Fluoxetin Polpharma 0,02g 30 kapsułek


Brak ocen

Producent
Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A

ul. Pelplińska 19,

83-200 Starogard Gdański

Pojemność
30 szt.
Postać

Skład

1 kapsułka zawiera 20 mg fluoksetyny w postaci chlorowodorku. Preparat zawiera także laktozę.

Wskazania

Fluoxetin stosowany jest w leczeniu:

W przypadku dorosłychbulimii (fluoksetyna jest wówczas wskazana jako uzupełnienie psychoterapii w celu zahamowania napadów żarłoczności i częstego prowokowania wymiotów), epizodów dużej depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

U dzieci w wieku 8 lat i starsze: umiarkowanych do ciężkich epizodów dużej depresji, jeżeli depresja nie ustępuje po 4-6 sesjach psychoterapii. W przypadku tej grupy pacjentów z depresją o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego leczenie przeciwdepresyjne należy połączyć z psychoterapią.

Działanie

Lek jest selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Nie wykazuje powinowactwa do innych receptorów: α1-, α2- i β-adrenergicznych, dopaminergicznych, histaminowych H1, serotoninowych i receptorów GABA. Po podaniu doustnym fluoksetyna dobrze (niezależnie od spożycia pokarmu) wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w ciągu 6-8 h. W około 95% wiąże się z białkami osocza. Jest metabolizowana w wątrobie do aktywnego metabolitu - norfluoksetyny (demetylofluoksetyny) i wydalana przez nerki (w ok. 60%), w postaci metabolitów. T0,5 fluoksetyny w fazie eliminacji wynosi 4-6 dni, a norfluoksetyny - 4-16 dni (dzięki temu lek utrzymuje się w organizmie przez 5-6 tygodni po zaprzestaniu stosowania).

Dawkowanie

Dorośli

Bulimia: dawka dobowa to zwykle 60 mg. 

Epizody dużej depresji: dawka dobowa to 20 mg. Po 3-4 tygodniach od rozpoczęcia leczenia należy ocenić skutki terapii i odpowiednio dostosować dawkowanie. W przypadku osób, które nie reagują na tą dawkę, dawka może być zwiększona stopniowo do maksymalnej - 60 mg. Pacjenci z depresją powinni być leczeni przez co najmniej 6 miesięcy. 

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne: dawka dobowa to 20 mg. Jeżeli po 2 tyg. Nie widać efektów leczenia dawka może być zwiększana stopniowo do maksymalnej - 60 mg. Jeżeli nie obserwuje się poprawy w ciągu 10 tyg., należy ponownie rozważyć zasadność leczenia fluoksetyną. 

Dzieci i młodzież

Umiarkowany i ciężki epizod depresji u młodzieży i dzieci ≥8 lat: terapię należy rozpocząć pod nadzorem specjalisty, dawka początkowa to 10 mg/dobę. Po 1-2 tyg. leczenia można ją zwiększyć do 20 mg/dobę. Należy stosować najmniejszą dawkę skuteczną.

Należy unikać nagłego przerywania leczenia fluoksetyną - dawka powinna być zmniejszana przez okres co najmniej 2 tygodni. 

W przypadku chorych z zaburzeniami czynności wątroby należy rozważyć zmniejszenie dawki lub wydłużenie odstępów pomiędzy dawkami (np. 20 mg co drugi dzień). 

U pacjentów w podeszłym wieku: dawka dobowa nie powinna przekraczać 40 mg, maksymalną dawką jest 60 mg/dobę.

Lek można przyjmować w dawce pojedynczej lub w dawkach podzielonych, z posiłkiem lub bez posiłku.

Przeciwwskazania

Nie należy zażywać preparatu w przypadku:

- nadwrażliwości na fluoksetynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą

- jednoczesnego stosowania fluoksetyny i nieodwracalnych, nieselektywnych inhibitorów MAO (np. iproniazyd).

- jednoczesnego stosowania fluoksetyny w połączeniu z metoprololem stosowanym w leczeniu niewydolności serca.

Działania niepożądane:

Bardzo często: ból głowy, zmęczenie, bezsenność, nudności, biegunka.

Często: zaburzenia snu, nietypowe sny, zaburzenia uwagi, zawroty głowy, zaburzenia smaku, letarg, drżenie, zamazane widzenie, nagłe zaczerwienienie skóry, ziewanie, wymioty, niestrawność, suchość w ustach, nadmierne pocenie się, ból stawów, zaburzenia wytrysku, dreszcze, zmniejszenie masy ciała, zmniejszony apetyt, kołatanie serca, lęk, nerwowość, niepokój ruchowy, napięcie, wysypka, pokrzywka, świąd, krwawienia z dróg rodnych, zmniejszenie libido, zaburzenia wzwodu, uczucie rozchwiania, częste oddawanie moczu, wydłużenie odcinka QT w obrazie EKG.

Niezbyt często: nieprawidłowe myślenie, zaburzenia orgazmu, bruksizm, myśli i zachowania samobójcze, nadaktywność psychoruchowa, dyskineza, ataksja, drgawki kloniczne mięśni, zaburzenia pamięci, szumy uszne, duszność, łysienie, zimne poty, tiki mięśniowe, złe samopoczucie, nietypowe samopoczucie, uczucie zimna, uczucie gorąca, zwiększenie aktywności aminotransferaz, depersonalizacja, rozszerzenie źrenic, zaburzenia równowagi, krwawienia z przewodu pokarmowego, podwyższony nastrój, niedociśnienie tętnicze, trudności w oddawaniu moczu, utrudnione połykanie, euforia, krwawienie z nosa, zwiększona podatność na siniaczenie, zaburzenia seksualne, wzrost stężenia GGT.

Rzadko: nieprawidłowe wydzielanie hormonu antydiuretycznego, hiponatremia, hipomania, mania, omamy, pobudzenie, napady paniki, splątanie, jąkanie się, agresja, drgawki, zespół policzkowo-językowy, arytmia komorowa, zapalenie naczyń, rozszerzenie naczyń, zapalenie gardła, ból w przełyku, idiosynkratyczne zapalenie wątroby, wybroczyny, plamica, ból mięśni, mlekotok, hiperprolaktynemia, priapizm, krwawienia ze skóry lub błon śluzowych, małopłytkowość, nadwrażliwość na światło, zespół Stevensa-Johnsona, zatrzymanie moczu, zaburzenia w oddawaniu moczu, neutropenia, leukopenia, reakcja anafilaktyczna, zdarzenia płucne, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, zespół pobudzenia ruchowego, choroba posurowicza, zespół serotoninowy, obrzęk naczynioruchowy, rumień wielopostaciowy.

Odstawienie fluoksetyny często prowadzi do wystąpienia takich objawów jak: osłabienie, zawroty głowy, pobudzenie lub niepokój, zaburzenia czuciowe, nudności oraz (lub) wymioty, zaburzenia snu, drżenia, ból głowy.

Dzieci i młodzież: zachowania samobójcze (próby samobójcze i myśli samobójcze) oraz wrogość (gniew, rozdrażnienie, agresja, pobudzenie, zespół aktywacji), reakcje maniakalne (w tym mania i hipomania - u tych pacjentów nie opisywano poprzednich epizodów), krwawienia z nosa.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania fluoksetyny w czasie ciąży i karmienia piersią.

Ze względu na obecność laktozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z niedoborem laktazy typu Lapp, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub nietolerancją galaktozy.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Kategoria

Postać

Stosowanie

Fluoxetin stosowany jest w leczeniu:W przypadku dorosłych: bulimii (fluoksetyna jest wówczas wskazana jako uzupełnienie psychoterapii w celu zahamowania napadów żarłoczności i częstego prowokowania wymiotów), epizodów dużej depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.U dzieci w wieku 8 lat i starsze: umiarkowanych do ciężkich epizodów dużej depresji, jeżeli depresja nie ustępuje po 4-6 sesjach psychoterapii. W przypadku tej grupy pacjentów z depresją o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego leczenie przeciwdepresyjne należy połączyć z psychoterapią.

Działanie

Lek jest selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Nie wykazuje powinowactwa do innych receptorów: α1-, α2- i β-adrenergicznych, dopaminergicznych, histaminowych H1, serotoninowych i receptorów GABA. Po podaniu doustnym fluoksetyna dobrze (niezależnie od spożycia pokarmu) wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w ciągu 6-8 h. W około 95% wiąże się z białkami osocza. Jest metabolizowana w wątrobie do aktywnego metabolitu - norfluoksetyny (demetylofluoksetyny) i wydalana przez nerki (w ok. 60%), w postaci metabolitów. T0,5 fluoksetyny w fazie eliminacji wynosi 4-6 dni, a norfluoksetyny - 4-16 dni (dzięki temu lek utrzymuje się w organizmie przez 5-6 tygodni po zaprzestaniu stosowania).

Dodaj swoją opinię

Pola oznaczone * są wymagane

Brak komentarzy

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem