Opatrunki uciskowe stosuje się przede wszystkich w ranach krwawiących, aby zatamować krwawienie. Jak sama nazwa wskazuje, opatrunek taki uciska ranę, co wraz z podniesieniem kończyny w górę skutkuje zamknięciem naczyń krwionośnych i redukcją lub ustaniem krwawienia. Do wykonania opatrunku uciskowego wykorzystuje się jałową gazę i bandaż dziany. Na ranę należy nałożyć bardzo grubą warstwę gazy, a następnie jako usztywnienia użyć wspomnianego bandaża. Całość warto zawiązać również bandażem, trójkątną chustą lub opaską elastyczną. Prawidłowo założony opatrunek uciskowy spowoduje zahamowanie krwotoku.
Apteczka pierwszej pomocy to zestaw leków, preparatów i artykułów higienicznych niezbędnych do udzielenia pomocy w sytuacjach nagłych. Domowa apteczka powinna obejmować nie tylko produkty pomagające przy wykonaniu opatrunku na skaleczenie palca w czasie kuchennych prac, ale także produkty przeciwbólowe, przeciwzapalne i inne, które wskazane są ze względu na stan zdrowia domowników.
W apteczce pierwszej pomocy nie może zabraknąć opatrunków uciskowych, gazy i plastrów, dzięki którym możliwe jest wykonanie pierwszego opatrunku na drobne i większe skaleczenia. Dodatkowo powinniśmy zadbać o obecność preparatów przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych (takich jak paracetamol, ibuprofen, aspiryna), a także przeciwbiegunkowych. W każdej domowej apteczce należy przechowywać niewielki zapas leków zażywanych przewlekle, elektrolity - niezbędne przy odbudowie równowagi elektrolitowej po biegunce czy wymiotach - a także środki łagodzące objawy przeziębienia. Warto jest zakupić także spray na oparzenia i preparat na ugryzienia owadów.
Domowa apteczka powinna być regularnie przeglądana, uzupełniana i sprawdzana pod kątem terminów ważności poszczególnych preparatów. Jeśli odnajdziemy leki przeterminowane, powinniśmy wyrzucić je do specjalnego pojemnika w aptece - nigdy do zwykłych śmieci zmieszanych.
Domowa apteczka to także miejsce do przechowywania termometru, ciśnieniomierza, glukometru lub innych aparatów i urządzeń niezbędnych do monitowania stanu zdrowia.
Znaleziono produktów: 83
Aktualnie oferta apteczna kompresów i gotowych opatrunków znacznie ułatwiających pielęgnację ran jest bardzo bogata. Wyróżniamy kompresy leczące rany w sposób "na mokro", z jonami srebra i innymi substancjami leczniczymi. Są one różnorodnej wielkości i przystosowane do cięcia na mniejsze kawałki, dlatego z łatwością można je przechowywać i dostosować do każdych potrzeb. Kompresy po otwarciu powinny być przechowywane w chłodnej temperaturze i możliwe szybko zużyte.
Bandaż to płat materiału, który służy do wykonania opatrunku i przytrzymania go przy ranie. Najczęściej do wykonania bandaży wykorzystywana jest gaza, muślin, dzianina, tkanino-dzianina i płótno. Obecnie najpopularniejsze są bandaże nawijane na rolki - ich przechowywanie i stosowanie jest wygodne i zapewnia maksimum higieny. Do dyspozycji mamy:
W apteczce nie może zabraknąć nie tylko podstawowych artykułów higienicznych, ale także środka dezynfekującego. Najlepszy jest taki produkt, który może być stosowany bezpośrednio na otwarte rany - najczęściej takie preparaty dostępne są w formie sprayu lub proszku dezynfekującego. Nie tylko znacznie obniżają ryzyko zakażenia rany, ale także przyspieszają jej regenerację i odbudowę zdrowych tkanek skóry. Niektóre specjalistyczne preparaty antyseptyczne mogą być używane nawet na błony śluzowe - możliwy jest ich zakup bez recepty w opakowaniach o różnej wielkości.
Środek dezynfekujący w postaci gazików i chusteczek jest wskazany także do oczyszczania dłoni przed przystąpieniem do opatrywania rany czy zmiany opatrunku pooperacyjnego. Dobrym wyposażeniem domowej apteczki jest niewielka buteleczka z płynem odkażającym do rąk.