Koncentrator tlenu domowy – kiedy warto kupić oraz jak działa? Jakie są przeciwskazania do stosowania koncentratorów tlenu?

baner

Koncentrator tlenu domowy – kiedy warto kupić oraz jak działa? Jakie są przeciwskazania do stosowania koncentratorów tlenu?

Tlenoterapia jest leczeniem, któremu poddawane są wszystkie osoby cierpiące na jakiś rodzaj niewydolności oddechowej, czy to w przewlekłej, czy w ostrej postaci (jak w przypadku Covid-19), niezależnie od wywołującej ją choroby płuc. Ci, kt

Tlenoterapia jest leczeniem, któremu poddawane są wszystkie osoby cierpiące na jakiś rodzaj niewydolności oddechowej, czy to w przewlekłej, czy w ostrej postaci (jak w przypadku Covid-19), niezależnie od wywołującej ją choroby płuc. Ci, którzy mają tego typu problemy zdrowotne, nie mogą zaspokoić swoich potrzeb tlenowych przez samodzielne oddychanie. Istnieje wtedy konieczność dodatkowego zaopatrzenia w tlen, który może zagwarantować koncentrator tlenu domowego użytku.

Kiedy trzeba kupić i stosować koncentrator tlenu w domu?

Zapotrzebowanie na koncentrator tlenu domowy może być szczególnie intensywne w przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju problemy z płucami. Nawet banalny spacer lub zdrowa aktywność fizyczna, którą powinny uwzględnić w swoim trybie życia, może podnieść poziom ich potrzeb tlenowych. Wtedy warto zaopatrzyć się w domowy generator tlenu.

Gwarantując organizmowi dodatkowy przenośny tlen, jakiego potrzebuje w każdej możliwej sytuacji, zmniejsza się uczucie duszności, co pozwala pacjentowi lepiej oddychać, znacznie poprawiając jakość jego życia.

Układ sercowo-naczyniowy otrzymuje wtedy wsparcie, jakiego potrzebuje, aby nie doszło do jego zapaści, a średnia długość życia może również znacznie wzrosnąć. Domowy koncentrator jest niezbędny w mieszkaniu, w przypadku chorób przewlekłych związanych z układem oddechowym a także stanów nagłych takich jak:

  • Niewydolność oddechowa
  • Przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • Choroba Covid-19

Koncentrator tlenu – co warto o nim wiedzieć?

Natlenienie tkanek odbywa się dzięki systemowi dostarczania tlenu, który pacjent musi zawsze mieć pod ręką. Do niedawna dostępne były butle z ciekłym lub ciśnieniowym tlenem. Teraz nowe urządzenia już ich nie potrzebują. Obecnie koncentratory tlenu domowego użytku stają się coraz bardziej rozpowszechnione. Koncentrator tlenu  ma niezliczone zalety w kontekście ulgi jaką przynosi osobom z problemami dróg oddechowych.

Koncentrator tlenu a Covid

W przypadku problemów oddechowych związanych z zakażeniem nowym koronawirusem (który ma nieco inne objawy niż pierwsza wersja wirusa) domowy koncentrator tlenu daje pacjentom prawdziwą ulgę. Zaleca się bezwzględne zastosowanie terapii tlenowej, kiedy saturacja spada poniżej 90 procent. Żeby pacjent odczuł różnicę w oddychaniu powinien otrzymać 10 litrów czystego tlenu na minutę. Domowy aparat tlenowy wytwarza połowę tego. W takiej sytuacji zalecane jest podłączenie dwóch koncentratorów w jeden obieg.

Jakie są zasady działania koncentratora tlenu?

Jak działa domowy koncentrator tlenu? Jest to bardzo prosta operacja. Wewnątrz koncentratora znajduje się filtr molekularny. Powietrze dostaje się do koncentratora i przechodzi przez filtr, dzięki czemu możliwe jest zatrzymanie azotu obecnego w powietrzu. Nasycenie tlenem następnie intensywnie wzrasta. Tlen o wysokim stężeniu jest następnie podawany przez specjalną kaniulę nosową pacjentowi. Stężenie tlenu może różnić się, w zależności od modelu koncentratora tlenu, ale zwykle waha się od minimum 90% do maksymalnie około 95%. Oczywiście urządzenia mają również alarm, który aktywuje się w przypadku, gdy stężenie tlenu jest poniżej progu 82%.

Czy koncentrator domowy nie ma zbiornika z tlenem? Nie, nie ma. Jest to najważniejsza zaleta koncentratora tlenu domowego użytku, ponieważ jeśli nie ma zbiornika, ryzyko wybuchu i pożaru jest eliminowane u podstaw. Nie ma również potrzeby zwracania uwagi na koncentrator tlenu kiedy jest on w pobliżu gorącego pieca. Krótko mówiąc, nie ma ryzyka i mamy więcej spokoju. Wśród innych zalet domowego koncentratora tlenu, mamy również możliwość wyboru między ciągłym lub impulsowym przepływem. Domowy generator tlenu ciągłego przepływu, oferuje tlen zawsze, bez zatrzymywania się. Impulsowy koncentrator tlenu przepływowego oferuje tlen za każdym razem, gdy jest wdychany. I stanowi najlepszy wyborem dla tych, którzy muszą zrehabilitować swoje zdolności oddechowe.

Na co zwrócić uwagę, wybierając koncentrator tlenu?

Domowy, najnowocześniejszy przenośny model koncentratora tlenu jest  doskonały dla tych, którzy muszą przeprowadzać zabieg 24 godziny na dobę, ale nie mają zamiaru ograniczać swoich codziennych czynności.

Są to zasilane bateryjnie domowe aparaty tlenowe. W przeciwieństwie do pierwszych modeli, które ujrzały światło, bateria wersji nowej generacji jest długotrwała, nawet do 5 godzin. To nie wszystko, często można włożyć drugą, dodatkową baterię, która załącza się, jak pierwsza generuje niski poziom energii, aby koncentrator tlenu mógł działać nawet do 10 godzin. Ponadto w zestawie często znajduje się zewnętrzna ładowarka z adapterem, dzięki czemu można naładować akumulator w każdej sytuacji. Krótko mówiąc, brak zasilenia w przenośnych koncentratorach tlenu w modelach nowej generacji jest naprawdę niemożliwy. Długotrwała bateria jest to cecha, która sprawia że takie modele są bardziej niż słusznym wyborem. Inna jest niski poziom hałasu, który generują te urządzenia.

Przede wszystkim należy pamiętać, że najnowsze modele przenośnego koncentratora tlenu są bardzo lekkie. W większości przypadków osiągają maksymalną wagę 8 kg, ale ultralekkie modele, które ważą zaledwie 2,5 kg, są obecnie szeroko rozpowszechnione. Oznacza to możliwość ich transportu bez żadnych problemów, nawet w przypadku szczególnie poważnych chorób.

Często mogą być przenoszone na wiele różnych sposobów. Przenośny tlen jest w posiadaniu kół jak prawdziwe wózki. Wyposażony  również w szelki, co pozwala go przynosić, jakby to była prawdziwa torba. Ale to nie wszystko: szelki mogą być przekształcone, dzięki czemu można nosić koncentrator, jakby był plecakiem. Ten ostatni model transportu jest doskonały, ponieważ oferuje maksymalną swobodę ruchu, wolne ręce, i poprawia w ten sposób wygodę. Oczywiście ważne jest, aby sprawdzić, czy koncentrator jest w posiadaniu kół, tak aby można było przenieść go z jednej części domu do drugiej bez żadnych trudności. Najnowocześniejsze i innowacyjne modele dostępne obecnie na rynku są również w posiadaniu pilota, dzięki czemu można zarządzać i wyłączać go bez konieczności wstawania, a bardzo szeroki wyświetlacz cyfrowy, zawsze kontroluje stężenie tlenu. Charakteryzuje się też niskim poziomem hałasu. W większości przypadków aparatów tlenowych domowego przeznaczenia ich konstrukcja jest smukła, dzięki czemu można wstawić koncentrator do każdego pomieszczenia, nawet w mniejszych mieszkaniach.

Stały koncentrator tlenu w większości przypadków zasila bezpośrednio z gniazdka elektrycznego. Elektryczny koncentrator tlenu musi zatem koniecznie być w posiadaniu bardzo długiego kabla. Jest również bardzo ważne, żeby mógł  działać na bateriach, dzięki czemu może być  używany, gdy jest odłączony od prądu. W różnych sytuacjach domowych ta funkcja bywa przydatna.

Konserwacja urządzenia

Zewnętrzna część domowego generatora tlenu nie wymaga szczególnej opieki. Oczywiście możliwe jest, że na zewnątrz zabrudzi się, ale wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką, aby móc usunąć wszelkie ślady brudu i kurzu. Z drugiej strony, dyskurs dla filtra koncentratora tlenu jest inny. Filtr wymaga  uwagi, ponieważ tylko dzięki jego obecności możliwe jest zatrzymanie azotu obecnego w powietrzu i zagwarantowanie pacjentowi możliwości posiadania czystego tlenu. Dlatego filtry powinny być czyszczone okresowo, najlepiej raz w tygodniu, w przypadku intensywnego użytkowania urządzenia.

Zalecenia dotyczące filtra generatora tlenu

Po wyjęciu filtr należy umyć wodą i łagodnym detergentem, a następnie całkowicie wysuszyć. Są to ogólne wskazania. Zawsze zalecamy uważne zapoznanie się z wytycznymi zawartymi w instrukcji obsługi, aby móc zadbać o to, co najlepsze z wybranego koncentratora tlenu. Jednak z rozważań, które poczyniliśmy, wynika, że jest to bardzo prosta, rutynowa konserwacja.

Jak długo używać koncentratora tlenu?

Bardzo ważne jest, aby terapia tlenowa była przeprowadzana w poważnych przypadkach przez co najmniej 16 godzin dziennie. Stacjonarny lub przenośny domowy koncentrator tlenu jest idealnym wyborem na chwile spędzone w domu, wieczorem przed telewizorem, czy na noc do spania. Niektóre modele aparatów tlenowych domowych,  najnowszej generacji są  bardzo zadbane z estetycznego punktu widzenia, minimalistyczne w swoim wyglądzie, z designerskimi elementami. Może to wydawać się nie istotną cechą, ale gdy dotyczy to młodej i modnej osoby, która musi nosić to urządzenie ze względów zdrowotnych, jest to z jej punktu widzenia ważne. W ten sposób domowy generator tlenu staje się częścią wizerunku a to ułatwia akceptację konieczności używania go codziennie przez 24 godziny.

Wynająć czy kupić koncentrator tlenu?

Domowy koncentrator tlenu - cena jego zależy od wielu czynników, marki, wydajności, którą pozwala osiągnąć, żywotności baterii, dostępnych akcesoriów i wielu innych. Właśnie z tego powodu przedział cenowy, jest bardzo szeroki. Waha się od 1000 PLN do 3500 PLN i więcej. Oszczędzanie jest ważne, ale nigdy kosztem jakości.

Koncentrator tlenu można również wypożyczyć. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które wiedzą, że będą korzystały z urządzenia jedynie przez krótki czas. Wtedy nie ma sensu inwestować w zakup sprzętu. Jeżeli jednak pacjent jest przewlekle chory, wówczas warto mieć koncentrator w domu na stałe.

Kto nie powinien używać koncentratora tlenu?

Przeciwwskazaniami do korzystania z tlenoterapii jest:

  • ciąża,
  • uszkodzenia płuc,
  • padaczka,
  • nieleczona odma opłucnowa,
  • choroba wieńcowa serca.
autor

mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Sport i fitness

Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....

Informacje dla pacjenta

Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion roznoszo...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Mięśnie i kości

Zespół cieśni nadgarstka - objawy i leczenie. Jak pozbyć się bólu ćwiczeniami w domu?
Zespół cieśni nadgarstka to choroba cywilizacyjna, która najczęściej jest wynikiem wykonywania określonych zawodów, w których wymaga się powtarzalnych ruchów dłoni. Zdarza się jednak, że choroba ta ma inne przycz...

Układ rozrodczy i moczowy

Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi – badania i normy. O czym świadczy podwyższony kwas moczowy?
Kwas moczowy to produkt przemian metabolicznych zasad purynowych. U zdrowego człowieka jest wydalany głównie z moczem, a w mniejszym stopniu rozkładany w jelitach. Przyjmuje się, że pewna jego ilość we krwi jest dopuszczalna i wynosi około 3-7 mg/dl....

Serce i układ krążenia

Obrzęki nóg – jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi radzić?
Obrzęki nóg – jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi radzić?Obrzęki nóg to uciążliwa dolegliwość, z którą borykają się pacjenci bez względu na ich wiek. Jest wiele różnych czynników, które mogą wpłynąć na pojawienie się ...

Słuch i szumy uszne

Ból i zapalenie ucha środkowego u dziecka - jak rodzic powinien poradzić sobie z problemem?
Jedną z najczęstszych przyczyn występowania zapalenia ucha środkowego u dziecka są bakterie, w tym między innymi Moraxella catarrhalis oraz Streptococcus pneumoniae. Jeśli organizm dziecka ma dobrą odporność, ryzyko zachorowania maleje....

Informacje dla pacjenta

Ginekomastia – przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn – przyczyny i leczenie
Jak rozpoznać to schorzenie? Dobrą wiadomość stanowi fakt, że identyfikacja ginekomastii nie powinna stanowić większego problemu — symptomy tej dolegliwości są dość charakterystyczne....

Alergia

Uczulenie na słońce - jak złagodzić wysypkę od słońca na skórze wrażliwej?
Alergia na słońce zwana jest również polimorficzną erupcją świetlną i choć lekarze nie znają dokładnej przyczyny jej występowania, istnieją sposoby, aby łagodzić nieprzyjemne dolegliwości....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Naturalne syropy na odporność, infekcje i przy przeziębieniu – wszystkie z nich możesz zrobić w domu!
Naturalne syropy na odporność mają wiele zalet. Są bardzo skuteczne i nietrudno przygotować je samodzielnie - taki syrop warto stosować profilaktycznie....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Choroby zakaźne u dzieci. Świnka: pierwsze objawy, przebieg i leczenie
Bardzo często zdarzającą się chorobą zakaźną, która najczęściej dotyka dzieci jest świnka. Choroba ta to całe spectrum specyficznych objawów, które mogą być wyjątkowo dotkliwe dla maluchów....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.