product-image
Gastrolit proszek do sporządzania roztworu 14 saszetek
22.48 zł
Gastrolit proszek do sporządzania roztworu 14 saszetek

Gastrolit proszek do sporządzania roztworu 14 saszetek

Brak ocen

Producent
Teva Pharmaceuticals

ul, Emilii Plater 53, 00-113 Warszawa

Pojemność
14szt
Postać


Dostępny

22.48 zł

Opis

Gastrolit - produkt leczniczy w postaci proszku do sporządzania roztworu do doustnego nawadniania, zawiera w swoim składzie zestaw elektrolitów oraz glukozę, których niedobór występuje w stanach odwodnienia organizmu, zwłaszcza podczas biegunki.

Skład

Lek Gastrolit jest preparatem złożonym, substancjami czynnymi są:
Sodu chlorek 0,35 g, Potasu chlorek 0,30 g, Sodu wodorowęglan 0,50 g, Nalewka z rumianku 0,02 g, Glukoza 2,98 g
Po rozpuszczeniu roztwór zawiera: 60 mmol/l Na+, 20 mmol/l K+, 30 mmol/l HCO3, 80 mmol/l glukozy.

Osmolarność roztworu powstałego po rozpuszczeniu zawartości saszetki w 200 ml wody wynosi 240mOsm/kg.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub wg zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się choremu do picia po uprzednim rozpuszczeniu w gorącej, przegotowanej wodzie (zawartość 1 saszetki w 200 ml wody) i po ostudzeniu. W celu przygotowania większej objętości roztworu, np. 500 ml należy rozpuścić 3 saszetki preparatu Gastrolit w 600 ml wody. Z uzyskanego roztworu odmierzyć i dozować odpowiednią objętość zgodnie ze schematem dawkowania.

Roztworu nie należy dosładzać.

Z roztworu może wytrącić się osad nie wpływający na wartość leczniczą leku.

Należy upewnić się, że zawartość saszetki została zmieszana z odpowiednią ilością wody (200 ml), zapewni to optymalną skuteczność leku.

Mieszanie proszku z niewystarczającą ilość wody może
spowodować nadmierne spożycie soli.

Wskazania

Zapobieganie i leczenie odwodnienia niewielkiego stopnia w przebiegu biegunek.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Gastrolit:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na glukozę, chlorek sodu, chlorek potasu, wodorowęglan sodu, nalewkę z rumianku (lub inne rośliny z rodziny Asteraceace) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
  • jeśli u pacjenta występuje zwiększone stężenie potasu we krwi.
  • jeśli u pacjenta występuje bezmocz.
  • jeśli pacjent ma niedrożność jelit.
  • jeśli pacjent obficie wymiotuje.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Zbyt szybkie podanie roztworu może wywołać wymioty.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Doustna terapia nawadniająca jest niewystarczająca w przypadku silnego odwodnienia, może być wtedy konieczna konsultacja lekarska i zastosowanie dożylnej terapii nawadniającej.
Objawami ciężkiego odwodnienia są szybki puls, trudności w oddychaniu, gorączka, ekstremalne zmęczenie, skurcze mięśni, ból głowy, nudności, mrowienie kończyn, wymioty, splątanie, drgawki i
utrata przytomności.
U niemowląt ostra biegunka może powodować odwodnienie, co powoduje szybkie pogorszenie stanu klinicznego, wymagające niezwłocznej konsultacji lekarskiej.

Przechowywać w temperaturze poniżej 25oC.

Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekarz, które pacjent planuje stosować.

Ze względu na ryzyko wystąpienia zwiększonego stężenia potasu we krwi leku nie należy stosować z lekami zwiększającymi stężenie potasu w organizmie (m.in. diuretyki oszczędzające potas, np. spironolakton, inhibitory konwertazy angiotensyny – stosowane m.in. w leczeniu nadciśnienia tętniczego). Należy pamiętać, że biegunka może wpływać na wchłanianie wielu produktów leczniczych. 

Ciąża i karmienie piersią

W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Gastrolit może być stosowany u kobiet w okresie ciąży oraz karmiących piersią w zalecanych dawkach.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Częste pytania

Elektrolitami nazywamy jony soli, które naturalnie występują w płynach ustrojowych naszego ciała. Warunkują prawidłowe funkcjonowanie wielu procesów zachodzących w organizmie. Infekcje wirusowe, problemy gastryczne oraz nieprawidłowa dieta mogą prowadzić do występowania poważnych w skutkach niedoborów elektrolitów. Właśnie dlatego tak ważna jest prawidłowa suplementacja.

W zachowaniu równowagi wodno-elektrolitowej pomogą elektrolity w saszetkach dla dorosłych Gastrolit. Produkt przeznaczony jest do uzupełniania niedoborów. Zawiera zestaw soli mineralnych oraz glukozę, stanowiąc sprawdzony suplement diety, po który możemy sięgnąć w czasie problemów żołądkowych. Gastrolit proszek stanowi ważne źródło sodu, w tym natrii hydrogenocarbonas, który odpowiada za zachowanie prawidłowego nawodnienia organizmu. Skład uzupełniono dodatkowo potasem, który wspomaga zachowanie optymalnego ciśnienia krwi. Wyciąg z rumianku łagodzi objawy niestrawności oraz zaburzeń pracy układu trawiennego.

Gastrolit elektrolity doskonale sprawdzają się w stanach zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Niedobór elektrolitów negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, objawiając się najczęściej drżeniem i skurczami mięśni oraz obrzękami kończyn. Co więcej, pacjenci skarżą się również na problemy żołądkowe, bóle głowy oraz nudności. Wśród innych symptomów możemy wymienić także omdlenia, apatię, senność oraz drażliwość. Niedobór soli mineralnych może doprowadzić do zaburzeń pracy układu nerwowego, moczowego oraz wzrostu ciśnienia krwi. Jeśli stan utrzymuje się przez dłuższy czas, może prowadzić do chorób serca i paraliżu.

Chcesz sięgnąć po Gastrolit? Ile razy dziennie można przyjmować elektrolity? Suplement diety przeznaczony jest dla dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 3. roku życia. Należy spożywać 1 saszetkę, rozpuszczoną w 200 ml wody, po każdym oddaniu płynnego stolca w czasie biegunki. W przypadku pierwszej dawki można zastosować większą ilość elektrolitów, która będzie zależeć od wieku pacjenta. Osoby dorosłe mogą spożyć wtedy od 3 do 5 saszetek rozpuszczonych w odpowiedniej ilości roztworu (od 500 do 1000 ml).

Po elektrolity w saszetkach możesz sięgnąć o każdej porze dnia, także przed pierwszym posiłkiem na czczo. Doskonale sprawdzi się jako opcja dla słodzonych soków i napojów. Można przyjmować je codziennie, jednak nie należy przekraczać zalecanej przez producenta dawki maksymalnej. Zbyt częste sięganie po elektrolity może prowadzić do przedawkowania.

Postać

Stosowanie

Zapobieganie i leczenie odwodnienia niewielkiego stopnia w przebiegu biegunek.

Dodaj swoją opinię

Pola oznaczone * są wymagane

Brak komentarzy

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem