Olejki eteryczne - rodzaje olejków i ich właściwości oraz zastosowanie dla dzieci czy alergików

Olejki eteryczne - rodzaje olejków i ich właściwości oraz zastosowanie dla dzieci czy alergików - zdjęcie

Naturalne olejki eteryczne od stuleci są z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Okazały się pomocne w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, bólu, reumatyzmie i w problemach trawiennych. Stosowane są w celu łagodzenia nieprzyjemnych objawów alergii, a także pomocne w nieżycie górnych dróg oddechowych u niemowląt. Ułatwiają zasypianie, a także przynoszą ukojenie i odprężenie.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • czym są naturalne olejki eteryczne, 
 • jak się je otrzymuje,
 • jakie są rodzaje olejków eterycznych,
 • jakie są ich właściwości i skuteczność,
 • w jakich sytuacjach się je stosuje,
 • o ich zastosowaniu do inhalacji, w kosmetykach i kąpieli,
 • jakie olejki są polecane dla niemowląt,
 • które olejki łagodzą objawy alergii.

Zobacz także artykuł: Olejek lawendowy. Jak powstaje i na co się go stosuje?

Czym są naturalne olejki eteryczne i w jaki sposób się je otrzymuje?

Olejki eteryczne co to jest? Są to związki lotne, które pozyskuje się z roślin, a konkretnie z ich wybranych części np. kłączy, liści, kwiatów, korzeni i łodyg, ale nawet z kory, owoców i nasion. Otrzymywane są z suszonych lub świeżych roślin w wyniku destylacji za pomocą pary wodnej bądź tłoczenia na zimno ale także za pomocą ekstrakcji z alkoholem. Na świecie występuje około 2 tysięcy roślin, z których pozyskiwane są olejki eteryczne. Dział zajmujący się nauką o właściwościach i zastosowaniu olejków eterycznych nazywany jest aromaterapią, a wiedza przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.  

Rodzaje naturalnych olejków eterycznych

 Brak jest szczegółowej klasyfikacji olejków eterycznych. Jakie olejki eteryczne są najczęściej stosowane? Jest to:

 • olejek z drzewa herbacianego - działa uspokajająco, grzybobójczo, bakteriobójczo i wirusobójczo. Stosowany jest w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych do inhalacji i masażu;
 • olejek lawendowy - wykazuje działanie uspokajające, pomaga w walce z bezsennością i poprawia jakość snu. Stosowany jest w leczeniu bóli reumatycznych, mięśniowych i reumatycznych;
 • olejek eukaliptusowy - bardzo silny olejek eteryczny, który stosowany jest wykorzystywany do inhalacji w przebiegu przeziębienia, grypy czy zapaleniu oskrzeli oraz do masażu na reumatyzm i bóle mięśni;
 • olejek sosnowy - poprawia nastrój, eliminuje zmęczenie i działa relaksująco, łagodzi stany zapalne skóry, działa przeciwgrzybiczo i jest szczególnie pomocny w leczeniu infekcji;
 • olejek jaśminowy - stosowany w odżywkach do włosów oraz jako afrodyzjak;
 • olejek cedrowy - pomocny w leczeniu trądziku, łagodzi stany zapalne skóry, przyśpiesza gojenie się ran, reguluje hormony, a także polecany jest w łagodzeniu dolegliwości bólowych;
 • olejek miętowy - działa przeciwbólowo, szczególnie w łagodzeniu migreny, a także reguluje funkcję układu pokarmowego;
 • olejek kamforowy - łagodzi stany zapalne, pomocny w ukąszeniach owadów i trądziku, ma działanie rozgrzewające w różnorodnych infekcjach, poprawia libido.
 • olejek różany - na poprawę nastroju, pomocny w depresji, ułatwia zasypianie, przyśpiesza gojenie się ran;
 • olejek cytrynowy - stosowany na trądzik, zabija wirusy i bakterie, niweluje zmęczenie, działa uspokajająco;

Właściwości i skuteczność olejków eterycznych

Jak działają olejki eteryczne? Okazuje się, że olejki nie rozpuszczają się w wodzie, tylko w alkoholach i tłuszczach. Składają się z różnorodnych związków takich jak: ketony, estry i alkohole. Wnikają w skórę bądź przenikają przez błony śluzowe, dzięki temu ich działanie jest bardzo skuteczne. Właściwości olejków eterycznych są bardzo różnorodne i każdy z nich posiada inne działanie. Olejki wykazują zróżnicowane działanie, dlatego istnieje możliwość znalezienia odpowiedniego olejku dla swoich schorzeń, chorób czy dolegliwości. Skuteczność aromaterapii sprawia, że olejki eteryczne cieszą się ogromną popularnością ze względu na pomoc w wielu dolegliwościach i schorzeniach. 

Zastosowanie olejków eterycznych w aromaterapii

Olejki eteryczne jak używać? Istnieje wiele sposobów wykorzystywania olejków eterycznych. Najpopularniejszą z nich jest używanie ich do masażu. Olejek bazowy wzbogacony o olejek eteryczny dostaje się do krwioobiegu, a ciepło masażu sprawia, że w krótkim czasie rozchodzi się po całym ciele. 

Olejki eteryczne jak stosować w domu? Mogą być stosowane w kominkach, nasuwa się więc pytanie, jak stosować olejki eteryczne w kominkach? Górną część kominka nazywaną niecką należy napełnić olejkiem, w części dolnej w otwartym po jednej stronie walcu umieszcza się świeczkę w formie podgrzewacza. Innym sposobem jest stosowanie ich w nawilżaczach powietrza, poprzez dodanie kilku kropel do pojemnika z wodą. Po włączeniu urządzenia mgiełka uwalnia się wraz z olejkiem. Można również zakupić specjalne dyfuzory do olejków. Jest to butelka, do której wlewa się olejek rozcieńczony alkoholem etylowym. Posiada specjalny korek z dziurką, w którym umieszcza się patyczki bambusowe. Posiadają one zdolność nasiąkania olejkiem, przez co zapach rozprzestrzenia się w całym domu.  

Aromaterapia na przeziębienie i grypę - co warto wiedzieć o inhalacji olejkami eterycznymi

Olejki eteryczne do inhalacji w przebiegu przeziębienia i grypy okazują się pomocne w łagodzeniu kataru, kaszlu i innych dolegliwości towarzyszących. Oczyszczają drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny. Pomocne mogą okazać się olejki: eukaliptusowy, anyżowy, tymiankowy, sosnowy, manuka i drzewa herbacianego. W celach zapobiegawczych po przemarznięciu warto stosować powyższe mieszanki olejków do kąpieli. 

Olejek eteryczny w formie okładu i do masażu

Okłady to miejscowe nakładanie olejków za pomocą materiału. Chłodne okłady są stosowane przy migrenie, bólach głowy, opuchliznach i nadwyrężeniach mięśni i stawów. Ciepłe kompresy stosuje się przy bólach mięśni, reumatyzmie, artretyzmie i w stanach zapalnych tkanki włóknistej oraz ropniach.  Okład taki powinno się utrzymywać na skórze do 2 godzin. 

Masaż z olejkiem eterycznym ma działanie regenerujące i relaksujące. Efekt leczniczy utrzymuje się dłużej niż trwa masaż, ze względu długotrwałe przenikanie olejków przez skórę i drogi oddechowe. 

Ukojenie dla ciała i ducha - kąpiel z olejkami eterycznymi

Olejek eteryczny stosowany do kąpieli wykazuje silne działanie terapeutyczne. Ważne, aby woda była ciepła, nie gorąca. Olejki przenikają przez skórę i wnikają do dróg oddechowych. Aby kąpiel z udziałem olejków mogła przynosić efekty, powinna trwać około 20-30 minut. Po kąpieli nie spłukiwać ciała, a delikatnie osuszyć ręcznikiem. Kąpiel z udziałem olejków, okazuje się być korzystna nie tylko na dolegliwości fizyczne, ale także natury psychicznej.  

Olejki eteryczne jako dodatek do kosmetyków - gdzie je znajdziemy?

Olejki eteryczne są szeroko wykorzystywane do produkcji kosmetyków. Są najczęściej spotykane w oliwkach, szamponach, odżywkach i kremach. Swoją skuteczność zawdzięczają regularnemu stosowaniu, dlatego konieczna jest systematyczność. Olejki dzięki silnym właściwościom przenikają przez skórę i włosy, dając pozytywne efekty. Jakie olejki eteryczne są wykorzystywane w kosmetyce? Najczęściej jest to olejek herbaciany, różany czy lawendowy, ale także wiele innych. 

Olejki eteryczne - do czego jeszcze wykorzystuje się olejki eteryczne?

Jak rozpylać olejki eteryczne? Oprócz inhalacji, kąpieli i zastosowania olejków w kosmetyce stosowane są także w saunach, do aromatyzacji powietrza w domach czy płukanek gardła i jamy ustnej. Okazują się pomocne w łagodzeniu bólu gardła oraz owrzodzeń w obrębie jamy ustnej. 

Polecane olejki eteryczne łagodzące objawy alergii

Spośród najczęściej polecanych olejków w łagodzeniu skutków alergii wymienia się:

Jakie olejki eteryczne warto wybrać dla niemowląt?

Olejki ze względu na swoje mocno wyczuwalne nuty zapachowe powinny być stosowane w niewielkich ilościach i z zachowaniem ostrożności. Na kolkę pomocny może okazać się masaż z olejkiem majerankowym. Olejek lawendowy, z drzewa herbacianego czy eukaliptusowy może być stosowany do inhalacji za pomocą nawilżacza powietrza czy kominka, w sytuacji infekcji górnych dróg oddechowych.  

Jakie olejki eteryczne na zatoki sprawdzą się najlepiej?

Jakie olejki eteryczne na katar i zatkane zatoki? Najlepiej sprawdzi się olejek sosnowy, eukaliptusowy, tymiankowy czy z drzewa herbacianego. Pomaga usunąć zalegające wydzieliny w drogach oddechowych, dzięki temu udrażnia zatoki, uwalniając je od stanu zapalnego. 

Jak łączyć olejki eteryczne? Warto stosować zasadę: podobne łącz z podobnym. Szczególnie należy zwracać uwagę na łączenie olejków o podobnych właściwościach. 

Jak zrobić olejki eteryczne? Wysuszone liście rośliny lub jej kwiaty umieścić w słoiku i zalać olejem np. z oliwą z oliwek czy olej em lnianym. Zakręcić słoik i postawić w miejscu słonecznym, potrząsając co kilka dni. Następnie przecedzić go przez gazę i przelać do ciemnego pojemnika szklanego. 

Jakie olejki eteryczne na kleszcze? Okazuje się, że najskuteczniejsza jest mieszanka olejków z trawy cytrynowej, lawendy, paczuli, goździka, eukaliptusa, geranium, rozmarynu, mięty pieprzowej, cedru, bazylii, tymianku, kopru włoskiego oraz z olejków cytrusowych. 

Jakie olejki eteryczne na sen? W leczeniu bezsenności pomocne są olejki z drzewa sandałowego i lawendowego ale także cytrusowe np. pomarańczowy czy cytrynowy.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.