Asertin 50 tabletki powlekane 50 mg 30 sztuk

Asertin 50 tabletki powlekane 50 mg 30 sztuk

Brak ocen

Producent
Biofarm

Wałbrzyska 13, 60-198 Poznań

Pojemność
30 szt.
Postać


Skład

Każda tabletka powlekana zawiera chlorowodorek sertraliny, odpowiadający 50 mg sertraliny.

Wskazania

Stosowany w leczeniu epizodów dużej depresji oraz w zapobieganiu jej nawrotów
Pozostałe wskazania do stosowania to: lęk napadowy z towarzyszącą (lub nie) agorafobią, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (ZO-K) u dorosłych i pacjentów pediatrycznych w wieku 6-17 lat, zespół lęku społecznego, zespół lęku pourazowego, tzw. post-traumatic stress disorder (PTSD).

Działanie

Działanie preparatu polega na hamowaniu procesu wychwytu zwrotnego serotoniny, co prowadzi do wydłużeniu czasu działania serotoniny w synapsie i czasu pobudzenia komórki odbiorczej. Impulsy nerwowe są częściej wysyłane, następuje większa stymulacja zależnych od serotoniny komórek. Dzięki temu preparat wykazuje działanie przeciwdepresyjne.

Dawkowanie

Lek należy przyjmować doustnie, niezależnie od posiłków i pory dnia. Dawkę i częstotliwość stosowania leku określa lekarz.  

   Dawkowanie początkowe depresja i ZO-K: dawka początkowa leku Asertin wynosi 50 mg na dobę. Przy lęku napadowym, PTSD i zespole lęku społecznego leczenie rozpoczyna się od dawki 25 mg/dobę. Po upływie tygodnia dawkę można zwiększyć do 50 mg raz na dobę. Wykazano, że taki schemat dawkowania powoduje zmniejszenie częstości objawów niepożądanych charakterystycznych dla początkowej fazy leczenia zaburzenia lękowego z napadami lęku.
   Gdy nie obserwujemy poprawy, dawkę początkową 50 mg leku można zwiększyć. Modyfikacje w dawkowaniu należy wprowadzać w odstępach co najmniej jednego tygodnia, każdorazowo o 50 mg, aż do osiągnięcia dawki maksymalnej, którą jest 200 mg na dobę. Początek działania terapeutycznego może nastąpić w ciągu 7 dni. Aby osiągnąć trwały efekt terapeutyczny, zwłaszcza w leczeniu pacjentów z ZO-K, niezbędny jest długotrwałe leczenie. Podczas leczenia długotrwałego dawkowanie leku należy utrzymywać na poziomie najniższej skutecznej dawki, zmieniając dawkowanie w zależności od odpowiedzi terapeutycznej.
W celu zapobiegania nawrotom epizodów dużej depresji może być wskazane leczenie długotrwałe. W większości przypadków dawka zalecana do zapobiegania nawrotom epizodów depresyjnych jest taka sama, jak dawka stosowana w leczeniu aktualnego epizodu. Pacjenci chorzy na depresję wymagają leczenia przez okres co najmniej 6 miesięcy, aby objawy ustąpiły.
Nie wykazano skuteczności stosowania leku w przypadkach dużej depresji u dzieci.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, jednoczesne stosowanie sertraliny z nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy (MAO) z uwagi na ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, którego objawy obejmują: hipertermię, pobudzenie, drżenie.
Przeciwwskazane jest również jednoczesne przyjmowanie pimozydu. Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, należy więc zachować szczególną ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn. 

Dodatkowe

Nie ma dostępnych, odpowiednio kontrolowanych badań dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Jednak analiza znacznej ilości zgromadzonych danych nie wskazuje by sertralina wywoływała wady wrodzone. Badania na zwierzętach wykazały wpływ leku na płodność, prawdopodobnie ze względu na toksyczne działanie farmakodynamiczne leku na matkę i (lub) bezpośredni wpływ farmakodynamiczny na płód.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Kategoria

Producent

Postać

Stosowanie

Stosowany w leczeniu epizodów dużej depresji oraz w zapobieganiu jej nawrotówPozostałe wskazania do stosowania to: lęk napadowy z towarzyszącą (lub nie) agorafobią, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (ZO-K) u dorosłych i pacjentów pediatrycznych w wieku 6-17 lat, zespół lęku społecznego, zespół lęku pourazowego, tzw. post-traumatic stress disorder (PTSD).

Działanie

Działanie preparatu polega na hamowaniu procesu wychwytu zwrotnego serotoniny, co prowadzi do wydłużeniu czasu działania serotoniny w synapsie i czasu pobudzenia komórki odbiorczej. Impulsy nerwowe są częściej wysyłane, następuje większa stymulacja zależnych od serotoniny komórek. Dzięki temu preparat wykazuje działanie przeciwdepresyjne.

Dodaj swoją opinię

Pola oznaczone * są wymagane

Brak komentarzy

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem