Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Choroby i dolegliwości

Czym jest WZW B i jak może dojść do zarażenia wirusem?

krew-wzw-b Wirusowe zapalenie wątroby typu B (żółtaczka typu B) to podstępna choroba zakaźna, która latami potrafi nie dawać żadnych objawów, a u około 5-10% chorych przechodzi w stan przewlekły i może prowadzić do marskości wątroby. I choć w ostatnich latach, dzięki obowiązkowym szczepieniom, liczba zachorowań zdecydowanie zmalała to choroby nie należy lekceważyć. Szacuje się, że obecnie z chorobą zmaga się 350 mln ludzi na świecie.

Zarażenie wirusowym zapaleniem wątroby

Żółtaczka typu B wywołana jest przez wirus HBV, który wnika do organizmu 10 razy łatwiej niż wirus HCV i aż 100 razy łatwiej niż HIV. By chorobotwórczy drobnoustrój trafił do organizmu wystarczy minimalna ilość zakażonej krwi - jedynie 0,00001 ml. Zapaleniem wątroby można zarazić się w salonie tatuażu, podczas wizyty u kosmetyczki i fryzjera oraz podczas zabiegów medycznych. Wirus HBV obecny jest też w spermie i wydzielinie z pochwy dlatego podczas stosunków seksualnych najlepiej używać prezerwatywy, która chroni przed zakażeniem WZW.

WZW B – grupy ryzyka

Na zarażenie wirusem HBV szczególnie narażone są osoby:
  • mające bliski kontakt z osobą zakażoną
  • poddawane inwazyjnym zabiegom medycznym
  • pracownicy służby zdrowia
  • zmieniające partnerów seksualnych
  • homoseksualiści (błona śluzowa odbytnicy jest intensywnie ukrwiona i w przypadku mikro uszkodzeń wirus łatwo przedostaje się do krwi)

Powikłania zapalenia wątroby typu B

Najczęstszym i zarazem najniebezpieczniejszym powikłaniem WZW B jest zapalenie wątroby. Nieleczona choroba w bardzo krótkim czasie prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia, niewydolności i marskości wątroby, a nawet śmierci. Dlatego profilaktyka zakażeń i szczepienie przeciwko WZW B są priorytetową sprawą.


mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.