w chorobach nowotworowych - leczenia wymiotów wywołanych przez cytostatyki, chemioterapię emetogenną - leczenia objawowego szpiczaka mnogiego, ostrej białaczki limfoblastycznej, choroby Hodgkina i chłoniaka nieziarniczego.

Działanie

  Deksametazon jest bardzo silnym glikokortykosteroidem o długim okresie działania. Szczególnie użyteczny dla pacjentów z niewydolnością serca i nadciśnieniem. Deksametazon wykazuje działanie przeciwgorączkowe, antyalergiczne i immunosupresyjne. Deksametazon wiąże się (w około 77%) z białkami osocza, głównie albuminami. Lek jest metabolizowany głównie w wątrobie i w nerkach, a wydalany jest z moczem.

Dodaj swoją opinię

Pola oznaczone * są wymagane

Brak komentarzy

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem