zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Serce i układ krążenia

Berberyna – właściwości, zastosowanie oraz działanie. Czy berberyna jest dobra na otyłość?

 Berberyna – właściwości, zastosowanie oraz działanie. Czy berberyna jest dobra na otyłość?

Ludzie od tysięcy lat korzystali z dobrodziejstw natury w leczeniu różnorodnych chorób i dolegliwości. Tak jest i dzisiaj. Na rynku farmaceutycznym dość często można usłyszeć o nowych suplementach, które coraz częściej produkowane są na bazie naturalnych składników pochodzących z ziół. Taką substancją jest berberyna, coraz częściej wykorzystywana w leczeniu wielu schorzeń. Jakie jest jej działanie, gdzie się ją stosuje oraz czy pomaga w leczeniu otyłości?

Zanim przejdziesz do naszego tekstu, zapoznaj się jeszcze z artykułem: Dieta i odchudzanie.

Berberyna – czym jest?

Berberyna jest naturalnie występującym związkiem, który należy do grupy alkaloidów izochinolinowych. Wywodzi się z budowy takich roślin jak: cynowód chiński, gorzknik kanadyjski, mahonia pospolita i berberys zwyczajny. Pozyskiwana jest z wielu części tych roślin, zaczynając od korzeni, krzewów, a kończąc na liściach i owocach. Po wyizolowaniu posiada charakterystyczny żółty kolor i bardzo gorzki smak. W medycynie chińskiej stosowana jest w leczeniu różnorodnych schorzeń od tysięcy lat i cieszy się tam dużą popularnością, dzięki swojemu skutecznemu działaniu. 

Jakie właściwości zdrowotne ma berberyna?

Berberyna posiada całe spektrum zastosowań, jednak najczęściej jest polecana i wykazuje skuteczne działanie:

 • w leczeniu cukrzycy typu 2 - ze względu na efektywne działanie w obniżaniu poziomu glukozy we krwi, podobne do działania dedykowanych leków na cukrzycę; 
 • w zapobieganiu chorobom serca - dzięki temu, że wpływa na obniżenie złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi, oraz ciśnienia tętniczego krwi;
 • w przyśpieszaniu metabolizmu, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie masy ciała i przyczynia się do regulacji poziomu hormonów; odpowiedzialnych za odkładanie tkanki tłuszczowej, dzięki temu procesy chudnięcia przebiegają dużo szybciej;
 • we wspomaganiu organizmu w walce nowotworami;
 • we wzmacnianiu naturalnej odporności organizmu;
 • w przebiegu biegunki;
 • w poprawie flory bakteryjnej jelit, zwiększając ilość dobrych bakterii,
 • w walce z depresją i nerwicą;
 • w leczeniu zespołu policystycznych jajników, dzięki regulacji wysokiego poziomu męskich hormonów w organizmie;
 • w poprawie funkcjonowania mózgu, procesów zapamiętywania;
 • w przeciwdziałaniu rozwojowi grzybów Candida;
 • przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Jakie są skutki uboczne berberyny?

Podczas gdy przyjmowanie suplementu diety jakim jest berberyna, wykazuje wiele dobroczynnych właściwości dla organizmu, mogą wystąpić także skutki uboczne. Najczęściej dotyczą one układu pokarmowego. Mogą wystąpić bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, zaparcia, nudności i wymioty. Zbyt wysokie dawki mogą przyczynić się także do uszkodzenia wątroby, nadmiernie obniżyć poziom cukru we krwi i ciśnienia tętniczego, a także wywołać krwawienia z układu pokarmowego. Jednakże berberyna uznawana jest za specyfik pochodzenia roślinnego i jest bezpieczna w stosowaniu, berberyna skutki uboczne zdarzają się rzadko. Przyjmując jakiekolwiek leki, przed podjęciem decyzji o przyjmowaniu berberyny należy poradzić się lekarza. 

Przeciwskazania do spożywania berberyny

Mimo iż berberyna jest uznawana za bezpieczną substancję, w sytuacji jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Berberyna przeciwskazania ma jednak nieliczne. Jest sklasyfikowana jako suplement diety, które z definicji służą uzupełnieniu diety, a nie leczeniu. Może okazać się dobrą substancją wspomagającą leczenie. Głównym przeciwskazaniem do stosowania jest ciąża, w której berberyna może wywoływać skurcze macicy i oddziaływać teratogennie na płód. Nie powinna być także przyjmowana podczas karmienia piersią i podawana dzieciom. Należy zachować także szczególną ostrożność, w przypadku stwierdzonych schorzeń wątroby i w sytuacji przyjmowania leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi. 

Berberyna - dawkowanie

Berberyna jak długo stosować? Przed podjęciem decyzji o przyjmowaniu suplementu pojawia się wiele pytań. Berberyna dawka powinna być uzależniona od ogólnych oczekiwań odnośnie działania suplementu dietyDawkowanie powinno wynosić od 2 do 3 porcji, co może przekładać się na około 2-4 kapsułki preparatu dziennie. Niepolecane jest stosowanie wyższej dawki jak 1200-1500 mg na dobę. Wiele źródeł mówi o skuteczności stosowania około 3 razy dziennie w dawkach 500mg przed posiłkiem. Koniecznie należy rozłożyć jego przyjmowanie w równych odstępach czasu, tak aby stale utrzymywała się we krwi podobna dawka berberyny. 

W jakiej formie Berberyna jest najlepsza?

Berberyna preparaty występują w wielu formach i dostępne są w aptekach, dobrych sklepach zielarskich i w sklepach ze zdrową żywnością. Sprzedawana jest bez recepty. Berberyna - jaką wybrać? Spotykane są formy wielosładnikowe np. z cynamonem czy kurkumą oraz jednoskładnikowe zawierające tylko berberynę. Najczęściej sprzedawane są w formie kapsułek czy tabletek, ale także jako herbatka, ekstrakt w formie kropli czy nalewki. W preparatach występuje pod postacią siarczanu i chlorowodorku, który jest tańszy i bardziej popularny niż siarczan. Jednak dużo gorzej wchłania się z układu pokarmowego.

Berberyna - opinie

W Internecie pojawia się wiele zapytań berberyna - czy ktoś stosował? Należy pamiętać, iż jest to suplement diety, który nie zastąpi zbilansowanej i zdrowej diety, dostosowanej do wagi i wieku każdego człowieka. Należy także pamiętać o ćwiczeniach sportowych, które znacząco przyśpieszają procesy odchudzania. W zależności od preparatu można spotkać się z wieloma pozytywnym opiniami na temat jej działania, szczególnie jeśli chodzi o wspomaganie procesów odchudzania czy leczenia cukrzycy. Berberyna cena jest dość atrakcyjna, dlatego warto postawić na suplement, który znacząco może wpłynąć na pomoc w odchudzaniu czy leczeniu różnorodnych dolegliwości i chorób.

Czy berberyna jest dobra na otyłość?

Otyłość to schorzenie, które wpływa na wzrost ryzyka cukrzycy typu 2. Zwiększa także prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca i wysokiego ciśnienia krwi i złego cholesterolu. Jej skuteczność potwierdzono w badaniu, które trwało przez 12 tygodni i uczestniczyły w nim osoby otyłe. Przyjmowały one trzy razy dziennie po 500 mg berberyny, co spowodowało obniżenie masy ciała o średnio 2,5kg. Drugie badanie zostało przeprowadzone na grupie 37 osób z zespołem metabolicznym. Przez 3 miesiące 3 razy dziennie przyjmowali oni po 300 mg berberyny. Dzięki temu wskaźnik BMI spadł ze średniego poziomu 31,5 do 27,4.

Istnieją również wyniki badań, które jasno wskazują, że berberyna wykazuje podobne działanie do metforminy, która jest polecana szczególnie dla osób cierpiących na cukrzycę typu 2. To lek znany już od ponad pół wieku i oceniany jako najlepszy w leczeniu cukrzycy. Dzięki zdolnościom do przemiany bakterii w jelitach berberyna wspomaga leczenie nie tylko cukrzycy, ale także otyłości. Oczywiście każdy organizm jest inny i może okazać się, że w wielu przypadkach efekty mogą okazać się spektakularne, szczególnie w połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Kategorie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.