zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ oddechowy

Koncentrator tlenu domowy – kiedy warto kupić oraz jak działa? Jakie są przeciwskazania do stosowania koncentratorów tlenu?

 Koncentrator tlenu domowy – kiedy warto kupić oraz jak działa? Jakie są przeciwskazania do stosowania koncentratorów tlenu?

Tlenoterapia jest leczeniem, któremu poddawane są wszystkie osoby cierpiące na jakiś rodzaj niewydolności oddechowej, czy to w przewlekłej, czy w ostrej postaci (jak w przypadku Covid-19), niezależnie od wywołującej ją choroby płuc. Ci, którzy mają tego typu problemy zdrowotne, nie mogą zaspokoić swoich potrzeb tlenowych przez samodzielne oddychanie. Istnieje wtedy konieczność dodatkowego zaopatrzenia w tlen, który może zagwarantować koncentrator tlenu domowego użytku.

Kiedy trzeba kupić i stosować koncentrator tlenu w domu?

Zapotrzebowanie na koncentrator tlenu domowy może być szczególnie intensywne w przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju problemy z płucami. Nawet banalny spacer lub zdrowa aktywność fizyczna, którą powinny uwzględnić w swoim trybie życia, może podnieść poziom ich potrzeb tlenowych. Wtedy warto zaopatrzyć się w domowy generator tlenu.

Gwarantując organizmowi dodatkowy przenośny tlen, jakiego potrzebuje w każdej możliwej sytuacji, zmniejsza się uczucie duszności, co pozwala pacjentowi lepiej oddychać, znacznie poprawiając jakość jego życia.

Układ sercowo-naczyniowy otrzymuje wtedy wsparcie, jakiego potrzebuje, aby nie doszło do jego zapaści, a średnia długość życia może również znacznie wzrosnąć. Domowy koncentrator jest niezbędny w mieszkaniu, w przypadku chorób przewlekłych związanych z układem oddechowym a także stanów nagłych takich jak:

  • Niewydolność oddechowa
  • Przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • Choroba Covid-19

Koncentrator tlenu – co warto o nim wiedzieć?

Natlenienie tkanek odbywa się dzięki systemowi dostarczania tlenu, który pacjent musi zawsze mieć pod ręką. Do niedawna dostępne były butle z ciekłym lub ciśnieniowym tlenem. Teraz nowe urządzenia już ich nie potrzebują. Obecnie koncentratory tlenu domowego użytku stają się coraz bardziej rozpowszechnione. Koncentrator tlenu  ma niezliczone zalety w kontekście ulgi jaką przynosi osobom z problemami dróg oddechowych.

Koncentrator tlenu a Covid

W przypadku problemów oddechowych związanych z zakażeniem nowym koronawirusem (który ma nieco inne objawy niż pierwsza wersja wirusa) domowy koncentrator tlenu daje pacjentom prawdziwą ulgę. Zaleca się bezwzględne zastosowanie terapii tlenowej, kiedy saturacja spada poniżej 90 procent. Żeby pacjent odczuł różnicę w oddychaniu powinien otrzymać 10 litrów czystego tlenu na minutę. Domowy aparat tlenowy wytwarza połowę tego. W takiej sytuacji zalecane jest podłączenie dwóch koncentratorów w jeden obieg.

Jakie są zasady działania koncentratora tlenu?

Jak działa domowy koncentrator tlenu? Jest to bardzo prosta operacja. Wewnątrz koncentratora znajduje się filtr molekularny. Powietrze dostaje się do koncentratora i przechodzi przez filtr, dzięki czemu możliwe jest zatrzymanie azotu obecnego w powietrzu. Nasycenie tlenem następnie intensywnie wzrasta. Tlen o wysokim stężeniu jest następnie podawany przez specjalną kaniulę nosową pacjentowi. Stężenie tlenu może różnić się, w zależności od modelu koncentratora tlenu, ale zwykle waha się od minimum 90% do maksymalnie około 95%. Oczywiście urządzenia mają również alarm, który aktywuje się w przypadku, gdy stężenie tlenu jest poniżej progu 82%.

Czy koncentrator domowy nie ma zbiornika z tlenem? Nie, nie ma. Jest to najważniejsza zaleta koncentratora tlenu domowego użytku, ponieważ jeśli nie ma zbiornika, ryzyko wybuchu i pożaru jest eliminowane u podstaw. Nie ma również potrzeby zwracania uwagi na koncentrator tlenu kiedy jest on w pobliżu gorącego pieca. Krótko mówiąc, nie ma ryzyka i mamy więcej spokoju. Wśród innych zalet domowego koncentratora tlenu, mamy również możliwość wyboru między ciągłym lub impulsowym przepływem. Domowy generator tlenu ciągłego przepływu, oferuje tlen zawsze, bez zatrzymywania się. Impulsowy koncentrator tlenu przepływowego oferuje tlen za każdym razem, gdy jest wdychany. I stanowi najlepszy wyborem dla tych, którzy muszą zrehabilitować swoje zdolności oddechowe.

Na co zwrócić uwagę, wybierając koncentrator tlenu?

Domowy, najnowocześniejszy przenośny model koncentratora tlenu jest  doskonały dla tych, którzy muszą przeprowadzać zabieg 24 godziny na dobę, ale nie mają zamiaru ograniczać swoich codziennych czynności.

Są to zasilane bateryjnie domowe aparaty tlenowe. W przeciwieństwie do pierwszych modeli, które ujrzały światło, bateria wersji nowej generacji jest długotrwała, nawet do 5 godzin. To nie wszystko, często można włożyć drugą, dodatkową baterię, która załącza się, jak pierwsza generuje niski poziom energii, aby koncentrator tlenu mógł działać nawet do 10 godzin. Ponadto w zestawie często znajduje się zewnętrzna ładowarka z adapterem, dzięki czemu można naładować akumulator w każdej sytuacji. Krótko mówiąc, brak zasilenia w przenośnych koncentratorach tlenu w modelach nowej generacji jest naprawdę niemożliwy. Długotrwała bateria jest to cecha, która sprawia że takie modele są bardziej niż słusznym wyborem. Inna jest niski poziom hałasu, który generują te urządzenia.

Przede wszystkim należy pamiętać, że najnowsze modele przenośnego koncentratora tlenu są bardzo lekkie. W większości przypadków osiągają maksymalną wagę 8 kg, ale ultralekkie modele, które ważą zaledwie 2,5 kg, są obecnie szeroko rozpowszechnione. Oznacza to możliwość ich transportu bez żadnych problemów, nawet w przypadku szczególnie poważnych chorób.

Często mogą być przenoszone na wiele różnych sposobów. Przenośny tlen jest w posiadaniu kół jak prawdziwe wózki. Wyposażony  również w szelki, co pozwala go przynosić, jakby to była prawdziwa torba. Ale to nie wszystko: szelki mogą być przekształcone, dzięki czemu można nosić koncentrator, jakby był plecakiem. Ten ostatni model transportu jest doskonały, ponieważ oferuje maksymalną swobodę ruchu, wolne ręce, i poprawia w ten sposób wygodę. Oczywiście ważne jest, aby sprawdzić, czy koncentrator jest w posiadaniu kół, tak aby można było przenieść go z jednej części domu do drugiej bez żadnych trudności. Najnowocześniejsze i innowacyjne modele dostępne obecnie na rynku są również w posiadaniu pilota, dzięki czemu można zarządzać i wyłączać go bez konieczności wstawania, a bardzo szeroki wyświetlacz cyfrowy, zawsze kontroluje stężenie tlenu. Charakteryzuje się też niskim poziomem hałasu. W większości przypadków aparatów tlenowych domowego przeznaczenia ich konstrukcja jest smukła, dzięki czemu można wstawić koncentrator do każdego pomieszczenia, nawet w mniejszych mieszkaniach.

Stały koncentrator tlenu w większości przypadków zasila bezpośrednio z gniazdka elektrycznego. Elektryczny koncentrator tlenu musi zatem koniecznie być w posiadaniu bardzo długiego kabla. Jest również bardzo ważne, żeby mógł  działać na bateriach, dzięki czemu może być  używany, gdy jest odłączony od prądu. W różnych sytuacjach domowych ta funkcja bywa przydatna.

Konserwacja urządzenia

Zewnętrzna część domowego generatora tlenu nie wymaga szczególnej opieki. Oczywiście możliwe jest, że na zewnątrz zabrudzi się, ale wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką, aby móc usunąć wszelkie ślady brudu i kurzu. Z drugiej strony, dyskurs dla filtra koncentratora tlenu jest inny. Filtr wymaga  uwagi, ponieważ tylko dzięki jego obecności możliwe jest zatrzymanie azotu obecnego w powietrzu i zagwarantowanie pacjentowi możliwości posiadania czystego tlenu. Dlatego filtry powinny być czyszczone okresowo, najlepiej raz w tygodniu, w przypadku intensywnego użytkowania urządzenia.

Zalecenia dotyczące filtra generatora tlenu

Po wyjęciu filtr należy umyć wodą i łagodnym detergentem, a następnie całkowicie wysuszyć. Są to ogólne wskazania. Zawsze zalecamy uważne zapoznanie się z wytycznymi zawartymi w instrukcji obsługi, aby móc zadbać o to, co najlepsze z wybranego koncentratora tlenu. Jednak z rozważań, które poczyniliśmy, wynika, że jest to bardzo prosta, rutynowa konserwacja.

Jak długo używać koncentratora tlenu?

Bardzo ważne jest, aby terapia tlenowa była przeprowadzana w poważnych przypadkach przez co najmniej 16 godzin dziennie. Stacjonarny lub przenośny domowy koncentrator tlenu jest idealnym wyborem na chwile spędzone w domu, wieczorem przed telewizorem, czy na noc do spania. Niektóre modele aparatów tlenowych domowych,  najnowszej generacji są  bardzo zadbane z estetycznego punktu widzenia, minimalistyczne w swoim wyglądzie, z designerskimi elementami. Może to wydawać się nie istotną cechą, ale gdy dotyczy to młodej i modnej osoby, która musi nosić to urządzenie ze względów zdrowotnych, jest to z jej punktu widzenia ważne. W ten sposób domowy generator tlenu staje się częścią wizerunku a to ułatwia akceptację konieczności używania go codziennie przez 24 godziny.

Wynająć czy kupić koncentrator tlenu?

Domowy koncentrator tlenu - cena jego zależy od wielu czynników, marki, wydajności, którą pozwala osiągnąć, żywotności baterii, dostępnych akcesoriów i wielu innych. Właśnie z tego powodu przedział cenowy, jest bardzo szeroki. Waha się od 1000 PLN do 3500 PLN i więcej. Oszczędzanie jest ważne, ale nigdy kosztem jakości.

Koncentrator tlenu można również wypożyczyć. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które wiedzą, że będą korzystały z urządzenia jedynie przez krótki czas. Wtedy nie ma sensu inwestować w zakup sprzętu. Jeżeli jednak pacjent jest przewlekle chory, wówczas warto mieć koncentrator w domu na stałe.

Kto nie powinien używać koncentratora tlenu?

Przeciwwskazaniami do korzystania z tlenoterapii jest:

  • ciąża,
  • uszkodzenia płuc,
  • padaczka,
  • nieleczona odma opłucnowa,
  • choroba wieńcowa serca.


mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Kategorie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.