Koncentrator tlenu domowy – kiedy warto kupić oraz jak działa? Jakie są przeciwskazania do stosowania koncentratorów tlenu?

Koncentrator tlenu domowy – kiedy warto kupić oraz jak działa? Jakie są przeciwskazania do stosowania koncentratorów tlenu? - zdjęcie

Tlenoterapia jest leczeniem, któremu poddawane są wszystkie osoby cierpiące na jakiś rodzaj niewydolności oddechowej, czy to w przewlekłej, czy w ostrej postaci (jak w przypadku Covid-19), niezależnie od wywołującej ją choroby płuc. Ci, którzy mają tego typu problemy zdrowotne, nie mogą zaspokoić swoich potrzeb tlenowych przez samodzielne oddychanie. Istnieje wtedy konieczność dodatkowego zaopatrzenia w tlen, który może zagwarantować koncentrator tlenu domowego użytku.

Kiedy trzeba kupić i stosować koncentrator tlenu w domu?

Zapotrzebowanie na koncentrator tlenu domowy może być szczególnie intensywne w przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju problemy z płucami. Nawet banalny spacer lub zdrowa aktywność fizyczna, którą powinny uwzględnić w swoim trybie życia, może podnieść poziom ich potrzeb tlenowych. Wtedy warto zaopatrzyć się w domowy generator tlenu.

Gwarantując organizmowi dodatkowy przenośny tlen, jakiego potrzebuje w każdej możliwej sytuacji, zmniejsza się uczucie duszności, co pozwala pacjentowi lepiej oddychać, znacznie poprawiając jakość jego życia.

Układ sercowo-naczyniowy otrzymuje wtedy wsparcie, jakiego potrzebuje, aby nie doszło do jego zapaści, a średnia długość życia może również znacznie wzrosnąć. Domowy koncentrator jest niezbędny w mieszkaniu, w przypadku chorób przewlekłych związanych z układem oddechowym a także stanów nagłych takich jak:

  • Niewydolność oddechowa
  • Przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • Choroba Covid-19

Koncentrator tlenu – co warto o nim wiedzieć?

Natlenienie tkanek odbywa się dzięki systemowi dostarczania tlenu, który pacjent musi zawsze mieć pod ręką. Do niedawna dostępne były butle z ciekłym lub ciśnieniowym tlenem. Teraz nowe urządzenia już ich nie potrzebują. Obecnie koncentratory tlenu domowego użytku stają się coraz bardziej rozpowszechnione. Koncentrator tlenu  ma niezliczone zalety w kontekście ulgi jaką przynosi osobom z problemami dróg oddechowych.

Koncentrator tlenu a Covid

W przypadku problemów oddechowych związanych z zakażeniem nowym koronawirusem (który ma nieco inne objawy niż pierwsza wersja wirusa) domowy koncentrator tlenu daje pacjentom prawdziwą ulgę. Zaleca się bezwzględne zastosowanie terapii tlenowej, kiedy saturacja spada poniżej 90 procent. Żeby pacjent odczuł różnicę w oddychaniu powinien otrzymać 10 litrów czystego tlenu na minutę. Domowy aparat tlenowy wytwarza połowę tego. W takiej sytuacji zalecane jest podłączenie dwóch koncentratorów w jeden obieg.

Jakie są zasady działania koncentratora tlenu?

Jak działa domowy koncentrator tlenu? Jest to bardzo prosta operacja. Wewnątrz koncentratora znajduje się filtr molekularny. Powietrze dostaje się do koncentratora i przechodzi przez filtr, dzięki czemu możliwe jest zatrzymanie azotu obecnego w powietrzu. Nasycenie tlenem następnie intensywnie wzrasta. Tlen o wysokim stężeniu jest następnie podawany przez specjalną kaniulę nosową pacjentowi. Stężenie tlenu może różnić się, w zależności od modelu koncentratora tlenu, ale zwykle waha się od minimum 90% do maksymalnie około 95%. Oczywiście urządzenia mają również alarm, który aktywuje się w przypadku, gdy stężenie tlenu jest poniżej progu 82%.

Czy koncentrator domowy nie ma zbiornika z tlenem? Nie, nie ma. Jest to najważniejsza zaleta koncentratora tlenu domowego użytku, ponieważ jeśli nie ma zbiornika, ryzyko wybuchu i pożaru jest eliminowane u podstaw. Nie ma również potrzeby zwracania uwagi na koncentrator tlenu kiedy jest on w pobliżu gorącego pieca. Krótko mówiąc, nie ma ryzyka i mamy więcej spokoju. Wśród innych zalet domowego koncentratora tlenu, mamy również możliwość wyboru między ciągłym lub impulsowym przepływem. Domowy generator tlenu ciągłego przepływu, oferuje tlen zawsze, bez zatrzymywania się. Impulsowy koncentrator tlenu przepływowego oferuje tlen za każdym razem, gdy jest wdychany. I stanowi najlepszy wyborem dla tych, którzy muszą zrehabilitować swoje zdolności oddechowe.

Na co zwrócić uwagę, wybierając koncentrator tlenu?

Domowy, najnowocześniejszy przenośny model koncentratora tlenu jest  doskonały dla tych, którzy muszą przeprowadzać zabieg 24 godziny na dobę, ale nie mają zamiaru ograniczać swoich codziennych czynności.

Są to zasilane bateryjnie domowe aparaty tlenowe. W przeciwieństwie do pierwszych modeli, które ujrzały światło, bateria wersji nowej generacji jest długotrwała, nawet do 5 godzin. To nie wszystko, często można włożyć drugą, dodatkową baterię, która załącza się, jak pierwsza generuje niski poziom energii, aby koncentrator tlenu mógł działać nawet do 10 godzin. Ponadto w zestawie często znajduje się zewnętrzna ładowarka z adapterem, dzięki czemu można naładować akumulator w każdej sytuacji. Krótko mówiąc, brak zasilenia w przenośnych koncentratorach tlenu w modelach nowej generacji jest naprawdę niemożliwy. Długotrwała bateria jest to cecha, która sprawia że takie modele są bardziej niż słusznym wyborem. Inna jest niski poziom hałasu, który generują te urządzenia.

Przede wszystkim należy pamiętać, że najnowsze modele przenośnego koncentratora tlenu są bardzo lekkie. W większości przypadków osiągają maksymalną wagę 8 kg, ale ultralekkie modele, które ważą zaledwie 2,5 kg, są obecnie szeroko rozpowszechnione. Oznacza to możliwość ich transportu bez żadnych problemów, nawet w przypadku szczególnie poważnych chorób.

Często mogą być przenoszone na wiele różnych sposobów. Przenośny tlen jest w posiadaniu kół jak prawdziwe wózki. Wyposażony  również w szelki, co pozwala go przynosić, jakby to była prawdziwa torba. Ale to nie wszystko: szelki mogą być przekształcone, dzięki czemu można nosić koncentrator, jakby był plecakiem. Ten ostatni model transportu jest doskonały, ponieważ oferuje maksymalną swobodę ruchu, wolne ręce, i poprawia w ten sposób wygodę. Oczywiście ważne jest, aby sprawdzić, czy koncentrator jest w posiadaniu kół, tak aby można było przenieść go z jednej części domu do drugiej bez żadnych trudności. Najnowocześniejsze i innowacyjne modele dostępne obecnie na rynku są również w posiadaniu pilota, dzięki czemu można zarządzać i wyłączać go bez konieczności wstawania, a bardzo szeroki wyświetlacz cyfrowy, zawsze kontroluje stężenie tlenu. Charakteryzuje się też niskim poziomem hałasu. W większości przypadków aparatów tlenowych domowego przeznaczenia ich konstrukcja jest smukła, dzięki czemu można wstawić koncentrator do każdego pomieszczenia, nawet w mniejszych mieszkaniach.

Stały koncentrator tlenu w większości przypadków zasila bezpośrednio z gniazdka elektrycznego. Elektryczny koncentrator tlenu musi zatem koniecznie być w posiadaniu bardzo długiego kabla. Jest również bardzo ważne, żeby mógł  działać na bateriach, dzięki czemu może być  używany, gdy jest odłączony od prądu. W różnych sytuacjach domowych ta funkcja bywa przydatna.

Konserwacja urządzenia

Zewnętrzna część domowego generatora tlenu nie wymaga szczególnej opieki. Oczywiście możliwe jest, że na zewnątrz zabrudzi się, ale wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką, aby móc usunąć wszelkie ślady brudu i kurzu. Z drugiej strony, dyskurs dla filtra koncentratora tlenu jest inny. Filtr wymaga  uwagi, ponieważ tylko dzięki jego obecności możliwe jest zatrzymanie azotu obecnego w powietrzu i zagwarantowanie pacjentowi możliwości posiadania czystego tlenu. Dlatego filtry powinny być czyszczone okresowo, najlepiej raz w tygodniu, w przypadku intensywnego użytkowania urządzenia.

Zalecenia dotyczące filtra generatora tlenu

Po wyjęciu filtr należy umyć wodą i łagodnym detergentem, a następnie całkowicie wysuszyć. Są to ogólne wskazania. Zawsze zalecamy uważne zapoznanie się z wytycznymi zawartymi w instrukcji obsługi, aby móc zadbać o to, co najlepsze z wybranego koncentratora tlenu. Jednak z rozważań, które poczyniliśmy, wynika, że jest to bardzo prosta, rutynowa konserwacja.

Jak długo używać koncentratora tlenu?

Bardzo ważne jest, aby terapia tlenowa była przeprowadzana w poważnych przypadkach przez co najmniej 16 godzin dziennie. Stacjonarny lub przenośny domowy koncentrator tlenu jest idealnym wyborem na chwile spędzone w domu, wieczorem przed telewizorem, czy na noc do spania. Niektóre modele aparatów tlenowych domowych,  najnowszej generacji są  bardzo zadbane z estetycznego punktu widzenia, minimalistyczne w swoim wyglądzie, z designerskimi elementami. Może to wydawać się nie istotną cechą, ale gdy dotyczy to młodej i modnej osoby, która musi nosić to urządzenie ze względów zdrowotnych, jest to z jej punktu widzenia ważne. W ten sposób domowy generator tlenu staje się częścią wizerunku a to ułatwia akceptację konieczności używania go codziennie przez 24 godziny.

Wynająć czy kupić koncentrator tlenu?

Domowy koncentrator tlenu - cena jego zależy od wielu czynników, marki, wydajności, którą pozwala osiągnąć, żywotności baterii, dostępnych akcesoriów i wielu innych. Właśnie z tego powodu przedział cenowy, jest bardzo szeroki. Waha się od 1000 PLN do 3500 PLN i więcej. Oszczędzanie jest ważne, ale nigdy kosztem jakości.

Koncentrator tlenu można również wypożyczyć. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które wiedzą, że będą korzystały z urządzenia jedynie przez krótki czas. Wtedy nie ma sensu inwestować w zakup sprzętu. Jeżeli jednak pacjent jest przewlekle chory, wówczas warto mieć koncentrator w domu na stałe.

Kto nie powinien używać koncentratora tlenu?

Przeciwwskazaniami do korzystania z tlenoterapii jest:

  • ciąża,
  • uszkodzenia płuc,
  • padaczka,
  • nieleczona odma opłucnowa,
  • choroba wieńcowa serca.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.