zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Przeziębienie i grypa

10 najlepszych domowych sposobów na ból gardła, cz. I

Ból gardła to jeden z częstszych problemów zdrowotnych okresu jesienno-zimowego. Zwykle pojawia się nagle. Zwykle też nie jesteśmy na niego absolutnie przygotowani. Zanim więc zdążymy wybrać się do apteki lub zamówić przez internet odpowiednie lekarstwa, musimy radzić sobie z nim tzw. domowymi sposobami. Które metody szczególnie warto jest stosować w przypadku bólu gardła?

Ból gardła może pojawić się w każdej chwili, a jego przyczyny bywają rozmaite. Najczęściej powodem jest uczulenie, katar, przeziębienie lub zwykła grypa. W początkowym stadium, zanim jeszcze ból gardła przybierze na sile, możesz sobie z nim poradzić za pomocą jednej z wielokrotnie sprawdzonych i zalecanych przez lekarzy metod. Dla wzmocnienia efektu może – a nawet powinieneś – je ze sobą odpowiednio łączyć, stosując naprzemiennie lub jednocześnie kilka z nich.

1.    Woda z solą

Płukanie gardła odpowiednio przygotowaną solanką to jedna z najpowszechniejszych metod radzenia sobie z wczesnymi objawami zapalenia i łagodzenia bólu. Lekarze zalecają, aby roztwór był bardzo ciepły (ale z zachowaniem umiaru!) i aby jego składniki łączyć w proporcji 1 duża łyżka soli na 1 szklankę wody.

Płukanie gardła bardzo ciepłą wodą nie należy do najłatwiejszych. Dlatego też, jeśli masz z tym jakiekolwiek problemy, zacznij od płukania gardła wodą letnią lub tylko lekko ciepłą.

2.    Gorące napoje

Jeśli nie przepadasz za płukaniem gardła, powinieneś pić dużo ciepłych napojów. Może być to herbata z cytryną, słynne mleko z miodem lub gorący sok malinowy. Lekarze podejrzewają, że ciepło nie sprzyja rozwojowi mikroorganizmów atakujących nasze gardła i nie tylko łagodzi objawy zapalenia, ale też spowalnia postępy choroby.

3.    Środki przeciwbólowe

Nawet jeśli nie masz w domu żadnego syropu czy tabletek do ssania, prawdopodobnie masz jakieś środki przeciwbólowe. Zdaniem doktora Stephena Kriebela – jednego z bardziej uznanych lekarzy rodzinnych w USA – w przypadku bólu gardła zwykłe leki przeciwbólowe potrafią zdziałać cuda. Może być to standardowa aspiryna lub jeden z leków na bazie paracetamolu czy ibuprofenu. Bardzo dobre rezultaty przynosi też stosowanie środków opartych na soli sodowej metamizolu.

4.    Płyn do płukania jamy ustnej i woda utleniona

Ciekawym sposobem na bolące gardło, możliwym do zastosowania nawet jeśli domowa apteczka okaże się całkowicie pusta, jest połączenie płynu do płukania jamy ustnej (może to być klasyczny Listerine, Eludril, czy dowolny inny środek) z wodą utlenioną. Co ciekawe, równie dobrze możemy przepłukać gardło tylko jednym z tych składników (lub używać ich na przemian), choć efekt zapewne nie będzie już tak spektakularny.

5.    Odpoczynek

Choć wydaje się to już truizmem, jeśli zaczyna boleć Cię gardło, powinieneś przede wszystkim leżeć w łóżku i wypoczywać. Takie przestawienie organizmu na tryb ekonomiczny pozwoli Ci przede wszystkim oszczędzić siły, które będziesz musiał zużyć na walkę z rozwijającą się infekcją. Jeśli nie masz możliwości zostać w łóżku, staraj się przynajmniej ograniczać aktywność fizyczną do minimum i w żadnym razie nie forsować organizmu.
mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.