Udar słoneczny: objawy, leczenie i pierwsza pomoc przy porażeniu cieplnym

Udar słoneczny: objawy, leczenie i pierwsza pomoc przy porażeniu cieplnym - zdjęcie
Udar słoneczny jest jedną z najczęstszych odmian udaru cieplnego. Stanowi konsekwencję nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. W następstwie przegrzania organizmu dochodzi do odwodnienia, zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz mechanizmów termoregulacyjnych. Największe niebezpieczeństwo promienie słoneczne stwarzają dla głowy, upośledzając pracę mózgu i przyczyniając się do zaburzeń o charakterze neurologicznym. 

W naszym poradniku znajdziesz omówienie takich zagadnień jak:

  • porażenie słoneczne - metody zapobiegania;
  • udar słoneczny - objawy;
  • na czym polega pierwsza pomoc w udarze cieplnym;
  • udar słoneczny - co robić, gdy poszkodowanym jest dziecko;
  • udar słoneczny - leczenie i ryzyko związane z zaniechaniem pomocy.

Wiele przydatnych informacji na temat udaru cieplnego uzyskasz także, czytając artykuł: "Hipertermia - jak rozpoznać przegrzanie organizmu? Udzielanie pierwszej pomocy przy udarze cieplnym".

Udar słoneczny - realne zagrożenie w upalne dni. Jak się przed nim chronić?

Największe ryzyko udaru cieplnego pojawia się w upalne, letnie dni i dotyczy dzieci, osób starszych oraz obarczonych schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Aby zminimalizować zagrożenie, trzeba przestrzegać kilku żelaznych zasad. Przede wszystkim należy unikać długotrwałego pobytu na dworze w godzinach okołopołudniowych, kiedy najsilniej operują promienie słoneczne.

Ci, którzy z racji obowiązków nie mogą pozwolić sobie na pozostanie w domach, powinni zaś zadbać o nakrycie głowy oraz odzież z lekkich, przewiewnych tkanin, zapewniających odpowiednią cyrkulację powietrza. Nie należy również zapominać o stosowaniu kremów ochronnych z wysokim filtrem UV. Przemieszczając się po mieście, warto zaopatrzyć się w butelkę z wodą mineralną, aby systematycznie uzupełniać płyny. Wskazana jest również suplementacja witamin i minerałów.

Udar słoneczny - objawy, po których rozpoznasz porażenie cieplne

Po ekspozycji na promieniowanie UV zazwyczaj mija kilka godzin, zanim pojawi się udar słoneczny - to, po jakim czasie występuje, zależy od indywidualnych cech organizmu. Pierwsze objawy mogą pojawić się nawet po kilku dniach.

Do powszechnych symptomów przegrzania organizmu należą zaburzenia widzenia. Typowe są nagłe zawroty oraz silny ból głowy od słońca. Charakterystycznymi objawami udaru słonecznego jest też osłabienie (czasami prowadzące do omdlenia lub utraty przytomności), wzrost ciśnienia tętniczego krwi i przyspieszenie tętna, któremu często towarzyszy uczucie dojmującego zimna lub nadmiernego gorąca. Występuje również gorączka od słońca. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czyli nudności i wymioty, to także typowe symptomy wskazujące na udar słoneczny. Ile trwa takie osłabienie organizmu? Trudno jednoznacznie określić - zazwyczaj jest to kilka godzin, ale niektóre objawy mogą utrzymywać się nawet przez kilka kolejnych dni.

Udar słoneczny u dziecka - jak działać w sytuacji kryzysowej?

W upalne dni szczególną czujność trzeba zachować, mając pod opieką dziecko. Gdy na dworze panuje żar, najmłodsi, których mechanizmy termoregulacji nie są jeszcze prawidłowo wykształcone i nie działają tak sprawnie jak u osób dojrzałych, muszą być uważnie obserwowani przez rodziców i opiekunów. Pierwszymi sygnałami alarmowymi dla dorosłych, świadczącymi o tym, że nastąpiło przegrzanie organizmu dziecka, powinna być apatyczność oraz nadmierna senność ich pociechy.

Gdy wystąpi udar słoneczny u dziecka, należy niezwłocznie zwrócić się po pomoc lekarską, a w oczekiwaniu na ambulans zniwelować skutki porażenia cieplnego. Koniecznie trzeba przenieść malucha w miejsce zacienione, zaś jego spieczonej skórze przynieść ulgę, stosując chłodne okłady. Właściwe leczenie odbędzie się w szpitalu - pod opieką specjalistów, którzy będą na bieżąco monitorować parametry życiowe dziecka i niwelować skutki hipertermii.

Pierwsza pomoc przy udarze słonecznym

Gdy wystąpi udar słoneczny, pierwsza pomoc powinna polegać na odizolowaniu osoby poszkodowanej od słońca i zapewnieniu jej miejsca w cieniu. Żeby poprawić samopoczucie chorego, warto zdjąć z niego nadmiar ubrań oraz poluzować ciasno zapięty kołnierzyk czy pasek u spodni.

Niezwykle ważne jest również ułożenie poszkodowanego we właściwej pozycji, zależnej od jego stanu. Kiedy udar cieplny objawia się jedynie zaczerwienieniem naskórka, wskazane jest zapewnienie choremu pozycji półsiedzącej. Natomiast w cięższych przypadkach, gdy skóra gwałtownie blednie, najlepsza będzie pozycja leżąca z głową ułożoną poniżej linii tułowia.

Po zabezpieczeniu osoby poszkodowanej trzeba jej zagwarantować schłodzenie i nawodnienie organizmu. Można delikatnie skraplać ciało chorego zimną wodą bądź przykładać na jego czoło czy kark schłodzone ręczniki. Do picia warto podać lekko osoloną wodę mineralną.

Leczenie udaru słonecznego - jak przywrócić równowagę organizmu?

Leczenie udaru słonecznego sprowadza się głównie do schładzania ciała oraz uzupełniania płynów i elektrolitów, dzięki którym zostaje przywrócona zaburzona równowaga organizmu. Doskonałą alternatywną opcją dla domowego roztworu wody i soli stanowią gotowe preparaty zawierające elektrolity (sód, wapń, magnez, potas czy chlorki). Są one powszechnie dostępne w sprzedaży - zarówno w postaci tabletek do rozpuszczenia w szklance z wodą, jak i saszetek z proszkiem do przyrządzenia roztworu.

W terapii poparzeń słonecznych warto się również wspomagać kremami i maściami o działaniu kojącym i łagodzącym stany zapalne skóry. Wiele z nich można nabyć w aptekach bez recepty. Preparaty do smarowania przyspieszą regenerację naskórka, przyniosą ulgę w bólu, skutecznie zredukują świąd i zaczerwienienie.

Elektrolity na udar słoneczny - dlaczego są kluczowe dla powrotu do zdrowia?

Ponieważ udar słoneczny wiąże się z silnym odwodnieniem, z organizmu wypłukiwane są cenne elektrolity dostarczane dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie, a odpowiedzialne za równowagę kwasowo-zasadową. Wówczas niezbędna staje się ich suplementacja.

Kluczowe znaczenie elektrolitów w leczeniu udaru słonecznego, powrocie do zdrowia i pełni sił witalnych wynika z ich roli w organizmie jako substancji wspomagających układ nerwowy, stymulujących prawidłowy metabolizm, usprawniających pracę mięśnia sercowego oraz mechanizmy termoregulacji.

Aby zrozumieć, dlaczego warto stosować elektrolity na udar słoneczny, zajrzyj na nasz blog apteczny i przeczytaj, czym są elektrolity, jak rozpoznać ich niedobór i jak je uzupełniać.

Nieleczony udar słoneczny - konsekwencje dla zdrowia

Największe niebezpieczeństwo dla zdrowia stanowi nieleczony udar słoneczny. Zaniechanie terapii może wiązać się z szeregiem groźnych powikłań, a nawet nagłą śmiercią poszkodowanego. Częstym następstwem porażenia słonecznego bywa nieodwracalna niewydolność kluczowych organów, w tym nerek bądź wątroby. Niejednokrotnie dochodzi też do trwałego uszkodzenia mięśnia sercowego, a w konsekwencji istotnych zaburzeń jego pracy. Przebyty udar słoneczny może również generować poważne problemy z układem oddechowym. Niekiedy zdarza się też, że porażenie słoneczne skutkuje śpiączką chorego.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.