Nie daj się migrenie, czyli sposoby na ból głowy

migrena - zdjęcie

Pulsujący ból głowy zlokalizowany w okolicach skroni, nudności, nadwrażliwość na światło jeśli powyższe dolegliwości nie są Ci obce,  może to oznaczać, że cierpisz na migrenę. Jak pokazują badania, schorzenie dotyka nawet 20% populacji, z czego większość stanowią kobiety.


Migrena to problem, który dotyczy setek tysięcy osób, przeszkadza w pracy i potrafi obrzydzić najpiękniejszy dzień. Mimo powszechnego występowania, jej przyczyny nie są dokładnie znane, a leczenie wciąż odbywa się objawowo. Brak jednoznacznych sposobów działania sprawia, że ważne stają się indywidualne metody zwalczania uporczywego bólu. Nie zastąpią one koniecznej wizyty u lekarza, mogą jednak zmniejszyć poziom odczuwanego dyskomfortu i pozwolić na normalne funkcjonowanie.

Czym jest migrena?

Zanim podejmiemy walkę z uporczywym bólem migrenowym, należy dowiedzieć się jak go scharakteryzować. Wiedza nie tylko zaspokoi ciekawość,  ale pomoże nam wdrożyć działania przeciwdziałające przyszłemu bólowi. Migrena to przewlekła, występująca rodzinnie choroba powodująca uciążliwy ból głowy trwający nawet do 72 godzin. Dolegliwość cechuje się napadowym charakterem i siłą, która przeszkadza w wykonywaniu codziennych obowiązków. Choć szczegółowe objawy często są zależne od indywidualnej fizjologii, można wytypować te najczęstsze. Są to nudności, nadwrażliwość na zapachy, światło oraz dźwięki. Wyeliminowanie tych bodźców może znacząco poprawić komfort życia podczas napadowego bólu głowy.

Wśród najczęstszych bezpośrednich czynników wyzwalających chorobę znajdują się stres, głód, nadużywanie kofeiny, zmiany hormonalne u kobiet. Migrena charakteryzuje się również uciążliwością zależną od wieku. Pierwsze objawy choroby przypadają na dzieciństwo, kiedy może występować silny ból głowy połączony z zawrotami. Choroba nasila się w wieku dojrzewania, by punkt kulminacyjny osiągnąć około 40 roku życia. Uciążliwość oraz jej rozwój sprawiają, że konieczne jest pozostawanie pod stałą opieką lekarską w każdym jej stadium. Warto również obserwować swój organizm, aby poznać najlepsze metody łagodzenia negatywnych objawów i rodzaj doświadczanej dolegliwości.

Migrena z aurą czy bez?

Aura to objawy neurologiczne, które poprzedzają migrenę i występują u około 15% pacjentów borykających się z tą chorobą. Trwają do kilkudziesięciu minut i zapowiadają ból głowy. Wśród najczęstszych symptomów wchodzących w ich skład wyróżnia się objawy wzrokowe – miraże, jasne i ciemne plamy, zaburzenia ostrości widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet chwilową utratę wzroku. Mogą także występować: niedowład, mrowienie, obniżenie zdolności czuciowych. Wystąpienie aury ma także stronę pozytywną, pozwala wdrożyć działania przeciwdziałające bólowi głowy i zmniejszyć jego siłę. 

Jak radzić sobie z bólem migrenowym?

Choć migrena jest w dużej mierze zależna od indywidualnych uwarunkowań, można wyznaczyć ogólne zasady zmniejszające jej objawy i poprawiające komfort funkcjonowania. Metody polegają głównie na wyeliminowaniu czynników potęgujących dolegliwości, a ich działanie jest zależne od specyfiki konkretnego przypadku. Aby skutecznie przeciwdziałać chorobie, warto wypróbować wszystkie i korzystać z tych, które przynoszą największe efekty.

 

  • Ograniczenie ilości światła

Najczęstszym objawem, na który skarżą się osoby dotknięte bólami migrenowymi, jest światłowstręt. Wyeliminowanie źródeł światła i odpoczynek w zaciemnionym miejscu może znacząco poprawić samopoczucie. Podczas migreny należy także unikać pracy przy komputerze czy innych urządzeniach emitujących fale elektromagnetyczne.

  • Pozytywne myślenie

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, jedną z przyczyn migreny jest stres i zbyt duże napięcie. Trafną metodą w jego zwalczaniu jest... pozytywne myślenie. Podczas migreny należy zrezygnować z roztrząsania problemów zawodowych lub prywatnych i zająć myśli czymś przyjemnym. Optymistyczne bodźce wywołają odprężenie, a w konsekwencji zmniejszą odczuwany ból.

  • Ograniczenie kofeiny

Zbyt duża ilość przyjmowanej kofeiny zwiększa napięcie oraz zaburza sen, co bezpośrednio wpływa na zagrożenie wystąpienia migreny. Ta i inne negatywne konsekwencje zdrowotne sprawiają, że należy ją ograniczyć lub zupełnie odrzucić. Rezygnacji z „małej czarnej” powinno towarzyszyć stopniowe ograniczanie jej ilości. Zbyt szybkie tempo odstawienia może, podobnie jak jej przedawkowanie, wywołać negatywne skutki w organizmie przyzwyczajonym do codziennej dawki substancji. Specjaliści radzą, aby zmniejszać ilość kawy o jedną filiżankę dziennie.

  • Regularny sen

Zarówno zbyt mała, jak i za duża ilość snu wpływają negatywnie na organizm, zwiększając szansę wystąpienia migreny. Przyjmuje się, że optymalna dawka snu dla osoby dorosłej wynosi 8 godzin. Odpowiedniej ilości snu powinna towarzyszyć także regularność. Wstawianie i zasypianie o zbliżonej porze może znacząco wpłynąć na ograniczenie bólu głowy.

  •  Ruch fizyczny

Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają przeciwdziałać migrenie. Podczas ruchu wydzielają się endorfiny, hormony, które zmniejszają odczuwanie bólu. Ponadto ćwiczenia pomagają zmniejszyć napięcie oraz odstresować się nawet po najcięższym dniu pracy. Dobrą alternatywą dla biegania czy aerobiku mogą być także ćwiczenia relaksacyjne, które wpłyną pozytywnie zarówno na mięśnie, jak i psychikę. 

  • Odpowiednia dieta

Otyłość i związane z nią nadciśnienie tętnicze mogą zwiększyć ryzyko choroby migrenowej. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta. Dla osób narażonych na napadowe bóle głowy odpowiedni będzie jadłospis z małą zawartością tyraminy - aminokwasu, który może wywoływać bóle i zawroty głowy. Aby zmniejszyć szansę wystąpienia migreny, należy unikać między innymi: napojów alkoholowych, kakao, maślanki, mleka czekoladowego, serów pleśniowych, wędzonego mięsa, sosu sojowego, wątróbki z drobiu, fasoli Jaś, kiszonej kapusty, bananów, budyniu, cukierków czekoladowych.  

  • Zimne okłady

Ta znana i popularna metoda to nie mit, a rzeczywisty sposób na zmniejszenie objawów migreny. Przyłożenie szmatki zmoczonej zimną wodą lub woreczka z lodem w początkowej fazie bólu może usunąć dyskomfort już w ciągu 20 minut. Alternatywą metody jest ciepła wersja okładu, który należy jednak przyłożyć na oczy i pozostawić przez około pół godziny.

  • Prowadzenie dziennika

Jak już wielokrotnie podkreślano, bóle migrenowe w dużej mierze zależne są od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Prowadzenie dziennika, w  którym znajdą się informacje o rodzaju i intensywności bólu oraz bieżącej diecie, przyjmowanych lekarstwach, a w przypadku kobiet przebiegu miesiączkowania pozwoli wytypować czynniki wywołujące złe samopoczucie i unikać ich w przyszłości. 


Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.