zdjecie zdjecie

Celipres 100 tabletki 0,1 g 30 sztuk

Producent Ranbaxy Poland
Pojemność 30 szt.
Postać Tabletki
Informacja PRODUKT LECZNICZY!
Lek na receptę TAK

Spis treści:

Wskazania

Preparat jest wskazany w leczeniu nadciśnienia tętniczego o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Działanie

Substancją czynną preparatu jest celiprolol. Jest to substancja należąca do grupy leków zwanych beta-blokerami (inna stosowana nazwa to beta-adrenolityki). Działanie tych leków polega na zablokowaniu pewnego typu receptorów, nazywanych receptorami adrenergicznymi typu beta. Receptory adrenergiczne występują na powierzchni komórek nerwowych, mięśniowych lub gruczołowych w licznych tkankach i narządach. W warunkach fizjologicznych pobudzane są przez uwalnianą po aktywacji współczulnego układu nerwowego adrenalinę lub noradrenalinę. Farmakologiczne zablokowanie receptorów beta uniemożliwia ich pobudzenie, a przez to ogranicza skutki działania adrenaliny czy noradrenaliny na tkanki docelowe posiadające receptory beta. Adrenalina powoduje zwiększenie częstotliwości rytmu serca oraz skurcz obwodowych naczyń krwionośnych. Działanie celiprololu, podobnie jak innych leków z tej grupy, prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego oraz do zmniejszenia częstotliwości rytmu serca i siły jego skurczu (zwłaszcza w warunkach stresu). Celiprolol wybiórczo blokuje receptory beta 1 (przy jednoczesnej częściowej aktywacji receptorów beta 2) i zwykle nie powoduje zwężenia dróg oddechowych, zależnego od blokowania receptorów beta 2 w mięśniach gładkich oskrzeli.

Dawkowanie

Preparat ma postać tabletek powlekanych. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletki należy przyjmować rano, zaraz po przebudzeniu, pół godziny przed posiłkiem, popijając szklanką wody. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.

Dorośli: Dawka początkowa wynosi 100–200 mg 1 raz na dobę. W razie potrzeby lekarz zwiększy dawkę do 400 mg 1 raz na dobę.

U chorych w podeszłym wieku nie ma konieczności dostosowywania dawkowania. U chorych z zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny 15–40 ml/min) konieczne jest dostosowanie dawkowania zgodnie z zaleceniami lekarza. Zwykle stosuje się połowę dawki. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u chorych z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 15 ml/min).

Dzieci: Preparat nie jest zalecany do stosowania u dzieci.

Dodatkowe

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Opinie o Celipres 100 tabletki 0,1 g 30 sztuk

Aby dodawać komentarze - należy się zalogować

Skontaktuj się z nami!

© 2016 wapteka.pl Wszystkie prawa zastrzeżone
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.