Koncentrator tlenu domowy – kiedy warto kupić oraz jak działa? Jakie są przeciwskazania do stosowania koncentratorów tlenu?

Koncentrator tlenu domowy – kiedy warto kupić oraz jak działa? Jakie są przeciwskazania do stosowania koncentratorów tlenu? - zdjęcie

Koncentrator tlenu domowy – kiedy warto kupić oraz jak działa? Jakie są przeciwskazania do stosowania koncentratorów tlenu?

Tlenoterapia jest leczeniem, któremu poddawane są wszystkie osoby cierpiące na jakiś rodzaj niewydolności oddechowej, czy to w przewlekłej, czy w ostrej postaci (jak w przypadku Covid-19), niezależnie od wywołującej ją choroby płuc. Ci, którzy mają tego typu problemy zdrowotne, nie mogą zaspokoić swoich potrzeb tlenowych przez samodzielne oddychanie. Istnieje wtedy konieczność dodatkowego zaopatrzenia w tlen, który może zagwarantować koncentrator tlenu domowego użytku.

Kiedy trzeba kupić i stosować koncentrator tlenu w domu?

Zapotrzebowanie na koncentrator tlenu domowy może być szczególnie intensywne w przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju problemy z płucami. Nawet banalny spacer lub zdrowa aktywność fizyczna, którą powinny uwzględnić w swoim trybie życia, może podnieść poziom ich potrzeb tlenowych. Wtedy warto zaopatrzyć się w domowy generator tlenu.

Gwarantując organizmowi dodatkowy przenośny tlen, jakiego potrzebuje w każdej możliwej sytuacji, zmniejsza się uczucie duszności, co pozwala pacjentowi lepiej oddychać, znacznie poprawiając jakość jego życia.

Układ sercowo-naczyniowy otrzymuje wtedy wsparcie, jakiego potrzebuje, aby nie doszło do jego zapaści, a średnia długość życia może również znacznie wzrosnąć. Domowy koncentrator jest niezbędny w mieszkaniu, w przypadku chorób przewlekłych związanych z układem oddechowym a także stanów nagłych takich jak:

  • Niewydolność oddechowa
  • Przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • Choroba Covid-19

Koncentrator tlenu – co warto o nim wiedzieć?

Natlenienie tkanek odbywa się dzięki systemowi dostarczania tlenu, który pacjent musi zawsze mieć pod ręką. Do niedawna dostępne były butle z ciekłym lub ciśnieniowym tlenem. Teraz nowe urządzenia już ich nie potrzebują. Obecnie koncentratory tlenu domowego użytku stają się coraz bardziej rozpowszechnione. Koncentrator tlenu  ma niezliczone zalety w kontekście ulgi jaką przynosi osobom z problemami dróg oddechowych.

Koncentrator tlenu a Covid

W przypadku problemów oddechowych związanych z zakażeniem nowym koronawirusem (który ma nieco inne objawy niż pierwsza wersja wirusa) domowy koncentrator tlenu daje pacjentom prawdziwą ulgę. Zaleca się bezwzględne zastosowanie terapii tlenowej, kiedy saturacja spada poniżej 90 procent. Żeby pacjent odczuł różnicę w oddychaniu powinien otrzymać 10 litrów czystego tlenu na minutę. Domowy aparat tlenowy wytwarza połowę tego. W takiej sytuacji zalecane jest podłączenie dwóch koncentratorów w jeden obieg.

Jakie są zasady działania koncentratora tlenu?

Jak działa domowy koncentrator tlenu? Jest to bardzo prosta operacja. Wewnątrz koncentratora znajduje się filtr molekularny. Powietrze dostaje się do koncentratora i przechodzi przez filtr, dzięki czemu możliwe jest zatrzymanie azotu obecnego w powietrzu. Nasycenie tlenem następnie intensywnie wzrasta. Tlen o wysokim stężeniu jest następnie podawany przez specjalną kaniulę nosową pacjentowi. Stężenie tlenu może różnić się, w zależności od modelu koncentratora tlenu, ale zwykle waha się od minimum 90% do maksymalnie około 95%. Oczywiście urządzenia mają również alarm, który aktywuje się w przypadku, gdy stężenie tlenu jest poniżej progu 82%.

Czy koncentrator domowy nie ma zbiornika z tlenem? Nie, nie ma. Jest to najważniejsza zaleta koncentratora tlenu domowego użytku, ponieważ jeśli nie ma zbiornika, ryzyko wybuchu i pożaru jest eliminowane u podstaw. Nie ma również potrzeby zwracania uwagi na koncentrator tlenu kiedy jest on w pobliżu gorącego pieca. Krótko mówiąc, nie ma ryzyka i mamy więcej spokoju. Wśród innych zalet domowego koncentratora tlenu, mamy również możliwość wyboru między ciągłym lub impulsowym przepływem. Domowy generator tlenu ciągłego przepływu, oferuje tlen zawsze, bez zatrzymywania się. Impulsowy koncentrator tlenu przepływowego oferuje tlen za każdym razem, gdy jest wdychany. I stanowi najlepszy wyborem dla tych, którzy muszą zrehabilitować swoje zdolności oddechowe.

Na co zwrócić uwagę, wybierając koncentrator tlenu?

Domowy, najnowocześniejszy przenośny model koncentratora tlenu jest  doskonały dla tych, którzy muszą przeprowadzać zabieg 24 godziny na dobę, ale nie mają zamiaru ograniczać swoich codziennych czynności.

Są to zasilane bateryjnie domowe aparaty tlenowe. W przeciwieństwie do pierwszych modeli, które ujrzały światło, bateria wersji nowej generacji jest długotrwała, nawet do 5 godzin. To nie wszystko, często można włożyć drugą, dodatkową baterię, która załącza się, jak pierwsza generuje niski poziom energii, aby koncentrator tlenu mógł działać nawet do 10 godzin. Ponadto w zestawie często znajduje się zewnętrzna ładowarka z adapterem, dzięki czemu można naładować akumulator w każdej sytuacji. Krótko mówiąc, brak zasilenia w przenośnych koncentratorach tlenu w modelach nowej generacji jest naprawdę niemożliwy. Długotrwała bateria jest to cecha, która sprawia że takie modele są bardziej niż słusznym wyborem. Inna jest niski poziom hałasu, który generują te urządzenia.

Przede wszystkim należy pamiętać, że najnowsze modele przenośnego koncentratora tlenu są bardzo lekkie. W większości przypadków osiągają maksymalną wagę 8 kg, ale ultralekkie modele, które ważą zaledwie 2,5 kg, są obecnie szeroko rozpowszechnione. Oznacza to możliwość ich transportu bez żadnych problemów, nawet w przypadku szczególnie poważnych chorób.

Często mogą być przenoszone na wiele różnych sposobów. Przenośny tlen jest w posiadaniu kół jak prawdziwe wózki. Wyposażony  również w szelki, co pozwala go przynosić, jakby to była prawdziwa torba. Ale to nie wszystko: szelki mogą być przekształcone, dzięki czemu można nosić koncentrator, jakby był plecakiem. Ten ostatni model transportu jest doskonały, ponieważ oferuje maksymalną swobodę ruchu, wolne ręce, i poprawia w ten sposób wygodę. Oczywiście ważne jest, aby sprawdzić, czy koncentrator jest w posiadaniu kół, tak aby można było przenieść go z jednej części domu do drugiej bez żadnych trudności. Najnowocześniejsze i innowacyjne modele dostępne obecnie na rynku są również w posiadaniu pilota, dzięki czemu można zarządzać i wyłączać go bez konieczności wstawania, a bardzo szeroki wyświetlacz cyfrowy, zawsze kontroluje stężenie tlenu. Charakteryzuje się też niskim poziomem hałasu. W większości przypadków aparatów tlenowych domowego przeznaczenia ich konstrukcja jest smukła, dzięki czemu można wstawić koncentrator do każdego pomieszczenia, nawet w mniejszych mieszkaniach.

Stały koncentrator tlenu w większości przypadków zasila bezpośrednio z gniazdka elektrycznego. Elektryczny koncentrator tlenu musi zatem koniecznie być w posiadaniu bardzo długiego kabla. Jest również bardzo ważne, żeby mógł  działać na bateriach, dzięki czemu może być  używany, gdy jest odłączony od prądu. W różnych sytuacjach domowych ta funkcja bywa przydatna.

Konserwacja urządzenia

Zewnętrzna część domowego generatora tlenu nie wymaga szczególnej opieki. Oczywiście możliwe jest, że na zewnątrz zabrudzi się, ale wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką, aby móc usunąć wszelkie ślady brudu i kurzu. Z drugiej strony, dyskurs dla filtra koncentratora tlenu jest inny. Filtr wymaga  uwagi, ponieważ tylko dzięki jego obecności możliwe jest zatrzymanie azotu obecnego w powietrzu i zagwarantowanie pacjentowi możliwości posiadania czystego tlenu. Dlatego filtry powinny być czyszczone okresowo, najlepiej raz w tygodniu, w przypadku intensywnego użytkowania urządzenia.

Zalecenia dotyczące filtra generatora tlenu

Po wyjęciu filtr należy umyć wodą i łagodnym detergentem, a następnie całkowicie wysuszyć. Są to ogólne wskazania. Zawsze zalecamy uważne zapoznanie się z wytycznymi zawartymi w instrukcji obsługi, aby móc zadbać o to, co najlepsze z wybranego koncentratora tlenu. Jednak z rozważań, które poczyniliśmy, wynika, że jest to bardzo prosta, rutynowa konserwacja.

Jak długo używać koncentratora tlenu?

Bardzo ważne jest, aby terapia tlenowa była przeprowadzana w poważnych przypadkach przez co najmniej 16 godzin dziennie. Stacjonarny lub przenośny domowy koncentrator tlenu jest idealnym wyborem na chwile spędzone w domu, wieczorem przed telewizorem, czy na noc do spania. Niektóre modele aparatów tlenowych domowych,  najnowszej generacji są  bardzo zadbane z estetycznego punktu widzenia, minimalistyczne w swoim wyglądzie, z designerskimi elementami. Może to wydawać się nie istotną cechą, ale gdy dotyczy to młodej i modnej osoby, która musi nosić to urządzenie ze względów zdrowotnych, jest to z jej punktu widzenia ważne. W ten sposób domowy generator tlenu staje się częścią wizerunku a to ułatwia akceptację konieczności używania go codziennie przez 24 godziny.

Wynająć czy kupić koncentrator tlenu?

Domowy koncentrator tlenu - cena jego zależy od wielu czynników, marki, wydajności, którą pozwala osiągnąć, żywotności baterii, dostępnych akcesoriów i wielu innych. Właśnie z tego powodu przedział cenowy, jest bardzo szeroki. Waha się od 1000 PLN do 3500 PLN i więcej. Oszczędzanie jest ważne, ale nigdy kosztem jakości.

Koncentrator tlenu można również wypożyczyć. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które wiedzą, że będą korzystały z urządzenia jedynie przez krótki czas. Wtedy nie ma sensu inwestować w zakup sprzętu. Jeżeli jednak pacjent jest przewlekle chory, wówczas warto mieć koncentrator w domu na stałe.

Kto nie powinien używać koncentratora tlenu?

Przeciwwskazaniami do korzystania z tlenoterapii jest:

  • ciąża,
  • uszkodzenia płuc,
  • padaczka,
  • nieleczona odma opłucnowa,
  • choroba wieńcowa serca.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.